Лекція 5
Операційні системи Windows 2000 та Windows XP
5.1. Операційна система Windows 2000
Традиційна надійність Windows NT, так як Windows 2000 Professional побудована на ядрі саме NT. Нова ОС стійкіше, ніж NT 4 Workstation із усіма Service Pack. Появились нові можливості в області безпеки, наприклад Encrypted File System (EFS) і шифрування на рівні NTFS, підтримка Kerberos і інших сучасних протоколів для локальних і публічних мереж; сертифікація драйверів; новий Windows Installer і служба Windows File Protection, що автоматично захищає від змін системні файли SYS, DLL, EXE, OCX. Windows 2000 Professional залишається 32-розрядної багатозадачною багатопоточною ОС, здатної ефективно працювати на двохпроцесорних ПК з обсягом RAM до 4 GB.
Сьогодні Windows 2000 – сама надійна з всіх ОС Microsoft. Це перехід ОС усіх рівнів на єдине ядро. У результаті вийшла дійсно зручна і надійна ОС, що вміщує у собі кращі якості Windows NT 4 Workstation і Windows 98. Windows 2000 – нова версія саме NT, тобто корпоративної ОС. Основними перевагами Windows 2000 є її підвищена надійність і стабільність. Більшість нових технологій, підтримуваних Windows 2000, – Plug-and-Play, ACPI і ін. – роками доводилися в складі Windows 9х. Було зроблено наступне, щоб зробити Windows 2000 ще надійніше:
строга сертифікація драйверів. У дистрибутив Windows 2000 включені тільки драйвери, що успішно пройшли перевірку в Windows Hardware Quality Lab (WHQL). При установці нових драйверів перевіряється сертифікат, і користувач одержує відповідне попередження при відсутності такого;
система Windows Installer забезпечує не тільки власне інсталяцію ПО, але і контроль версій DLL, "установку за вимогою", відновлення зіпсованих додатків і інші функції. Єдина проблема – підтримка цієї методики з боку самого ПО, установка якого повинна виконуватися в дусі Microsoft Office 2000, з використанням MSI-сценаріїв;
служба Windows File Protection, що автоматично відновлює системні файли, якщо вони зіпсовані, замінені і навіть вилучені. Ідеологія Windows 2000 не дозволяє сумісним додаткам змінювати поділювані системні бібліотеки чи копіювати свої файли в системні папки;
можливість завантаження ОС в відмостійковому і консольному режимах, призначених для відновлення системи після катаклізмів.
Windows 2000 – найстійкіша і надійніша з ОС Microsoft. Перед Windows 98 – це безсумнівна перевага, хоча порівняння з Windows NT 4 не настільки однозначне. Microsoft стверджує, що Windows 2000 повинна працювати швидше Windows NT, яка у свою чергу, швидше Windows 9х. Продуктивність ОС визначається не тільки ефективністю реалізації підсистем керування пам'яттю, кешуванням твердого диска, якістю драйверів пристроїв, але також і її ресурсоємністю.
Мінімальні вимоги Windows 2000 Professional до устаткування такі: Pentium 133 MHz, 64 MB RAM, 650 MB на твердому диску.
Windows 2000 можна повноцінно використовувати як мережного клієнта – розподілена система безпеки, удосконалені засоби аутентифікації на базі Kerberos, підтримка безпечних протоколів начебто IPSec і SSL, шифрування (причому з 128-бітовим ключем) на рівні файлової системи. Найбільш повно ці функції реалізуються тільки в доменах під керуванням серверних варіантів Windows 2000, у яких використовуються Active Directory і технології, що базуються на ньому.
Удосконалень у Windows 2000 повно – від кращих системних шрифтів до обновлених апплетів. Драйвери, що ввійшли до складу Windows 2000, не просто перевірені в WHQL, але і досить ефективні.
5.2. Переваги і недоліки Windows 2000
Основні переваги Windows 2000 Professional:
Windows Installer, Windows File Protection;
висока масштабованність;
поліпшений користувацький інтерфейс;
удосконалені мережні засоби;
загальний базовий код для інтернаціональних версій.
Перед Windows 98:
стабільність;
продуктивність;
вбудовані засоби захисту;
поліпшені системні апплети (Task Manager і ін.).
Перед Windows NT 4 Workstation:
підтримка апаратного забезпечення: Plug-and-Play, USB, FireWire;
ACPI для мобільних комп'ютерів;
удосконалена NTFS (шифрування, індексування);
вбудований дефрагментатор;
консольний і відмовостійкий режими;
підтримка декількох моніторів;
Internet Connection Sharing.
У першу чергу Windows 2000 Professional – мережна ОС, і найбільший ефект від її використання буде спостерігатися саме в мережному оточенні, однак у багатьох випадках її можна використовувати і як заміну Windows 98 на настільних і навіть мобільних комп'ютерах.
Головним чином це забезпечується реалізацією в Windows 2000 Professional підтримки Plug-and-Play і ACPI. Нова ОС "знає" величезну кількість устаткування і працює з ним не гірше, а іноді навіть краще Windows 98. Всі драйвери в складі Windows 2000 Professional сертифікуються в Windows Hardware Quality Lab (WHQL).
Це найпростіша Windows. Нові піктограми, більш удалі системні шрифти, широкий вибір схем оформлення робочого столу, зміна назв визначених системних піктограм і апплетів (наприклад, Network Neighborhood перейменована в My Network Places) -і все це прикрашення, хоча серед них є і дуже цікаві, зокрема "прозорість" піктограм при перетаскуванні. Є, однак, і більш істотні зміни:
нові вікна Open/Save, такі ж, як у Microsoft Office 2000 , працювати з який дійсно зручно;
нові системні папки начебто My Pictures і My Faxes зі специфічним інтерфейсом. Також трохи змінена функціональність папки Entire Network і за замовчуванням вона відкривається порожній (аналогічно папці WINDOWS чи WINNT), щоб даремно не навантажувати локальну мережу;
численні майстри для рішення типових задач начебто організації мережних з'єднань, додавання нового обладнання і т.д. У більшості випадків використання майстра не є обов'язковим, досвідчений чи користувач адміністратор може змінити всі необхідні параметри прямо;
удосконалені системні апплети, наприклад Backup чи Disk Cleanup; навіть знайомий по Windows 98 Device Manager має деякі додаткові можливості. Всі адміністративні утиліти зібрані в єдину консоль Computer Management.
У дійсності удосконалення торкнулися практично кожного модуля системи, програми організовані більш логічно, вибір параметрів за замовчуванням більш виправданий і т.д. З'явилася безліч нових дрібних функцій спеціальної піктограми, що оповіщає про обрив з'єднання не тільки при роботі через вилучений доступ, але й у локальній мережі.
У багатьох випадках Windows 2000 Professional простіше і зручніше не тільки Windows NT 4, але навіть Windows 98 – так, зміни численних настроювань, включаючи параметри TCP/IP, не вимагають перезавантаження комп'ютера. Система вилученого доступу: для кожного з'єднання може складати список телефонних номерів, що будуть не тільки перебиратися при дозвоні, але й автоматично сортуватися по доступності; можна також відключити необхідність підтвердження різних дій і т.д. З'явилася можливість початкового завантаження в командний рядок.
Основні недоліки цієї ОС є:
сумісність кульгає: про DOS-орієнтовані ігри і деякі серйозні додатки можна відразу забути; тім же саме відноситься до 16-розрядного й у меншому ступені 32-розрядним додаткам для Windows 9х; підтримка сучасних мультимедійних пристроїв не завжди здійснюється в повному обсязі -і не коштує, утім, забувати, що мова йде про корпоративний ОС.
відносно висока ресурсоємність і, відповідно, проблеми з продуктивністю. Офіційні системні вимоги досить невисокі (Pentium 166, 32 MB RAM, близько 600 MB на твердому диску), і Microsoft cтверджує, що на машині з 64 MB RAM Windows 2000 Professional повинна обганяти Windows 98, однак навіть без тестів відчувається, що деякі стандартні операції – завантаження, відновлення бази даних драйверів – виконуються занадто довго. Зате багато тестерів позитивно відзивалися про продуктивність нової ОС у системах з 128 MB RAM; що стосується процесора, то, за загальною думкою, цілком достатньо рівня Pentium II 300 MHz.
У Windows 2000 Professional є весь необхідний інструментарій і для керування живленням, що найбільш актуально для роботи на мобільних ПК.
5.3. Операційна система Windows XP
Windows XP має деякі нові функції ОС наступного покоління.
Вона заснована на ядрі NT і не підтримує DOS, у такий спосіб Windows ME виявилася дійсно останньої в черзі операційних систем з використанням DOS-ядра.
Основні відмітні якості нової ОС – цілком перероблений інтерфейс і стабільність. Система, у якій зроблена підвищена ставка на безпеку, орієнтована на роботу з Internet, службами ASP і поруч інших мережних технологій. Крім того власники Windows XP зможуть підключатися до своїх комп'ютерів за допомогою вилученого доступу.
Інтерфейс Luna, інтуїтивна система навігації і наявність "чарівників" практично для кожної ситуації, на думку розроблювачів, зробить систему зручної в користуванні навіть для трирічного користувача.
Windows XP вийшла у другому півріччі 2001 р. Градація різних версій нової ОС є наступною – домашнім користувачам запропоновано Windows XP Home Edition, а корпоративні користувачі і навчальні заклади зможуть задовольнятися Windows XP Professional.