1. Мета роботи:
Визначити ширину забороненої зони напівпровідників за температурному ходу провідності.
2. Прилади і обладнання:
Досліджуваний напівпровідниковий опір (резистор), мілівольтметр, міот постійного струму, автотрансформатор.
3. Теоретичні відомості:
Речовини з провідністю (=(107-106) см-1 м-1 прийнято називати металами або провідниками. До ізоляторів або діелектриків відносяться речовини з провідністю (=(10-8-10-16) см-1 м-1. Речовини, провідність яких має значення, проміжні між провідністю металів і провідністю діелектриків, називаються напівпровідниками. Їхня питома провідність знаходиться в межах від 10-8 см-1 м-1 до 106 см-1 м-1 тобто може змінюватися в 1014 разів.
Отже, наведена класифікація речовини за абсолютної величині їх питомої провідності не передає специфічних особливостей їх провідності. Для порівняння співставимо температурну залежність провідності металів і напівпровідників.
Для всіх металів з ростом температури опір зростає по лінійному закону:
R(t)=Ro(1+(t),
де R(t)-опір при температурі t С; Ro- опір металу при t=0 С; (- температурний коефіцієнт опору металів.
Для напівпровідників з ростом температури опір зменшується. Залежність опору напівпровідника від його абсолютної температури

R(T)=Ro exp(- _B_ )
T ,
де Ro та В - деякі сталі величини в заданому інтервалі температур, характерні для кожної напівпровідникової речовини.
Ширирна забороненої зони є одним із найважливіших параметрів напівпровідника, який визначає його практичне застосування. Одним із методів визначення ширини забороненої зони полягає у вивченні залежності електропровідності напівпровідника від температури. Цей метод використаний в даній лабораторній роботі.
Хід роботи
1. Виміряти опір зразка при кімнатній температурі.
2. Вставити ручку, що регулює вихідну напругу автотрансформатора в положення "1". Включати вмережу змінного струму автотрансформатор, перемикач "мережа ~220" на мості постійного струму поставити в положенні "Включено".
3. При досягненні температури зразка, що відповідає ЕРС 0.4 мВ, знову провести вимірювання опору зразка.
4. Перевести ручку регулювання напруги автотрансформатора в положення "2" і виміряти опір зразка при температурі, що відповідає значенню термо ЕРС 0.8 мВ. Те ж зробити при положенні "3".
5. Аналогічні вимірювання опору провести до температури, при якій термо ЕРС рівна 7.6 мВ пир положенні ручки автотрансформатора "8".
6. Вивести ручку регулювання автотрансформатора в положення "0". Відключити шнур живлення від мережі змінного струму.
7. За оезультатами роботи побудувати графік залежності ln (=f(1/T).
8. За формулою визначити ширину забороненої зони.