ВИСНОВКИ
Для успішного функціонування підприємства на ринку важливе значення має обсяг реалізації продукції і послуг, який залежить, не в останню чергу, від ефективної роботи служби маркетингу, яка знаходиться в безпосередній взаємодії із споживачами. Саме від професіоналізму і рівня зацікавленості в кінцевих результатах роботи її співробітників буде багато в чому залежати, чи зуміє підприємство реалізувати на практиці свою конкурентну перевагу на ринку чи ні.
Для підвищення ефективності діяльності підприємства необхідно створити відділ маркетингу. У цей відділ можна передати спеціалістів, які раніше виконували потрібні для відділу маркетингу функції в інших підрозділах підприємства; або прийняти нових працівників. Таким чином відділ маркетингу буде відповідати за реалізацію всіх основних функцій маркетингу.
Наступним кроком в перебудові оргструктури управління – підвищення статусу начальника відділу маркетингу до рівня заступника голови правління з маркетингу. Це необхідно для збільшення можливостей маркетингових служб домагатися дотримуватися концепції маркетингу зі сторони всіх інших служб і підрозділів підприємства. Оскільки функції маркетингу за своєю суттю є більш ширшими, ніж функції збуту, і включають збут, тоді заступнику з маркетингу потрібно передати функції збуту, тобто ліквідовується посада заступника зі збуту. Заступник голови правління з маркетингу, як правило, зустрічатиме опір і протидію зі сторони інших заступників.
Найкращий вихід з даної ситуації – підвищення статусу заступника з маркетингу до рівня першого заступника.
При розгляді організаційних питань переорієнтації діяльності підприємства ВАТ "Самбірбуд" на маркетинг слід розглядати цю проблему з двох точок зору: розвиток концепції маркетингу стосовно до внутрішнього і зовнішнього ринків.
Оскільки ВАТ "Самбірбуд" працює лише на внутрішньому ринку, тому організація маркетингових служб на основі розширення функцій і статусу відділу збуту підходить саме при переорієнтації діяльності на принципи маркетингу на внутрішньому ринку.
Отже, кращим варіантом перебудови оргструктури управління підприємством при його орієнтації на маркетинг на внутрішньому ринку є розвиток служб маркетингу на основі підрозділу збуту. У співробітників відділу збуту є досвід роботи із споживачами продукції, вони знайомі із попитом на продукцію, з думкою споживачів про переваги і недоліки продукції, що випускається підприємством. До цих функцій слід додати також виконання таких маркетингових функцій, як дослідження ринку, дослідження товару, оцінка конкурентів, реклама та ін. Таким чином повинні вирішуватися всі питання в рамках чотирьох елементів комплексу маркетингу.
Частина перерахованих функцій вже виконується на ВАТ "Самбірбуд" працівниками, які відповідальні за поставлені на них завдання. В такому випадку їх доцільно перевести в відділ маркетингу, де слід конкретизувати хню роботу з позиції цілей і завдань маркетингової діяльності.
Створений відділ маркетингу, який побудований за функціональним принципом, буде мати такий вигляд:
Рис. 3.2. Відділ маркетингу ВАТ "Самбірбуд"
В даній організаційній структурі управління діяльність працівників в підрозділах відділу маркетингу організована виходячи із функцій маркетингу, які вони виконують. Для того, щоб розробити і реалізувати стратегію маркетингу, необхідний штат ініціативних людей, що володіють спеціальними знаннями і досвідом для реалізації подібних програм. А щоб знання і досвід фахівців стали корисними для компанії, необхідно розмежувати їх функції, чітко визначити мету і завдання. На менеджера із реклами і просування будівельних послуг буде покладено створення переконливих рекламних текстів і оголошень; організація реклами в засобах масової інформації; дослідження рекламних проблем і вироблення рекомендацій з ефективного стимулювання продаж. Менеджер зі збуту повинен забезпечити стабільну реалізацію продукції; вибрати ринкових партнерів; організувати транспортування продукції; здійснити аналіз і прогноз розвитку ринку, діяльності конкурентів.
Бюро інформації, аналізу, прогнозування конкурентоспроможності продукції і вибору ринку проводить збір, зберігання і аналіз маркетингової і техніко-продуктивної інформації, аналіз товару, дослідження умов збуту, тощо. Бюро продукційно-виробничої орієнтації підприємства проводить маркетингові дослідження ринку функціональних товарів і покупців, розробляє заходи щодо введення нових або удосконалення старих виробів.
Створення маркетингового відділу сприятиме підвищенню ефективності маркетингової діяльності підприємства, а відтак зростанню ринку збуту, збільшенню обсягу реалізації, підвищенню кваліфікації кадрів, підвищенню прибутковості та рентабельності ВАТ „Самбірбуд”. Зокрема, розрахунок коефіцієнту конкурентоспроможності для ВАТ „Самбірбуд” показав, що після впровадження служби маркетингу на підприємстві відбудеться розширення напрямків маркетингової діяльності, підвищиться рівень спеціалізації маркетингової діяльності, швидкість реакції на зміни зовнішнього середовища, тощо.
Тобто, створення маркетингового відділу допоможе підприємству бути більш гнучким на конкурентному ринку, швидше реагувати на зміни зовнішнього середовища, передбачати дії конкурентів і таким чином бути більш конкурентоспроможним на ринку будівельної продукції.