Лекція № 2
Тема: Алфавіт мови Pascal, структура програми.
План заняття
Розділювачі
Спеціальні символи і зарезервовані слова
Імена
Числа
Рядки символів
Позначки
Директиви
Сталі
Структура програми.
Програма мовою Паскаль складається з лексем і символів-розділювачів. Лексеми Паскалю - це спеціальні символи, символи-слова (інакше - термінальні або зарезервовані слова), імена, числа, рядки символів, позначки і директиви.
Розділювачі
Символами-розділювачами вважають: прогалину, кінець рядка і коментар. Всередині лексем використання їх не допустиме, а між двома сусідніми іменами, термінальними словами або числами повинен бути хоча б один розділювач.
Коментар (примітка) починається з символу {або (* і закінчується символом } або *) і може містити будь-які символи, в тому числі кінець рядка, за винятком} або *). Для більшої наочності програми доцільно вживати прогалини, порожні рядки (символ "кінець рядка") і коментарі.
Спеціальні символи і зарезервовані слова
Під час написання програм мовою Паскаль використовують такі спеціальні символи:

Зарезервовані слова - це program, begin, end, if, then, else, for, do та ін. Їх не можна застосовувати з іншою метою, наприклад, як імена. Вони є символами, а не послідовністю літер.
Імена
Для позначення змінних, сталих, типів, процедур, функцій використовують імена або ідентифікатори. Імена складаються з літер і цифр, однак першим символом повинна бути літера. В авторській версії Паскалю довжина імені не обмежена. Турбо Паскаль (скорочено позначатимемо ТР) сприймає перші 63 символи імені. Великі і малі літери є еквівалентними.
Серед імен є стандартні, такі як integer, real, read, sqrt, exp та ін. їх описувати не потрібно, вважають, що вони описані в деякому гіпотетичному блоці, всередині якого розміщений блок програми. Стандартні імена можна перевизначати.
Усі імена, крім стандартних, вибирають довільно. Однак правильно вибрані імена полегшують читання й розуміння програми. Головні рекомендації щодо вибору імен такі:
а) враховувати мнемоніку, тобто позначення повинно бути близьким до величини, яку позначено цим іменем;
б) уникати одно літерних імен, особливо, якщо це ім'я часто трапляється в програмі;
в) якщо ім'я містить літери і цифри, то цифри доцільно записувати вкінці імені.
Числа
Числа у мові Паскаль використовують цілі та дійсні. Перед числом може стояти знак "+" або "-".
Дійсні числа записують з десятковою крапкою, з порядком, або і з крапкою, і порядком. Для записування порядку використовують літеру Е, після якої записують порядок (читають: помножити на 10 у степені). Якщо дійсне число має крапку, то до і після неї повинно бути хоча б по одній цифрі.
Рядки символів
Послідовність символів, узяту в поодинокі лапки, називають рядком символів. Символами можуть бути будь-які, якщо треба поставити апостроф, то його записують двічі.
Наприклад:
'f' ';' 'don”T’
Позначки (мітки)
Це цілі числа, які використовують для маркування операторів, їхні значення повинні бути в межах від 0 до 9999. У Турбо Паскалі допускають ідентифікатори.
Директиви
Директиви - це інструкції для компілятора, які задають режим компіляції. Наприклад:
{$Е+} передбачає режим емуляції (тобто створює програму, яку можна використовувати без співпроцесора 8087, однак код буде довший);
{$Е-} без емуляції. Програма виконується за наявності співпроцесора 8087, код програми компактніший.
Сталі
Під час написання програм часто виникає потреба використовувати значення, відомі ще перед виконанням програми. Ними можна безпосередньо користуватися в програмі. Однак це спричинює деякі незручності. Щоб уникнути їх, у мові Паскаль таким наперед відомим величинам - сталим (константам) - надають імена в розділі опису сталих.
Наприклад, маємо програму, яка виводить текстову інформацію по сторінках. Нехай програму розробляли за умов, що на сторінці є 60 рядків. Тоді у всій програмі буде використана стала 60. Тепер припустимо, що за новими вимогами програму треба модифікувати для роботи з меншими сторінками, такими, Що мають 40 рядків. Тоді у всій програмі потрібно кількість рядків задати цифрою 40. І в цьому випадку можна зробити помилки, у деяких місцях число 60 не помітити, а ще гірше, може трапитись, що 60 використано в іншому значенні, і його заміна призведе до помилки.
Якщо ж користуватися поіменованими сталими, тобто в розділі визначення сталих записати
const
RozmirStorinky=60;
а всюди вже замість числа 60 писати ім'я сталої "RozmirStorinky", то під час переходу до сторінок із 40 рядків достатньо зробити одну заміну - у розділі визначення сталих замінити
60 на 40.
Приклади визначення сталих:
const
max=1000; min=-max; date='29 жовтня понеділок'
Структура програми
Program NameOfProgram;
Uses
Crt, Dos;
Const
a= 2.5;
Var
b:byte;
Label
1,2;
Function MyFunct : integer;
begin
end;
BEGIN
END.