Організація проведення спеціального навчання, інструктажів і перевірки знань з питань пожежної безпеки.
1. Законодавчі акти на підставі яких слід проводити спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки.
Згідно з ст.5 Закону України „Про пожежну безпеку” власники підприємств, установ і організацій або уповноважені ними органи, а також орендарі зобов’язані організувати навчання працівників правилам пожежної безпеки та пропаганду заходів щодо їх забезпечення.
Наказом МВС України від 17.11.94 № 628 за погодженням із Держнаглядохоронпраці, Добровільним пожежним товариством та Мінпраці України затверджений „Перелік посад, при призначенні на які особи зобов’язані проходити навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки, та порядок його організації”. Цей наказ зареєстровано в Мін’юсті України 22 грудня 1994р. за №307/517. Згідно зі ст.8 Закону України „Про пожежну безпеку” та відповідно до п.3.20 Правил пожежної безпеки в Україні допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктажу та перевірки знань з питань пожежної безпеки забороняється.
Наказом МВС України від 17.11.94 №628 затверджене та зареєстроване в Мін’юсті України 22 грудня 1994р. за №308/518 Типове положення про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України. Положення встановлює види й порядок проведення спеціального навчання, інструктажів і перевірки знань з питань пожежної безпеки робітників, службовців та інших категорій працівників (далі - працівники) і поширюється на всі підприємства, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності й видів діяльності.
2. Основні спрямування пожежно-технічних знань.
Основні спрямування наведені на малюнку:
EMBED Visio.Drawing.11
3. Здійснення навчання з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах, організаціях.
Під час прийняття на роботу та за місцем праці працівники повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі – протипожежні інструктажі).
Особи, яких приймають на роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпекою, завчасно, до початку самостійного виконання робіт, повинні пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), а потім постійно, один раз на рік, - перевірку знань.
Особи, які суміщають професії (роботи), навчаються або інструктуються як за основною, так і за суміжною професією (роботою).
Організація своєчасного та якісного проведення спеціального навчання, інструктажів і перевірки знань з питань пожежної безпеки на підприємстві покладається на його керівника, а в структурних підрозділах (цех, дільниця, лабораторія, майстерня й т.ін.) - на керівника відповідного підрозділу.
4. Визначення порядку проходження навчання з питань пожежної безпеки.
Порядок проходження працівниками спеціального навчання, інструктажів і перевірки знань визначається керівником підприємства (наказом або відповідним положенням, що розробляється на підприємстві й затверджується керівником).
5. Проведення вступного інструктажу.
Вступний протипожежний інструктаж проводиться на підставі чинних на підприємстві правил, інструкцій та інших нормативних актів з питань пожежної безпеки у спеціально обладнаному для цього приміщенні фахівцем, на якого наказом по підприємству покладені ці обов’язки, й може поєднуватись із вступним інструктажем з охорони праці.
Програма для проведення вступного протипожежного інструктажу затверджується керівником (заступником, головним інженером) підприємства.
Під час проведення вступного протипожежного інструктажу особи, яких приймають на роботу, мають бути ознайомлені з:
наявністю пожежонебезпечних виробництв (дільниць, робіт) та їх загальною характеристикою;
чинними на об’єкті правилами, інструкціями, наказами, положеннями з питань пожежної безпеки, загальними вимогами щодо протипожежного режиму;
порядком куріння, застосування відкритого вогню, проведення вогневих та інших пожежонебезпечних робіт;
імовірними причинами причинами пожеж і запобіжними заходами щодо них;
відповідальністю за порушення правил пожежної безпеки;
місцем розташування об’єктової пожежної охорони, а коли її немає – найближчої пожежної частини;
існуючим на підприємстві порядком (системою) оповіщенням людей про пожежу;
діями у разі виникнення пожежі або загоряння (порядком виклику пожежної допомогои, евакуації людей, матеріальних цінностей тощо);
правилами застосування первинних засобів пожежегасіння;
6. Проведення первинного протипожежного інструктажу.
Програма для проведення первинного протипожежного інструктажу затверджується керівником відповідного структурного підрозділу (начальником цеху, відділом, тощо), відповідальним за пожежну безпеку або керівником підприємства (його заступником).
Під час проведення первинного й повторного протипожежного інструктажу слід ознайомити працівників із:
стислою характеристикою пожежної небезпеки агрегатів, устаткування, речовин і матеріалів, що застосовуються в певному приміщенні (споруді);
імовірними причинами виникнення пожеж та запобіжними заходами й діями щодо них (у тому числі під час роботи та після її закінчення);
правилами (інструкціями) пожежної безпеки, встановленими для працівників даного приміщення, дільниці або споруди, вказавши місця куріння, якщо воно не забороняється;
засобами зв’язку та місцем розташування найближчого телефону;
правилами утримування шляхів евакуації;
призначенням існуючих установок пожежної сигналізації та автоматичного пожежегасіння;
місцем розташування первинних засобів пожежегасіння та правилами їх застосування;
діями у разі виникнення пожежі (порядком виклику пожежної охорони, оповіщення людей, проведення евакуації тощо.)
7. Проведення позапланового протипожежного інструктажу.
Обсяг і зміст позапланового протипожежного інструктажу визначаються в кожному випадку окремо залежно від причин, що зумовили необхідність його проведення.
Первинний, повторний і позаплановий інструктажі завершуються перевіркою знань. Перевірку здійснює особа, яка провадила інструктаж.
8. Проведення цільового протипожежного інструктажу.
Цільовий протипожежний інструктаж провадиться з працівниками перед виконанням ними разових (тимчасових) пожежонебезпечних робіт (зварювальних, розігрівальних та ін.), під час ліквідації наслідків аварії та стихійного лиха.
9. Хто проводить первинний, повторний, позаплановий і цільовий протипожежні інструктажі?
Первинний, повторний, позаплановий і цільовий протипожежні інструктажі провадять безпосередньо керівники робіт (начальники виробництва, цеху, дільниці, відділу тощо), які пройшли навчання й перевірку знань з питань пожежної безпеки.
Проведення протипожежних інструктажів супроводжується практичною демонстрацією застосування існуючих на об’єкті засобів пожежогасіння.
Після проведення всіх видів протипожежних інструктажів, крім цільового, робляться записи (окремо від інструктажів з питань охорони праці) з підписами осіб, із якими провадився інструктаж.
10. Як і коли здійснюється перевірка знань з питань пожежної безпеки?
Щороку працівники, зайняті на роботах із підвищеною пожежною небезпекою, повинні проходити перевірку знань з питань пожежної безпеки.
Для проведення перевірки наказом керівника підприємства призначається комісія, яку очолює один із його заступників (головний інженер).
На підприємстві, що має самостійні структурні підрозділи, можуть створюватися кілька комісій на чолі із заступниками керівників відповідних структурних підрозділів.
Перелік запитань для перевірки знань з питань пожежної безпеки розробляється комісією та затверджується керівником підприємства.
Результати перевірки оформляють протоколом. У разі незадовільного результату працівники повинні пройти повторну перевірку протягом одного місяця.
Позначки про перевірку вносяться до посвідчення про проходження спеціального навчання з пожежно-технічного мінімуму.
11. Спеціальне навчання працівників суб’єкта господарювання.
Керівники й виконавці робіт повинні працювати у суб’єкта господарювання (ліцензіата) відповідно до вимог чинного законодавства та пройти спеціальні курси навчання (один раз на три роки).
Спеціальні курси навчання – це підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації на базі пожежно-технічних навчальних закладів та інших навчальних підрозділів Держпожбезпеки за навчальними планами й програмами, затвердженнями в установленому порядку, для набуття спеціальних спеціальних знань у галузі відповідної господарської діяльності.
Існують такі спеціальні курси навчання:
із проектування засобів протипожежного захисту;
із монтажу та технічного обслуговування установок пожежегасіння;
із монтажу та технічного обслуговування установок пожежної сигналізації, систем оповіщення та керування евакуацією людей у разі пожежі;
із монтажу та технічного обслуговування установок проти димного захисту;
із технічного обслуговування вогнегасників;
із монтажу та технічного обслуговування систем пожежного спостереження;
із монтажу та технічного обслуговування пристроїв для захисту будинків і споруд від розрядів блискавки;
із монтажу протипожежних воріт, дверей, замків, димових люків, вогнезатримувальних пристроїв;
із вогнезахисту будівельних матеріалів та конструкцій, кабельної продукції;
із мурування, ремонту та очищення печей, камінів, димоходів (димарів);
із оцінки протипожежного захисту об’єктів;
із дослідження обставин і причин виникнення пожеж;