1.2.3. Маркетинговий план
Відповідно до логіки і послідовності стадій відтворювального процесу визначальним напрямком діяльності кожного підприємства в умовах ринкових відносин є вивчення ринку товарів, або ситуаційний аналіз. Такий аналіз повинен передбачати комплексне дослідження ринку, рівня конкурентоспроможності і цін на продукцію, інших вимог покупців товару, методів формування попиту і каналів товарообігу, зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства.
Відповідно ще однією складовою внутрішнього середовища, яка пов’ язана із діяльністю підприємства по просуванню продукції від виробника до споживача є маркетинг.
Маркетинг – представляє собою процес управління та втілення задуму ціноутворення, просуванню та реалізації ідей, товарів та послуг через обмін, що задовольняє цілі окремих осіб та організацій. Маркетинг включає комплексну систему організації виробництва, постачання товарів, яка забезпечує і спрямована на максимальне задоволення потреб ринку та споживача і отримання підприємством прибутку.
В розділі ,,Маркетинговий план” бізнес плану визначаються:
чіткі межі сегменту ринку;
орієнтований попит;
ціна і цінова політика;
маркетонгова стратегія;
канали розподілу товарів і стимулювання збуту.
Стратегічним сегментом збуту ПП ,,Промінь”, оскільки соняшникова олія є продуктом харчування, є всі верстви населення України. Територіальні межі збуту – західний регіон України.
За статистичними даними щорічника за 2004 рік середньостатистичний громадянин в Україні щорічно споживає приблизно 12 кг. соняшникової олії.
Населення ж західного регіону (включаючи області Рівненська, Житомирська, Волинська, Тернопільська, Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька, Хмельницька) становить 11318450 чол. Нехай частка потенційних споживачів становитиме 10% (1127780 чол.).
На основі цих даних можна визначити попит на товар за наступною формулою:
N=gna;
Де n–кількість потенційних споживачів, g-річна потреба одного споживача в одиницях товару, a-частка ринку новоствореного підприємства(в даному випадку a=0,3).
N=1127780120,3=4060000кг.
Ціна товару.
Цінова політика – це комплекс заходів щодо визначення цін, цінової стратегії і тактики умов оплати, варіювання цінами залежно від позиції на ринку стратегічних і тактичних цілей фірми.
При визначені ціни нового товару необхідно враховувати інтереси виробника і споживача, що відбувається за рахунок співставлення цін. Звідси ціна виробника дорівнює:
Цв=С(1+Р/100);
Де, С-собівартість нового товару, Р-рівень рентабельності (20%).
Цв=5,80(1+20/100)=6,95 грн.;
Ціна, що враховує інтереси споживача визначається за формулою:
Цс=Ца(1+б(Кя-1));
Де, Ца-ціна товару аналогу, б-коефіцієнт боніфікації(винагороди за якість(б=0,5..0,7)), Кя-коефіцієнт якості (визначається на основі таблиці 1)
Цс=5,80(1+0,6(1,106-1))=6,17 грн.;
Порівняння якості нового товару(соняшникової олії ,,Промінь”) і товару конкурента (,,Щедрий дар”)
Таблиця 1
№ п/п
Назва показників споживчих властивостей
Значення показників для товару
Kj
Lj
Kj*Lj



нового
аналога




1
Калорійність
879ккал
882 ккал
1,00
0,1
0,1

2
Вміст жиру
99,80%
99,90%
1,00
0,1
0,1

3
Естетичність упаковки
8
6
1,33
0,15
0,2

4
Експлуатаційні якості
7
7
1,00
0,15
0,15

5
Ступінь очищення
99%
97%
1,02
0,2
0,204

6
Екологічність сировини
6
5
1,20
0,2
0,24

7
Висмажуаність
9
8
1,13
0,1
0,113

Коефіцієнт якості
Кя=
1,106


Таким чином враховуючи інтереси соживачів і виробника раціональна ціна нового товару становитиме приблизно 6,60 грн.
Приватне підприємство ,,Промінь’’ обрало цінову стратегію низьких цін або (,,проникнення’’), яка передбачає початковий продаж товарів за низькими цінами з метою стимулювання попиту, здобуття певної частки ринку, отримання передумов у конкурентній бо ротьбі з можливістю зайняти монопольне становище,а потім підвищувати ціну на свій товар.
Політика розподілу та просування товару на підприємстві.
Політика розподілу – це діяльність фірми, щодо планування. Реалізації та контролю руху товарів від виробника до кінцевого споживача з метою задоволення потреб споживача та отриманням фірмою прибутку. Оскільки політика розподілу передбачає вибір каналів розподілу, то канал розподілу – це навність певних посередників, які займаються реалізацією продукції. Взяте мною підприємство ,,Промінь’’ використовує двох рівневий канал розподілу

ВИРОБНИК





З рисунку видно, що підприємство займається як оптовою так і роздрібною торгівлею. Оптова торгівля – діяльність пов’язана з продажем товарів для їх наступного перепродажу чи комерційного використання.
Роздрібна торгівля – це діяльність пов’язана з продажем товарів і послуг кінцевим споживачам, які купують їх для особистого вжитку.
Основними оптовими та родрібними торгівельними структурами з якими підприємство веде спільну діяльність та постачає продуцію є:
спеціалізовані магазини;
універсами;
склади-магазини.
Стимулювання збуту на підприємстві можна поділити на такі:
1) засоби стимулювання споживачів;
2) засоби стимулювання торгових посередників;
3) засоби стимулювання торгового персоналу фірми.
До першої групи відносяться:
знижки, які сприяють короткостроковому зростаню обсягу продажу;
лотереї;
стимулювання збуту в місцях продажу (розміщення прямо в магазинах плакатів та інших зображень товарів).
Із другої групи на підприємстві застосовуються:
знижки за умов продажу великої партії товару;
реклама на місцях реалізації;
безплатне надання певної кількості одиниць товару посередникові обумовленим в договорі купівлі-продажу за умов закупівлі певного обсягу товару;
Що ж до групи стимулювання торгового персоналу підприємства:
грошові премії найкращим працівникам;
надання додаткових днів відпустки;
залучення працівників до обговорення результатів діяльності та планів фірми
моральне заохочення працівників – поздоровлення та вручення пам’ятних подарунків керівниками фірми з нагоди свята чи особистої урочистості.