ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК
Змістовий модуль 1. Принципи та зміст маркетингу
Маркетинг — комплексний системний підхід до вирішення проблем ринку, що охоплює всі стадії руху товарів чи послуг, розробку програми діяльності та збуту продукції чи послуг.
Цінності — загальне переконання стосовно того, що добре, що погано або що є несуттєвим у житті.
Запити (побажання) — потреба, яка набрала специфічної конкретної форми відповідно до системи цінностей людини.
Попит — небажання споживача з урахуванням його реальної купівельної спроможності, або згода купити товар чи послугу за зазначену ціну.
Товар — продукція, виготовлена на продаж, або все, що може задовольнити потребу і пропонується ринкові з метою придбання, використання чи споживання.
Вартість — комплексне поняття, що включає споживчу корисність і ціну споживання.
Задоволення — вибір конкретного товару (послуги) споживачем із сукупності подібного до нього.
Обмін — акт отримання того чи іншого блага (товар, послуга, ідея тощо) з пропозицією чогось іншого.
Ринок — сукупність відносин власності між покупцями і продавцями товарів і послуг та механізм забезпечення цього процесу.
Маркетингові дослідження — система збирання, класифікація, аналіз і узагальнення даних щодо поведінки, потреб, відносин, мотивацій і т.д. окремих осіб і організацій в контексті їхньої економічної, політичної, суспільної і побутової діяльності.
Інформаційне забезпечення — процес задоволення потреб конкретних споживачів в інформації, яка ґрунтується на використанні відповідних методів пошуку, отримання, обробки, накопичення, адресної видачі у зручному для використання вигляді.
Маркетингова інформація — факти, відомості, цифри та інші дані, які використовують при аналізі і прогнозуванні маркетингової діяльності.
Кон’юнктура ринку — реальна економічна ситуація, яку характеризують співвідношення попиту та пропозиції, рівень і динаміка цін, товарних запасів, а також інші показники (національні, політичні, соціально-економічні тощо).
Місткість ринку — обсяг продажу товарів на конкретному ринку протягом певного часу.
Конкуренція — властиве ринку змагання між окремими його суб’єктами, зацікавленими у творенні найвигідніших умов виробництва та збуту товарів і послуг.
Змістовий модуль 2. Елементи комплексу маркетингу
Маркетингова товарна політика — комплекс заходів щодо формування ефективного асортименту для задоволення потреб споживачів та досягнення підприємством власних цілей.
Життєвий цикл товару (ЖЦТ) — концепція, яка характеризує динаміку обсягів збуту і прибуток від реалізації товару протягом його існування на конкретному ринку.
Конкурентоспроможність товару — сукупність споживчих властивостей товару, яка забезпечує йому здатність конкурувати з аналогами на ринку в певний період часу.
Товарний асортимент — сукупність усіх товарних одиниць, що їх пропонує покупцям конкретний продавець.
Товарна номенклатура — групи (серії) товарів, тісно пов’язаних між собою через подібність виконуваних функцій, або через ті самі торговельні організації, або в рамках того самого цінового діапазону.
Диверсифікація — доповнення виробничої програми новими продуктовими лініями, іншими видами діяльності.
Диференціація — доповнення існуючих продуктових ліній новими видами, які раніше не вироблялись.
Марка — ім’я, символ, малюнок, термін, колір, форма чи їх поєднання, які використовуються для ідентифікації товарів на ринку.
Марочна назва — частина марки, яку можна легко вимовити легко вимовити вголос (БМВ, „Лада”, Кредит-банк тощо).
Товарний знак — марка або її частина, що забезпечені юридично-правовим захистом.
Упаковка — засіб, який зберігає товар від пошкоджень, сприяє раціоналізації процесів його транспортування, збереження та продажу.
Пробний маркетинг — пред’явлення нової продукції потенційним споживачам за умов реального продажу з метою випробування її ринкової привабливості.
Маркетингова цінова політика — це ціна і її зміна в залежності від ситуації, яка складається на цільовому ринку.
Ціна — мотивована та обґрунтована грошова вартість товару чи послуги.
Біржове ціноутворення — різновид розрахунку цін на підставі узаконених умов.
Непряме маркетингове ціноутворення — політика підприємства стосовно знижок, торговельного кредитування та кондицій.
Кредитна політика підприємства — реалізація заходів щодо середньострокового кредитування відпускної ціни під час поставки виготовленої продукції.
Політика кондицій — визначення умов платежу й поставок товару (види платежу, його розміри, платіжні надбавки, терміни платежу, місце платежу, відповідального за платіж тощо).
Маркетингова політика комунікацій — комплекс заходів, який використовує підприємство для інформування, переконання та нагадування споживачам про свої товари чи послуги.
Комплекс маркетингових комунікацій — це реклама, пропаганда (PR), стимулювання збуту, персональний продаж та прямий маркетинг.
Реклама — довільна платна форма не персональної презентації і просування товарів чи послуг через ЗМІ та інші засоби і джерела.
Пропаганда (public relations — публічність, гласність) — організація громадської думки, яка сприяє успішному функціонуванню підприємства, установи, організації.
Стимулювання збуту — короткотермінові заходи, спрямовані на швидке з’ясування реакції на ринку у відповідь на пропонування підприємством своєї продукції.
Персональний продаж — індивідуальне усне пред’явлення товару чи послуги підчас бесіди з конкретним споживачем з метою здійснення купівлі—продажу товару.
Прямий маркетинг — надання комерційно важливої інформації про товари чи послуги безпосередньо цільовим споживачам з метою здійснення продажу.
Змістовий модуль 3. Маркетингова політика розподілу
та контроль
Маркетингова політика розподілу — діяльність підприємства з організації, планування, реалізації та контролю за фізичним переміщенням виробничої продукції від місць її видобування чи виробництва до місць використання чи споживання з метою задоволення потреб споживачів і досягнення власних комерційних цілей.
Маркетингові канали розподілу — маршрути, за якими товари переміщуються від місць виробництва до місць продажу чи використання, переходячи від одного власника до іншого з передачею права власності на інших.
Довжина каналу розподілу — кількість наявних у ньому проміжних рівнів, якими є будь-які посередники, що виконують ту чи іншу роботу по наближенню товарів до кінцевого споживача.
Ширина каналу розподілу — кількість посередників на кожному рівні.
Управління каналами розподілу — комплекс заходів, які сприяють підвищенню ефективності діяльності каналів.
Маркетинговий контроль — щоденний моніторинг діяльності учасників каналу, який базується на досягнутих показниках продажу у порівнянні з плановими.
Маркетинговий аудит — процедура всебічного оцінювання діяльності учасників каналу розподілу, яка, як правило, здійснюється один раз на рік для кожного учасника розподілу.
Адміністративні вертикальні системи — маркетингові системи, які координують свою діяльність завдяки адміністративному управлінню одним із суб’єктів каналу розподілу, як правило, досвідченим і потужним товаровиробником.
Корпоративні вертикальні системи — маркетингові системи, що складаються із суб’єктів, які є власністю певної фірми чи корпорації (товаровиробника, оптовика чи роздрібного торговця).
Договірні вертикальні системи — маркетингові системи, де взаємовідносини суб’єктів формалізуються юридичними контрактами.
Посередник — юридична чи фізична особа, яка сприяє укладанню угод між виробниками і споживачами, ні своїм ім’ям, ні капіталом.
Брокери — юридичні чи фізичні особи, які сприяють укладанню угод не беручи участі в них, отримуючи за це комісійну винагороду.
Представники — посередники, з якими підприємство уклало угоду на представництво їхніх інтересів.
Комісіонери — посередники, які реалізують продукцію виробників (комітентів) на комісійних засадах, тобто за рахунок продавців, які є власниками товарів до моменту їх реалізації.
Консигнатори — власники потужних складських господарств, які реалізують продукцію виробників на комісійних засадах і зацікавлені в проведенні активної збутової політики.
Оптовики (трейдери, дистриб’ютори) — незалежні форми, які перебирають на себе титул власності на товари, якими торгують.
Джобери — це комісіонери-посередники швидкого перепродажу продукції виробників або інших посередників.
Асемблери — посередницькі організації, які спеціалізуються на сільськогосподарській продукції та морепродуктах, закуповуючи її в місцях виробництва або впливу.
Торгові доми — великі оптово-роздрібні фірми, які проводять не тільки торговельно-посередницьку діяльність, а й інвестують капітал у виробництво.
Контроль маркетингової діяльності — дослідження сукупності маркетингових дій, умов, зв’язків і результатів з метою з’ясування міри ефективності діяльності підприємства для досягнення маркетингових цілей.
Ревізія маркетингу — інспектування маркетингової діяльності підприємства за планом, що передбачає перевірку середовища і стратегії маркетингу, результативність його складових.

ПРЕДМЕТНИЙ ПОКАЖЧИК
А
Агент, 72
Адаптація товару, 33
Адміністративне ВМС, 71, 145
Анкета, 24, 25
Асемблери, 73
Б
База даних, 27
Бартер, 16
Бізнес, 11, 75
Біржа, 17, 54
Біржове ціноутворення, 54, 144
Брокер, 72, 146
В
Вартість,4, 16, 142
Вертикальна маркетингова система, 71
Вертикальний конфлікт, 72
Витрати, 48
Відбір ідей, 41
Вторинна інформація, 25, 10
Г
Генерація ідей, 41
Горизонтальна маркетингова система, 71
Горизонтальний конфлікт, 72
Графік беззбитковості, 51
Гуртова торгівля, 72
Д
Демаркетинг, 20
Демографія, 21
Диверсифікація, 38, 143
Диференційований маркетинг, 20
Диференційовані ціни, 48
Е
Економічне середовище, 22
Експеримент, 41
Експорт, 27
Експортна ціна, 48
Електронна торгівля, 64
Ж
Життєвий цикл товару, 33, 143
З
Збирання маркетингової інформації, 25
Збирання вершків, 48
Збутовий відділ, 76
Зв’язки з громадськістю, 61
Знижка, 61
І
Ієрархія потреб, 13
Імідж, 43
Індивідуальний маркетинг, 20
Інноваційний маркетинг, 20
Інформаційне забезпечення, 25, 243
К
Канали розподілу, 65, 69
Класифікація маркетингу, 19
Класифікація товару, 14
Комплекс маркетингу, 21
Конкуренти, 29, 31, 143
Контактна аудиторія,
Контроль маркетингу, 75, 146
Концепція вдосконалення виробництва, 12
Концепція вдосконалення товару, 12
Концепція маркетингу, 12, 20
Концепція соціально-етичного маркетингу, 12
Концепція товару, 40
Корпоративна ВМС, 71, 146
Крива попиту, 34
Л
Лідер, 48
Локальний маркетинг, 20
М
Магазин, 17
Макросередовище, 21
Марка, 43, 144
Маркетинг, 4, 10, 11, 19, 42
Маркетингова інформаційна система, 27
Маркетингове середовище, 22
Маркетинговий аудит, 70, 145
Маркетингові дослідження, 23, 142
Марочна назва, 43, 144
Методи ціноутворення, 49
Мікросередовище, 20, 21
Н
Ніша, 38
Новий товар, 40
Новатори, 42
О
Олігополія, 29
Оперативний контроль, 75
Опитування, 24
Організація відділу маркетингу, 76
П
Первинна інформація, 25
Персональний продаж, 62, 145
Позиціонування товару, 43
Політичне середовище, 22
Попит, 14, 20, 142
Послуга, 16
Потреба, 12
Пробний маркетинг, 44, 144
Прямий маркетинг, 64, 145
Р
Реклама, 58, 144
Рекламний бюджет, 59
Ринок, 4, 31, 142
Ринок підприємств, 30
Рівень каналу, 66
Роздрібна торгівля, 66
Розширення ринку, 67
С
Сегмент ринку, 68
Сегментування ринку, 69
Сезонна знижка, 14
Стимулювання збуту, 61, 145
Структура служби збуту, 76
Т
Телемаркетинг, 56
Товар, 4, 15, 142
Товарна марка, 43, 144
Товарна номенклатура, 37, 143
Товарний асортимент, 37, 143
Товар-новинка, 40
Товарорух, 65
Торгівля, 17
Торговий агент, 72
Торговий дім, 73, 146
У
Угода, 71
Упаковка, 44, 144
Управління маркетингом, 75
Ц
Цільовий ринок, 10
Ціна, 45, 144
Ціноутворення, 53
Ч
Чиста конкуренція, 29
Чиста монополія, 30
Я
Якість, 36
Ярмарок, 17
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
Войчак А.В. Маркетинговий менеджмент: Підручник. — К.: КНЕУ, 1998.
Гаркавенко С.С. Маркетинг: Підручник. — К.: Лібра, 1998.
Гончаров С.М. Маркетинг: Навч. посібник. — Рівне, РДТУ, 1998.
Гончаров С.М., Барановський С.В., Дубенюк І.Є., Петрук І.Р. Марке-тинг: вправи, ситуації, тести: Навч. посібник/ За ред. С.М. Гончарова. — Рів-не: РДТУ, 2000.
Гончаров С.М., Дупляк В.Д. Міжнародний маркетинг. —К.: Лібра, 1998.
Гончарова Н.П., Перерва П.Г. и др. Маркетинг инновационного процесса: Учебное пособие. — К.: Вира — Р, 1998.
Дэй Д. Стратегический маркетинг. — М.: ЭКСПО-ПРЕС, 2002.
Котлер Ф. Основы маркетинга /Пер. с англ. — М.: Прогресс, 1992.
Котлер Ф. Маркетинг в третьєм тысячелетии: Как создать, завоевать и удержать рынок /Пер. с англ. — М.: АСТ, 2001.
Павленко А.Ф., Войчак А.В. Маркетинг: Навч. — метод. посібник для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2001.
Павленко А.Ф., Войчак А.В. Маркетинг: Підручник. - К.: КНЕУ, 2003.
Портер М.Е. Стратегія конкуренції /Пер. з англ. — К.: Основи, 1997.
Райс Э., Траут Д. Маркетинговые войны. — СПб.: Питер, 2000.
Ткаченко Л.В. Маркетинг послуг: Підручник. — К.: центр навчальної літератури, 2003.
Універсальна маркетингова інформація, зосереджена в системі „Інтернет”.
Гончаров С.М. Навчально-методичне забезпечення самостійної роботи студентів при вивченні дисципліни „Маркетинг” в умовах кредитно-модульної системи організації навчального процесу. – Рівне: НУВГП, 2004.
Гончаров С.М. Інтерактивний комплекс навчально методичного забезпечення дисципліни „Маркетинг”: кредитно-модульна система організації навчального процесу. – Рівне: НУВГП, 2004.
Методичні вказівки до виконання курсової роботи з дисципліни „Маркетинг” студентами напряму 0501 „Економіка і підприємництво” в умовах кредитно-модульної системи організації навчального процесу. – Рівне: НУВГП, 2004.
Методичні вказівки до проведення практичних занять та виконання самостійної роботи з дисципліни „Маркетинг” студентами напряму 0501 „Економіка і підприємництво” в умовах кредитно-модульної системи організації навчального процесу. – Рівне: НУВГП, 2005.
Старостіна А.О., Черваньов Д.М., Зозульов О.В. Маркетинг: Навч. посібник. – К.: Знання – Прес, 2002.
Дихтль Е., Хершген Х. Практический маркетинг: Учеб. пособие/пер. с нем. А.М. Макарова; Под ред И.С. Манко. – М.: Высшая шк.: ИНФРА – М, 1996.
Lettau H.G. Grundwissen marketing. – Munchen: Wilhelm Heyne Verlag, 1989.
ЗМІСТ
Передмова...........................................................................................................3
Типова програма нормативної навчальної дисципліни „Маркетинг”......5
1.1. Тематичний план та розподіл навчального часу...................................5
1.2. Програмний матеріал блоків змістових модулів...................................6
Змістовий модуль 1. Принципи та зміст маркетингу.............................6
Тема 1. Сутність маркетингу та його сучасна концепція........6
Тема 2. Система та характеристика сучасного маркетингу.....6
Тема 3. Маркетингові дослідження та інформація...................7
Змістовий модуль 2. Елементи комплексу маркетингу..........................7
Тема 1. Маркетингова товарна політика...................................7
Тема 2. Планування нових товарів.............................................7
Тема 3. Маркетингова цінова політика......................................8
Тема 4. Методи маркетингового ціноутворення.......................8
Тема 5. Маркетингова політика комунікацій............................8
Тема 6. Комплекс маркетингових комунікації..........................8
Змістовий модуль 3. Маркетингова політика розподілу та контролю..9
Тема 1. Маркетингова політика розподілу.................................9
Тема 2. Управління каналами розподілу....................................9
Тема 3. Організація та контроль маркетингової діяльності
на підприємстві...............................................................9
2. Методичні рекомендації до вивчення окремих модулів та тем
дисципліни....................................................................................................10
Змістовий модуль 1. Принципи та зміст маркетингу.............................10
Змістовий модуль 2. Елементи комплексу маркетингу.........................32
Змістовий модуль 3. Маркетингова політика розподілу та контролю.65
3. Плани практичних занять............................................................................80
Змістовий модуль 1. Принципи та зміст маркетингу.............................80
Змістовий модуль 2. Елементи комплексу маркетингу..........................80
Змістовий модуль 3. Маркетингова політика розподілу
та контролю.............................................................................................81
4. Контрольна тестова програма.....................................................................82
Змістовий модуль 1. Принципи та зміст маркетингу............................82
Змістовий модуль 2. Елементи комплексу маркетингу........................85
Змістовий модуль 3. Маркетингова політика розподілу
та контролю.............................................................................................89
5. Контрольні вправи.......................................................................................93
Змістовий модуль 1. Принципи та зміст маркетингу...........................93
Змістовий модуль 2. Елементи комплексу маркетингу........................94
Змістовий модуль 3. Маркетингова політика розподілу
та контролю.............................................................................................95
Картка тестування....................................................................................98
6. Тематика самостійної роботи....................................................................100
6.1. Варіанти самостійної роботи..........................................................100
6.2. Оформлення звіту про самостійну роботу....................................102
7. Курсова робота...........................................................................................104
7.1. Загальны положення......................................................................104
7.2. Вимоги до оформлення.................................................................105
7.3. Оформлення бібліографічного опису...........................................105
7.4. Варіанти тем курсової роботи.......................................................107
7.5. Анотації рекомендованого змісту курсових робіт......................111
7.6. Додатки до курсової роботи..........................................................120
7.7. Рекомендована література.............................................................140
Термінологічний словник................................................................................142
Предметний покажчик….................................................................................147
Рекомендована література...............................................................................151