Контроль і оцінка діяльності вир-их підрозділів
1.контроль як ф-ія управління
2.оцінка вир-ої діяльності
3.оцінка діяльності підрозділів за показником витрат
1.у сис-мі управ-ня підп-ом і його підрозділами велику роль відіграє контроль. У широкому розумінні контроль-це перевірка відповідності факт.характеристик,процесів діяльності і об»єктів у встанов вимогах. Контроль є обов»язк ф-єю управ-ня будь-якої складної сис-ми. На підп-ві контролю підлягають усі матеріальні та грош потоки, вир-чі процесм,діяльність людей, витрати ресурсів і результатів. Такий глобальний контроль дає змогу з»ясувати на скільки діяльність підрозділів усіх ієрархічних рівнів відповідає чинному регламенту, установленим завданням і наскільки вона ефективна.
У процесі контролю збир і аналіз необхідна інформація, виявл відхилення факт показників від установлених (планових або стандартних) та їх причини.
Поряд з терміном контроль досить поширене поняття контролінг яке будучи близьким за змістом охоплює ширше коло ф-ій, однак ці ф-ії визнач лише на окремому підп-ві (контроль,аналіз, забезпеч інформ всіх заінтересованих менеджерів,координація,а часто й планування).
Контроль на підп-ві має різні напрямки і форми,це передусім контроль матеріалів і прод-ії на всіх стадіях її обробки,а також технологіч процесів. Цей вид контролю тісно пов»яз з технологіч процесом, тому в нас він має традиц назву технологічного контролю. Техніч контроль є важливою складовою сис-ми управ-ня якості прод-ії для кожного підп-ва. Веливе дисциплінуюче значення має контроль труд дисципліни, дотрим регламенту та якості виконання своїх ф-ій працівниками. Особливу роль в сис-му внутр контролю виконує контроль результатів вир-ва і витрач ресурсів, які разом характериз ефективність діяльності. Для внутр-операц підрозділів,що є витратними центрами відпов-ті(місцями витрат) результати вираж в виготов к-ті прод-ії певної коменклатури, а витрати ресурсів у кошторисі.
Види контролю:
поточний (здійсн щоденно як систематич моніторинг за рухом мат цінностей, незавершеним вир-ом і прод-єю. Його осн інструментом є оперативний облік у сис-мі диспечерського регул-ня вир-ом).
періодичний (здійсн у формі уставленої регулярної звітності підрозділів підп-ва)
разовий (немає уставленого змісту і попередньо встановленої регулярності. Його мета та діапазон контрольов показників визнач в кожному окремому випадку керівництвом підп-ва чи ін компетентним органом)
На підп-ах контроль та управ-ня технолог процесами здійснює диспетчерська служба. Диспетчерська служба на підп-ві охоплює контроль та управ-ня технолог процесами, контроль і оператив розподіл мат-их і енергетичних ресурсів, транспорт засобів, облік машин і механізмів та інше.
Залежнов від умов діяльності підп-ва може застосов цілодобовий і позмінний режими роботи диспетчерської служби. Оператив контроль за ходдом вир-ва здійсн диспетчером за 4-ма осн напрямками :
1.контроль виконання номенклатурного плану чи плану відвантаження прод-ії
2.контроль за дією на міжцехових складах, а також контроль міжцехових передач заготовок,деталей,вузлів
3.контроль оперативної підготовки вир-ва
4.спостереження за роботою відстаючих проблемних ділянок і цехів.
У різних типах вир-ва диспетчерська служба має ряд характ-их особливостей. Об»єктом диспетч контролю в одиничному вир-ві є сам хід вир-ва, терміни виконання найважливіших робіт, своєчасність комплектування деталей та вузлів для остаточного випуску гот виробу і монтажу. Об»єктом диспетч контролю у серійному вир-ві є встановлені за планом терміни запуску і випуску партій заготовок деталей на всіх ділянках вир-ва, стан складських заділів та ступінь виконання складських робіт згідно графіка, а також чітка організація переналагодження устаткування. Об»єктом диспетч контролю у масовому вир-ві є перевірка дотримання встановленого такту роботи потокових ліній та норм заділів на всіх стадіях вир-го процесу.
2.оскільки виготовлення і реал-ія прод-ії є першочергов завданням підп-ва, то серед усіх напрямків контролю діяльності чільне місце займає контроль і оцінка результатів вир-ва.
Вир-во прод-ії контролюється і оцін-ся за наступними показниками :
1.заг обсяг прод-ії
2.виконання плану вир-ва з номенклатури і асортименту або комплектності
3.ритмічність вир-ва
4.якість прод-ії
Заг обсяг вир-ва признач у прийнятому вимірнику і за результатами звіт періоду оцінюється його відповідність його факт рівня плановому. Тобто визнач темп або індекс зміни показника :
І а.в.=(Озв/Опл)*100
Виконання плану вир-ва з номенклатури і асортименту обчис в порядку : на план обсяг вир-ва (факт його величина, але без урахування перевиконання плану за окремими номенклатурними позиціями).
В загально прийнятому розумінні ритмічним вваж таке вир-во в якому за рівні проміжки часу вироб-ся однакова к-ть прод-ії. З практич т зору таке розуміння ритмічності прийнятно лише в масовому і високосерійному вир-ах, де є регулярна повторюваність виготовлення прод-ії.
В усіх ін випадках ритмічність означає рівномірну роботу підрозділів згідно з календарним планом графіку.
Якістю прод-ії назив сукупність таких її властивостей, що зумовлюють придатність даної прод-ії задовольняти визначені потреби відповідно до її призначення.
Показник якості прод-ії – це кільк-на характеристика одного або декількох властивостей прод-ії,що входять до складу її якості розглянута стосовно визначених умов її створення і експлуатації або споживання.
Узагальнюючу кільк-ну оцінку якості прод-ії найлегше здійснити у тому разі, коли вироби мають допустиму градацію якості, тобто діляться за сортами,категоріями,класами і т.д. В усіх інших випадках якість визнач відповідністю вирбів встановленим вимогам (держ стандартам або тех вимогам).
Якість обумовлена наступними умовами і чинниками :
1.нормативною документацією, що регламентує значення показників якості конкретної прод-ії
2.технічною документацією, що регламент вимоги до процесів розробки,виготовлення, експлуатації або споживання прод-ії
3.якість технолог устаткування і оснащення
4.якість праці виробників прод-ії
5.якість сировини,метріалів, напівфабрикатів, що комплектують вироби та інструментів.
Контроль за дотриманням якості прод-ії мажуть здійснювати такі підрозділи :
відділ тех контролю
бюро тех контролю вир-их цехів
центральна вимірювальна лабораторія з цеховими лініями
лабораторії статистичних методів
бюро рекламацій
технічні служби підп-ва(відділ гол технолога, механіка)
Показники за доп яких контролюється і оцін діяльність вир-их підрозділів на підп-ві вцілому повинні відповідати певним вимогам:
1.показники роботи підрозділів мають бути узгодженими з показниками роботи підп-ва, утвор з ним єдину сис-му показників і водночас врах специфіку кожного підрозділу
2.к-ть контрольованих показників має бути достатньою для того,щоб підпорядков діяльність підрозділів перед тими завданнями,що стоять перед підп-ом вцілому, але при цьому не повинна обмеж оперативна самостійність підрозділів
3. показники повинні мати кільк-ий вимір на основі даного оперативного і бух обліку
4. показники мають бути порівняльними в межах планово-оцінювальних періодів (зміст і методика обчис план і факт показників мають бути однаковими).
Пр виборі оцінювальних показників для допоміж підрозділів слід врах їх специфіку і особливості виготовлення прод-ії.
Діяльність допоміж підрозділів оцін за доп показників, які характериз результати їх діяльності, тобто безперебійне обслуг-ня підрозділів та дотримання витрат у межах кошторису.
Діяльність осблугов підрозділів оцін-ся на основі безперебійного обслуг-ня осн та допоміж підрозділів при мін витратах.
Діяльність вир-их дільниць і бригад оцін-ся за такими показниками,які залеж від їх роботи і обліков за цими підрозділами (найчастіше це випуск прод-ії чи виконання робіт у нат виразі згідно зі встановленим планом-графіком і елементами витрат, що залеж від роботи дільниці чи бригади).
3.серед показників оцінки роботи підрозділів виіділ показники, що відображ кінцевий результат діяльність та її ефект-ть, тобто суму витрат. З т зору оцінки діяльності підрозділу його витрати можуть відобр як обсолютними, так і відносними показниками.
Абсолютні показники витрат у формі кошторису є універсальними і найбільш поширеними для оцінки роботи підрозділів. Кошторис дає змогу порівняти факт витрати з плановими, виявити відхилення і в подальшому з»ясувати причини цих відхилень.
Відносні показники витрат-це витрата на од прод-ії або на одиницю виміру обсягу прод-ії (1грн, 1нормо-год). Переваги відносних показників витрат поляг у тому,що їх факт і план величини порівнюються безпосередньо без будь-яких коригувань.
Оцінювання рівня витрат і Сб прод-ії здійсн аналогічно до оцінки виконання плану вир-ва прод-ії. Аналогічно здійсн абсолютне і відносне відхилення, виявл причини таких відхилень і у випадку потреби визнач шляхи покращення досягнутих результатів. При аналізі Сб особлива увага приділ виявленню причин позаплан витрат сировини, матеріалів,палива, енергії, втрат роб часу,доплат за понаднормові роботи. Втрат від простоїв машин і устат-ня, браку,порушень технологіч і труд дисципліни, зміни робіт з підготовки вир-ва і т.д.
До показників оцінки рівня витрат і Сб прод-ії підрозділів віднос :
1.Сб 1-ці прод-ії
2.Сб кінцевої прод-ії
3.Сб валової прод-ії
Оцінка Сб 1-ці прод-ії підрозділу здійсн в результаті співвідношення сукупних витрат вир-ва підрозділу до обсягу виготов прод-ії протягом звіт періоду.
Для оцінки Сб кінцевої прод-ії необхідно Сб товарної прод-ії скоригувати на зміну залишків нереалізов прод-ії підрозділом.
Для оцінки Сб валової прод-ії підрозділу необхідно з кошторису витрат включити ті витрати,які не включ у вир-чу Сб прод-ії.
При план-ні Сб окремих видів прод-ії підрозділів необхідно обгрунт розміри відходів сировини і матеріалів.
На рівні підрозділів особливо важливо ретельно контролювати форм-ня матеріаломістк прод-ії. Пр побудові обліку витрат особливо небезпечними є знеособлення витрат,тобто неправильне віднесення витрат з одного виду прод-ії на інший. Зниження Сб є одним з показників інтенсифікації вир-ва і найважливішим завданням підрозділів. Джерелами зниження Сб прод-ії найчастіше є витрати уречевленої праці та адмін управлінські витрати.
Осн шляхами зниження Сб є скорочення тих витрат, які займають найбільш питому вагу у її стурктурі. При використ для оцінки діяльності вир-их підрозділів абсолют показника у формі кошторису слід пам»ятати, що повинна бути забезпеч порівняльність факт і план сум витрат. Це досягається шляхом перерахунку план витрат на факт обсяг вир-ва. Такі перерахунки план витрат непотрібні лише у тих випадках, коли факт обсяг вир-ва збігається з плановим.
Для перерахунку план витрат на факт обсяг вир-ва потрібно взнати їх функ-ну залежність від обсягу вир-ва.