2.2. Аналіз потенційного ринку робіт та послуг ВАТ “Самбірбуд”
Будівельна галузь є однією з найважливіших галузей народного господарства, від якої залежить ефективність функціонування всієї системи господарювання в країні. Важливість цієї галузі для економіки будь-якої країни можна пояснити наступним чином: капітальне будівництво, напевне, як ніяка інша галузь економіки, створює велику кількість робочих місць і споживає продукцію багатьох галузей народного господарства. Економічний ефект від розвитку цієї галузі полягає у мультиплікаційному ефекті коштів, вкладених у будівництво. Адже з розвитком будівельної галузі будуть розвиватися: виробництво будівельних матеріалів і відповідного обладнання, машинобудівна галузь, металургія, тощо.
Отже, ріст будівельної галузі неминуче викликає економічний ріст у країні і виникнення необхідних умов для розв'язання багатьох соціальних проблем. Але на сучасному етапі її розвитку говорити про будь-яку конкурентоспроможність цієї галузі не представляється можливим. Якщо на регіональному рівні чітко просліджується тенденція верховенства будівельних організацій центральних районів та великих міст-мільйонерів у зв’язку з їх значними потужностями і інвестиційною привабливістю, то на глобальному рівні будівельна галузь України програє через брак необхідних фінансових та організаційних перетворень.
Сьогодні в Україні будівництво перебуває в занепаді: основні фонди зношені майже на 60 %, у середньому на одну родину вони втричі менші ніж в Росії і вчетверо - ніж у Литві. Порівняно із західноєвропейськими країнами матеріальна база України в 3-5 разів менша стосовно житла, в 4-5 разів щодо культури та спорту, удвічі щодо науки та в 5-6 разів щодо медицини.
Цього року на ринку будівельних робіт працює близько семи тисяч будівельних організацій в яких зайнято 764 тис. працівників, 46 % будівельних організацій об'єднані в корпорації та концерни, інші працюють на ринку самостійно, 86,4 % підрядних організацій мають недержавну форму власності.
Несвоєчасність розрахунків замовників за виконані роботи негативно впливає на фінансовий стан будівельних підприємств і організацій, зумовлює зростання дебіторської та кредиторської заборгованостей.
В даний час і в найближчій перспективі (10-15 років) будівництво нових виробничих об’єктів буде вестися в незначних обсягах. Основними напрямами і пріоритетами структурної реорганізації промислового будівництва буде розширення, реконструкція, перепрофілювання і технічне переоснащення існуючих промислових об’єктів. На жаль, уряд не приділяє уваги промисловому будівництву через підвищення затрат на соціальну сферу. Обсяг бюджетних інвестицій у капітальне будівництво різко зменшився, і цього року оголошено свого роду спеціальний мораторій на його фінансування.
Основні показники діяльності будівельного комплексу України наведені у табл. 2. Таблиця 2.
Діяльність будівельного комплексу України за 2002-2003 рр.
Показники
2002 рік
2003 рік
в % до рівня
мину-
лого року

1.Введення в дію основних фондів,(млн.грн.)
17195,5



2.Освоєння капітальних вкладень,(млн.грн.)
19481,2
 
111,2

в тому числі будівельно-монтажні роботи
8882,4
 
104,2

3.Введено в дію:
 
 
 

- житлових будинків, (тис.кв.м.)
5356,0
6003,8
89,3

- середніх закладів освіти, (учнівських місць)
14292
24674
57,9

- дошкільних закладів, (місць)
565
1260
44,8

- лікарень, (ліжок)
784
1411
55,6

4.Вартість підрядних робіт, виконаних власними силами будівельних організацій за договірними цінами, (млн.грн.)
8429,0
8360,0
100,8

5.Обсяг виробленої продукції промисловості будівельних матеріалів, (млн.грн.)
3799,6
 
99,6


У 2002 році у житловому будівництві не вдалося зупинити скорочення введення житла, якого побудовано 5,36 млн.кв.м загальної площі, що на 10,7 % менше, ніж у 2001 році. Найбільший спад відбувся в Автономній Республіці Крим (-33,1 %), Рівненській (-42,5 %), Вінницькій (-39,1 %), Хмельницькій (-34,8 %) та інших областях. Приріст досягнуто лише у Тернопільській (33,4 %), Дніпропетровській (11,7 %), Херсонській (8,7 %), Львівській (6,4 %) та Чернівецькій (5,4%) областях та у м.Києві (16,8%).
Зберігається тенденція скорочення обсягів будівництва житла державними підприємствами та організаціями. В цілому по Україні їх питома вага становить 16,7 %.
Окремі колективи в останні роки суттєво нарощують обсяги робіт. Перш за все це ХК “Київміськбуд”, ПТ “Познякижилбуд”, концерн “Укрмонолітспецбуд” та ЗАТ “Аеробуд” корпорації “Укрбуд”, АТ “Консоль” (АР Крим).
ВАТ “Самбірбуд” за своїм розміром і показниками діяльності не може зрівнятися їз провідними компаніями будівельної галузі України, проте сьогодні воно займає тверді позиції на ринку Львівської області, а також поступово виходить на Західноукраїнський ринок.
На сьогоднішній день основними споживачами продукції ВАТ “Самбірбуд” є: Львівська залізниця, ЖБК “Нива” м. Самбір, ЖБК “Пролісок” м. Дрогобич, ДП “Одеський домобудівельний комбінат №3”, ТзоВ “Шлях”, ПП “Ліля”, ЖБК “Едельвейс” м. Городок та інші.
Основна діяльність товариства полягає у проведенні будівництва, реконструкції, ремонті житлових, адміністративних та промислових споруд. Крім цього ВАТ “Самбірбуд” займається виготовленням різноманітних будівельних матеріалів (різноманітні розчини, марки бетонів та бетонних блоків, тощо). Основними споживачами будівельних матеріалів є підприємства та оргаізації Самбірського району, а також прилеглих до нього (Мостиського, Городоцького, Старосамбірського, Турківського) районів. Це, зокрема: Самбірське виробниче управління водоканалізаційних мереж, ВАТ “Прикарпатбуд” м. Дрогобич, ПП “Геолог” м. Мостиська, тощо.
На ринку будівельної продукції спостерігається досить висока конкуренція. Основними конкурентами ВАТ “Самбірбуд” у Львівському регіоні є: ВАТ “Стрийбуд”, ПП “Фронтон” м. Дрогобич, ВАТ “Прогрестехбуд” м. Львів, ПП “Лідер” м. Червоноград, корпорація “Карпатбуд”, та інші.
ВАТ “Самбірбуд” входить в десятку найпотужніших будівельних компаній Львівської області. Основні конкуренти товариства на Львівщині зосереджені у м. Львові, Дрогобицькому регіоні та Червонограді, тому частка ВАТ “Самбірбуд” на будівельному ринку цих регіонів є незначною. Проте у Самборі та прилеглих до нього районах товариство практично не відчуває конкуренції.
Для того, щоб детальніше ознайомитись з ринком будівельних робіт та послуг Львівщини коротко розглянемо діяльність основних конкурентів ВАТ “Самбірбуд”.
Одним з найпотужніших конкурентів ВАТ “Самбірбуд” є ВАТ “Прогрестехбуд”. На сьогодні дана фірма працює на ринку будівельних робіт та послуг всієї Західної України. Причому її позиції на ринку з року в рік зростають.
Будівельна компанія ВАТ "Прогрестехбуд" існує з 1996 року. Центральний офіс розташований в м.Львові, паркінг будівельної автотехніки, майстерні, складські приміщення та столярний цех - на території виробничої бази ВАТ "Прогрестехбуд" неподалік Львова та у Стрию. За 7 років активної праці було здано в експлуатацію більше сотні об'єктів, серед яких окремі будинки, офісні приміщення, магазини, кафе, бари, об'єкти соцкультпобуту, дахові котельні, очисні споруди та ін. Фірма приймала участь в реконструкції санаторію "Кришталевий палац" в м.Трускавці, Палацу Культури Залізничників в м.Львові, реколекційного Центру сестер-катехиток в смт.Брюховичі Львівської області та ін. На фірмі працює близько 400 чоловік, серед яких більшість - фахівці високого класу.
ВАТ "Прогрестехбуд" займається:
зведенням несучих та огороджуючих конструкцій, будівель і споруд (збірних та монолітних фундаментів; фундаментів під обладнання; металевих конструкцій для громадських і житлових малоповерхових будівель і споруд; витяжних вентиляційних і димових труб; бетонних та залізобетонних монолітних конструкцій житлових, громадських та виробничих малоповерхових будівель і споруд; збірних бетонних та залізобетонних конструкцій будівель і споруд для малоповерхових окремих конструкцій житлових, громадських, адміністративних будівель каркасного, панельного та об'ємноблочного типів, а також малоповерхових виробничих каркасів);
будівництвом та монтажем інженерних і транспортних мереж (для звичайних умов, для нового будівництва, для реконструкції та капітального ремонту).
ВАТ “Прогрестехбуд” виконує ряд будівельних робіт на території Самбірського регіону і тому є одним з основних конкурентів для ВАТ “Самбірбуд”.
Досить міцні позиції на регіональному ринку будівельних робіт та послуг займає Приватне Підприємство “Фронтон”, яке було створена в 1993 році у м. Дрогобичі.
Основні види діяльності компанії: гідроізоляція будівельних конструкцій, виробництво промислових споруд, ремонт м'яких покрівель, загальбудівельні роботи, тощо.
Різноманітний асортимент гідроізоляційних матеріалів, наявний у наявності, дає можливість комплексно вирішити будь-які поставлені задачі, зв'язані з гідроізоляцією.
Доступні ціни, висока якість матеріалів забезпечили ПП “Фронтон”, визнання у всьому регіоні.
Дана фірма практично не представлена у Самбірському районі, проте у сусідніх регіонах вона витісняє ВАТ “Самбірбуд” з ринку.
Одним з конкурентів ВАТ “Самбірбуд” є ПП “Лідер”, центральний офіс якого знаходиться у м. Червонограді. Представництва компанії знаходяться майже у кожному районі області.
Дане підприємство здатне споруджувати найрізноманітніші об'єкти як виробничого, так і соціально-культурного призначення.
ПП “Лідер” займається будівництвом: 
виробничих об'єктів:
для тваринництва та птахівництва;
елеватори, комбікормові заводи, молокозаводи та м'ясокомбінати;
склади, сховища, ремонтні майстерні.
житлових будинків, як багатоповерхових, так і садибного типу (програма "Власний дім");
об'єктів соціально-культурного призначення:
школи;
дитячі садки;
клуби;
культові споруди.
Спеціалізовані бригади ПП “Лідер” виконують:
монтаж технологічного устаткування;
електромонтажні та налагоджувальні роботи;
будівництво газопроводів низького тиску,
внутрішні санітарно-технічні роботи;
Отже, як бачимо ВАТ “Самбірбуд” має досить багато сильних конкурентів і тому керівництво повинно постійно проводити ряд ефективних заходів для того, щоб зберегти свої позиції на ринку будівельних робіт та послуг. В першу чергу слід підвищити якість виконуваних робіт, встановити не надто високу ціну за будівельні послуги, переймати досвід провідних будівельних компаній України, провести ефективні маркетингові заходи, тощо. Також варто подумати про вихід на нові ринки ( особливо в Івано-Франківській та Закарпатській областях).