Розділ 2
Оцінка внурішнього і зовнішнього середовища організації.
2.1. Внутрішнє середовище: сильні та слабкі сторони.
Внутрішнє середовище - це сукупність підрозділів з яких складається
Підприємство і які постійно взаємодіють і функціонують між собою. Факторами даного середовища є: кадри ( або персонал), фінанси, маркетинг, виробництво, дослідження та розвиток, інформаційні системи.
Організація – це група людей, діяльність яких свідомо координується для досягнення загальної цілі. Об’єктивною передумовою здійснення процесу менеджменту є наявність організації, в межах якої здійснюється цей процес. Організація управління – це складова підприємства. Яка дозволяє координувати всі дії організації, визначає структуру, імідж підприємства.
Оскільки найголовнішою керівною особою являється Директор, то процес прийняття рішень є централізованим, бо він одноособово приймає управлінські рішення. При чому організація структурована за функціонально – галузевим принципом. Структура організації працівникам добре зрозуміла, тому що проводяться організаційні заходи щодо цього питання.
Існуюча структура відповідає корпоративним цілям, стратегіям і програмам, оскільки працівники розуміють, що їх матеріальне становище залежить від прибутковості підприємства. А також вона є досить простою, тому легко сприймається.
Ресурси і сфера діяльності організації.
Персонал – особовий склад підприємства, який виділяється за характеро виконуючої роботи і характеризується структурою: вікова, за освітою, за статтю,кваліфікацією.
На підприємстві персонал гідно і чесно виконує свої обов’язки, проте є деякі недоліки в системі управління персоналом :
Відсутність служби контролю.
Недостатньо персоналу для надання послуг клієнтам.
Зростання кількості працівників, яким необхідно пройти перекваліфікацію.
4. Низький рівень розуміння юридичних зобов’язань працівниками. На даному підприємстві спостерігається деяке зростання плинності персоналу, що негативно впливає на рівень та динаміку його продуктивності та інших показників діяльності підприємств. Втрати підприємства від плинності персоналу включають: 1) утворення незаповнених робочих місць, зниженням якості продукції, погіршенням обслуговування і зниженням продуктивності працівників, які звільняються з підприємства; 2) втрати через знижену продуктивність працівників у період адаптації на новому робочому місці; 3) зростаючі витрати на виплату вихідної допомоги, допомоги по безробіттю; 4) витрати на набір, підготовку, оформлення прийому та звільнення працівників. У працівників, які готові змінити місце роботи, продуктивність на 3,6% нижча, а тривалість прогулів в 2,6 рази більша, ніж у постійних працівників. На один акт прийому-звільнення спостерігається в середньому 12 робочих днів неврахованих втрат робочого часу, зумовлених невиробничими витратами часу на оформлення документів, освоєння нових умов праці, входження в колектив тощо.
В ПП „Нікотраст” з причин плинності персоналу вибуло 4% від середньооблікової чисельності працівників. Впродовж трьох років коефіцієнт плинності персоналу коливався в межах від 0,04 до 0,13, середнє значення його становило 0,5.
Але після впровадження заходів, пов’язаних з залученням персоналу до формування цілей та прийняття управлінських рішень, плинність знизилась на 7%.
На підприємстві використовується ряд стимулів для мотивування працівників. До них належать, матеріальні – доплати, премії, надбавки, соціальні та моральні (ґрунтуєюься на потребі людини в суспільному визнанні).
Фінанси – сукупність економічних відносин, які виникають у процесі формування та використання централізованих і децентралізованих грошових фондів. [ ]
Вони включають систему грошових відносин всередині підприємства, контроль за веденням фінансової документації, інформація про фінансовий стан підприємства, ліквідність, прибутковість, рентабельність.
Так, активи організації – це …………………
Чистий прибуток – це……………………………………………………
Рентабельність – це…………………………………………………………
Оборотні кошти – це ………………………………………………………..
Доступність кредиту – це……………………….
Маркетинг – складова внутрішнього середовища, яка пов’язана з діяльністю підприємства по просуванню продукції від виробника до споживача. Його функції полягають у: маркетинговому дослідженні стратегії, товарній й ціновій політиці, політиці просування і розподілу та маркетинговому контролі.
Основними цілями маркетингу є:
досягнення максимальної споживчої задоволеності;
досягнення максимально можливого високого споживання;
надання максимально широкого вибору;
максимальне підвищення рівня життя.
В даній курсовій роботі досліджуване підприємство надає основний і супутній вид продукції, де основним видом є надання будівельних послуг, а супутнім – торгівля будівельними матеріалами. Дане підприємство досить якісно надає послуги, що зумовлене якісною будівельною продукцією, а також використанням екологічно чистих матеріалів під час будівництва.
Загальна маркетингова стратегія ПП «Нікотраст» передбачає здійснення заходів спрямованих на збільшення обсягу реалізованої продукції, укріплення позицій підприємства на ринку та вихід на нові ринки.
Стратегія маркетингу ПП «Нікотраст» - це всебічний комплексний план, який передбачає здійснення дій щодо ідентифікації цільвого ринку фірми, формування системи збуту та реалізації продукції, визначення політики ціноутворення та способів просування товарів на ринок. Так, стратегія маркетингу передбачає такі види стратегій як товарна та цінова стратегії, стратегія просування товару на ринки, робота з клієнтом і персоналом.
Метою товарної політики є:
Аналіз потенційних можливостей на ринку, визначення видів товарів, що мають високий ринковий потенціал.
Відбір для освоєння нових перспективних видів продукції, з огляду на можливості підприємства.
Складання плану закупівлі продукції з урахуванням обсягу продажу.
Цінова стратегія передбачає:
аналіз ринкових цін на аналогічні товари в регіоні і в основного конкурента;
пошук шляхів по зниженню витрат виробництва;
планування і проведення заходів щодо зниження витрат виробництва;
планування і проведення заходів щодо підвищення конкурентоздатності продукції та оцінка необхідних витрат;
визначення дій в області цінової політики;
формування прейскурантів і прайс-листів.
Важливою стратегією нашого підприємства є стратегія роботи з клієнтами та персоналом. Робота з клієнтами є досить важливою, тому що саме від клієнтів буде залежати життєздатність нашого підприємства.
Для формування позитивної громадської думки про підприємство і товари, для підтримки позитивного іміджу постійно проводяться різні заходи (іміджева реклама в інформаційно – довідковій періодиці, поширення безкоштовних листівок серед населення та клієнтів) використовуються також елементи корпоративної культури підприємства, оскільки успіх організації чи підприємства залежить не тільки від технології і техніки менеджменту, організації бухгалтерського обліку, планування та інше, а й від таких якостей, як стиль управління і культура організації, які панують в її підприємницькій діяльності. Значення підприємства визначається не тільки розмірами активної частини балансу, а й нематеріальними факторами, такими як “культура підприємства”, в якій проявляються “характер”, “дух” або “стиль” фірми, її індивідуальність.
Щодо реклами, то вона потрібна для знаходження нових клієнтів – як у своєму регіоні ( що значно спростить доставку товару), так і в інших.
Тому, проблему стимулювання збуту продукції вирішується за рахунок розміщення реклами. Завданням реклами є поширення інформації про ПП «Нікотраст» та його продукцію, вплив на прийняття рішення щодо купівлі будівельних матеріалів, поширення відомостей про додатковий сервіс.
Підприємство планує обрає саме такі види реклами, яка б забезпечила формування позитивного образу фірми, доступність інформації про товари підприємства для широкого кола споживачів та укріплення його позицій на ринку.
Для поширення інформації підприємство використовує рекламу в газетах, журналах, на телебаченні, на бігбордах.
Виробництво. Технологія – це засіб перетворення вхідних елементів (матеріалів, сировини) у вихідні (продукт, виріб).[ ]
Для надання послуг підприємство має високу сучасну техніку для надання будівельних послуг, а також фахівців у цій справі (майстер, старший виконроб, робітники), що забезпечують їх наданням якісних послуг. Стосовно торгівлі будівельними матеріалами, то їх реалізація здійснюється за допомогою продавців та менеджерів з продажу, які безпосередньо контактують з клієнтами
Крім того, в офісі директора, менеджерів та бухгалтера є комп’ютери, принтери, факси, телефонний зв’язок, тобто все, що потрібно для нормальної роботи, також діють сигналізаційні системи по всьому підприємстві як засіб захисту. Це стосується сфери послуг. А щодо управлінської, то потрібно, оскільки управлінський персональне виконує поставлені перед ним завдання на повну силу, тобто так, як це можна робити, оскільки не вистачає менеджерів середнього рівня.
Процес надання послуг можна показати на прикладі здійснення продажу бідувельних матеріалів. При появі клієнта вільний продавець ознайомлюється з його потребою і приймає замовлення. Далі пропонує необхідний товар, виписує чек за товар і клієнт його оплачує. Техноголічний процес надання послуг можна зобразити схематично на рисунку 2.2.

Рис.2.2. Технологічний процес надання послуг на ПП «Нікотраст»

Інформаційні системи – це такі системи забезпечення інформацією, які необхідні для нормального функціонування будь-якої організації, підприємства, установи. [ 111 ]
На підприємстві в бухгалтерії використовуються такі інформаційні системи як IС та 4С. Ці програми дозволяють швидко та оперативно виконувати всі бухгалтерські розрахунки. Крім того, підприємство забезпечене 3-ма персональними комп’ютерами (ПК), які об’єднанні в мережу, що дозволяє швидко обмінюватись інформацією, не встаючи з робочого місця.
Жодна організація ніяк не може здійснювати свою діяльність без інформації. В процесі нормального функціонування організації, управління нею в різноманітному роді інформації потребують всі її робітники, від простого робітника до директора. [17]
На підприємстві не використовують НДДКР ( наукові дослідження та дослідно-конструкторські розробки)
Отже, ПП «Нікотраст» кероване одним управлінцем і, звичайно, процес прийняття рішень є централізованим. Організаційна структура управління ПП «Нікотраст» є лінійно-функціональна, оскільки між персоналом підприємства існують відповідні зв’язки. ПП «Нікотраст» проводить маркетингову політику , оскільки на цьому підприємстві працює менеджера по маркетингу, який безпосередньо займається маркетинговими питаннями.
Визначення точки беззбитковості.
Аналіз беззбитковості є однією з найважливіших характеристик взаємозв’язку затрат, обсягу виробництва і прибутку. Такий аналіз можливий при системі обліку змінних витрат, осною якої є поділ затрат на постійні і змінні.
Точка беззбитковості – це
Використовуючи дані додатків, можна визначити маржинальний дохід окремо основного та супутнього видів продукції, маржинальний дохід всього обсягу реалізованої продукції, прибуток, коефіцієнт маржинального доходу та точку беззбитковості у вартісному вираженні. Розраховані показники заносими у таблицю 2.1.
Bросн. = 500 000 тис. грн.
Bрсуп. = 300 000 тис. грн.
Вр.заг. = Bросн+ Bрсуп = 500 000+300 000 = 800 000 тис. грн..
ЗВосн. = 380 000 тис. грн.
ЗВсуп. = 124 000 тис. грн.
ПВзаг = 103 600 тис. грн.
Таблиця 2.1.
Визначення точки беззбитковості
Показник
Основний вид продукції
Супутній вид продукції
Разом

1. Дохід від релізації
500 000
100
300 000
100
800 000
100

2. Змінні витрати
380 000
76
124 000
41,33
504 000
63

3. Мажинальний дохід
120 000
24
176 000
58,67
296 000
37

4. Постійні витрати

103 600
12,95

5. Прибуток

192 400
24,05


Маржинальний дохід визначається за формулою:
МД = Др (Вр ) – ЗВ = П+ПВ
де МД – маржинальний дохід, грн..;
Др ( Вр ) – дохід ( або виручка) від реалізації продукції, грн.;
ЗВ – змінні витрати, грн.;
ПВ – постійні витрати, грн.
Тоді МДосн. = Вросн. - ЗВосн.
МДосн. = 500 000 – 380 000 = 120 000 тис. грн.
МДсуп. = Врсуп. - ЗВсуп.
МДсуп =300 000 – 124 000 = 176 000 тис. грн.
МДзаг. = МДсуп + МДсуп
МДзаг. = 120 000 + 176 000 = 296 000 тис. грн.
П= Врзаг. – ЗВзаг. - ПВзаг
П = 800 000 - 504 000 - 103 600 = 192 400 грн.
Визначаємо загальний коефіцієнт маржинального доходу за формулою:
КМД заг = МДзаг / Вр. заг.
КМДзаг. = 296 000 / 800 000 = 0,37
Точку беззбитковості ( ТБгрн.) у вартісному вираженні можна знайти за формулою:
ТБгрн. = ПВзаг. / КМДзаг.
ТБгрн. = 103 600 / 0,37 = 280 000 грн.
Висновок : для покриття загальних витрат підприємства йому необхідно виготовити продукції на суму 280 000 грн.
Взаг. = ПВзаг +ЗВзаг
Взаг. = 103 600 + 504 000 = 711 200 грн.
Знаходимо точку беззбитковості графічним шляхом, відклавши на графіку прямі постійних, змінних та загальних витрат й пряму виручки від реалізації.
Роль внутрішньої діагностики полягає у виявленні сильних і слабких сторін організації. Сильні сторони є перевагами, які організація використовує в конкурентній боротьбі та прагне м аксимально зміцнити. До сильних сторін ПП « Нікотраст» можна віднести :
відданість і задоволення співробітників;
Хороші відносини працівників підприємства з керівництвом;
Висока кваліфікація керівників;
Керівник задоволений роботою своїх підлеглих;
Відсутність скарг від клієнтів
Помірні ціни на будівельні товари та надані послуги
Широкий асортимент будівельної продукції
Висока зарплата керівників
Постійна підтримка зв’язків з клієнтами.
Слабкі сторони мають перебувати під постійним контролем керівництва з метою їх усунення. До слабких сторін належать:
Нестача висококваліфікованих працівників
Недостатність контролю за діяльністю працівників
Інколи не своєчасна поставка товарів
Зовнішнє середовище: вплив та можливості.
Зовнішнє середовище – це сукупність господарських суб’єктів економ природних, економічних суспільних і природних умов, національних та міждержавних інституційних структур відносно підприємства, умов і чинників, що діють у глобальному оточенні.
Діяльність підприємства є досить прибутковою, оскільки поуги, які надає ПП «Нікотраст» (будівельні послуги та продаж будівельних матеріалів) користуються великим попитом на ринку, що зумовлено розвитком будівельної галузі.
Зовнішнє середовище можна виразити у двох підходах: структурний і функціональний. До зовнішнього середовища належить :
- макросередовище (фактори або установи, що зовні оточують підприємство, впливають на його діяльність
- політико-правове (система нормативних,законодавчих та правових актів, органи законодавчої, виконавчої та судової влади, які створюють правове поле бізнесової діяльності підприємства і впливають на ділову активність);
- економічне ( дозволяє характеризувати макропоказники, які впливають на рівень життя населення, коливання попиту на ринку, визначають рівень цін та прибутковість);
- технологічне ( науково-технічні розробки і технології);
- екологічне ( характеризує природне середовище організації);
- мікро середовище ( фактори, які впливають на діяльність підприємства, але організація може їх частково контролювати);
- міжнародне ( включає сферу відносин між окремими державами).
Взагалі виділяють такі групи факторів зовнішнього середовища:
фактори прямої дії;
фактори непрямої дії.
При виконанні аналізу пріоритетними факторами зовнішнього середовища ПП «Нікотраст» є фактори прямої дії:
1) конкуренти;
2) споживачі;
3) постачальники.
А фактори непрямої дії так:
1) стан економіки в державі;
2) соціально-культурні обставини;
3) розвиток НТП та інші.
Тому, підприємство в майбутньому має перспективи розвитку, але потрібно трохи підкорегувати управлінський персонал. Аналіз впливу факторів зовнішнього і внутрішнього середовища, а також узагальнення про сильні і слабкі сторони діяльності підприємства відобразимо за допомогою таблиці 2.3
Таблиця 2.2.
Аналіз слабких та сильних сторін діяльності ПП «Нікотраст»
№ п/п
1
Переваги
(сильні сторони, які виділяють організацію серед конкурентів)

2
Недоліки
(слабкі сторони, які належить виправити з тим, щоб конкуренти не повернули їх у свої переваги)
3

1.
Новітня техніка
Нестача висококваліфікованих працівників

2.
Відданість і задоволення співробітників
Недостатність контролю за діяльністю працівників

3.
Хороші відносини працівників підприємства з керівництвом
Низька зарплата робітникам

4.
Висока кваліфікація керівників
Низький рівень винагороди підлеглим

5.
Керівник задоволений роботою своїх підлеглих
Недостатній рівень соціального стимулювання працівників

6.
Відсутність скарг від клієнтів
Інколи не своєчасна поставка товарів

7.
Помірні ціни на будівельні товари та надані послуги, висока їх якість
Невелике к

8.
Широкий асортимент будівельної продукції


9.
Різноманітність будівельних послуг
Високий рівень травматизму

10.
Постійна підтримка зв’язків з клієнтами
Відсутність заходів і засобів безпеки


Отже, для того, щоб усунути слабкі сторони підприємства конкуренти не зробили слабкі сторони організації своїми перевагами, потрібно прийняти управлінські рішення по швидкому їх усуненню. А оскільки конкурентів не багато, то зробити це буде не тяжко.
В кожній організації приймаються рішення щодо питань, що стосуються підприємства та його діяльності. А під управлінськими рішеннями розуміють:
пошук найбільш ефективних і раціональних або оптимальних дій керівника;
кінцевий результат постановки управлінських рішень.
До цих рішень висувають такі вимоги:
всебічна обґрунтованість рішення;
своєчасність для прийняття;
необхідна повнота змісту;
повноваження та узгодженість із прийнятими раніше рішеннями.
При прийняті управлінських рішень керівнику потрібно враховувати такі фактори як соціальні умови, досвід роботи та особисті цінності.