ДСТУ 1.2-93 ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
Державна система стандартизації У країни Порядок розроблення державних стандартів
Государственная система стандартизации Украинм Порядок разработки государственньїх стандартов
5іа1е іуяТет Гог хіапгіапіігаїіоп оГ ІЬе икгаіпе РгосеДиге Гог гіеуеіоріпе 5(аіе хіапсіаггіх
Чинний »ід 1993 -10 - 01
1 Галузь використання
Даний стандарт встановлює вимоги до порядку розроблення, узгодження, затвердження, державної реєстрації, видання, впровадження, перевірки, перегляду, зміни та скасування державних стандартів України (далі за текстом - стандартів).
Вимоги цього стандарту є обов'язковими для підприємств, установ і організацій, що діють на території України, а також для громадян -суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.
2 Нормативні посилання У цьому стандарті наведено посилання на такі стандарти:
ДСТУ 1.0-93 Державна система стандартизації України. Основні
положення
ДСТУ 1.5-93 Державна система стандартизації України. Загальні
вимоли до побудови, викладу, оформлення та змісту стандартів.
3 Порядок розроблення стандартів «, 3.1 Загальні положення
3.1.1 Розроблення державних стандартів України здійснюють тех-нгані комітети з стандартизації (далі за текстом - ТК), міністерства (ві-домства), головні (базові) організації з стандартизації або організації, що мають у відповідній галузі необхідний науково-технічний потенціал (далі за текстом - організація-розробник).
47
ДСТУ 1.2-93
З 1.2 Стандарти розробляють відповідно до плану державної ста». дартизації з урахуванням норм чинного законодавства України, вимог стандартів державної системи стандартизації України та документів між. народних і регіональних організацій з стандартизації.
о Під час розроблення стандартів використовують результати науко. во-дослідних, дослідно-конструкторських і проектних робіт, виконуваних підприємствами, результати патентних досліджень.
« 3.1.3 Побудова, виклад, оформлення та зміст стандарту повинні відповідати ДСТУ 1.5.
» 31.43 метою забезпечення координації і контролю робіт з розроб^ лення стандартів та підготовки до їх впровадження встановлюють стадії виконання робіт, а саме:
- організація розроблення стандарту;
- розроблення проекту стандарту першої редакції;
- розроблення проекту стандарту остаточної редакції;
- затвердження та державна реєстрація стандарту;
- видання стандарту. ^ 3.2 Організація розроблення стандарту
3.2.1 ТК, міністерства (відомства) або за їхнім дорученням головні (базові) організації з стандартизації розглядають обгрунтовані аамовлен
ня на розроблення стандарту і подають пропозиції до ^^У^Р^""01 * стандартизації до Держстандарту України (Мінбудархітектури України).
3.2.2 Розглядання пропозицій, формування та затвердження річного плану державної стандартизації України, заключення Договорівна розроблення стандартів здійснюють у порядку, встановленому Держстандартом України (Мінбудархітектури України).
3.2.3 ТК, міністерства (відомства) або за їхнім дорученням головні (базові) організації з стандартизації забезпечують виконання та несуть відповідальність за розроблення стандартів, включених за їхніми пропо зиціями у плач державної стандартизації.
3.2.4 Технічне завдання на розроблення стандарту складають за
додатками А. 1-А.З.
До технічного завдання додають перелік організацій. "иміют^ рібно розіслати проект стандарту на відгук (додаток А.4), та^перелік організацій, з яким,.. потрібно погодити проект стандарту (додаток А.Д).
До переліку організацій, з якими потрібно узгодити проект стандарту, в загальному випадку включають:
- замовника, (якщо ним не є Держстандарт України (Мінбудархітектури України) або основного споживача стандарту;
ДСТУ 1.2-93
- ТК, напрямок діяльності якого стосується теми стандарту, або у разі відсутності відповідного ТК, головну (базову) організацію з стандартизації міністерства (відомства);
- науково-дослідну організацію Держстандарту України (Мінбудархітектури України);
- органи державного нагляду.
3.2.5 Технічне завдання на розроблення стандарту затверджує голова ТК або керівник організації-розробника після погодження з Держстандартом України (Мінбудархітектури України) та заінтересованими міністерствами (відомствами).
У разі необхідності на подальших стадіях розробляють зміни до тех-нічного завдання, які погоджують з організацією, що перед цим погоджувала технічне завдання.
3.2.6 ТК або організація-розробник може подати разом з технічним завданням на розробку підготовлений варіант документа, який може бути прийнятий як проект стандарту (перша редакція). В такому разі допустиме суміщення стадій розроблення проекту стандарту.
3.2.7 Якщо розроблення стандарту здійснюється ТК, то для виконання робіт ним визначається відповідний підкомітет (ПК), формується робоча група (РГ) або залучається найбільш підготовлена в цій галузі стандартизації організація (підприємство).
о 3.3 Розроблення проекту стандарту (першої редакції)
3.3.1 ТК (ПК,РГ) або організація-розробник готує проект стандарту згідно з договором і технічним завданням на розроблення стандарту. Одночасно із розробленням проекту стандарту складають пояснювальну записку до нього відповідно до додатку В.
3.3.2 ТК (ПК) або організація-розробник розсилають проект стандарту і пояснювальну записку на відгук організаціям згідно з переліком.
- 3.4 Розроблення проекту стандарту (остаточної редакції)
3.4.1 Організації, які одержали проект стандарту, складають відгук на нього і надсилають його на адресу ТК (ПК) або організації-розробника не пізніше, ніж через місяць від дня одержання проекту стандарту.
3.4.2 ТК (ПК, РГ) або організація-розробник опрацьовує одержані відгуки і складає зведення відгуків за додатком В. Відгуки, які направлені після строку, встановленого у п.3.4.1 розглядають і включають до зведення відгуків на розсуд розробників.
На підставі зауважень і пропозицій, які містяться у зведенні відгуків, доопрацьовують проект стандарту і уточнюють пояснювальну записку до нього.
3.4.3 Доопрацьовану редакцію проекту стандарту разом з пояснювальною запискою до ньго та зведенням відгуків ТК (ПК) або організація-розробник направляє погоджувальним організаціям згідно з переліком.
З
ДСТУ 1.2-93
Погоджувальні організації подають свій висновок у строк, що не перевищує одного місяця від дня одержання проекту стандарту. Лист про погодження або погоджений проект стандарту повинні бути підписані керівником або заступником керівника організації.
3.4.4 За наявності суттєвих розбіжностей відносно проекту стандарту ТК (ПК) або організація-розробник організовує їх розглядання та усунення.
Узгодження стандарту за формою "Узгоджено із зауваженнями" не допускається.
3.4.5 ТК (ПК, РГ) або організація-розробник доопрацьовує проект стандарту з урахуванням результатів погодження, уточнює пояснювальну записку.
3.4.6 ТК або науково-технічна рада (НТР) організації-розробника розглядає проект стандарту і приймає рішення про подання його на затвердження. Прийняте рішення оформляють протоколом, в якому зазначено результати голосування кожного члена ТК або НТР організації-розробника. Протокол підписують голова і всі члени ТК або члени НТР.
в 3.5 Затвердження і державна реєстрація стандарту
3.5.1 ТК, відповідне міністерство (відомство) або організація-роз робник подає на затвердження до Держстандарту України (Мінбудар-хітектури України) остаточну редакцію проекту стандарту українською і російською мовами у трьох примірниках, один з яких повинен бути першим (кожною мовою), і супровідним листом за підписом голови ТК, або керівника міністерства (відомства) або організації- розробника. Разом з проектом стандарту повинна бути подана така документація:
- пояснювальна записка до остаточної редакції проекту стандарту;
- копія технічного завдання на розроблення стандарту;
- зведення відгуків;
- оригінали документів, що підтверджують погодження проекту стандарту;
- протокол засідання ТК або НТР організації-розробника.
3.5.2 Держстандарт України (Мінбудархітектури України) організовує державну експертизу проекту стандарту. До експертизи можуть бути залучені науково-дослідні організації Держстандарту України (Мінбудархітектури України), ТК, відомі вчені і фахівці.
3.5.3 Держстандарт України (Мінбудархітектури України) розглядає проект стандарту після проведення експертизи і приймає рішення про затвердження або повернення проекту стандарту на дороблення відповідно до порядку, встановленого Держстандартом України (Мінбудархітектури України).
Державний стандарт затверджують і надають чинності за встановленим Держстандартом України (Мінбудархітектури України) порядком.
50
ДСТУ 1.2-93
К 4 Під час затвердження стандарту визначають дату надання стандарту чинності з урахуванням часу на виконання підготовчих заходів
щодо його впровадження.
Пата надання чинності стандарту, в якому є посилання на новозат-
еолжені стандарти, не повинна передувати даті введення їх в дію.
Стандарти затверджують, як правило, без обмеження терміну дії. 3.5.5 Державну реєстрацію стандарту виконує Держстандарт України у встановленому порядку.
» 4 Порядок видання, впровадження, перевірки, перегляду, зміни і скасування стандарту
і 4 1 Порядок видання стандарту
41 1 Інформацію про затвердження стандарту публікують у щомісячному інформаційному покажчику стандартів України.
4 12 Держстандарт України (Мінбудархітектури України) тиражує і розповсюджує стандарти відповідно до встановленого ним порядку. » 4 2 Порядок впровадження стандарту
42 1 Стандарт вважається впровадженим, якщо встановлені у ньому вимоги дотримуються у відповідній галузі застосування.
422 Органи держнагляду Держстандарту України контролюють своєчасність впровадження і додержання вимог стандарту.
* 4.3 Порядок перевірки стандарту
4 3 1 Перевірку чинних стандартів здійснюють не рідше одного разу за п'ять років для забезпечення їх відповідності чинному законодавству ^?ни потребам населення і держави, обороноздатності, різню розвитку науки ГтеЕ.дїїгаутому на момент перевірки стандарту, а також для встановлення ступеня Їх відповідності вимогам міжнародних, регіональних стандартів і національних стандартів інших країн.
4.3.2 Перевірку стандарту здійснює ТК або організація-розробник
стандарту.
4 З З За результатами перевірки стандарту готують пропозиції щодо дошльності подальшого його застосування без перегляду і зміни або ?ропозиццТро перїгляд, зміни чи скасування стандарту. Ці пропозиції подають до органу, що затвердив стандарт. « 4.4 Порядок перегляду стандарту
4 4 1 Перегляд стандартів полягає в розробленні нових стандартів. При цьому переглянутий стандарт скасовують, а у новому зазначає замість якого стандарту його розроблено, та в позначенні стандарту змінюють дві останні цифри року його затвердження.
51
ДСТУ 1.2-93
4.4.2 Під час перегляду стандарту одночасно повинні бути підготовлені пропозиції щодо перегляду (або зміни) взаємопов'язаних нормативних документів по стандартизації.
4.4.3 Стандарти на продукцію (процеси, послуги) обов'язково переглядають у разі внесення вимог і норм з безпеки та охорони навколишнього природного середовища, а також нових вимог, які ведуть за собою порушення сумісності і взаємозамінності продукції з продукцією, що виготовляється за чинним стандартом.
Під час перегляду стандарту на конкретну продукцію, (яка не є взаємозамінною за новим і чинним стандартом) в разі потреби виготовлення запасних частин для ремонту раніш випущених виробів, що знаходяться в експлуатації, ТК або організація-розробник підготовляє проект зміни до чинного стандарту. У зміні зазначають обмеження галузі його зикористування, наприклад: "Стандарт застосовувати тільки під час виготовлення запасних частин і ремонту виробів, що знаходяться в експлуатації"'. При цьому реєстраційний номер стандарту, до якого розроблено таку зміну, зберігається. Цей стандарт не підлягає перевірці, а новому стандартові надають новий реєстраційний номер. 4.5 Порядок внесення зміни до стандарту
4.5.1 Зміну стандарту розробляють в разі заміни, вилучення або внесення нових вимог до стандарту.
До стандарту, розробленого на основі міжнародного, регіонального стандарту чи національного стандарту іншої країни, крім зазначених випадків, зміну розробляють за умови зміни міжнародного, регіонального чи національного стандарту.
4.5.2 Зміну до стандарту на продукцію (процеси, послуги) розробляють у разі доповнення його новими вимогами або нормами, які не ведуть до порушення вимог безпеки, охорони навколишнього середовища, сумісності і взаємозамінності продукції (процесів, послуг) з тією, що виготовлена за чинним стандартом.
Побудова, виклад та оформлення зміни повинні відповідати ДСТУ 1.5. Одночасно з проектом зміни стандарту готують пропозиції щодо змін взаємопов'язаних нормативних документів зі стандартизації.
4.5.3 Розроблення, узгодження, подання на затвердження, затвердження і державну реєстрацію зміни стандарту здійснюють у порядку, який встановлений для стандартів з урахуванням вимог цього розділу.
4.5.4 Зміну дозволяється узгоджувати тільки з тими узгоджуваль-ними організаціями, яких ця зміна стосується.
4.5.5 Кожній зміні до стандарту орган, що затвердив його, надає порядковий номер і визначає дату введення змінив дію. Під час затвердження зміни до стандарту, а також в обгрунтованих випадках обмеження
52
ДСТУ 1.2-93
чи скасування обмеження терміну його дії, позначення стандарту не змінюють і термін дії зміни не встановлюють.
4.5.6 Інформацію про зміну стандарту та текст цієї зміни публікують у щомісячному інформаційному покажчику державних стандартів України не пізніше, ніж за б місяців до терміну надання їй чинності. Опублікування цієї інформації є офіційною підставою для заміни посилання на стандарт у нормативних документах із стандартизації. « 4.6 Порядок скасування стандарту
4.6.1 Скасування стандарту здійснює орган, що затвердив цей стандарт, у разі припинення випуску продукції (використання процесу, подання послуг), регламентованої цим стандартом, а також у разі розроблення замість нього іншого нормативного документа.
Скасування стандарту оформлюють у порядку, встановленому Держстандартом України (Мінбудархітектури України).
4.6.2 ТК або організація-розробник подає до Держстандарту України (Мінбудархітектури Україїя) стандарт, що підлягає скасуванню, разом із супровідним листом і оригіналами документів, що підтверджують узгодження з замовником необхідності скасування стандарту.
4.6.3 Документи щодо скасування стандартів подають до органів державної реєстрації не пізніше, ніж за 6 місяців до визначеної дати його скасування.
4.6.4 Інформацію про скасування стандарту публікують в інформаційному покажчику державних стандартів Ухраїни не пізніше, ніж за З місяці до дати його скасування.
ДСТУ 1.2-93
Додаток А (рекомендований)
Побудова, виклад, зміст і оформлення технічного завдання на розроблення стандарту
А.1 Побудова, виклад і зміст технічного завдання на розроблення
стандарту
А. 1.1 Технічне завдання на розроблення стандарту складають із таких розділів:
- підстава для розроблення стандарту;
- термін розроблення;
- мета і завдання розроблення стандарту;
- характеристика об'єкта стандартизації;
- розділи стандарту і основні вимоги, установлювані стандартом;
- взаємозв'язок з іншими нормативними документами з стандартизації;
- джерела інформації;
- етапи робіт і строки їх виконання;
- додаткові вказівки.
. А. 1.2 У розділі "Підстава для розроблення стандарту" вказують назву директивного документа, на підставі якого розробляють стандарт, і номер теми за планом робіт ТК або організації-розробника.
А. 1.3 У розділі "Термін розроблення" зазначають початок і завершення розроблення проекту стандарту згідно з планом стандартизації.
А. 1.4 У розділі "Мета і завдання розроблення стандарту" у загальному випадку зазначають:
- конкретні кінцеві результати, які буде забезпечено застосуванням розроблюваного стандарту, із вказівкою на проблеми, які треба розв'язати під час його розроблення;
- галузь діяльності, на яку вплине застосування розроблюваного стандарту, у тому числі: промисловість, сільське господарство, торгівля, сфера споживання, соціальна діяльність, інформатика, управління, оборона тощо (галузь діяльності доцільно зазначати відповідно до прийнятої системи класифікації для комплексів (систем) стандартів);
54
ДСТУ 1.2-93
- переваги, які надає застосування розроблюваного стандарту, або можливі втрати від того, що стандарт не буде впроваджено у певній галузі діяльності в запропонований термін;
- забезпечення стандартом, що розробляється, розв'язання пріоритетних проблем, у тому числі безпечності продукції для життя, здоров'я
майна населення, забезпечення та підвищення якості продукції (процесів послуг), сумісності і взаємозамінності продукції, її уніфікації, економії'всіх видів ресурсів, поліпшення техніко-економічних показників виробництва, охорони навколишнього природного середовища, запобіган-ня аваріям та техногенним катастрофам, термінологічної сумісності різ-них видів діяльності, використання сучасних інформаційних технологій, обороноздатності та мобілізаційній готовності країни.
А. 1.5 У розділі "Характеристика об'єкта стандартизації"' зазначають:
- коротку характеристику об'єкта стандартизації та його відповідність вимогам народного господарства та населення країни, сучасному рівню знань, досягненням науки і техніки;
- взаємозв'язок об'єкта стандартизації з іншими об'єктами стандартизації в даній і суміжних галузях стандартизації відповідно до прийнятих для них схем об'єктів стандартизації і комплексів (систем) стандартів;
- наявність чинних стандартів, технічних умов або інших нормативних документів (вітчизняних, 150, ІЕС та інших міжнародних організацій з стандартизації), які стосуються цього об'єкта стандартизації, а також встановлені в них вимоги і значення основних характеристик об'єкта стандартизації;
- своєчасність розроблення пропонованого стандарту та ступінь підготовленості до його впровадження й використання.
А.1.6 У розділі "Розділи стандарту і основні вимоги, установлювані стандартом" зазначають попередній перелік розділів стандарту і їхні орієнтовні назви, а також перелік основних вимог, які планується включити у кожний з них. Вказують статус вимог - обов'язкові чи рекомендовані. Доцільно виділити вимоги до об'єкта стандартизації та його елементів у таких напрямках:
- безпечність продукції (процесів,послуг) для життя, здоров'я та майна населення;
- захист навколишнього середовища і запобігання аваріям та техногенним катастрофам;
- забезпечення взаємозамінності, сумісності та уніфікації продукції;
- забезпечення і підвищення технічного рівня і якості продукції (процесів, послуг);
- підвищення рівня захисту інтересів споживачів;
ДСТУ 1.2-93
- заощадження всіх видів ресурсів, поліпшення техніко-економіч-ких показників виробництва;
- систематизація (класифікація) інформації, упорядкування термінології, систем величин;
- вимоги, пов'язані зі створенням умов, методів та засобів для використання сучасних інформаціїгних технологій.
Під час розроблення змін до стандарту зазначають основні вимоги, які повинні бути виконані, змінені або скасовані щодо стандарту, до якого вносять зміни.
Якщо технічне завдання розробляють на комплекс (систему) стандартів, то зазначають перелік основних вимог для кожного стандарту зокрема.
А. 1.7 У ;:озділі "Взаємозв'язок з іншими нормативними документами з стандартизації"" зазначають:
- належність стандарту, що розробляється, до комплексу (системи) стандартів, якщо проект стандарту входить до них;
- стандарт на групу однорідної продукції, згідно з яким повинен бути розроблений цей стандарт;
- чинні стандарти (включаючи стандарти 150, ІЕС та інших міжнародних організацій з стандартизації) і технічні умови, з якими повинен бути пов'язаний та узгоджений стандарт, що розробляється;
- чинні стандарти і технічні умови, які повинні бути переглянуті, замінені або скасовані після затвердження і надання чинності Стандарту, що розробляється;
А. 1.8 У розділі "Джерела інформації" зазначають основні джерела інформації, які необхідно використати під час розроблення проекту стандарту:
- нормативні акти чинного законодавства України;
- державні стандарти України, технічні умови з їх позначеннями і назвами;
- міжнародні та регіональні стандарти та інші документи міжнародних організацій з стандартизації, національні стандарти інших країн з їх позначеннями і назвами;
- звіти про патентні дослідження об'єкта стандартизації;
- матеріали про результати випробувань дослідних зразків (дослідних партій) продукції, яку стандартизують;
- нормативну і технічну документацію ліцензіара (за наявності
ліцензій;
- звіти про науково-дослідні, дослідно-конструкторські і дослідно-технологічні роботи;
10
56
ДСТУ 1.2-93
- науково-технічну літературу, каталоги, довідники та інші інформаційні джерела.
А.1.9 У розділі "Етапи робіт і термін їх виконання" зазначають етапи (роботи, завдання), необхідні для розроблення проекту стандарту, термін виконання кожного етапу і результати кожного етапу та роботи в цілому.
У графі "Назва роботи", залежно від виду стандарту і особливостей його розроблення, в загальному випадку передбачають:
- збір, вивчення і аналіз матеріалів за темою;
- розроблення першої редакції проекту стандарту, складення пояснювальної записки до нього;
- розсилання проекту стандарту на відгук;
- аналіз та систематизаціюодержаних відгуків, складення зведення відгуків;
- доопрацювання проекту стандарту з урахуванням зауважень і пропозицій, уточнення пояснювальної записки;
- узгодження проекту стандарту згідно з розробленим переліком;
- розглядання проекту стандарту (остаточної редакції) на засіданні ТК або НТР організації-розробника для прийняття рішення про подання його на затвердження;
- роботи з підготовки до затвердження та державної реєстрації стандарту, включаючи проведення державної експертизи.
АЛЛО Розділ "Додаткові вказівки " включають до технічного завдання на розроблення стандарту в разі потреби викладення додаткових вимог розробника або замовника, що не увійшли до інших розділів.
11
57
ДСТУ 1.2-93
А.2. Форма першої сторінки технічного завдання на розроблення стандарту
УЗГОДЖЕНО
посада, назва організації
ЗАТВЕРДЖЕНО
посада, назва організації
Особистий підпис
Особистий підпис
Розшифрування підпису
Дата
Дата
ТЕХНІЧНЕ ЗАВДАННЯ НА РОЗРОБЛЕННЯ ДЕРЖАВНОГО СТАНДАРТУ
назва стандарту
за темою Виконавець
назва ТК (організації-розробника)
12
58
ДСТУ 1.2-93-
д з Форма останньої сторінки технічного завдання на розроблення стандарту

Особистий підпис
Розшифрування підНису
"керівник служби стандартизації
Особистий підпис
Розшифруваї підпису
' кірівник розробки
Особистий підпис
Розшифрування підпису
відповідальний виконавець
Особистий підпис
Розшифрування підпису
посада, назва організації Особистий підпис Розшифрування підпису Дат»
59
1
ДСТУ 1.2-93
Додаток Б
ДСТУ 1.2-93
(рекомендований)
Побудова, виклад, зміст і оформлення пояснювальної записки до проекту стандарту
Б. 1 У назві пояснювальної записки зазначають категорію і поі назву стандарту, порядковий номер редакції проекту стандарту і (а( відомості про стадію розроблення стандарту.
Б.2 Розділи пояснювальної записки до проекту стандарту розі щують у такій послідовності:
- підстава для розроблення стандарту;
- мета і завдання розроблення стандарту;
- характеристика об'єкта стандартизації;
- надання стандарту чинності, впровадження, дата першої пе вірки і періодичність перевірок стандарту;
- взаємозв'язок з іншими нормативними документами зі станд тизації;
- відомості про розсилання на відгук (для всіх редакцій проа стандарту, крім першої);
- відомості про узгодження (для остаточної редакції проекту о дарту, що передається на затвердження);
- джерела інформації;
- додаткові відомості.
Б.3 Пояснювальну записку складають до кожної редакції прої стандарту. У пояснювальній записці фіксують зміни основних пока;
ків, норм, характеристик, вимог цієї редакції проекту стандарту від» попередніх редакцій і зазначають обгрунтування змін. В розділах по» вальної записки використовують дані та вимоги, установлені в технічі завданні на розроблення стандарту, і зазначають щодо кожного пу відповідність між ним та положеннями розробленого проекту станда
Б.4 У розділі "Підстава для розроблення стандарту" зазначаю
- назву директивного документа, на підставі якого розробл стандарт, номер теми за планом робіт ТК або організації-розробник
- назву, шифр і пункт завдання програми (для стандартів, як дять до складу програми);
- відповідність проекту стандарту технічному завданню на рс лення стандарту.
Б 5 Розділ "Мета і завдання розроблення стандарту" викладають згідно з вимогами пункту А. 1.4.
Б б У пункті "Характеристика об єкта стандартизації" дають корот-іоактеристику об'єкта стандартизації за вимогами пункту А.1.5.
Крім того у розділі зазначають, на підставі чого встановлені показники норми, характеристики, вимоги в проекті стандарту:
вимог стандартів 150, ІЕС та інших міжнародних організацій з стандартизації, національних стандартів інших країн;
- показників стандарту на групу однорідної продукції;
- результатів патентних досліджень об'єкта стандартизації;
- результатів випробувань дослідних зразків (дослідних партій) продукції, що підлягає стандартизації;
- нормативної документації і технічної документації ліцснзіара (за наявності ліцензії);
- перевірених практикою національних і зарубіжних відкриттів і винаходів;
- звітів про результати виконаних науково-доспідних, дослідно-хонструкторських і дослідно-технологічних робіт (посилання на звіти з ' указанням їх місцезнаходження).
Б.7 У розділі "Надання стандарту чинності, впровадження, дата ! першої перевірки і періодичність перевірок стандарту" зазначають:
- обгрунтування передбаченої дати надання стандарту чинності з урахуванням часу на виконання основних підготовчих заходів;
- основні заходи, необхідні для підготування до впровадження стан-і дарту;
1 - обгрунтування запропонованого терміну першої перевірки і пе-« ріодичності наступних перевірок стандарту.
, Б.8 У розділі "Взаємозв'язок з іншими нормативними документами . з стандартизації" зазначають:
р -належність проекту стандарту до комплексу (системи) стандартів, якщо проект стандарту належить до них;
- стандарт на групу однорідної продукції, відповідно до якого роз-"' роблено проект стандарту;
- чинні стандарти, включаючи стандарти 150, ІЕС та стандарти інших міжнародних організацій зі стандартизації, технічні умови, з якими взаємопов'язане проект стандарту;
обгрунтування пропозицій про необхідність перегляду, заміни або скасування чинних стандартів, технічних умов та інших документів, причинених розробленням, загверд.кенням і введенням у дію стандарту, Що розробляється.
ДСТУ 1.2-93
Під час перегляду стандарту на продукцію зазначають відомо, про сумісність та взаємозамінність продукції за цим та чинним станді тами.
Б.9 У розділі "Відомості про розсилання на відгук" зазначають:
- кількість організацій (підприємств), що надіслали відгуки;
- коротку загальну характеристику зауважень і пропозицій;
- результати розгляду відгуків.
Б. 10 У розділі "Відомості про узгодження" наводять резульц узгодження, проведеного згідно з переліком організацій, з якими в рібно узгодити проект стандарту.
Б.11 У розділі "Джерела інформації" подають відомості проджер інформації, використані під час розроблення проекту стандарту, за пу томАЛ.8.
Б. 12 До розділу "Додаткові відомості" включають, в разі необі ності, варіанти розв'язання деяких питань і окремі питання щодо проа стандарту з проханням до організації (підприємства), якому надсилаї проект на відгук, висловити свою думку.
Б. 13 Пояснювальна записка до проекту стандарту повинна 6;
підписана головою ТК або керівником організації-розробника ставдаї керівником роботи та відповідальним виконавцем.
Підписи розташовують на останній сторінці пояснювальної зі ски до проекту стандарту. Пояснювальна записка до проекту станді повинна мати окрему нумерацію сторінок і не мати обкладинок. Нон сторінок пояснювальної записки до проекту стандарту проставляю правому верхньому ріжку сторінки.
15
64
ДСТУ 1.2-93
Додаток В (рекомендований)
Побудова, виклад, зміст і оформлення зведення відгуків на проект стандарту
В. 1 Побудова, виклад та зміст зведення відгуків на проект стандарту В.1.1 На підставі одержаних відгуків на проектстандартуТК (ПК, РГ) або організація-розробник складає зведення відгуків за формою додатка В.2. В. 1.2 Зауваження і пропозиції у зведенні відгуків на проект стандарту наводять у такій послідовності:
- проект стандарту в цілому;
- передмова;
- загальні розділи стандарту ("Вступ", "Галузь використання", "Нормативні посилання", "Визначення", "Позначення і скорочення");
- основна частина (вимог стандарту);
- пояснювальна записка до проекту стандарту.
В. 1.3 У графі 3 зведення відгуків зазначають повну назву організації (підприємства), яка надіслала відгук, номер листа і його дату.
В. 1.4 У графі 4 зведення відгуків наводять зміст кожного зауваження і пропозиції. Однотипні зауваження та пропозиції слід групувати в одну позицію з переліком усіх організацій, які подали такі зауваження.
В.1.5 У графі 5 зведення відгуків подають висновок розробників проекту стандарту стосовно кожного зауваження та пропозиції з відповідним обгрунтуванням.
Висновок доцільно надавати з використанням таких формулювань:
- "Прийнято" - якщо зауваження і (або) пропозиція приймаються повністю;
- "Прийнято частково" - якщ^зауваження і (або) пропозиція приймаються не повністю. Далі подають обгрунтування відхилення частини зауваження і (або) пропозиції і номер пункту нової редакції проекту стандарту, який враховує це зауваження і (або) пропозицію;
- "Взято до відома" - якщо розробник з зауваженням і (або) пропозицією погоджується, але вони не мають прямого відношення до даного проекту стандарту;
- "Відхилено" - якщо зауваження і (або) пропозиція не приймаються. Далі викладають обіруитування відхилення зауваження і (або) пропозиції.
19
65
ДСТУ 1.2-93
В.2 Форма зведення відгуків на проект стандарту
ЗВЕДЕННЯ ВІДГУКІВ
на ,______-—— редакцію проекту державного стандарту
(номер редакції)
(назва пооекту стандаоту)
Номер ч/ч
Номер розділу, підрозд&у, пункту, підпункту, додатка
Назва організацВ (підприємства), номер листа і дата
Зауваження і (або) пропозиція
Висновок розробника


1
2 .
3
4
5





/



(керівник розробки) Особисі
гий підпис Розшифрування підпису истии підпис Розшифрування підпису

(відповідальний виконавець) Особи



ДСТУ 1.2-93
УДК 00«.05:006.354 Т50
Ключові слова: державні стандарти України; порядок розроблення, узгодження, затвердження, державної реєстрації, видання, впровадження, перевірки, перегляду, зміни, скасування.