Частина І. ТЕОРЕТИЧНІ
В Україні використовують значну кількість програмних продуктів для автоматизації бухгалтерського обліку, найпопулярнішими з яких є „1С Бухгалтерія", „1С Підприємство", „ПАРУС", „БЕСТ", „РіпЕхрегі", „Фінанси без проблем" тощо.
У разі автоматизованого ведення бухгалтерського обліку підприємство зобов'язане всі створені первинні документи та облікові реєстри відображати на паперових носіях. При використанні засобів автоматизації також необхідно забезпечити заходи щодо попередження несанкціонованого та непомітного виправлення записів у первинних документах та облікових реєстрах і забезпечити збереження цих записів протягом встановленого терміну.
Автоматизація облікового процесу дає можливість підвищити оперативність і точність облікових даних, необхідних для управління підприємством.
Підприємство самостійно обирає форму бухгалтерського обліку з урахуванням особливостей своєї діяльності та технології обробки облікових даних.
5.4. Інвентаризація майна та розрахунків
Одним із основних методів бухгалтерського обліку є інвентаризація. Вона проводиться з метою забезпечення достовірності бухгалтерського обліку та звітності підприємств.
Інвентаризація та її цілі
Інвентаризація — це спосіб виявлення фактичної наявності та стану цінностей, розрахунків на певну дату шляхом реєстрації, вимірювання, зважування і т.д. з подальшим порівнянням отриманих даних із даними бухгалтерських записів.
Основними цілями інвентаризації є :
виявлення фактичної наявності майна;
перевірка повноти відображення в обліку зобов'язань;
Види інвентаризації
зіставлення фактичної наявності майна із даними бухгалтерського обліку.За часом проведення інвентаризації поділяють на періодичні та разові (річні).
Періодичні проводяться, як правило, з ініціативи власника, керівника постійно діючою інвентаризаційною комісією.
Разові інвентаризації, як правило, є річними і проводяться перед складанням річної звітності в жовтні-грудні поточного року.
За обсягом охоплення інвентаризації поділяють на повні і часткові.
Повні інвентаризації охоплюють все майно підприємства та стан зобов'язань.
Часткові інвентаризації охоплюють окремі види майна або зобов'язань.
Законом України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" для підтвердження правильності та достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності передбачено проведення підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями незалежно від форм власності інвентаризації майна, коштів і фінансових зобов'язань.