Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства
та природокористування
Кафедра фінансів і економіки природокористування
Реферат з дисципліни “ Фінанси ”
на тему:
“ Фінанси домогосподарств.
Порядок формування і використання ”


Перевірила:

Рівне 2012
ЗМІСТ
ВСТУП…………………………………………………………………………….......3
Фінанси домашніх господарств у системі фінансових відносин, їх сутність та функції ………………………………………………………………………………..4
Порядок формування, структура і використання фінансів домогосподарств.10
ВИСНОВОК……………………………………………………………....................15
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ……………………………………....16
ВСТУП
Фінанси домогосподарств як складова частина фінансової системи займають одне з провідних місць у структурі фінансових відносин суспільства. Домогосподарства с важливою складовою національної економіки, адже вони є основним споживачем і постачальником фінансових ресурсів на фінансовий ринок: при дефіциті власних коштів, вони вступають у фінансові відносини з посередниками фінансової системи (банками, кредитними спілками тощо), а при наявності накопичених - розміщують кошти в депозитах, цінних паперах тощо. Функції, що виконуються фінансами домогосподарств, визначають їх специфічну роль в системі суспільного відтворення. Ця роль полягає в тому, що фінанси домашнього господарства, забезпечуючи безперервність відтворення робочої сили та будучи потенційним джерелом інвестиційних ресурсів, створюють одну з основ для поступального розвитку національних економічних систем. Саме тому від стану фінансів домогосподарств залежить можливість задоволення суспіль-них потреб, фінансова стійкість країни.
Дана тема є досить актуальною, адже домогосподарство донедавна залишалося однією з найменш досліджених економічних одиниць. Хоча домогосподарства є важливою складовою національної економіки, а фінанси домогосподарств є невід'ємною складовою фінансової системи.
Вагомий внесок у розвиток теорії домогосподарств зробили Т. Кізима, В. Кудряшов, С. Лондар, С. Юрій, Е. Шубна, В. Опарін, М. Карлін та інші. Однак сфера фінансів домогосподарств залишається малодослідженою.
Об’єкт дослідження – домогосподарства України.
Метою даної роботи є вивчити економічну сутність фінансових ресурсів домогосподарств, методологію аналізу ефективності формування, використання і управління фінансових ресурсів.
Фінанси домашніх господарств у системі фінансових відносин, їх сутність та функції.
В умовах ринкової економіки функціонує безліч господарських одиниць, кожна з яких має свої економічні цілі. З усієї сукупності учасників економічної діяльності виділяють три їх основних типи: домашні господарства, підприємства та держава.
Домашнє господарство є однією з найменш вивчених економічних одиниць. Частково це пояснюється тим, що економічні стосунки на цьому рівні тісно пов'язані з соціальними стосунками, істотно залежать від психологічних, історичних та інших чинників, що визначають економічну діяльність людей [7, с. 342 – 343].
Домогосподарства с важливою складовою національної економіки, а фінанси домогосподарств є невід'ємною складовою фінансової системи. З одного боку, домогосподарства постачають фінансові ресурси на фінансовий ринок. Таке постачання реалізується, перш за все, через розміщення накопичених особистих коштів в ті чи інші фінансові інструменти (депозити, цінні папери тощо). З іншого боку, домогосподарства є основним споживачем фінансових ресурсів: при дефіциті власних коштів для здійснення своїх економічних проектів, вони вступають у фінансові відносини з посередниками фінансової системи (банками, кредитними спілками тощо).
Домогосподарство в сучасній економіці являє собою головну силу у суспільному виробництві й розподілі товарів і послуг. У різні історичні епохи в залежності від характеру суспільних відносин змінювалися місце і роль, структура та функції, величина і стійкість, права і відповідальність, положення в суспільстві або соціально-економічний статус домашнього господарства. Однак саме в домогосподарстві (сім'ї) здійснюється формування основних потреб індивіда і його інтересів. [17 с.91]
Для розуміння сутності фінансів домогосподарств, важливо визначитись із категорією "домогосподарство". Так, Л.П. Окунева вважає, що фінанси домогосподарств — це "економічні грошові відносини щодо формування й використання фондів коштів із метою забезпечення матеріальних і соціальних умов життя членів господарства та їх відтворення". На думку В.В. Іванова, система грошових відносин, у яких бере участь населення, отримуючи свою частку сукупного суспільного продукту у формі заробітної плати, підприємницького доходу та інших форм перероз-поділу, сплачуючи податки й інші платежі обов'язкового характеру, тобто відносин, пов'язаних із формуванням і використанням доходів і витрат населення, також є сферою фінансових відносин [2, с. 9].
Ми під домогосподарством будемо розуміти суб'єкт економічної діяльності, економічну одиницю, яка складається з однієї чи кількох осіб, об'єднаних потребою здійснення спільної господарської діяльності з метою задоволення власних споживчих потреб, а також постачання трудових, матеріальних, фінансових та інших ресурсів на відповідні ринки. Члени домогосподарства можуть бути родичами, але наявність сімейних зв'язків між ними не обов'язкова. Важливою ознакою є та, що членів домогосподарства поєднує спільне місце проживання, спільна житлова площа і спільні господарські потреби. В Україні, наприклад, лише близько 1% домогосподарств формують особи, не пов'язані родинними зв'язками, тому можна сказати, що в сучасних економічних умовах поняття "домогосподарство" та "сім'я" є практично тотожними.
Фінанси домогосподарств — це регульовані у визначеному правовому полі за допомогою спеціальних методів, прийомів та інструментарію потоки коштів через мікрорівневу систему грошових фондів, які забезпечують функціонування і розвиток людей як фізичних осіб, їх економічну діяльність з метою придбання житла, підтримання здоров'я, здобуття освіти, отримання пенсії, забезпечення інших аспектів людської діяльності [4].
Також в економічній науці відрізняють ресурси домогосподарств. Ресурси домогосподарств – сукупність активів, що перебувають у розпорядженні громадян і використовуються з метою забезпечення їх діяльності [3, c. 319].
Зазвичай, фінансові ресурси домашнього господарства визначають як сукупний фонд грошових коштів, що знаходиться в розпорядженні конкретного домогосподарства. Створений у результаті виробничої діяльності членів домашнього господарства, він виступає частиною національного доходу всього суспільства. Обсяг грошового фонду домаш-нього господарства залежить від зусиль кожного в господарстві. Фінансові ресурси домогосподарства виступають у вигляді відособлених грошових фондів, що мають, як правило, цільове призначення. Так, в домашньому господарстві створюються два основні фонди:
- Фонд споживання, призначений для задоволення особистих потреб даного колективу сім'ї (придбання продуктів харчування, товарів промислового виробництва, оплата різних послуг тощо);
- Фонд заощаджень (відкладених потреб), який буде використаний в майбутньому для придбання дорогих товарів (побутова техніка, нерухомість тощо) або як капітал для одержання прибутку.
Фондова форма фінансових ресурсів дозволяє пов'язати потреби домогосподарства з можливістю колективу господарства в цілому, а також проконтролювати, як задовольняються потреби кожного в господарстві [1, с.56].
Склад фінансових ресурсів домогосподарств включає:
1) власні кошти, тобто зароблені кожним членом домашнього господарства: заробітна плата, отриманий дохід від підсобного господарства, прибуток від комерційної діяльності;
2) кошти, мобілізовані на ринку, у формі отриманого кредиту у кредитних організацій, дивіденди, відсотки;
3) кошти, що надійшли в порядку перерозподілу: пенсії, допомоги, позики з бюджетів та позабюджетних соціальних фондів.
Фінанси домогосподарства взаємодіють з централізованими фінансами (бюджетами - федеральним, регіональними, місцевими та позабюджетними соціальними фондами) і децентралізованими фінансами підприємств різних форм власності, а також з фінансовим ринком. Між ними виникають безперервні грошові потоки односторонні, дво- і багатосторонні. Між домашнім господарством і державою здійснюється постійно рух грошових потоків. Члени домогосподарств надають працю працівників для державного сектора, продають державі товари та послуги власного виробництва, за це господарство отримує оплату праці і прибуток. Крім того, фінансові відносини виникають і при оплаті податків, зборів, мит і відрахувань до державної скарбниці та соціальні позабюджетні фонди. Разом з тим домогосподарства отримують від уряду різні грошові трансферти, а також суспільні блага і послуги в натуральній формі [4] .
Грошові потоки виникають у домашніх господарств і з недержавним сектором економіки - підприємствами, організаціями, компаніями. Отримуючи від них товари, роботи, послуги, вони (домашні господарства) повертають їм вартість отриманих різних благ у формі готівкових грошей. Юридичні особи разом з тим можуть забезпечувати домогосподарства кредитними ресурсами, а також прибутком, дивідендами, відсотками, орендною платою за наявності відповідної власності у членів колективу домогосподарства.
Фінанси домашніх господарств відображають рівень розвитку виробничих сил в окремих країнах та можливості їх впливу на макроекономічні процеси в господарському житті. Стан економіки країни визначає стан фінансів домогосподарств. В умовах постійного економічного зростання, збільшення ВВП і національного доходу фінанси домогоспо-дарств характеризуються стійкістю і стабільністю; стимулюють розвиток виробництва життя громадян країни. Фінанси домашніх господарств за концепціями деяких економістів є елементом або ланкою фінансової системи. Домогосподарство може складатися і з однієї людини, що має своє джерело доходу [5, с.119].
Соціально-економічна суть фінансів домашнього господарства проявляється через їх функції:
1) у рамках ресурсоутворюючої функції домогосподарствами прийма-ються фінансові рішення щодо формування їх доходу з різних джерел;
2) у рамках розподільної функції частина національного доходу, яка припала на долю домашнього господарства, в тій або іншій пропорції розподіляється між всіма його учасниками. Виконуючи розподільну функцію, фінанси домашніх господарств забезпечують безперервність процесу відтворення робочої сили, забезпечуючи кожну людину ресурсами, необхідними їй для підтримки нормального існування. Розподільна функція охоплює первинний розподіл національного доходу і формування первинних доходів домашнього господарства;
3) відтворювальна функція або «функція забезпечення життєвих потреб» полягає у створенні реальних умов існування членів даного домашнього господарства і залежно від типу економічної системи (адм-іністративно-командна, ринкова, змішана) володіє різними характеристиками;
4) узгодження економічних інтересів різних учасників домо-господарства забезпечується їх регулюванням, під яким розуміється можлива зміна частини наявного доходу, що припадає на одного члена домашнього господарства;
5) важливою функцією фінансів домогосподарств в системі суспільного відтворення виступає інвестиційна функція, яка полягає в тому, що домашні господарства є одним з учасників формування інвестиційного капіталу;
6) у рамках консолідуючої функції фінанси домашнього господарства виступають сполучною ланкою фінансової системи, метою функціонування якої є фінансове забезпечення потреб окремих членів домашнього господарства;
7) так як домогосподарство є окремим суб'єктом господарювання, у якому рівень життя його членів повністю залежить від доходу, що під впливом певних факторів може збільшуватись або зменшуватись. Це зумовлює необхідність контролю як за зміною величини, так і цільовим використанням доходу в межах різних фондів, що є відображенням контрольної функції фінансів домогосподарств [7, с. 347].
Слід зазначити, що фінансові відносини домашнього господарства включають в себе дві групи:
1) відносини між даною господарською одиницею і іншими ланками фінансової системи (державними фінансами, бюджетами та позабюджетними фондами, і фінансами комерційних організацій), створюючи первинні доходи у вигляді заробітної плати, пенсій, допомог і т.п.;
2) відносини між членами домогосподарства, коли кошти розподі-ляються і відокремлюються, створюючи відокремлені грошові фонди. Відокремлення коштів всередині домашнього господарства не змінює власника [2, с. 21].
Порядок формування, структура і використання фінансів домогосподарств.
Матеріальним вираженням фінансових відносин, у які домашні господарства вступають у процесі своєї економічної діяльності є доходи й витрати. Баланс фактичних доходів і витрат домашнього господарства за визначений період часу (квартал, місяць, рік) являє собою бюджет домогосподарства (табл. 2.1) [7, с.351].
Таблиця 2.1 – Доходи та витрати домогосподарства.
Доходи
Витрати

Оплата праці
Придбання продовольчих товарів (харчування)

Доходи від підприємницької діяльності
Придбання непродовольчих товарів

Доходи від продажу продукції, майна
Оплата житла і комунальних послуг

Доходи від власності
Сплата податків

Вартість спожитої продукції від самозаготівель
Оплата послуг культурно-побутового призначення

Пенсії, стипендії, допомоги
Транспортні витрати

Грошова допомога від різних осіб
Витрати на освіту, охорону здоров’я

Пільги та субсидії безготівкові
Витрати, пов’язані з веденням власного присадибного господарства

Вартість подарованого майна
Інвестиційні витрати

Заощадження, позики, повернені борги
Інші

Інші



За своїм матеріальним змістом бюджет домогосподарства, - це форма утворення і використання фонду грошових коштів цього господарства, він об'єднує сукупні доходи членів домогосподарства та витрати, що забезпечують їх особисті потреби. Коштів бюджету домашнього господарства постійно не вистачає в зв'язку з розширенням потреб членів господарства. Нестача коштів бюджету змушує учасників домогосподарства, крім продажу робочої сили на основному місці роботи і отримання оплати праці за трудовими договорами, вести особисте підсобне господарство, здійснювати індивідуально-трудову і підприємницьку діяльність, здавати нерухомість і предмети тривалого користування в оренду, набувати і реалізовувати цінні папери і т.п. Розглянемо детальніше основні доходи та витрат домашніх господарств.
Основним первинним доходом домашніх господарств є заробітна плата – винагорода у грошовій або натуральній формі, яка виплачується роботодавцем найманому працівнику за виконану роботу.
Доходи від власності – первинні доходи, які одержують власники фінансових та інших активів (землі, майнових прав) від надання їх у користування іншим інституційним одиницям. Це доходи, дивіденди на акції, відсотки за внесками та договорами оренди земельних ділянок і майна, доходи від власності на землю, відсотки за вкладами, отримані від банків фізичними особами.
Соціальні допомоги – один з основних видів поточних трансфертів, які домогосподарства одержують у грошовій формі для забезпечення потреб, що виникли у зв'язку з певними подіями або обставинами (хворобою, безробіттям, виходом на пенсію, житловими умовами, сімейними обставинами тощо).
Витрати домогосподарства – це сукупність платежів, що здійснюються домогосподарством у звітному періоді з метою забезпечення своєї життєдіяльності. До основних показників витрат домогосподарств належать, насамперед, витрати, наведені в табл. 2.1.
Основним видом витрат домогосподарств є витрати на придбання товарів і послуг, які визначають як вартість продукції, придбаної населенням за рахунок власних коштів, одержаної в натуральній формі у результаті підприємницької діяльності або у вигляді соціальних трансфертів від органів державної влади. Вони охоплюють грошові витрати домогосподарства на виплату податкових платежів, купівлю продуктів харчування, непродовольчих товарів, а також на оплату особистих послуг. Крім споживчих витрат здійснюються також вклади в об'єкти інвестиційної діяльності. До інших витрат належать виплати, пов'язані з веденням особистого підсобного господарства; грошова допомога родичам та іншим особам, витрати на купівлю нерухомості та ін.
В Україні найбільшу частку в цих витратах займають витрати на харчування.
Поточні трансферти включають внески населення на соціальне страхування, які визначаються відповідно до встановленого законодавством відсотка утримань із суми нарахованої заробітної плати [6, c. 6-9].
Важливу роль у фінансуванні витрат на споживання відіграє кредитування громадян. Придбання товарів і послуг в кредит отримало значний розвиток у промислово розвинутих країнах. Це – важіль розширення особистого споживання, і разом з тим, кредитної діяльності фінансових установ. Щодо України, то в останні роки частка споживчих кредитів у структурі залучених коштів громадян помітно зросла. Проте вона ще не досягає рівня зарубіжних країн [3, c.324].
Зважаючи на те, що грошові доходи домогосподарств формуються з трьох основних джерел (заробітна плата; доходи від підприємницької діяльності і фінансово-кредитних операцій; соціальні трансферти), а витрати домогосподарств поділяють на споживчі, податки і добровільні платежі та заощадження, під час аналізу фінансів домогосподарств потрібно враховувати не лише обсяги фінансових ресурсів, а і їхній розподіл у часі, тобто існування у певних співвідношеннях "коротких грошей" і "довгих грошей" у бюджеті сім'ї.
"Короткі гроші" у бюджеті сім'ї – це заробітна плата, разові премії та інші кошти, що витрачаються переважно на поточне споживання. "Довгі гроші" у бюджеті сім'ї використовуються на фінансування народження дітей, довгострокових інвестицій, створення фонду самострахування, створення багатства та ін. [6, с. 10].
Існують різні сфери використання фінансів домогосподарств. Перерахуємо і проаналізуємо найважливіші з них:
пенсійне забезпечення є дуже важливою складовою державної політики соціального захисту населення. Фінансування відповідних програм здійснюється за рахунок перерахування частини доходів членів домогосподарств на рахунки Пенсійного фонду. При досягненні пенсійного віку (в Україні 55 років для жінок і 60 років для чоловіків) індивідуальним суб'єктам призначаються відповідні щомісячні виплати, які використовуються ними для оплати своїх поточних потреб;
2) фінансування програм підтримання здоров'я. Важливим завданням домогосподарств є підтримання та захист здоров'я їх членів. В першу чергу це пов'язано із тим, що домогосподарства постачають на ринок ресурсів робочу силу і отримують за це кошти у вигляді заробітної плати, інших платежів від користувачів цією робочою силою [4]. Членам домогосподарств доводиться оплачувати практично всі отримані медичні послуги: ліки, витратні матеріали, діагностичні заходи, госпіталізацію. Оскільки заробітна плата медичних працівників залишається досить низькою, це нівелює їх суспільну значимість, рівень культури і морально-етичних взаємовідносин із пацієнтами, що бажає бути кращим, часто має місце вимагання додаткової плати за надані послуги;
3) ще одним важливим завданням, яке перманентно вирішують домогосподарства, є забезпечення членів домогосподарства житлом. Це може бути здійснено шляхом побудови, купівлі, отримання житла через участь у житлових програмах підприємств, держави. Все більше це завдання реалізується ринковими методами через участь членів домогосподарств в інвестиційних житлових програмах, через залучення іпотечних кредитів, через спільне з державою фінансування побудови житла;
4) фінансування програм здобуття вищої освіти. Домогосподарства бажають постачати на ринок ресурсів висококваліфіковану робочу силу, яка є високооплачуваною. Для досягнення цієї мети домогосподарства фінансують отримання освіти своїми членами, зокрема їх навчання у вищих навчальних закладах [4].
ВИСНОВОК
У даній роботі була вивчена наступна тема - «Фінанси домашніх господарств». Була поставлена ??конкретна мета - розкрити зміст обраної теми за допомогою вивчення теоретичного та практичного матеріалу з даної теми, а також аналізу отриманих відомостей. У процесі вивчення були вирішені наступні завдання:
- Вивчено домашнє господарство, як суб'єкт економічних відносин;
- Розкрито поняття фінансів домашнього господарства та їх функцій;
- З'ясований склад фінансових ресурсів домогосподарств.
За підсумками проведених досліджень можна зробити висновки. Домашнє господарство - це окрема людина або сім'я, або група сімей, які постійно проживають в даному місці і спільно забезпечують себе всім необхідним для життя, воно об'єднує всіх найманих працівників, власників великих і дрібних капіталів, землі, цінних паперів, які зайняті і не зайняті в суспільному виробництві, і можуть складатися з одного чи більше членів.
Домашні господарства є суб'єктом економічної діяльності, тому як вони беруть участь у всіх економічних процесах суспільства Фінанси домогосподарства представляють собою економічні грошові відносини з формування і використання фондів грошових коштів з метою забезпечення матеріальних і соціальних умов життя членів цього господарства та їх відтворення. Вони виконують декілька функцій, але найважливіші з них, на нашу думку, - забезпечення життєвих потреб домогосподарства та розподільну функцію.
Фінансові ресурси домогосподарства формують бюджет домашнього господарства - це форма утворення і використання фонду грошових коштів конкретного господарства, він об'єднує сукупні доходи членів домогосподарства та витрати, що забезпечують їх особисті потреби.
У сучасних умовах домогосподарствам необхідно ретельно планувати одержувані доходи і так раціонально їх використати, щоб не допустити появи негативного сальдо у своєму сімейному бюджеті.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Заєць М.В. Фінанси підприємств: підручник. / М.В. Заєць - М: Фінанси і статистика, 2004. - 196 с.
2. Ковальов В.В. Фінанси: навч.посібник. / В.В. Ковальов. - М.: ТК Велби. Изд-во Проспект, 2005. – 634 с.
3. Кудряшов В.П. Курс фінансів: Навч. посіб./ В.П. Кудряшов - К.: Знання, 2008. - 431 с.
4. Лондар С.Л. Фінанси: [Електронний ресурс: Режим доступу -http://pidruchniki.ws/ ]./ C. Л. Лондар, О. В. Тимошенко. - 2009.
5. Опарін В.М. Фінансова система України: теоретико-методичні аспек-ти: Моногр. / В.М. Опарін. – К.: КНЕУ, 2005. – 240 с.
6. Юрій С.І. Фінанси домогосподарств: теоретичні підходи до трактування сутності / С.І. Юрій, Т.О Кізима, // Фінанси України. – 2008. – № 8(153). – С. 3 – 10.
7. Юрій С.І. Фінанси: підручник / За ред. С.І. Юрія, В.М. Федосова. – К.: Знання, 2008. – 611 с.