Тема 4:Виробнича програма підприємства
План виробництва і реалізації продукції є головною складовою річного виробничо-економічного плану підприємства. Він передбачає забезпечення виробництва потрібної суспільству продукції при найкращому використанні виробничих потужностей, матеріальних і трудових ресурсів підприємства.
План виробництва і реалізації продукції складається з трьох основних частин:1)виробничої програми; 2)розрахунку використання виробничої потужності; 3)плану реалізації продукції.
Виробнича програма підприємства визначає оптимальний обсяг виробництва продукції, тобто завдання по асортименту, кількості,якості, строках і вартості запланованої до випуску продукції при досягнутому рівні використання виробничої потужності та відповідній структурі робіт.
Виробнича програма є базою для розрахунку потреби підприємства в матеріальних,трудових і фінансових ресурсів.
Виробнича програма розраховується з метою:
1)забезпечення високих і стійких темпів росту виробництва продукції; )максимального використання виробничих потужностей підприємства; 3)найбільш раціонального використання матеріальних ресурсів і палива; 4)забезпечення росту продуктивності праці; 5)забезпечення оновлення номенклатури і асортименту продукції, підвищення її якості; 6)розвитку спеціалізації підприємства та його виробничих підрозділів.
Річна виробнича програма підприємства планується по кварталах з метою забезпечення ритмічної роботи підприємства.
Під час розробки квартального плану передбачають максимальне завантаження підприємства та повне виконання зобов’язань підприємства по поставках продукції відповідно до підписаних угод.
Під час розробки виробничої програми вирішують такі завдання:
Визначають плановий обсяг і асортимент продукції, яку передбачено виробити на підприємстві.
Перелік усіх видів продукції, що виробляє підприємство називається номенклатурою.
Під асортиментом розуміють питому вагу окремих видів продукції в загальному її обсязі.
Обсяги та асортимент продукції,що планується вироблятися на підприємстві залежить:1)суспільних потреб або попиту та наявності і використання виробничих потужностей ;2)визначають шляхи покращення використання наявних виробничих потужностей і можливості їх раціонального розширення, також при розробці виробничої програми розраховуються організаційно-технічні заходи,які б забезпечували необхідні розширення виробничих потужностей, перехід на виробництво нових видів продукції, а в певних випадках реконструкцію, оновлення або капітальне будівництво нових виробничих потужностей;3)передбачають розподіл виробництва продукції в часі. Для того,щоб встановлені строки були реальними в програмі потрібно забезпечити виробництво матеріально-технічними ресурсами, провести підготовчі роботи, передбачити виготовлення напівфабрикатів в заготівельних виробн.
Календарне планування виробництва продукції передбачає крім того такий розподіл виготовлення продукції в часі,який забезпечив би дотримання спеціалізації виробництва. З цією метою передбачається обмеження кількості найменувань продукції, яка виготовляється на підприємстві в окремі відрізки планового періоду.


























2.Основні показники плану виробництва продукції.
2.1.Натуральні показники.
Натуральні показники виробництва продукції є основними для визначення потреби підприємства в робочій силі ,сировині ,паливі,електроенергії,обладнанні, виробничих площах.
Продукція обліковується в метрах,штуках,тонах тощо. За допомогою натуральних показників найбільш чітко визначається обсяг виробництва продукції та його динаміка. Але натуральні показники мають обмежене використання. Вони широко використовуються лише у виробництвах, які випускають однорідну продукцію(сірникова фабрика). При визначенні обсягу виробництва в натуральних показниках розрізняють основну,сукупну і побічну продукцію.
До основної відносять продукцію, отримання якої є метою певного виробничого процесу.
До сукупної, яку отримують в процесі виробництва одночасно з основною внаслідок характеру використання сировини і технології виробництва.
Від сукупної продукції слід відрізняти побічну, тобто таку продукцію, яку отримують замість основної в результаті порушення технологічного процесу.
Придатною є продукція,якій притаманні певні фізичні,хімічні,механічні та інші властивості,які відповідають вимогам стандартів та технічних умов.
Відходи виробництва-це частина сирих матеріалів,які залишилися невикористаними при підготовці матеріалів до виробництва.
Види відходів:1)зворотні;2)безповоротні.
Також в якості натурального показника обсягу виробництва продукції використовують показник нормо-годин, тобто показник затрат нормативного робочого часу на виготовлення продукції. Основним недоліком цього показника є те,що він в основному характеризує фонд часу роботи обладнання(машина-годин),фонд часу робочої сили(людино-годин),але не надає повної характеристики виготовлених споживчих вартостей.










2.2.Вартісні показники виробництва продукції.
До вартісних показників відносять товарну,валову,чисту продукцію.
Під товарною продукцією розуміють всю готову продукцію основного,допоміжного і обслуговуючого виробництва, що вироблена в плановому періоді і призначена для реалізації .
Товарна продукція розраховується в діючих цінах. До складу товарної продукції не входять: брак,роботи по виготовленню браку,вартість реалізованих відходів.
Валова продукція-це категорія, яка характеризує загальний обсяг виробництва продукції підприємством у вартісному виразі за певний період часу.
Валова продукція визначається у діючих і спів ставних цінах.
До складу валової продукції входять:-товарна продукція;-зміна залишків незавершеного виробництва.
Чиста продукція-відображає затрати живої праці,вона більш точна ніж товарна і валова продукція визначає обсяг робіт,виконаних підприємством, оскільки не включає проміжні матеріальні затрати,а отже позбавлена впливу матеріальності продукції.