Магістерська робота на тему ,,Формування організаційної структури управління підприємством” виконана з використанням практичних матеріалів публічного акціонерного товариства ,,Вехньодніпровський ливарно-механічний завод ім. 1-го Травня”. Робота складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел. Основний зміст роботи викладено на 99 сторінках. Робота містить 10 таблиць, 17 рисунків, 4 додатків. Список використаної літератури налічує 87 найменувань.
Підвищення ефективності роботи підприємства в значній мірі визначається організованістю системи управління, яка залежить від чіткої структури підприємства і діяльності всіх її елементів у напрямку обраної мети. Під організаційною структурою управління розуміється впорядкована сукупність взаємозв'язаних елементів, що знаходяться між собою в стійких відносинах, що забезпечують їх функціонування і розвиток як єдиного цілого
Необхідність удосконалення системи управління на сучасному етапі визначається багатьма факторами. Це і оптимізація чисельності апарату управління, його функцій; впровадження автоматизованих систем управління та розробки систем прийняття рішення.
У першому розділі дипломної роботи проведено вивчення теоретичних засад формування організаційної структури управління на підприємстві. Розкрито основні типи організаційних структур управління та описано процес проектування організаційної структури та вплив ситуаційних чинників на цей процес.
Другий розділ присвячений аналізу та оцінці існуючої організаційної структури управління підприємства ПАТ ,,Верхньодніпровський ливарно-механічний завод ім. 1-го Травня”. Для кращого усвідомлення проблем визначено особливості організаційної структури управляння. Це дало змогу повної мірою охарактеризувати оргструктуру ПАТ ,,ВЛМЗ ім. 1-го Травня” і оцінити ефективність та особливості організаційної структури управління підприємства. Також була здійснена оцінка існуючої системи комунікацій в організаційній структурі, щоб визначити ефективність комунікацій на підприємстві.
Методи покращення організаційної структури управління, виявлені на основі вивчення теорії і практики, запропоновані в третьому розділі дипломної роботи. В першу чергу, було запропоновано оптимізацію організаційної структури управління підприємства, а також було визначено шляхи вдосконалення організаційної структури управління.
У четвертому розділі проаналізовано охорону праці на підприємстві та надано рекомендації щодо покращення умов праці та техніки безпеки у надзвичайних ситуаціях.
Кожна організація відповідно до величини, виду та особливостей діяльності повинна здійснювати вибір типу організаційної структури та її проектування. Таким чином можна за безпечити гармонійну взаємодію та досягнути бажаних результатів.
Процес і структура управління тісно пов’язані одне з одним. Структура відображає стабільні форми розподілу управлінської праці, послідовність виконання різних видів трудових дій. Безпосередньо цей зв’язок проявляється в принципах, функціях, механізмі та методах управління, які відображають статику і динаміку управління.
У відповідності із організаційною структурою управління ПАТ ,,ВЛМЗ ім. 1-го Травня” вищий рівень управління представлений генеральним директором (головою правління). Генеральному директору підпорядковуються головний інженер, головний бухгалтер, відділ кадрів, замісник голови правління з економіки, начальник відділу матеріально-технічного постачання, начальник відділу зовнішньоекономічної діяльності, інженер по охороні праці та техніці безпеки, юрист та начальник служби охорони.
Дана структура підприємства є лінійно-функціональною. При аналіз організаційної структури управління ,,ПАТ ВЛМЗ ім. 1-го Травня” суттєвих недоліків щодо організаційної структури управління підприємстві не зауважуємо. Параметри ефективності організаційної структури підприємства ,,ПАТ ВЛМЗ ім. 1-го Травня” знаходяться в межах норми, що говорить про відповідність даної організаційної структури управління існуючому стану функціонування підприємства.
Але є недоліки досліджуваної організаційної структури, що полягають у: великій завантаженості вищого керівництва; затримці рішень, питань, що стосуються декількох підрозділів; нечіткості передачі інформації, невідповідності зворотнього зв’язку та комунікацій; застарілості механізації і автоматизації процесів реалізації всіх функцій управління. Проблема комунікацій одна з найважливіших на даний момент на підприємстві. Розрізняють три проблеми в комунікації на підприємстві. Технічна проблема пов’язана з точністю передачі комунікаційних символів. Семантична проблема пов’язана з вибором таких символів, які б найбільш точно виражали бажаний зміст. Проблема ефективності — ступінь впливу одержаного повідомлення на поведінку об’єкта.
Для удосконалення організаційної структури управління на підприємстві було запропоновано оптимізувати організаційну структуру управління.
У запропонованій організаційній структурі управління у генерального директора з’явилися два заступники: заступник директора з загальних питань та заступник директора з виробництва. Заступнику з загальних питань підпорядкувано: юриста, відділ кадрів, бухгалтерію. Заступнику з виробництва підпорядкувано: головного інженера, начальника відділу матеріально-технічного постачання та інженера по техніці безпеки і охороні праці.
Було визначено управлінські функції для кожного структурного підрозділу ПАТ ,,ВЛМЗ ім. 1-го Травня”. При запропонованій організаційній структурі сталося: звільнення керівника підприємства від прийняття типових оперативних рішень та можливість більш якісно займатися розробкою стратегічних рішень. Це можливо завдяки частковому делегуванню повноважень генерального директора його заступникам.
Запропонована структура дозволить покращити комунікації і зворотній зв’язок через безпосередньо усний контакт з підлеглими; обмін думками різних фахівців, що працюють над однією і тією ж проблемою; застосування певних правил етикету спілкування із співробітниками і використання неофіційних правил і ритуалів, системи ящиків для пропозицій, яка сприяє вільному потоку новаторських ідей, діяльність спеціальної комісії для розгляду скарг, ,,дні відкритих дверей”, різні збори і наради. Також запропоновано оновлення автоматизації і механізації системи управління через механізацію бухгалтерського обліку, оперативного управління, планових розрахунків, діловодства та обліку кадрів та запровадження системи підтримки рішень (СПР), покращення Інтернет-мережі.
Також як спосіб удосконалення організаційної структури запропоновано підвищити організаційну культуру. Внесення змін у існуючу організаційну культуру буде здійснюватись із додержанням принципів і вимог, які забезпечать максимальну ефективність такого процесу. За допомогою п’яти принципів потрібно внести зміни: 1) ініціатором і провідником змін повинно бути вище керівництво; 2) в основі змін повинно бути соціальне навчання, яке дасть персоналу зразки для наслідування; 3) використання можливостей впливу на трудовий колектив через створення групових норм і цінностей; 4) забезпечення емоційного впливу на персонал за допомогою широкого використання ритуалів і символів; 5) зміни в організаційні культурі повинні поширитись як на вимоги до персоналу, так і на вимоги до системи управління. Відповідно до цього керівник буде нести соціальну відповідальність, структура якої з огляду на її об’єкт, складається з кількох рівнів: відповідальність перед споживачем, відповідальність перед підлеглими, відповідальність перед суспільством, країною, відповідальність перед акціонерами чи компаньйонами. У своїй діяльності він буде виконувати чинне законодавство і нормативні акти України, відповідати за їх порушення.
Також на підприємстві ,,ПАТ ВЛМЗ ім. 1-го Травня” проведено аналіз охорони праці. На підставі проведеного дослідження з урахуванням отриманих висновків були розроблені деякі заходи на вдосконалення охорони праці.
Для підвищення ефективності системи охорони праці на ПАТ ,,ВЛМЗ ім. 1-го Травня” запропоновано такі заходи:
організація короткочасних перерв для працівників, робота яких пов’язаниз з персональними електронними машинами;
поліпшення умов праці за рахунок зниження шуму та вібрації;
встановлення попереджувальних знаків та позначень;
поліпшення освітлення за рахунок встановлення ламп денного освітлення.
Така структура управління допоможе забезпечити ефективну співпрацю керуючої підсистеми з керованою.