Отже шоб стимулювалась активна мислительна діяльність шкоГрів (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення), метод" і прийоми проведення узагальнюючих уроків по-винї бути різноманітні. Крім того, обов'язково треба вносити у змГст цих уроків елемент нового, щоб засвоєні учнями знання поїлиблювались, збагачувались новими фактами,
ДОХоМграмТюГприроДОЗнавства передбачено такі теми для у3а?альГн™х3урРоків: підсумки спостережень за неживо» і живою природою та працею людей у літнш, осінній, зимовий і весняний сезони.
наслідки спостережень за осінній період у своїй місцевості; виявити найхарактерніші ознаки осені; продовжувати фор-



? Структура узагальнюючого уроку
Структура та різноманітність узагальнюючих уроків-залежить від їх змісту й навчально-виховних завдань. На деяких уроках доцільно продемонструвати фрагменти фільму чи діафільм, нові для учнів досліди, запропонувати провести спостереження за новими об'єктами тощо. Усі методи і прийоми, що використовуються на цьому уроці, повинні пов'язуватись з раніше вивченим навчальним матеріалом, сприяти його збагаченню, поглибленню та узагальненню.
Як приклад наведемо узагальнюючий урок з теми «Пори року. Осінь». Цей урок проводиться після завершення осіннього сезону. Організовуючи спостереження, учитель протягом сезону повинен систематично включати учнів у самостійний пошук інформації про стан та зміни, що відбуь ваються у живій і неживій природі та праці людей, вчити їх; фіксувати отриману інформацію в щоденниках спостере^ жень і класних календарях природи.
На узагальнюючому уроці, підводячи підсумки проведених спостережень, класовод має озброїти учнів відповідними прийомами навчальної діяльності щодо узагальнення результатів спостережень, використовуючи для цього завдання на порівняння, аналогію, класифікацію, виділення головного, встановлення причинно-наслідкових зв'язків. На такому уроці доцільно здійснити такі етапи.
I етап. Організаційний момент (0,5—1 хв).
II етап. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети і завдань уроку (2—3 хв).
Наприклад, мета узагальнюючого уроку у 3(2)-му кЯайі. за підсумками спостережень за неживою, живою природою та працею людей упродовж осіннього сезону — узагальнити
190



ПАД
Мал. 28. Ребуси:
а — «Журавлиний ключ»; б — «Хмара»;
в — «Осінь»; г — «Листопад»
191