КІДЛАНД, ФІНН; ПРЕСКОТТ, ЕДВАРД.
Кідланд, Фінн (Finn E. Kydlandр) (р. 1943), Прескотт, Едвард (Edward C. Prescott), (р. 1940) — американські економісти, що спеціалізуються на вивченні проблем економічної політики і циклічних коливань, лауреати Нобелівської премії по економіці 2004.
Кідланд і Прескотт працюють спільно більше 30 років, їх основні праці є продуктом колективної творчості.
Кідланд народився в Норвегії в багатодітній сім'ї фермерів. У 1968 отримав ступінь бакалавра в Норвезькій школі економіки і господарського управління, а в 1973 — докторську міру в університеті Карнеги-меллона (США, штат Пенсільванія). З 1973 викладає в США, зберігаючи, проте, громадянство Норвегії і інколи виїжджаючи на батьківщину для читання лекційних курсів. З 1976 — професор університету Карнеги-меллона. Також викладає в університеті Санта-барбари (штат Каліфорнію), очолює кафедру Ф.Хенлі, голову поради директорів компанії Oracle — одній з найбільших комп'ютерних корпорацій на світовому ринку.
Прескотт народився в США, в Нью-Йорку. У 1962 отримав ступінь бакалавра по економіці в Свартмор Коледжі (Swarthmore College), в 1967 — докторську міру в університеті Карнеги-меллона. Працював послідовно в університеті Пенсільванії (1967-1971), університеті Карнеги-меллона (1971-1980), університеті Міннесоти (1980-2003).
З 2003 є професором державного університету Арізони і дослідником федерального резервного банку Міннеаполіса (штат Міннесота).
Учені отримали нобелівську премію за "їх вклад в динамічну макроекономіку, а саме за часовий чинник економічної політики і сили, керівники діловими циклами".
Дослідження Кідланда і Прескотта полемізують із створеною в 1930-1960-е Дж. М.Кейнсом і його послідовниками теорією макроекономіки, згідно якої держава може
може "вирівнювати" циклічні коливання ринку, оперативно реагуючи на зміни макроекономічних показників, причому інфляція і безробіття знаходяться в назад пропорційній залежності. Проте в кризисних 1970-х виявилось, що економічний цикл зберігається, а стагнація може уживатися з інфляцією.
Серед нових пояснень макроекономічних проблем велику увагу економістів отримали дві статті, написані спільно Кідландом і Прескоттом.
У статті Правила важливіше за права: неспроможність оптимальних планів, автори продемонстрували, як чекання наслідків майбутньої економічної політики держави можуть привести до нестійкості і навіть до провалу цієї самої політики. У своїй моделі американські економісти виходили з того, що поточні вирішення економічних агентів (фірм і домогосподарств) багато в чому обумовлені їх раціональними чеканнями з приводу наслідків оголошеної урядом економічної політики. У свою чергу, наслідки вирішень економічних агентів заставляють державу переглянути параметри економічної політики; фірми і домогосподарства реагують на ці зміни, і так далі Змоделювавши цей процес за допомогою теорії ігор, Кідланд і Прескотт виявили, що економічна політика, що постійно реагує на ситуацію, що склалася, кінець кінцем дає гірші результати, чим якби уряд твердо слідував раз встановленим правилам економічної політики
В деяких випадках "гра" уряди і суспільства, як показали Кідланд і Прескотт, взагалі може привести до дестабілізації економіки. Наприклад, уряд може спробувати стимулювати сукупний попит шляхом збільшення грошової маси. Фірми раціонально усвідомлюють, що уряд випробовує подібну спокусу. В результаті вони вбудовують ці інфляційні чекання в свої рішення, підвищуючи ціни і рівень зарплати. В уряду, у свою чергу, з'являється спокуса збільшити пропозицію грошей в ще більшій мірі, аби компенсувати дії фірм. В результаті рівень зайнятості майже не зростає, а інфляція набирає нові звороти, — виникає стагфляція.
Загальне виведення Кідланда і Прескотта таке: якщо в державній економічній політиці переважають короткострокові цілі, то вони, навіть якщо здаються вдалими, приносять гірші результати, чим якби панували довгострокові цілі.
Практичний вивід, витікаючий з теорії Кідланда, — Прескотта і близьких до неї досліджень (наприклад, моделі Роберта Лукаса), полягає в тому, що державна організація, що відповідає за проведення грошово-кредитної політики, повинна мати репутацію прибічника низької інфляції і бути незавісимой від політичної кон'юнктури. Таким чином, теорія Кідланда — Прескотта має практичне значення, перетворюючи процес вироблення економічних рішень з реагування на поточні події в системну економічну політику.
У своїй другій знаменитій роботі Час будувати і агреговані коливання, Кідланд і Прескотт дали теоретичне пояснення рушійним силам економічних циклів (бізнес-циклов) в США в післявоєнний період.
Раніше бізнес-цикли пояснювали змінами різних макроекономічних показників з упором на монетарні шоки (саме такий підхід пропонував, зокрема, Мілтон Фрідман). Кідланд і Прескотт продемонстрували, що основною рушійною силою економічних коливань є "шоки пропозиції", такі як технологічні зміни.
Бізнес-цикл по Кідланду — Прескотту виглядає таким чином. Спочатку в результаті підвищення рівня технологічного розвитку зростає продуктивність праці, що веде до підвищення реальної заробітної плати. В результаті люди готові працювати більше і відпочивати менше. Проте чим більше люди працюють сьогодні, тим вище вони цінують своє дозвілля завтра. Отже навіть якщо новий рівень зарплати залишається без змін, продуктивність праці починає стабілізуватися, а інколи і падати — починається рецесія, яка припиняється в результаті наступного технологічного "поштовху". При негативних "шоках пропозиції" (наприклад, різкого стрибка цін на нафту в 1970-е) картина виглядає з точністю до навпаки
Таким чином, Кідланд і Прескотт фактично поклали початок сучасної теорії економічних коливань.
З макроекономічних досліджень Кідланда і Прескотта виходять абсолютно конкретні рекомендації по стабілізаційній політиці. Аби розвиток економіки був більш рівномірним, треба, з одного боку, відстежувати чекання учасників ринку відносно майбутньої динаміки цін і заходів державної політики в цій сфері, а з іншої — стимулювати технічні нововведення.

Праці: Kydland F., Prescott E. Rules rather than discretion: The inconsistency of optimal plan // Journal of Political Economy. 1977. V. 85. Р. 473-490; Kydland F., Prescott E. Time to build and aggregate fluctuations // Econometrica. 1982. V. 50. Р. 1345-1371
Література
1. Воронов Ю.П. Правила важнее прав. Нобелевские лауреаты по экономике 2004 г. // ЭКО, 2005. № 1 (http://www.rscip.ru/base/A3218812-8576706.html)
2.Прокопьев А. Жизнь по теории. Нобелевская премия по экономике и украинские реалии. — Киевский телеграф. 22-28 октября 2004 
(http://www.versii.com.ua/telegraf/material.php?id=3135&nomer=233)
3.Замулин О. Концепция реальных экономических циклов и ее роль в эволюции макроэкономической теории. — Вопросы экономики, 2005, № 1
4.Балашова Е. Финн Кюдланд и Эдвард Прескотт: движущие силы экономических циклов (Нобелевская премия 2004 г. по экономике). — Вопросы экономики. 2005, № 1