Ігор Калинець «Про що розповіли Незабудки», урок читання у 3 класі

Тема: Ігор Калинець «Про що розповіли Незабудки»
Мета: Удосконалювати техніку читання прозових творів, насичених діалогами; виробляти навички чіткої й виразної вимови; вчити голосом, інтонацією передавати настрій ділових осіб. Виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання. Малюнки квітів, картки зі словами. Конституція України, Червона книга України.
Хід уроку
І. Привітання.
Я усміхаюсь сонечку –
Здрастуй, золоте!
Я усміхаюсь квіточці –
Хай вона цвіте!
Я усміхаюсь друзям –
Зичу їм тепла.
Гостям усміхаюся –
Зичу їм добра.
- Сьогодні на уроці багато гостей. Вони приїхали, щоб побачити, як ви вмієте працювати на уроці читання, які ви слухняні. Наші предки вірили, що кожний гість посланий від Бога; гостей частували, радо зустрічали. А сьогодні для наших гостей ми подаруємо цей урок.
Саморефлексія
Я чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? (Діти відповідають).
Хочу дізнатися
Хочу навчитися
Я ціную нові знання. корисні поради.
Чекаю на мудрі думки своїх товаришів.
Дисципліни на уроці.
Активності цілого класу і т.п.
ІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання.
1. Гра «Переплутанка»
Читання анаграм.
Каалфі (фіалка)
Шкарома (ромашка)
Бакульба (кульбаба)
Будзанека (незабудка)
Дзников (дзвоник)
Шкалово (волошка)
Вібарнок (барвінок)
Тюпанль (тюльпан)
Яким одним словом можна узагальнити усі ці слова? (Квіти)
Які квіти ви ще знаєте? (лісові, садові, кімнатні, польові, декоративні)
2. Розмовна хвилинка.
- Квіти – це вічні і прекрасні супутники нашого життя. Вони чарівні. Сміються, плачуть, умиваються, уміють грітися на сонечку і навіть бачать різнокольорові сни. А зараз ми з вами почуємо, які сни бачать деякі квіти, що вони розповідають про себе.
Волошка. Росту у полі серед жита, пшениці. На нашу землю потрапила разом із золотими зернами жита й пшениці. Вплітають мене у вінок.
Дзвоник. Цвіту в червні і липні. Занесено мене в Червону книгу України.
Я квіточка – ніжно-синя.
В полі вітре нас гойдає.
І бджола медок збирає.
Кульбаба. Мої молоді листочки вживають в їжу для салатів, а з квітів варять мед.
Перед негодою квітка кульбаби закривається, ховаючись від дощу. (прикмета).
Ромашка. Романка – цариця. Її також вплітали в вінки.
Наче сонце серединка,
Пелюстків біла хустинка.
Фіалка. Цвіте ця квіточка з ранньої весни до кінця літа. Цвіту у затінку. Якщо гарно фіалки цвітуть – довго буде гарна погода.
- А мене впізнали? Я незабудка.
Незабудка. Друга моя назва «мишаче вушко». Це дуже скромні квіти. Ніжніші за небо. Поглянеш на неї і ніколи не забудеш.
І такі вони несмілі,
Налякав їх хтось, мабуть,
Що усім шепочуть тихо:
«Любий друже! Не забудь!»
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Як ви думаєте, чому ми почали урок з теми «Квіти»?
- Сьогодні, діти, я хочу ще раз наблизити вас до дивовижного світу природи. Хоч надворі зима, квітів нема. Але у нашому класі сьогодні квітково. Засіяли наші дівчатка-квіточки. Одним із найпрекрасніших творінь природи є квіти – ніжні, чарівні і хвилюючі супутники нашого життя. Милують око біля вікон осель мальви, троянди, дзвіночки, айстри. Вони надихають композиторів і поетів на вірші та романси, художників – на шедеври образотворчого мистецтва.
- Подивіться на цю квітку!
- Ось послухайте про що розповіли незабудки українському письменнику Ігорю Калинцю. Він усе запам’ятав і записав для вас.
1. Слухання казки І.Калинця «Про що розповіли Незабудки».
(Читають учнів)
- Назвіть дійових осіб. Казки. Яка біда була у дівчинки? Хто допоміг їй позбутися забудькуватості?
2. Словникова робота
а) вправи на миттєве сприймання слів.
Картки-блискавки: дівчина, квіти, незабудка, забула, забудько, пригадала.
- Які слова спільнокореневі? Протилежні за значенням?
Б) Словникова робота
Літепло – тепла вода
Гайовик – лісовик
Знітилася – засоромилась
Хутко – швидко
3. Вибіркове читання. Робота в групах.
- Як дівчинка доглядала квіти?
- Прочитайте, яка біде була у дівчинки.
- Знайдіть і зачитайте, що дівчинка була доброю не тільки до квітів, а й до людей.
- Чому дівчинка плакала у лісі?
- Що з’явилося від її сліз?
- Прочитайте опис квітів.
- Чому з’явилися квіти незабудки?
Фізкультхвилинка.
4.Читання в особах.
- Скільки буде читців? Автор, дівчинка, гайовик, квіти, незабудка, чарівниця.
5. Робота в зошитах.
Квіти – краса землі. Їх зривають на свято прикрашають оселю, устеляють квітами дорогу закоханим, померлим.
Судовий процес
Еколог. Почекайте. Ви порушуєте закони природи, Конституції. За це треба судити порушників.
Секретар. Встати. Суд іде.
Суддя. Слухається справа про нищення природи: зривання квітів з метою продажу, дарування. Прошу сторони надати свої свідчення.
Незабудка. В Конституції України записано берегти природу. Мене топчуть, виривають з корінням. Я хочу жити.
Учень. А як жити без подарунків – квітів? Я вважаю, що квіти треба зривати. Вони ще виростуть. А від квітів –радість.
Суддя. Заслухавши сторони. Зобов’язую вас насадити клумби біля школи. І квітів не зривати, а ними милуватися. Пам’ятайте! Найкраща квітка незірвана.
Вирок остаточний. Оскарженню не підлягає. (бам).
ІV. Підсумок уроку.
Чи сподобався наш урок – подарунок гостям?
«Мікрофон» Квітка це … краса, любов, радість, домівка і їжа для тварин.
V. Оцінювання
Домашнє завдання диференційовано.
Читати і переказувати оповідання.
придумати загадки про квіти;
намалювати квіти, які найбільше подобаються;
знайти вірші про квіти.