ВИСНОВКИ І РЕКОМЕНДАЦІЇ
Для успішного функціонування підприємства на ринку важливе значення має обсяг реалізації продукції і послуг, який залежить, не в останню чергу, від ефективної роботи служби маркетингу, яка знаходиться в безпосередній взаємодії із споживачами. Саме від професіоналізму і рівня зацікавленості в кінцевих результатах роботи її співробітників буде багато в чому залежати, чи зуміє підприємство реалізувати на практиці свою конкурентну перевагу на ринку чи ні. При вдосконаленні організації управління маркетингом на підприємстві доцільно також враховувати основні закономірності перебудови оргструктур іноземних компаній при переорієнтації їх діяльності на основі концепції маркетингу.
Перебудову оргструктури управління підприємством доцільно починати з посилення ролі відділу збуту і розширення кількості функцій, які він повинен виконувати. Відділ збуту на ВАТ "Самбірбуд", крім збуту продукції і послуг, займається також просуванням товарів і окремими маркетинговими дослідженнями. Внаслідок цього на початковому етапі перебудови діяльності підприємства на принципах маркетингу виконання функцій маркетингу має доручатись відділу збуту паралельно з виконанням функцій збуту. Дуже часто від служби збуту чекають аналізу ринку, оцінки ринку, прогнозу продажів і т.д., але це не властиво відділу збуту, оскільки його співробітники не мають нагоди виконувати дані функції через нестачу часу і відсутності певних знань.
В міру розвитку діяльності підприємства, посилення конкуренції, з’являється необхідність проводити дослідження по більш широкому колу маркетингових проблем: вивчення ринку і товару, реклама, організація післяпродажного обслуговування. Тому у відділі збуту потрібно було виділити спеціальну групу і призначити керівника, який би відповідав за всю маркетингову діяльність, крім збуту.
Дальше поглиблення орієнтації діяльності підприємства на принципи маркетингу приводить до підвищення ролі всіх вказаних функцій маркетингу і до появи нових. З’являється необхідність забезпечити управління комплексом маркетингу в цілому.
Для кваліфікованого управління комплексом маркетингу доцільно групу маркетингу перетворити у відділ маркетингу.
У відділ маркетингу можна передати спеціалістів, які раніше виконували потрібні для відділу маркетингу функції в інших підрозділах підприємства; або прийняти нових працівників для відділу. Таким чином відділ маркетингу буде відповідати за реалізацію всіх основних функцій маркетингу.
Наступним кроком в перебудові оргструктури управління – підвищення статусу начальника відділу маркетингу до рівня заступника голови правління з маркетингу. Це необхідно для збільшення можливостей маркетингових служб домагатися дотримуватися концепції маркетингу зі сторони всіх інших служб і підрозділів підприємства. Оскільки функції маркетингу за своєю суттю є більш ширшими, ніж функції збуту, і включають збут, тоді заступнику з маркетингу потрібно передати функції збуту, тобто ліквідовується посада заступника зі збуту. Відділ маркетингу в такому випадку підпорядковується голові правління.
Заступник голови правління з маркетингу, як правило, зустрічатиме опір і протидію зі сторони інших заступників.
Найкращий вихід з даної ситуації – підвищення статусу заступника з маркетингу до рівня першого заступника.
При розгляді організаційних питань переорієнтації діяльності підприємства ВАТ "Самбірбуд" на маркетинг слід розглядати цю проблему з двох точок зору: розвиток концепції маркетингу стосовно до внутрішнього і зовнішнього ринків.
Оскільки ВАТ "Самбірбуд" працює лише на внутрішньому ринку, тому організація маркетингових служб на основі розширення функцій і статусу відділу збуту підходить саме при переорієнтації діяльності на принципи маркетингу на внутрішньому ринку.
Отже, кращим варіантом перебудови оргструктури управління підприємством при його орієнтації на маркетинг на внутрішньому ринку є розвиток служб маркетингу на основі підрозділу збуту. У співробітників відділу збуту є досвід роботи із споживачами продукції, вони знайомі із попитом на продукцію, з думкою споживачів про переваги і недоліки продукції, що випускається підприємством. До цих функцій слід додати також виконання таких маркетингових функцій, як дослідження ринку, дослідження товару, оцінка конкурентів, реклама та ін. Таким чином повинні вирішуватися всі питання в рамках чотирьох елементів комплексу маркетингу.
Частина перерахованих функцій вже виконується на ВАТ "Самбірбуд" працівниками, які відповідальні за поставлені на них завдання. В такому випадку їх доцільно перевести в відділ маркетингу, де слід конкретизувати їхню роботу з позиції цілей і завдань маркетингової діяльності.
Створений відділ маркетингу, який побудований за функціональним принципом, буде мати такий вигляд:
В даній організаційній структурі управління діяльність працівників в підрозділах відділу маркетингу організована виходячи із функцій маркетингу, які вони виконують. Для того, щоб розробити і реалізувати стратегію маркетингу, необхідний штат ініціативних людей, що володіють спеціальними знаннями і досвідом для реалізації подібних програм. А щоб знання і досвід фахівців стали корисними для компанії, необхідно розмежувати їх функції, чітко визначити мету і завдання. На менеджера із реклами і просування товару буде покладено створення переконливих рекламних текстів і оголошень; організація реклами в засобах масової інформації; дослідження рекламних проблем і вироблення рекомендацій з ефективного стимулювання продаж. Менеджер зі збуту повинен забезпечити стабільну реалізацію продукції; вибрати ринкових партнерів; організувати транспортування продукції; здійснити аналіз і прогноз розвитку ринку, діяльності конкурентів.
У залежності від обсягів виробництва, його специфіки, чисельності працівників, ринків збуту структура відділу маркетингу може бути різною. При величині ВАТ "Самбірбуд" в 60 чол., доцільно, щоб у відділі маркетингу працювало 3 працівники.
В міру розвитку підприємства, розвитку маркетингової діяльності і появі практичних завдань можливе нарощування чисельності служб маркетингу.
Всі підрозділи зобов'язані будуть надавати відділу маркетингу інформацію про результат своєї діяльності. У свою чергу, відділ маркетингу зобов'язаний також надавати підрозділам інформацію, яка необхідна їм  для ринкової орієнтації. Дуже важливий сумісний ефект дій, що є результатом обміну інформацією. Це дозволить підприємству успішно досягати своєї мети. Відділ маркетингу не буде підміняти і дублювати інші підрозділи, він буде створений лише для того, щоб зорієнтувати діяльність всіх підрозділів компанії на потреби ринку, щоб своєчасно коректувати їх роботу і взаємодії між підрозділами з урахуванням інтересів ринку. Це особливо актуально сьогодні, коли маркетингові служби на підприємствах ще дуже молоді і керівники відділів маркетингу не завжди точно можуть поставити конкретну мету і завдання, оцінити результат виконаної відділом маркетингу роботи.
Імідж підприємства в основному визначається якістю і кількістю контактів із зовнішніми організаціями. У зв'язку з цим вироблення рекомендацій по встановленню і організації контактів з тими або іншими організаціями, а іноді і функції представництва підприємства в його відносинах з іншими організаціями може виконувати відділ маркетингу. Безумовно, порядок і рівень компетенції при виконанні подібних робіт визначає керівництво підприємства. Це дає упевненість в тому, що відділ маркетингу планомірно і послідовно проводить заплановану політику, спрямовану на формування відповідного іміджу підприємства в очах споживачів, постачальників і партнерів.