У міжнародній практиці вся підприємницька діяльність корпорацій, фі та інших підприємств чітко поділяється на три види; операційна (основи інвестиційна - вкладання грошей в акції, інші цінні папери, капітал вкладення; фінансова - облік отриманих (сплачених) дивідендів, відсотк тощо. Такий поділ видів діяльності знаходить відображення у відповіднії:
формах звітності.
Показники рентабельності групи "б" розраховуються як відношений прибутку і коштів, вкладених у підприємство засновниками, акціонерами і інвесторами. Зарубіжний досвід свідчить, що за даними звіту щодо прибутки (збитків) і балансового звіту доцільно розрахувати такі коефіцієнти:
1) коефіцієнт віддачі на всю суму виробничих активів (К6)
».-£ аз,) І
де: ВА - середньорічна величина всіх виробничих активів підприємства;
2) коефіцієнт віддачі від інвестованого капіталу (К7)
*,-£ (2.32) І
де: СА - середньорічна сума всіх активів підприємства за мінуси
короткострокових зобов'язань, або середньорічна сума капіталізовану
коштів (акціонерний капітал + довгострокові зобов'язання);
3) коефіцієнт віддачі на акціонерний капітал (К8)
тг -
де: СК - середньорічна сума власного капіталу, представлена акціонерні капіталом.
Коефіцієнт віддачі активів характеризує величину дохідності всьо| потенціалу, яким володіє підприємство (його називають показник! майстерності використання капіталу менеджерами підприємства). Цей показні для детальнішої оцінки може обчислюватись у різних модифікаціях:
чисельнику формули можуть використовуватись різні показники прибутку: валового, операційного, до вирахування податків і т.д.
Коефіцієнт віддачі інвестицій характеризує ефективність віддачі тільки :- частини всього капіталу - довгострокових інвестицій і капіталізованого прибутку підприємства. Цей коефіцієнт характеризує фінансовий стан підприємства в цілому. Наприклад, фінансова стійкість знижується, коли відсоткова ставка на позикові кошти перевищує величину цього коефіцієнта.
Важливу роль у комплексній оцінці фінансовою стану підприємства. особливо в акціонованих підприємствах, відіграє третій із розглянутих показників - коефіцієнт віддачі акціонерного капіталу.
Таким чином, в сучасній практиці аналізу фінансового стану підприємства використовують численні показники та коефіцієнти, які дозволяють оцінити ступінь його фінансової стабільності та незалежності, а також свідчать про оптимальність розміщення грошових коштів в різних видах активів.
Більша частина наведеної вище методики буде використана падалі при проведенні аналізу підприємства. При цьому буде зроблена спроба поєднати різні підходи щодо проведення аналізу. Його результати дозволять визначити приоритетні напрямки управління фінансами підприємства з точки зору забезпечення його стійкості та платоспроможності, як важливих передумов ефективної діяльності у майбутньому.
2.2. Методика аналізу фінансово-господарської діяльності
Методика аналізу фінансово-господарської діяльності - це сукупність аналітичних процедур, що використовуються для визначення фінансового стану підприємства.
Фахівці в області аналізу приводять різні методики визначення фінансово-господарського стану підприємства.
Однак основні принципи і послідовність процедурної сторони аналізу є .^Практично однаковими з невеликими розбіжностями.
29