Гребеня Руслана
МО-31
Практична робота №1
Так як підприємство, на якому я проходив практику, в основному зосереджене на виробництві продукції, то можна запропонувати такі принципи управління якістю для покращення його роботи :
1) Ціль підвищення якості продукції або послуг повинна стати постійною та незмінною; це необхідно для збереження конкурентноздатних позицій у бізнесі, а також для забезпечення обсягів робіт.
На мою думку, цей принцип підійшов би кожному підприємству – виробнику продукції, тому що чим якісніша продукція, тим краще її купують споживачі, а це дає можливість підприємству отримувати прибуток.
2) Не зосереджуйтеся на перевірці якості в процесі її досягнення. Позбавтеся від необхідності контролю якості на масовій основі; із самого початку встановлюйте конкретні показники якості продукції (або послуг), зробивши це своєю першочерговою задачею.
Для того, щоб розпочати виробництво, потрібно в першу чергу сформувати мету і встановити показники якості продукції, щоб завоювати довіру споживачів, а не йти шляхом проб і помилок, поступово підвищуючи якість продукції, бо цим підприємство втрачає час і кошти. А тим часом інші організації вже знаходять своїх постійних споживачів, які задоволені їх продукцією і не мають бажання купувати товари іншого виробника.
3) Постійно підвищуйте якість виробництва й обслуговування, неухильно підвищуйте якість і продуктивність праці, тим самим знижуючи витрати виробництва.
Кожне підприємство прагне, щоб його затрати були мінімальними, а для цього потрібно впроваджувати нові технології, автоматизувати весь процес виробництва, щоб збільшити обсяги випуску продукції. Тоді її собівартість зменшується і відповідно зростають прибутки підприємства.
4) Постійно підвищуйте кваліфікацію службовців.
Тих знань, які люди набувають під час навчання, з часом стає недостатньо, так як наука не стоїть на місці, а рухається вперед: виникають нові ідеї, технології і щоб запроваджувати їх на підприємстві, працівники повинні підвищувати свою кваліфікацію, приймати участь у різних нарадах, семінарах, зустрічах по обміну досвідом з працівниками інших підприємств.
5) Забезпечте правильне керівництво. Ціль контролю має полягати в забезпеченні допомоги людям і машинам, а також у впровадженні технічних новинок для удосконалення технологічного процесу. Контролюватися повинні не тільки виробничі робітники, але й управлінський персонал.
Ефективність роботи підприємства в першу чергу залежить від уміння керувати. Правильний контроль забезпечує ефективне виробництво. При розумному керівництві всі виробничі процеси відбуваються злагоджено, без перебоїв.
6) Знищіть елементи страху. Кожен повинен працювати гранично ефективно
на благо компанії.
Відносини між керівництвом та підлеглими повинні ґрунтуватися на принципі довіри, взаєморозуміння, взаємоповаги. При таких обставинах людина краще виявляє свої здібності і від цього виграє кінцевий результат.
7) Знищіть бар’єри між відділами. Люди, що працюють у відділах науково-технічних досліджень, проектування, збуту і виробництва повинні працювати спільно. Це дозволить передбачити, які проблеми можуть виникнути у процесі виробництва і використання продукції (або споживання послуг).
Весь колектив компанії повинен працювати як одне ціле для здійснення загальної мети. Якщо кожен відділ буде виконувати обов’язки окремо, то не буде досягнуто кінцевого результату, тому що він залежить від злагодженої поступової дії кожного підрозділу, які взаємопов’язані.
8) Знищіть бар’єри, що позбавляють управлінський та інженерний персонал права відчувати гордість за свою майстерність. Це означає, наприклад, відмову від проведення щорічних рейтингів за результатами праці працівників даного профілю, а також відмову від керування за допомогою оцінки ефективності.
При правильній організації виробництва працівники повинні розуміти, що всі вони тільки разом колективною працею досягають поставленої мети, тобто не можна допускати, щоб одні вважали свою роботу більш важливою, чим робота інших.
9) Постійно реалізуйте програми навчання і самовдосконалення персоналу.
Для досягнення поставлених цілей, впровадження нових технологій та передових методів виробництва на підприємстві потрібно розширювати свої знання, вміння, навики. А для цього необхідне додаткове навчання персоналу.
Отже, ознайомившись із принципами управління якістю, при проходженні практики на підприємстві я більш доцільно розподілив би свої завдання для того, щоб отримати максимум корисної інформації, яка знадобиться мені в подальшому навчанні і при виконанні курсової роботи.
ПОЛІТИКА
ПРАТ «Агропромислова корпорація «Зоря»
у сфері якості
Місія:
Вирощування та поставка на ринок продукції рослинництва (пшениця, ячмінь, кукурудза, ріпак, цукрові буряки), виготовлення якісних комбікормів для власного тваринництва, виробництво та реалізація молока, м’яса великої рогатої худоби і свиней з метою підвищення ефективності виробництва, забезпечення прибуткової роботи і створення на цій основі належної соціально-економічної бази для збереження в умовах економічної кризи трудового колективу як виробничої одиниці та умов для відтворення робочої сили.
Головний лозунг:
ДОСВІД ЯКІСТЬ ЕФЕКТИВНІСТЬ
Стратегічними цілями підприємства в сфері якості є:
- виробництво екологічно чистої продукції;
- підвищення прибутку підприємства;
- вдосконалення технологічних процесів;
- досягнення злагодженої дії всіх підрозділів;
- зменшення витрат виробництва.
Головним завданням керівництва є:
- ознайомлення всіх працівників із політикою підприємства у сфері якості;
- доведення до відома кожного працівника його обов’язків;
- встановлення колективної відповідальності за кінцевий результат.
Шляхи досягнення поставлених цілей в сфері якості:
- забезпечення формування стратегії і прогнозування розвитку підприємства, підвищення ефективності виробництва, збільшення обсягів випуску продукції з урахуванням попиту на неї на традиційних та пошуку нових ринків збуту, своєчасність виплати заробітної плати та інших виплат;
- забезпечення працівників матеріально-технічними ресурсами, необхідними для виконання виробничих завдань, норм праці та відповідні умови праці;
- організувати правильну експлуатацію, збереження та раціональне використання обладнання, інструментів, техніки, матеріалів, переданих колективу для виконання робіт;
- забезпечення виконання виробничих програм, прийнятих у відповідності з укладеними договорами (з найважливіших показників, які забезпечують максимальний прибуток);
- застосування системи матеріального та морального стимулювання підвищення продуктивності праці, якості продукції, раціонального використання техніки, обладнання, сировини, запровадження нових, більш продуктивних методів роботи;
- дотримання працівниками норм трудової та технологічної дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку
- запровадження нових ефективних засобів охорони праці, що запобігають травматизму (засобів сигналізації, контролю, запобіжних пристроїв та інше);
- проведення атестації робочих місць на відповідність їх нормативам, придбання устаткування та матеріалів з метою профілактики профзахворювань;
- максимальна автоматизація всіх виробничих процесів;
- підвищення кваліфікаційного рівня всіх працівників підприємства.
Правління ПРАТ «АПК «Зоря» бере на себе відповідальність за реалізацію Політики у сфері якості.
Голова правління ПРАТ «АПК «Зоря» І.М.Саміла