Міністерство освіти і науки України
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра менеджменту
Реферат
з дисципліни
„Основи наукових досліджень”
НА ТЕМУ:
«Планування, облік і контроль науково – дослідної роботи студентів.»


План
1.Вступ.
2. Планування, облік і контроль науково-дослідної роботи студентів.
3. Суть наукового пізнання, знання та наукового дослідження.
4. Висновок.
5. Список використаної літератури.
Історія зародження та розвитку науки нараховує багато століть. Ще на зорі свого розвитку людство поліпшувало умови життя за рахунок пізнання і незначного перетворення навколишнього світу. Століттями і тисячоліттями нагромаджений і, відповідно, узагальнений досвід передавався наступним поколінням. Механізм успадкування нагромадженого досвіду поступово удосконалювався за рахунок встановлення певних звичаїв, традицій, писемності. Так історично виникла перша форма науки, предметом вивчення якої була вся природа.
Предметом наукового дослідження можуть бути причини виникнення процесу або явища, закономірності його розвитку, різноманітні властивості, якості тощо.
У процесі наукового дослідження виділяють такі етапи: виникнення ідеї; формування понять; висунення гіпотез; узагальнення наукових чинників; доведення правильності гіпотез і тверджень.
Основою розробки кожного наукового дослідження є методологія, тобто сукупність методів, способів, прийомів та їх певна послідовність, що прийнята для наукового дослідження.
Наукове дослідження має розглядатися в безперервному розвитку, ґрунтуватись на зв’язку теорії з практикою. В наукових дослідженнях це вирішується за допомогою різних методів пізнання.
Придбання і застосування знань – найкоротший шлях до подолання технічного відставання.
На сьогодні основним пріоритетом для країн, що трансформуються в своєму розвитку, є наступні завдання:
придбання, адаптація глобальних знань, а також розвиток сфери знань на місцевому рівні;
інвестиції в людський капітал і в технологію з метою розширення можливостей придбання, засвоєння та застосування знань.
Ефективні заходи, які спрямовані на вирішення цих завдань, є взаємодоповнюючими компонентами і в сукупності складають загальну стратегію подолання дефіциту знань.
Наукове дослідження правдиться для пояснення відомих і встановлення нових фактів. Воно набуває особливої цінності, якщо на отриманих результатах можна достовірно передбачити існування нових, ще невідкритих фактів.

Планування науково-дослідної роботи студентів починається з розробки комплексно-цільових програм по спеціальностях та спеціалізаціях економістів, в яких виходячи з плану навчання і термінів навчання, передбачається виконання елементів наукових досліджень на весь період навчання у вузі. Комплексність програми сформована на основі виконання всіх етапів науково-дослідної роботи , максимально близьких до умов економічних досліджень, створених в науково-виробничих об’єднаннях. Цільова направленість програми передбачає спеціалізацію наукових досліджень до майбутньої практичної діяльності економіста.
На основі комплексно-цільової програми науково-дослідної роботи студента розробляється індивідуальний комплексний план науково-дослідної роботи на весь період навчання у вузі. В його основі лежить організація планування наукової роботи в науково-виробничих об’єднаннях та інститутах. Студент,вивчивши тематику науково-дослідної роботи, запропоновану кафедрою, звертається із заявою до завідуючого кафедрою про закріплення за ним конкретної теми дослідження та наукового керівника. На засіданні кафедри утверджуються теми НДР для студентів і наукових керівників із числа викладачів кафедри і залучених наукових робітників.
Теми НДР для студентів затверджуються на другому курсі, а при п’ятирічному терміні навчання – на третьому після того, як студенти вивчили курс «Основи наукових досліджень» і почали вивчати спеціальні дисципліни. До цього часу студенти виконують дослідження по різним теоретичним дисциплінам на різних кафедрах.
Науковий керівник разом із студентом розробляють комплексний індивідуальний план НДРС на всі роки навчання, розділяючи етапи досліджень семестрово. При цьому план деталізують по темі і датам. При складанні календарного плану виконання досліджень по темі НДР необхідно дотримуватись послідовності вивчення студентом навчальних дисциплін. Так, залучення в техніко-економічних розрахунках економіко-математичних методів, методів економічного аналізу та інших варто передбачувати в плані по темі НДРС після їх вивчення студентом.
В індивідуальному плані НДРС обов’язково повинно бути враховано залучення результатів наукових досліджень. Це має виховне значення для майбутньої практичної діяльності економіста, так як кожна наукова робота повинна мати конкретні пропозиції, направлені на покращення економічної діяльності і передбачувати їх використання в розвитку науки або практики господарської діяльності. Крім того, студент зможе використовувати результати виконаних ним наукових досліджень в курсових та дипломних роботах, що будуть сприяти поліпшенню його професійної підготовки.
За виконанням комплексного плану НДРС здійснюється контроль по етапам дослідження. Тому в складі індивідуального комплексного плану НДРС передбачена відомість обліку виконання окремих етапів по темі дослідження, в якій вказується дата виконання роботи і її оцінка науковим керівником.
НДРС в позаурочний час, а також дослідження, виконане на загально створених кафедрах по загальнотеоретичним дисциплінам, враховуються в окремій відомості, в якій проводиться найменування виконаної роботи, її оцінка, дата, науковий керівник.
Документація по плануванню, обліку та контролю НДРС ведеться науковим керівником кожного студента який за ним закріплений. Виготовляється вона засобами оперативного друку і брошурування проводиться у вигляді зошита, що дозволяє вести роботу без громіздкості.
Висновок
Наука – це сфера безперервного розвитку людської діяльності, основною ознакою і головною функцією якої є відкриття, вивчення й теоретична систематизація об’єктивних законів про об’єктивну дійсність з метою їх практичного застосування.
Наука має велике значення в розвитку людського суспільства. Вона проникає як у матеріальні, так і в духовні сфери діяльності людини.
Мета науки – пізнання законів розвитку природи і суспільства, їх вплив на природу на базі використання знань з метою отримання корисних для суспільства результатів. Поки відповідні закони не відкриті, людина може тільки описувати явищ, збирати, систематизувати факти, але вона нічого не може пояснити, передбачити.
Перед наукою ставляться такі завдання:
збір та узагальнення фактів;
пояснення зовнішніх взаємозв’язків;
пояснення суті фізичних явищ, їх внутрішніх взаємозв’язків і протиріч;
прогнозування процесів і явищ;
встановлення можливих форм і напрямків практичного використання отриманих знань.
Список використаної літератури
Крушельницька О. В. «Методологія та організація наукових досліджень»: Навчальний посібник.-К.: Кондор, 2006.-206 с.
« Основи наукових досліджень в економіці». Білуха Н. Т. – К.: Вища шк.,1985.-215 с.
Романчиков В. І. «Основи наукових досліджень» Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007.- 254с.