Міністерство освіти та науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра регіонального управління
Реферат
з дисципліни:
"Планування діяльності в сфері товарів та послуг"
на тему:
"Планування прибутку и рентабельності торговельного підприємства"
План
Ви
1.Методика планування прибутку торговельного підприємства
2. Планування і організація збуту товарів торговельного підприємства.
Висновок
Список використаної літератури

ВСТУП
Розмір отриманих доходів визначає економічну стратегію підприємства з питань управління матеріальними ресурсами та витратами, персоналом підприємства і оплатою його праці, податковою, інвестиційною, дивідендною політикою підприємства.
Водночас можливості підприємства щодо успішного продажу своєї продукції і отримання доходів залежать від ефективності організації торговельно-технологічних процесів, ступеня використання наявного ресурсного потенціалу, раціональності здійснених витрат.
Управління доходами торговельного підприємства, спрямоване на максимізацію їх розміру, визначає необхідність їх системної класифікації, яка може бути проведена за певними ознаками.
Залежно від характеру отримання доходів є доходи від реалізації продукції і майна підприємства та доходи від використання майна (капіталу) підприємства, від надання майна в оренду використання тимчасово вільних фінансових ресурсів, цінних паперів.
У зв'язку з тим, що в торгівлі споживча вартість не створюється, дохід від реалізації товарів являє собою плату за надання торговельно-посередницької послуги (доведення товарів до споживачів та їх реалізація), яка становить частину виручки торговельного підприємства.
За своєю економічною природою торговельні надбавки та знижки являють собою ціну на послуги торговельного підприємства.
Оскільки розмір торговельних надбавок справляє суттєвий вплив на роздрібні ціни реалізації товарів, одним з інструментів державного регулювання споживчого ринку може бути державне регулювання їх рівня. 1.Методика планування доходів торговельного підприємства
Розробка стратегії управління доходами торговельного підприємства передбачає попереднє дослідження процесу формування доходів, визначення основних тенденцій та закономірностей, виявлення та кількісну оцінку факторів, що обумовлюють обсяг і рівень доходів.
Розробка плану доходів підприємства здійснюється за основними джерелами їх утворення, з наступним узагальненням.
Доход від реалізації товарів (валовий доход) планується залежно від наявності (на момент розробки плану) необхідної інформації за допомогою методу прямих техніко-економічних розрахунків або факторно-аналітичного методу.
При застосуванні факторно-апалітичного методу визначення планового розміру доходів відбувається так:
( проводиться оцінка тенденцій зміни рівня валового доходу на основі побудови та аналізу динамічного ряду;
( здійснюється прогнозування рівня валового доходу на плановий період, виходячи з базового рівня валового доходу, темпу його зміни, який склався в проаналізованому періоді чи на основі формування трендової економіко-математичної моделі. Спрогнозований таким чином рівень валового доходу відображає умови здійснення торговельної діяльності (зміни в асортиментній структурі товарообороту, їх складів, джерелах отримання товарів), що склалися у ретроспективному періоді.
( Оцінюються можливі резерви збільшення валового доходу за рахунок управління окремими чинниками, які визначають його розмір.
Загальний план отримання доходів розраховується як сума їх планового розміру за всіма джерелами формування.
Плановий розмір отримання доходів повинен бути достатнім для:
( формування фонду грошових коштів, необхідних для розрахунку з бюджетом по ПДЗ та податку на прибуток;
( покриття постійних та змінних поточних витрат;
( отримання необхідної суми чистого прибутку, достатньої для вирішення виробничих та соціальних завдань підприємства.
Розмір доходів торговельного підприємства, який отримується під річних видів діяльності, є функцією від обсягу проведення відповідних операцій (торговельних посередницьких, виробничих) та рівня пін, які встановлюються на них.
Обґрунтування визначення цін на товари (продукцію, роботи, послуги) підприємства належать до визначальних рішень, від яких залежить успіх усієї комерційної діяльності підприємства, ефективності його функціонування.
З метою Свідомого впливу на реалізацію своєї продукції - підприємство може використовувати різні цінові знижки, які надаються покупцям залежно від умов постачання продукції, обсягів купівлі, способі! оплати, умов страхування.
Розрізняють наступні види цінових знижок:
бонусні знижки, які надаються постійним покупцям за обумовлений обсяг закупівлі продукції - підприємства за певний період часу;
кількісні знижки, розмір яких залежить від обсягу та серійності замовлення продукції у вартісному чи загальному вимірі;
дисконтні знижки, які являють собою різницю між цінами на один і той же виріб з різними термінами постачання: чим довшим є термін постачання, тим меншою є ціна одиниці продукції;
знижка при авансовій оплаті, яка виникає в зв'язку з необхідністю компенсувати покупцеві недоотриманий дохід (у розмірі середнього депозитного % за час кредитування підприємства-постачальника продукції;
закриті знижки, які надаються на продукцію (товари), яка реалізується у замкнутих системах (внутрішньофірмові, зустрічні поставки, поставки за кооперативними зв'язками);
Обсяг доходів торговельного підприємства від реалізації товарів залежить від кількості реалізованих товарів (К), ціни їх закупівлі (Цзак) та ціни реалізації (ЦРЕАЛ). Залежність між цими чинниками може бути виражена так:
ВД = (ЦР-ЦЗАК)хК або ВД=ТО-ОЗ = Ур х К-У3 х К,
де ТО - обсяг товарообороту підприємства;
ОЗ - обсяг закупівлі товарів.
2. Планування і організація збуту товарів торговельного підприємства.
В ринкових умовах ні одне торгове підприємство не може успішно реалізовувати товари без використання реклами. Відомий лозунг "Реклама - двигун торгівлі" правдиво відображає глибоку істину реклами - стимулювати збут товарів, рухати торгівлю.
Важливим елементом комерційної роботи по збуту являється формування оптимального асортименту товарів в магазинах. Він знаходиться у прямій залежності від типу та спеціалізації підприємства. При цьому важливою задачею також являється збереження торгової спеціалізації приватизованих торгових підприємств, які обслуговують насамперед першочергові найнеобхідніші потреби населення.
В ринкових умовах роздрібна торгівля в Україні орієнтується на розвиток торгівлі у країнах з процвітаючою ринковою економікою, де задіяні великі людські ресурси, залучаються значні фінансові засоби, широко застосовуються результати науково-технічного прогресу. Доля торгівлі в цих країнах в загальному числі зайнятих перевищує 20% загальної кількості працюючого населення. По кількості торгових працівників, кількості магазинів та інших показників, які характеризують рівень розвитку торгівлі, країни СНД і України значно поступаються країнам Західної Європи. Для країн заходу характерним є постійний приплив робочої сили в торгівлю при і так вже значних досягненнях в її застосуванні. Створюються спеціальні служби по вивченню та прогнозуванню споживчого попиту, по контролю за діяльністю магазинів, по аналізу та вивченню ефективності тих чи інших форм і методів торгівлі, по впровадженню стандартизації та маркування, по інформуванню покупців про споживчі якості нових товарів тощо.
Висновок
Отже, планування доходів підприємства здійснюється за основними джерелами їх утворення, з наступним узагальненням.
Доход від реалізації товарів (валовий доход) планується залежно від наявності (на момент розробки плану) необхідної інформації за допомогою методу прямих техніко-економічних розрахунків або факторно-аналітичного методу.
Якщо підприємство є власником акцій інших фірм, то рівень отримання доходу не гарантується і визначається за результатами господарсько-фінансової діяльності цього підприємства з урахуванням прийнятої ним дивідендної політики.
Загальний план отримання доходів розраховується як сума їх планового розміру за всіма джерелами формування.
Плановий розмір отримання доходів повинен бути достатнім для:
( формування фонду грошових коштів, необхідних для розрахунку з бюджетом по ПДЗ та податку на прибуток;
( покриття постійних та змінних поточних витрат;
( отримання необхідної суми чистого прибутку, достатньої для вирішення виробничих та соціальних завдань підприємства.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Конституція України -К.: Україна, 1996.
Порядок заняття торговельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення: Постанова Кабінету Міністрів України// Урядовий кур'єр. -1995. -21 лютого.
Бланк И.А. Торговый менеджмент. -К.: Украинско-Финский институт менеджмента и бизнеса, 1997.