2. Лабораторна робота № 2
Створення графічного інтерфейсу
Мета: Набуття навичок зі створення графічного інтерфейсу з використанням елементів керування Label (мітки), TextBox (текстового поля), CommandButton (кнопки).
2.1. Елементи графічного інтерфейсу й їх використання при створенні робочих вікон програми
Лабораторна робота полягає в розробці в середовищі Visual Basic графічного інтерфейсу для програми вказаної в завданні. Виконання цієї роботи розглянемо на прикладі створення графічного інтерфейсу для програми обчислення площі і периметра квадрата за його стороною, яка задається користувачем. ЇЇ виконання слід розпочати з розробки ескізного макета робочого вікна програми. В загальному випадку вікно програми повинно передбачати можливість задання вхідних даних, тобто в нашому випадку довжини сторони квадрата, а також засоби виводу результатів. Крім цього воно повинно ще відображати призначення програми і реалізувати можливість вибору певної функціональної дії – обчислення площі чи периметра. Ескіз макета робочого вікна нашої програми може мати вигляд зображений на рис. 2.1.
При створенні форми для такого вікна використаємо елементи керування Label, TextBox, Command Button. Елементи керування Label використаємо для відображення написів з призначенням програми й текстового поля для задання довжини сторони квадрата. Елементи типу Label використаємо також для виводу обчисленої площі квадрата й його периметра. Вмістиме цих полів розрізнятимемо за написами на кнопках. Натиснення однієї з кнопок "Обчислення площі" чи "Обчислення периметра" повинно викликати обчислення відповідних величин і отримані значення виводити у передбачених полях типу Label.
Після запуску цієї програми необхідно спочатку задати довжину сторони квадрата, а потім вибрати одну з запропонованих функціональних дій.
2.2. Хід виконання роботи
1. Завантажте систему Visual Basic. Її запуск проводиться вибором піктограми на робочому столі або за допомогою меню Start/Program/Visual Basic. Далі виберіть режим створення стандартного проекту Standart.exe.
2. Згідно ескізного макета робочого вікна програми (рис. 2.1) помістіть необхідні елементи керування у форму. При цьому задайте їм необхідні розміри й розміщення.
3. Вибираючи по черзі використані у формі елементи керування, задайте у вікні властивостей значення передбачені в ескізному макеті (рис. 2.1). А саме, для полів Label і CommandButton властивість Caption повинна містити передбачені написи, властивість Text поля TextBox необхідно очистити. Очистити необхідно також поля Label призначені для виводу результатів. Пригадаємо, що вибір певного елементу керування здійснюється клацанням (один раз) по лівій клавіші мишки, вказівник якої знаходиться в полі цього елемента.
4. Для розпізнавання використаних об’єктів в програмі їм необхідно призначити імена. Під об’єктами тут розумітимемо задіяні при створенні форми елементи керування. За замовчуванням Visual Basic їм автоматично присвоює стандартні імена. Їх можна взнати, переглядаючи значення властивості Name для вибраного елемента керування. Зрештою, ці імена можна залишити й такими, як їх пропонує Visual Basic. Проте для кращого розуміння тексту програми їм можна надати певні смислові імена. Дана програма в процесі виконання буде звертатись до текстового поля з значенням довжини сторони, полів, призначених для відображення результату й реагуватиме на натиснення кнопок, тому обмежимось наданням смислових імен тільки цим елементам керування. Текстовому полю надамо ім’я – “Dovgyna_storony”, а полям, що відображають обчислені значення площі й периметра відповідно – "Ploshcha" і "Perymetr".
Зауважимо, що оскільки імена об’єктів можуть включати тільки букви і цифри, то при використанні в якості імені терміну з двох і більше слів пропуски, що їх розділяють необхідно пропускати або використовувати знак підкреслення. Аналогічно, кнопкам надайте імена: "Val_Ploshcha", "Val_Perymetr" і "Vyhid". При наданні значень властивості Name лапки опускайте.
5. Підготуйте процедури обробки реакції на події натиснення кнопок. Підготовка цих процедур проводиться у вікні редактора програм, виклик якого реалізується подвійним клацанням по лівій клавіші мишки в полі форми. Якщо ви плануєте підготувати якусь конкретну процедуру, наприклад, обробки події натиснення кнопки "Val_Ploshcha", то доцільніше в цьому випадку виклик вікна редактора програм провести, встановивши попередньо вказівник мишки в полі цієї кнопки. В цьому випадку у вікні коду автоматично формується заголовок процедури реакції на подію натиснення клавіші "Обчислення площі". Крім заголовка процедури в цьому вікні виводиться ще і стандартний оператор її завершення – End Sub. Вам залишилось між заголовком і оператором завершення підпрограми розмістити оператори, які проводять зчитування довжини сторони, обчислення площі й її відображення у робочому вікні. Ця процедура може мати вигляд
Private Sub Val_Ploshcha_Click()
A = Val(Dovgyna_storony.Text)
Rem Зчитування значення довжини сторони з текстового поля і
'перетворення його в число функцією Val
Ploshcha.Caption = A * A
Rem Обчислення площі й вивід її значення у поле типу Label
End Sub
Зазначимо, що коментар в Basic-програмах вказується з допомогою оператора Rem або апострофа. Згадаємо ще, що у Visual Basic для доступу до значень властивостей використовуються складені імена, які формуються з імені об’єкту й властивості. Для відокремлення імені об’єкту від імені властивості використовується крапка. Наприклад, складене ім’я Dovgyna_storony.Text дозволяє зчитати довжину сторони, яка зберігається у властивості Text.
В подібний спосіб підготуйте підпрограму реакції на натиснення кнопок "Обчислення периметра" й "Вихід"
Private Sub Val_Perymetr_Click()
A = Val(Dovgyna_storony.Text)
' Змінна А зберігає значення дожини сторони квадрата
Perymetr.Caption = 4 * A
End Sub
Private Sub Vyhid_Click()
End
End Sub
6. Запам’ятайте програму. Для цього в меню File (файл) виберіть пункт Save Projeсt As (зберегти проект як). При першому зберіганні програми слід вказати імена складових файлів програми і місце їх розташування. Рекомендується для зберігання програми підготувати окрему папку. Програма в середовищі Visual Basic включає такі файли:
файл проекту з розширенням vbp. Це невеликий за об’ємом файл, який містить посилання на всі файли програми. Інструментальне середовище Visual Basic саме згідно вмістимого цього файлу проводить виклик складових компонентів програми. Якщо декілька програм об’єднується в одну групу, то їх імена зберігаються у файлі з розширенням vbg;
файли опису форм з розширенням frm;
файли програмних модулів з розширенням bas, в яких зберігаються тексти підпрограм;
файл ресурсів програми з розширенням frx. Цей файл зберігає опис ресурсів, які використовуються формою, наприклад, рисунки, піктограми;
файл параметрів програми з розширенням vbw.
При копіюванні програми на інший носій необхідно слідкувати за наявністю файлів перерахованих типів. У випадку коли програмні модулі не створювались, то файлів типу bas не буде. Може бути відсутній і файл типу frx, проте наявність файлів vbp, frm i vbw обов’язкова для будь-якої програми.
7. Запустіть програму на виконання. В меню Run виберіть пункт Start (початок). Програму на виконання можна запустити також шляхом натискання клавіші F5 або вибору піктограми (у вигляді стрілки) на панелі інструментів див. рис. 1.1-. Після запуску програми на екрані появиться робоче вікно (рис. 2.2). Для перевірки її роботи введіть в поле з написом "Довжина сторони квадрата" довільне число і пересвідчіться чи після натиснення кнопок "Обчислення площі" і "Обчислення периметра" у відповідних полях виводяться вірні значення. Якщо програма працює так, як це було задумано і її виконання завершується при натисканні клавіші "Вихід", то на цьому її розробку можна вважати завершеною. Після цього поверніться в середовище Visual Basic – пункти меню Run/End або кнопка "Вихід". Для підготовки Exe файлу, тобто програмного файлу, який запускається на виконання в системі Windows без виклику Visual Basic, в меню File слід вибрати пункт Project.exe.
8. У випадку виявлення в програмі синтаксичної помилки її виконання буде перервано і курсор встановиться у вікні редактора програм в місці можливої помилки. Після виправлення помилки програму заново запустіть на виконання (пункт 7).
9. Якщо при виконанні виявлено неправильну роботу програми, то необхідно з допомогою пункту меню File/End призупинити її виконання і в редакторі підпрограм внести відповідні корективи в текст програми. Призупинити виконання можна й з допомогою піктограми у вигляду затемненого квадрата або кнопки "Вихід".
10. Якщо в програму вносились зміни, то її необхідно повторно запам’ятати File/Save Project. При повторному запам’ятовуванні програми імена її файлів не уточняються, тому воно проходить досить швидко.
11. Вийдіть із середовища Visual Basic, вибравши в меню File пункт Exit.
12. Запустіть на виконання з під системи Windows підготовлений EXE-файл.
2.3. Варіанти завдань
Розробити інтерфейс програми для:
1. Знаходження коренів квадратного рівняння .
Обчислення периметра та площі трикутника за формулою Герона
,
де .
2. Обчислення периметра трикутника і висоти , опущеної на сторону за формулою
,
де .
Обчислення периметра трикутника і медіани до сторони , яки вираховується за формулою
.
3. Обчислення довжини дуги і хорди , яка стягує дугу кола радіуса за формулами
, ,
де – центральний кут дуги в градусах.
12) Обчислення довжини та площі кола.
4)Розробити інтерфейс програми для обчислення площі та периметра фігур:
7) прямокутника;
8) паралелограма;
9) ромба;
10) трикутника;
11) трапеції.
5)Розробити інтерфейс програми для обчислення об’єму, площі бокової та повної поверхні фігур:
12) правильної трикутної піраміди;
13) правильної чотирикутної піраміди;
14) циліндра;
15) конуса.
6)Обчислення об’єму та площі поверхні фігур:
16) куба;
17) кулі;
18) паралелепіпеда;
19) правильної трикутної призми;
20) правильної п’ятикутної призми;
21) правильної шестикутної призми.
Обчислення значення виразів:
7. Обчислення кількості перестановок за формулою

8. Обчислення кількості розміщень за формулою
,
9. Обчислення кількості комбінацій за формулою
.
10) , k=1, 2, 3,… ;
11) , k=1, 2, 3,… .