2.3 ОСНОВНІ НАПРЯМКИ УДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ВАТ “САМБІРБУД” НА ЗАСАДАХ МАРКЕТИНГУ
Бажання досягти успіху в підприємницькій діяльності повинне спонукати засновників і керівників підприємств до організації підрозділу маркетингу, який забезпечував би виробництво ресурсами, матеріалами, досліджував ринок і постійно й ефективно реалізовував продукцію. При цьому статус підрозділу з маркетингу повинний бути таким, щоб він був на початку, а не наприкінці виробничого циклу.
Головними критеріями оцінки ефективності роботи служби маркетингу слід вважати:
якість, своєчасність і глибина виконаних робіт із аналізу кон’юнктури ринку і, як наслідок, точність розроблених прогнозів обсягу реалізації по основних видах продукції на коротко-, середньо- і довгострокові періоди;
здійснення пошуку споживачів основних видів продукції підприємства, виявлення основних причин відмови від заключення договорів на поставку і освоєння нових ринкових ніш;
якість і своєчасність виконання робіт у сфері розроблення пропозицій по плануванню і розширенню асортименту, організації товаропросування, реклами, включаючи виставкову діяльність і формування іміджу підприємства.
Будівництво, будучи однією із провідних фондоутворюючих галузей народного господарства, володіє рядом специфічних особливостей:
кінцева будівельна продукція має суто територіальне закріплення (адресність), а отже не володіє транспортністю, тобто не може доставлятись на склад;
кінцева будівельна продукція характеризується високими рівнями трудомісткості і капіталомісткості;
ринок будівельної продукції охоплює всі галузі народного господарства;
проблема маркетингу об’єктів капітального будівництва на відміну від традиційних товарів вирішується безпосередньо в місцях їх “виробництва” та “споживання”. Тому ефективність збутової діяльності підприємства залежить не лише від переваг технологічних і експлуатаційних об’єктів, а й від економії витрат на його спорудження, досягнутої в процесі будівництва.
Найголовнішим для ВАТ "Самбірбуд" при відсутності відділу маркетингу є створення служби маркетингу, яка могла б бути побудована за функціональним принципом.
На рис. 2.4 приведено приклад організації служби маркетингу.
Рис. 2.4. Відділ маркетингу підприємства
У залежності від обсягів виробництва, його специфіки, чисельності працівників, ринків збуту структура відділу маркетингу може бути різною. При величині ВАТ "Самбірбуд" в 60 чол., доцільно, щоб у відділі маркетингу працювало 3 працівники.
При організації маркетингової структури бажано дотримуватися наступних основних принципів:
1. Простота маркетингової структури. Чим простіше структура, тим мобільніше керування нею і вища ефективність.
2. Чіткість системи взаємин відділу маркетингу з підрозділами підприємства
3. Гнучкість і пристосованість. Під впливом змін купівельного попиту, науково-технічного прогресу, росту обсягів і ускладнення виробництва маркетингова структура повинна бути здатна змінювати свою організаційну форму.
Реалізація третього принципу повинна проходити під гаслом "Маркетинг для підприємства, а не підприємство для маркетингу». Це значить, що маркетинговий підрозділ повинний постійно розвиватися, підбудовуватися під мету, задачі й особливості функціонування підприємства, у максимальній мірі забезпечуючи йому ефективні умови ринкової діяльності.
Вибір організаційної структури відділу маркетингу є важливою передумовою для його ефективної роботи. Але для того, щоб відділ дійсно став ефективно працювати, його необхідно укомплектувати висококваліфікованими фахівцями, правильно розподілити між ними обов'язки, наділити правами, створити сприятливі умови для роботи.
Основні задачі, які вирішуються відділом маркетингу:
комплексне дослідження ринку, аналіз конкурентного середовища, прогнозування обсягу продажів, збір інформації з окремих секторів ринку;
забезпечення стійкої реалізації продукції;
формування і втілення в життя товарної, цінової і збутової політики;
планування і реалізація заходів щодо формування попиту і стимулюванню збуту, формуванню сприятливої суспільної думки про продукцію і підприємство серед покупців і партнерів по бізнесу;
забезпечення потреби підприємства в сировинних і матеріально-технічних ресурсах;
своєчасна підготовка і висновок договорів на постачання готової продукції і ресурсів.
Розглянемо основні обов’язки працівників відділу маркетингу.
Обов’язки начальника відділу маркетингу:
рекомендації керівництву підприємства про найбільш вигідні ринки ресурсів і збуту продукції;
постійний аналіз ринкової ситуації і інформування керівництва підприємства про можливі зміни;
планування діяльності з реалізації маркетингових заходів;
вивчення тенденцій розвитку ринку і прогнозування обсягів продаж;
визначення програми діяльності із формування попиту і стимулювання збуту продукції;
реалізація зростаючого обсягу продукції і отримання запланованого рівня доходу; управління ціновою політикою, методами продаж, післяпродажним обслуговуванням.
Начальник відділу маркетингу несе відповідальність за правильність, обґрунтованысть, вірогідність і ефективність розроблених пропозицій по виробництву і реалізації продукції, а також за своєчасне і якісне виконання вимог посадової інструкції
Менеджер із реклами і просування товару
Визначення об'єктів реклами і сегментів ринку на який необхідно рекламувати продукцію підприємства
Вивчення технічних характеристик і економічних показників продукції, що випускається, і визначення спільно з фахівцями підприємства найбільш важливих її особливостей для проведення реклами
Розроблення стратегії реклами за кожним видом продукції і планом проведення рекламних заходів
Організація реклами за допомогою засобів масової інформації (газет, телебачення, радіо). Організація і підготовка статей інформаційних матеріалів для журналів, газет, радіо.
Здійснення зовнішньої реклами
Організація участі підприємства у всеукраїнських регіональних галузевих виставках, ярмарках, виставках-продажах. Підготовка необхідних документів і матеріалів Організація виставок-продажів на підприємстві
Організація спільно з фахівцями ВАТ “Самбірбуд” демонстрації продукції в ході проведення оптових ярмарок, виставок-продажів .
Організація роботи зі стимулювання збуту продукції шляхом підвищення якості, зниження цін чи у особливих випадках зняття окремих видів продукції з виробництва.
Складання кошторису витрат на проведення рекламних заходів і здійснення контролю за її виконанням.
Визначення дієвості реклами, її впливу на збут продукції, інформованості споживачів про продукцію підприємства.
Менеджер із реклами і стимулювання збуту несе відповідальність за якість і своєчасність виконання покладених на нього обов’язків.
Менеджер зі збуту
Здійснення маркетингової діяльності орієнтованої на дослідження ринкових можливостей майбутніх продажів, організацію транспортною обслуговування, керування запасами готової продукції на підприємстві, підбор оптових покупців, поширення інформації про переваги продукції і переконання потенційних споживачів купувати саме цю продукцію.
Визначення платоспроможності і надійності існуючих і потенційних замовників споживачів продукції
Вивчення діяльності конкурентів і складання висновку про їхні можливі дії в області нових технологій, продажів, нових видів продукції, рівні цін, рентабельність, взаємодії з посередниками, транспортними організаціями, постачальниками сировини.
Підготовка й узагальнення пропозицій і рекомендацій начальнику відділу і керівництву підприємства із створення нової продукції, зміні характеристик і технології виробництва нової продукції і тої, що вже випускається з метою поліпшення її споживчих властивостей на основі думки покупців.
Участь разом із планово економічним відділом у визначенні собівартості нових виробів і розробці заходів щодо зниження собівартості продукції, що випускається
Здійснення досліджень споживчих властивостей виготовленої продукції і збір інформації про задоволеність нею покупцями. Аналіз відповідності продукції, що випускається підприємством, потребам споживачів.
Вивчення попиту на продукцію, що випускається, на основі збору заявок про потребу в розроблюваній і виробленій продукції, даних статистичної звітності, обстеження, опитування, особистих інтерв'ю, анкетування.
Аналіз організації оптової торгівлі, збутової мережі, вибір найбільш оптимальних по тривалості, вартості і технічній оснащеності каналів реалізації продукції підприємства. Оцінка ефективності роботи збутової мережі
Менеджер зі збуту і маркетингових досліджень несе відповідальність за якість і своєчасність виконання покладених на нього обов’язків.
Діяльність відділу маркетингу направлена на досягнення загальної мети підприємства, включаючи економічні питання і перспективи розвитку підприємства. Виходячи з цього, метою відділу маркетингу є розробка рекомендацій по наступних напрямах:
визначення збутової політики підприємства з урахуванням наявних ресурсів і існуючої динаміки ринку;
координація роботи всіх підрозділів підприємства, що мають відношення до продажів.