Мета роботи: Вивчення схеми і визначення основних технічних показників транзисторного стабілізатора постійної напруги компенсаційного типу.
Схема макета:

Теоретичні основи:
Для підтримання необхідної величини постійної напруги на навантаженні застосовують стабілізатори напруги. Найчастіше в уніфікованих блоках живлення застосовують транзисторні стабілізатори напруги компенсаційного типу. При дослідженні такого стабілізатора потрібно збільшувати напругу на вході Uвх стабілізатора і слідкувати за зміною напруги Uвих та струму навантаження. У стабілізаторі вихідна напруга Uвих і струм навантаження повинні плавно збільшуватись до свого номінального значення. При дальшому збільшені вхідної напруги ці величини не повинні змінюватись.
Для визначення якості стабілізатора потрібно зняти характеристику Uвих = f (Uвх) при Rn=const і визначити коефіцієнт стабілізації Кст. В сучасній електронній апаратурі дедалі частіше застосовують стабілізатори постійної напруги, які виконані на аналогових інтегральних мікросхемах, що виконують функції стабілізаторів компенсаційного типу.
Порядок складання схеми:
До гнізд 2-2 підключити вольтметр V1 М42100, Un – 50В клас точності 1,5. До гнізд 3-3 вольтметр постійного струму V2 М42100, номінальна шкала 15 В клас точності 1,5. До гнізд 4-4 міліамперметр постійного струму М42100 In – 50-5 клас точності 1,5. Опір навантаження R8 повернути вправо, що відповідає Rном. Регулятор напруги R2 повернути в ліве крайнє положення. Зібрану схему для перевірки показати викладачеві.
Дослідження схеми.
Після перевірки схеми, підключають стабілізатор до джерела 24 В постійної напруги. Збільшуючи за допомогою регулятора R2 вхідну напругу Uвх, слідкують за зміною струму і напруги навантаження вольтметром V2. Навантаження при цьому залишається постійним. Дані записують в таблицю 1-1. За експериментальними даними в прямокутній системі координат будують залежність Uвих=f (Uвх).
Для прикладу приводиться графік на мал.2
Таблиця 1-1
Uвих=f (Uвх) при Rn=const

Uвх, В
Uвих, В.

1
0.42

2
1.11

3
2.3

4
3

6
4.5

8
6

10
7.5

12
8

14
8

16
8

18
8

20
8.1

22
8.1


Мал.2 Характеристика Uвих=f (Uвх) транзисторного стабілізатора напруги.
Необхідно врахувати, що при нормальній роботі стабілізатора вихідна напруга змінюється дуже мало навіть при значних змінах вхідної напруги.
Визначення коефіцієнта стабілізації Кст. Для знаходження цього коефіцієнта необхідно змінити вхідну напругу на величину ?Uвх (на ± 10% від Uвх ном) підставив знайдені значення у формулу.

Знаходим коефіцієнт стабілізації.
Обробка експериментальних даних.
Побудувати графік характеристики Uвих = f (Uвх) на міліметровому папері.
Визначити по графіку коефіцієнт стабілізації Кст.
Зміст роботи.
назва і мета роботи
принципова електрична схема напівпровідникового стабілізатора напруги;
необхідні розрахунки;
таблиці спостережень;
графік залежності;
висновки про результати роботи.