Українська література
6 клас
Тема. Микола Вороний. « Євшан – зілля».
Поема про необхідність повернення людині історичної пам’яті,
усвідомлення своєї національної приналежності.
Мета: створити умови для ознайомлення учнів із життям і творчістю
Миколи Вороного, з історичною основою та змістом поеми
«Євшан – зілля»; сприяти розвитку навичок вдумливого, виразного
читання ; коментування прочитаного, визначення особливостей
літературного твору; впливати на виховання почуття патріотизму,
національної свідомості.
Тип уроку: засвоєння нових знань; урок-дослідження.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до
поеми, карта Євразії, магнітофонний запис пісні «Виростеш
ти , сину…» В. Симоненка, записи на дошці, карточки,
підручники, пучечок полину.
Теорія літератури: літопис, поема, ліро-епічний твір.

Можна все на світі вибирати , сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
В. Симоненко
Хід уроку
Етап створення позитивного настрою.
Прослуховування пісні В. Симоненка «Виростеш ти, сину, ..» із коментуванням вчителя.
Батьківщино, земле рідна,
Земле сонячна і хлібна,
Ти навік у нас одна.
Ти , як мати , найрідніша,
Ти з дитинства нам миліша…
М. Сингаївський
Любов до рідної землі – найпотаємніше почуття людини. І ким би вона не була, багачем чи жебраком, ученим чи хліборобом, - і якою б вона не була – дорослою чи малою, рідна домівка кличе до себе, надзвичайною силою притягує, манить спогадами, тривожно сниться довгими зимовими ночами, відгукується в серці маминою піснею, навіює духмяні запахи квітів дитинства – матіоли й чорнобривців.
Почуття любові до Батьківщини ще більше загострюється, коли знаходишся далеко від неї під час відрядження, подорожі, й переходить у тяжку тугу, коли довгий час доводиться жити на чужині, або стає одвічною ностальгією, коли на Батьківщину вороття нема.
Словникова робота.
Ностальгія – туга за рідним краєм.
Створення асоціативного ряду до слова «Батьківщина».
Б - батьки, будинок…
А - аромати, асоціації…Т - тепло, турбота, тато…Ь - хата, родина…К - краса, калина…І - пам’ять, природа…В - вірність, вічність…Щ – щирість, щастя…И - стежина, любов…Н - надія, ніжність…А - бабуся …
Етап орієнтації.
Що для кожної людини є найріднішим? ( Метод «Мікрофон»)
Що в житті будь-яка людина не може вибрати?
Етап покладання мети і проектування.
Робота з підручником.
Читання слів Я. Бабича та О. Довженка ( с. 36 ).
Бесіда.
Чи погоджуєтеся з думкою О. Довженка, що людина не має права бути безбатченком?
Чим відрізняється поняття «батьківщина» і «Батьківщина»?
Як вважаєш, чи обов’язково вони збігаються?
Яка країна є для тебе Батьківщиною?
Чому так важливо для людини пам’ятати свою батьківщину, рідний дім, батьків, куди б тебе не закинула доля?
Слово вчителя.
Рідна земля додає великої сили і наснаги людині. Особливо це відчуває той, хто опиняється за її межами. Така людина дуже часто сумує, їй властиве почуття ностальгії.
Сьогодні ми познайомимося з таким твором, де автор показав, як важливо для людини пам’ятати ту рідну землю, звідки ти вийшов у світ. З автором ви вже знайомі. Пам’ятаєте прекрасний вірш «Сніжинки», автором якого є Микола Вороний. Хто ж ця людина?
Етап оголошення теми уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.
Етап організації навчальної діяльності.
Виступ учнів- біографів.
Короткі відомості про Миколу Вороного.
Робота з підручником.
Опрацювання статті ( с. 36 ).
Бесіда.
Чи жив автор весь час в Україні?
Чи любив свій народ, тужив за ним?
Чи це впливало на його творчість?
Які теми могли цікавити М. Вороного найбільше?
Доповнення вчителя.
Розповідь про навчання, еміграцію, арешт, тюрми, заслання; про сина Марка, який вирішив допомогти батькові, був арештований, помер у таборі. Подібна доля судилася і М. Вороному. 29 квітня 1938року він був розстріляний.
Микола Вороний усе життя марив чужими краями, далекими землями, а найбільше – Європою. Але завжди і скрізь думав про рідну Україну.
Історія створення поеми «Євшан – зілля».
Слово вчителя.
Вороного вразила легенда Галицько – Волинського літопису, за якою полонений хлопчик забув свій рід, мову, народ, і посланці від батька нічим не змогли оживити його пам’ять, крім пахощів чарівного