Ощадбанк: лідер, що керується принципами здорового консерватизму

 



 

Василь КРИЧУК
Начальник філії Івано-Франківського обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України»
Заслужений економіст України. Нагороджений Золотою медаллю Асоціації сприяння промисловості Франції за збереження стабільності банку та вміння виживати в умовах фінансової кризи, золотою відзнакою ВАТ «Державний ощадний банк України», відзначений багатьма почесними грамотами і подяками.
 
Мистецтво антикризового менеджменту
— Василю Яковичу, Ви — один з найдосвідченіших банківських керівників обласного рівня! Та за волею долі Вам випало очолювати обласне управління Державного ощадного банку України в період стрімкого переходу від достатньо комфортних умов, в яких раніше функціонували державні банки, до жорсткої конкуренції. Як Ощадбанку України вдалося пройти цей дуже непростий етап?
— ВАТ «Державний ощадний банк України» був створений 31 грудня 1991 року. За роки незалежної України його установи пройшли етап трансформації з вузькоспеціалізованої фінансової установи до системного універсального банку. У період масштабної фінансової кризи, незважаючи на сильний вплив форс-мажорних обставин, ми продовжували надавати традиційні банківські послуги, здійснювати своєчасне та ефективне обслуговування клієнтів, чим підтвердили свою платоспроможність, ліквідність, мобільність і надійність як банку-партнера та державного банку. Якщо говорити конкретно про колектив обласного управління Ощадбанку, то ми змогли повернути довіру населення і саме це дозволило нам вистояти та працювати в перших рядах серед тієї різноманітності банків, які заповнювали регіональний ринок. Сьогодні частка Ощадного банку на ринку банківських послуг постійно зростає.
— Коли вже стало очевидно, що конкуренція на ринку банківських послуг є фактором необоротним, перед банком постало питання виробити життєву стратегію, яка дозволила б ефективно конкурувати з представництвами комерційних банків. Як Ви сформулювали стратегію колективу обласного управління Ощадбанку?
— Протягом усієї діяльності і до сьогодні стратегічним напрямом діяльності Ощадбанку залишається робота з населенням. Ми стараємося надавати високоякісні послуги населенню. Наш банк є соціально спрямованим, і саме це виділяє нас серед інших банків.
Хочу зазначити, що попри те, що Ощадбанк розпочав свою діяльність в умовах економічної кризи, яка охопила всі сфери життєдіяльності суспільства, банк виявив гнучкість і належне керування процесами. Ми поставили собі за мету, щоб Державний ощадний банк України став фінансово стійкою установою, яка б обслуговувала своїх клієнтів на якісно новому рівні й ефективно виконувала свої функції. Заради цього ми зберегли найширшу мережу філій.
За час свого існування Ощадбанк не проводив агресивної ринкової політики і, керуючись принципами здорового консерватизму, поступово повернув позицію лідера на фінансовому ринку України та Івано-Франківщини зокрема. Про виправданість такої політики свідчать успішні фінансові результати діяльності банку в області та народне визнання — нагорода «Тріумф» у номінації «Банк 2006 року». За останні три роки філія — обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України» нарощує темпи розвитку і за результатами рейтингової оцінки посідає шосте місце серед 25 регіональних управлінь.
 
В умовах жорсткої конкуренції
— Василю Яковичу, якщо оцінювати нинішню ситуацію на регіональному ринку банківських послуг і тенденції її розвитку на найближчі три-п’ять років, то що, на Ваш погляд, визначатиме успіх або ж невдачу в діяльності представництв різних банків та їх мереж в області? Які кроки робите Ви і очолюваний Вами колектив, щоб мати можливість виграти у цій конкурентній боротьбі?
— На мою думку, діяльність представництв банків, які функціонують на території нашої області, визначатиме насамперед споживач банківських послуг. Саме ті представництва банків, які пройдуть критерії відбору споживачів, матимуть право на існування.
Що ж стосується нашого банку та його ролі на теренах Івано-Франківщини, то перш за все у своїй діяльності ми прагнемо відкритості і разом з колективом визначили для себе такі основні принципи: рівність та етичність у відносинах з клієнтами, послідовність у досягненні цілей, зваженість та ефективність у рішеннях, прозорість у підходах, принциповість у відповідності з законом, категоричність у дотриманні безпеки, відповідальність у питаннях соціального захисту, надійність у вирішенні питань державного значення. Виходячи із соціальної важливості присутності саме державного банку у найвіддаленіших куточках області та його ролі в реалізації державних програм, діяльність установ банку в області спрямована на створення сприятливих умов для обслуговування всіх верств населення, забезпечення соціальних і компенсаційних виплат громадянам, надання повного спектра банківських послуг.
 
Ощадбанк і його переваги
— Ощадбанк має серйозну перевагу — він і досі зберігає статус державного банку. Що в практичному сенсі дає цей статус вашим клієнтам — фізичним і юридичним особам?
— Ощадний банк — єдиний серед українських банків, який має закріплену законом державну гарантію збереження вкладів громадян та їх видачі на першу вимогу. Саме це забезпечує вкладнику надійність, стабільність та впевненість у завтрашньому дні.
— Які ще переваги на загальнонаціональному та регіональному рівнях мають установи Ощадбанку, що, на Ваш погляд, є значимим для клієнтів?
— Головним каналом доступу всіх клієнтів до продуктів банку є і залишатиметься мережа філій, що на цей момент є сильною стороною банку. На території Івано-Франківської області функціонує 15 балансових відділень та 139 територіальних відокремлених безбалансових відділень, із них 88 розташовані в сільській місцевості та 66 — у міській.
Розвиток банку відбувається відповідно до розуміння повної зацікавленості з боку держави як акціонера в реалізації його стратегічної мети, а це забезпечує успішність заходів з покращення його діяльності. Чому нам можна довіряти? Ощадний банк — стабільний та надійний банк зі 100-відсотковим державним капіталом. Це перше. Друге. Політика банку спрямована на розвиток малого та середнього бізнесу і мінімізацію ризиків, обслуговування великих і системних клієнтів. І, нарешті, Ощадний банк підтверджує свою місію, беручи участь у реалізації урядових рішень щодо компенсації знецінених заощаджень громадян України.
 
Ощадбанк і його продукти
— Сьогодні ми з Вами маємо можливість спостерігати за тим, як установи комерційних банків, ведучи боротьбу за клієнтів, виходять на ринок із щораз новими послугами і продуктами. Яких, образно кажучи, заходів у відповідь Ви вживаєте за цих умов?
— Зосередження на потребах клієнтів і відкритість формують основу особливого ринкового підходу, і саме це вирізняє Ощадбанк усередині банківського сектору. Впровадження удосконалених технологій обслуговування клієнтів супроводжується прийнятною ціновою політикою, що дає змогу витримувати конкуренцію серед банків.
— Чи можете дещо детальніше розповісти читачам «Галичини» про найбільш значимі для наших краян продукти і послуги, якими вони можуть скористатися, звернувшись до установ Ощадбанку?
— На сьогодні банківські послуги стали невід’ємною частиною як у ділових відносинах, так і в повсякденному житті пересічних громадян. Ощадбанк пропонує широкий спектр послуг, який задовольнить споживачів різноманітних категорій. Серед них — багато унікальних. Розроблено систему депозитних вкладів, яка враховує потреби кожного клієнта. Сьогодні, зокрема, налічується 11 видів вкладів у національній та дев’ять — в іноземній валюті. Це вклади, що дають змогу отримувати регулярний дохід, вклади з поповненням, вклади з авансуванням відсотків, вклади з можливістю часткового зняття коштів, вклади на третю особу та ін.
Окремі пропозиції розроблено для дітей і пенсіонерів (цивільних та військових). Окрім залучення коштів фізичних осіб, Ощадбанк на вигідних умовах залучає кошти юридичних осіб на строкові депозити в національній та іноземній валютах.
Банк постійно працює над розширенням спектра банківських кредитних послуг. Зокрема, розвиваємо програми споживчого та іпотечного кредитування фізичних осіб, здійснюємо кредитування суб’єктів підприємницької діяльності, у тому числі малого та середнього бізнесу і великих корпоративних клієнтів. На вигідних умовах Ощадний банк надає кредити на придбання житла, автомобілів, товарів у кредит. Ми використовуємо максимально прозору методику кредитування і витрати клієнта при оформленні кредиту — мінімальні. При цьому клієнт сам обирає схему погашення кредиту: традиційну (погашення та сплата відсотків на залишок заборгованості) або рівними платежами щомісяця.
Ощадбанк займає лідируючі позиції у сфері розрахунково-касових операцій. Суттєвою деталлю роботи більшості наших установ є продовжений операційний день.
Чільне місце серед послуг банку займають безготівкові перерахування. Майже 30 тисяч пенсіонерів області користуються послугами Ощадбанку з виплати пенсій. Окрім цього, установи Ощадного банку здійснюють виплату заробітної плати працівникам понад 400 установ і організацій, серед яких заклади охорони здоров’я, освіти, культури та інші.
Ощадний банк розширює сферу застосування пластикових карток, для чого оснащений банкоматами і посттерміналами, які є в усіх основних територіальних центрах нашої області.
Постійно вдосконалюється в Ощадбанку ще один традиційний вид послуг — прийом платежів від населення на користь інших організацій. Ощадний банк також є активним учасником валютного ринку.
 
Ощадбанк і його колектив
— Василю Яковичу, як досвідчений керівник Ви знаєте, що успіх у бізнесі забезпечують насамперед люди. Яких стандартів у роботі повинні, на Ваш погляд, незмінно дотримуватися фахівці установ Ощадбанку, передусім ті, хто безпосередньо працює з клієнтами?
— У своїй повсякденній роботі наші працівники перш за все керуються правилом: «Усмішка на обличчі клієнта — прибуток банку, а роздратування клієнта — це мінус банку». Тому ми щоденно завойовуємо довіру клієнтів бездоганністю обслуговування.
— Свого часу Івано-Франківське обласне управління Ощадбанку України було ініціатором багатьох починань, спрямованих на посилення соціального захисту своїх працівників, підвищення престижності їх праці. Сьогодні, мабуть, це набагато складніше — Ощадбанк залишився державним банком. Тоді як комерційні банки мають можливість пропонувати своїм працівникам і вищу зарплату, і вагоміші соціальні пакети. Як за цих умов Вам вдається відзначати та заохочувати працівників відділень вашого банку? Що можете запропонувати молодим спеціалістам, які лише починають свою кар’єру банкіра?
— Сьогодні в колективі філії — обласного управління Ощадбанку працює майже 900 висококваліфікованих спеціалістів. Фінансовий результат дає можливість забезпечити нашим працівникам гідні умови праці, і за останні роки досягнуто відчутного поліпшення в системі оплати праці. Сьогодні працювати в Ощадному банку престижно.
 
Слово до колег
— У неділю працівники вашого та інших банків відзначатимуть своє професійне свято. Що Ви, Василю Яковичу, побажали б їм?
— Перш за все хочу висловити щиру вдячність працівникам ВАТ «Державний ощадний банк України» за їх працю, адже сумлінна і цілеспрямована робота нашого колективу, відповідальність перед кожним клієнтом, здобуття довіри кожного клієнта та прагнення бути потрібним є запорукою успіху нашого банку.
Всім банкірам хочу побажати особистого щастя, міцного здоров’я, натхнення, добробуту і нових здобутків на банківській ниві та фінансової стабільності. Також хочу привітати клієнтів Ощадного банку і побажати їм добра, миру, любові, достатку, гарного настрою та успіхів у всьому!
Ліцензія НБУ №148 від 16.01.2002 р.
 
Інтерв’ю вів Микола ПЕТРИЧУК
 
Газета "Галичина" 2007.05.16 21:26
http://www.galychyna.if.ua/?economics/2007/5/17/273014/