ПОЛОЖЕННЯ ПРО ФІНАНСОВУ СТРУКТУРУ
Розділ І. Загальні положення
Фінансова структура підприємства являє собою систему взаємозалежних центрів фінансового обліку (елементи фінансової структури), які об'єднують в собі підрозділи компанії з метою здійснення фінансового керування, ведення обліку і формування звітності, а також оптимізації взаємозв'язку між центрами.
У рамках елементів фінансової структури здійснюється фінансове планування, формування фінансової звітності та визначаються фінансові результати діяльності.
Бюджетний комітет (БК)– колегіальна дорадча структура, яка розглядає та аналізує звіти щодо оцінки економічної ефективності фінансової, операційної та інвестиційної діяльності Центрів фінансової відповідальності (ЦФВ) та фірми в цілому за звітний період. БК на основі пропозицій директорів ЦФВ приймає рішення щодо внутрішнього перерозподілу коштів.
До складу бюджетного комітету входять директори ЦФВ та фінансовий директор фірми.
Розділ ІІ. Структура центрів фінансового обліку
Основними видами діяльності підприємства є виробництво меблів, виробів з фанери та виробів із шпону. Дане Положення описує управління фінансами у сфері меблевого бізнесу. У складі підприємства організується 3 Центри фінансового обліку.
2.1. Центр прибутку „Комерційний центр”:
Цільове призначення: Нарощування обсягів продаж меблевої продукції власного виробництва і супутніх товарів в умовах забезпечення рентабельності меблевого напрямку бізнесу не нижче___% та постійного покращення рівня задоволеності потреб споживача сервісно-товарною пропозицією та мотивованості залученого персоналу.
Об’єднує „Комерційний центр” маркетингову службу, дизайн-конструкторське бюро, відділ постачання, службу складування та відділ управління торговою мережею.
Керівник здійснює управління бюджетом центру прибутку „Комерційний центр”:
Видаткова частина:
Бюджет комерційних витрат
Бюджет виробничих запасів
Бюджет ДКБ
Бюджет маркетингу
Дохідна частина:
План продаж (грн.) в розрізі асортименту і каналів збуту
2.1.1. Центр доходів „Відділ управління торговою мережею”:
Цільове призначення – здійснення торгових операцій та збільшення притоку грошових коштів шляхом оптимізації торгових операцій з товарами меблевої групи в рамках затрат, обумовлених операційним бюджетом та покращення рівня задоволеності споживача.
Об’єднує: торговий і адміністративний персонал відділу управління торговою мережею, торгові представництва, діяльність дилерсько-збутової мережі.
Керівник здійснює управління дохідною частиною бюджету:
Дохідна частина:
План продаж (грн.) в розрізі асортименту і каналів збуту
2.2. Центр затрат: „Адміністративний центр”:
Цільове призначення – управлінські дії щодо оптимізації руху грошових коштів в частині „фінансова” та „інвестиційна” діяльність та управлінське обслуговування Центру прибутків „Комерційний центр” та Центру затрат „Виробничий центр”.
Об’єднує: фінансово - економічну, бухгалтерську, кадрову, юридичну, консультаційну, інформаційну служби, СУЯ, охорони праці та секретаря-референта.
Здійснює управління бюджетом центру затрат: „Адміністративний центр”:
Видаткова частина:
Загально-управлінські витрати
ФЗП АУП
2.3. Центр фінансового обліку „Виробництво”:
Цільове призначення – управлінські дії щодо інженерно-технічного обслуговування і забезпечення виробничого процесу виробництва меблів та надання платних послуг населенню, що не пов’язані із меблевим бізнесом.
Об’єднує: цех виробництва меблів, службу головного інженера, диспетчерську, будівельну, транспортну дільниці та адміністрацію виробництва (інженер-нормувальник, диспетчер, секретар-референт)
Здійснює управління бюджетами:
Видаткова частина:
Бюджет загально-виробничих затрат (меблевого виробництва)
Бюджет ФЗП основних працівників
Бюджет затрат на матеріали
Дохідна частина
План продажу виробничих послуг (грн.)
Розділ ІІІ. Про порядок планування, контроль та облік витрат ЦФВ.
3.1. Витрати та доходи ЦФВ плануються на рік з щоквартальною розбивкою. Планування бюджетів здійснюється за принципом „знизу-вверх”, їх коригуванням і затвердженням „бюджетним комітетом” (директором).
Проекти квартальних бюджетів формуються директорами ЦФВ до 25 числа місяця, що передує наступному кварталу та передаються фінансовому директору..
Річний бюджет формується фінансовим директором на підставі бюджетів ЦФВ і затверджується до 28 грудня поточного року бюджетним комітетом.
3.2. Після затвердження річного бюджету фірми облік витрат здійснюється по-квартально в розрізі ЦФВ та проводиться аналіз причин відхилення від планових квартальних показників та сумарних накопичувальних відхилень в рамках поточного року.
3.3. Аналіз затрат здійснюється по-квартально на основі постатейного аналізу наявних затрат і перехідних залишків станом на 1 число наступного кварталу. Паралельно з цим, на основі касового методу (облік по моменту оплати), здійснюється аналіз руху грошових коштів. Здійснення витрат в сумах обумовлених бюджетами ЦФВ та їх коригування в рамках кварталу підпорядковано звіту та прогнозу руху грошових коштів.
3.4. Звіт про рух грошових коштів формують помісячно керівники ЦФВ. Керівники ЦФВ несуть відповідальність за доцільність, наявність і оформлення підтверджуючих документів та економічну ефективність затрат, що виникли у зв’язку із операційною, фінансовою та інвестиційною діяльністю центру та фірми в цілому.
3.5. Якщо за результатами діяльності ЦФВ є перевищення росту доходів над ростом затрат або є економія витрат, то дана сума, виходячи із пріоритетів стратегії діяльності фірми може бути перерозподілена і спрямована:
а) на коригування витрат наступного періоду в сторону збільшення (інвестування в окремі бізнес-плани);
б) на преміювання працівників ЦФВ;
в) на покриття мінусового сальдо діяльності інших ЦФВ;

3.5. Облік накладних витрат, що відносяться на діяльність ЦФВ „Адміністрація” та „Виробництво” в частині забезпечення реалізації меблевої програми здійснюється згідно з нормативним коефіцієнтом, який встановлюється рішенням бюджетного комітету терміном на 1 рік або згідно затрат, обумовлених статтями планових бюджетів.
3.6. Контроль віднесення фактичних затрат, правильність обліку та обґрунтування їх здійснення контролюється відповідно до вимог Положення про контрольно-ревізійну роботу та аудити ефективності.
3.7. Первинний контроль віднесення фактичних затрат, повноти відображення доходів, правильність обліку та обґрунтування здійснення затрат здійснюється керівниками ЦФВ.
3.8. Рішення про залучення додаткових коштів (кредитних, інвестиційних) приймає директор фірми за обґрунтованим поданням керівника (-ів) ЦФВ.
Розділ 4.
Порядок формування і оцінки звітності про результати діяльності ЦФВ.
4.1. Управлінський звіт про результати діяльності фірми за попередній період в обумовлені терміни готують директори ЦФВ та фінансовий директор фірми і який включає
а) Звіт про сумарні затрати та доходи згідно структури бюджету постатейного обліку фактичних затрат в розрізі ЦФВ (по-квартально, до 17 числа першого місяця наступного кварталу).
б) Звіт про рух грошових коштів у фірмі (по-місячно, до 5 числа наступного місяця).
в) Прогноз бюджету затрат і доходів на наступний період (по-квартально, до 1 числа першого місяця кварталу).
г) Прогноз руху грошових коштів у фірмі (по-місячно, до 3 числа наступного місяця)
д) Пояснююча записка щодо оцінки фінансових результатів діяльності фірми (до 17 числа першого місяця).
4.2. Звіт про результати діяльності ЦФВ готують директори ЦФВ і який містить:
а) Зведений звіт про фактичні затрати, що понесені для забезпечення поточної діяльності підрозділів ЦФВ (по-квартально, до 12 числа першого місяця наступного кварталу).
б) Прогноз бюджету затрат і доходів ЦФВ на наступний період (по-квартально, до 27 числа останнього місяця кварталу)
в) План-прогноз потреби грошових коштів на покриття затрат майбутніх періодів (по-місячно, до 1 числа місяця).
г) План-прогноз доходів (ЦФВ „Комерція” (по-місячно, до 1 числа місяця).
д) Пояснююча записка щодо оцінки фінансових результатів діяльності за звітний період (до 16 числа наступного місяця).
4.3. Директори ЦФВ у прийнятті управлінських рішень щодо здійснення операційної діяльності керуються правилом оптимізації співвідношення величини затрат та доходів та забезпечують документальне обґрунтування (пояснення) факту здійснення затрат.
Для оцінки результативності та ефективності роботи ЦФВ можуть бути розроблені додаткові кількісні та якісні критерії.
4.4. Директор фірми забезпечує по-квартальну оцінку фінансових результатів діяльності фірми шляхом проведення виробничої наради та видачі (в міру необхідності) розпорядчих документів щодо коригування управлінської практики директорів ЦФВ у наступному звітному періоді.
4.5. Прогнозні результати діяльності ЦФВ визначаються бізнес-стратегією фірми.
Участь ЦФВ у розподілі прибутків обговорюється щорічним контрактом між директорами ЦФВ та власниками бізнесу.
Директор (ЦФВ „Адміністрація)
Комерційний директор (ЦФВ „Комерція”)
Виробничий директор (ЦФВ „Виробництво”)
Фінансовий директор
Головний бухгалтер