Будь-яке виробництво, у тому числі й виробництво меблів, має свою структуру, яка складається з взаємодіючих підрозділів. По суті, ця взаємодія полягає в обміні тією чи іншою інформацією між учасниками виробничого процесу. При цьому ефективність виробництва безпосередньо залежить від кількості і якості цих інформаційних потоків. Усна вказівка, телефонна ромова, письмовий наказ по підрозділу, технологічна карта, креслення, накладна на отримання зі складу, стандарт підприємства - все це, а також багато інших керівних імпульсів від підрозділу до підрозділу, від працівника до працівника лежать в основі схеми організації підприємства. Така схема існує завжди, коли існує підприємство, незалежно від того, автоматизоване це підприємство чи ні. Автоматизоване підприємство відрізняється від неавтоматизованого більш високою ефективністю, стабільністю, яка, своєю чергою, досягається за рахунок того, що:
швидкість передачі  інформації в електронному вигляді на порядок (!) перевищує швидкість паперового документообігу;
внаслідок зменшення впливу так званого "людського фактора" різко зменшується кількість помилок, недомовок, браку тощо;
контроль за роботою автоматизованої системи здійснюється спеціалістом, який може оперативно внести потрібні корективи.
Для розв'язання цих завдань сотні підприємств використовують систему автоматизації меблевого виробництва "Базис". Структура системи "Базис" модульна. Кожний модуль - це окрема програма, яка автоматизує працю одного чи кількох суміжних підрозділів. Модулі можуть працювати і автономно, і в єдиній системі. У разі використання системи модулів ефект від запровадження "Базису" буде незрівнянно більшим. Аналізуючи етапи проходження замовлення у процесі виробництва, можна оцінити модулі системи за їх функціями. Прийняття замовлення Виробництво меблів буває серійним, одиничним (на замовлення), серійно-одиничним. Не менше 70 % корпусних меблів є стандартними для підприємства-виробника навіть при виготовленні на замовлення. Система "Базис" дозволяє здійснювати прийняття замовлень в умовах салону (магазину) з допомогою модуля "Базис-Салон", а також комплекту модулів в "Базис-Мебльовик" + "Базис-Шафа" + "Базис-Кошторис". У першому випадку модуль "Базис-Салон" дозволяє прийняти замовлення за визначеним прайс-листом зі стандартних виробів. У разі використання комплекту модулів немає жодних обмежень щодо стандартності виробів. Конструкторсько-технологічне опрацювання замовлення На цьому етапі взяті до виробництва замовлення розподіляються на дві групи: стандартні і нестандартні. Стандартні - це замовлення, на які вже спроектовані моделі, обчислені кошториси і видана конструкторсько-технологічна документація. Це замовлення, які надходять не до конструктора, а зразу до технолога. До конструктора надходять замовлення, які потребують розробки, оскільки ще не виготовлювались підприємством-виробником. Під час конструювання нового виробу враховуються особливості виробництва підприємства-
Для цього в комплекті з конструкторськими модулями "Базис-Мебльовик" + "Базис-Шафа" використовуються модулі "Базис-Кошторис" і "Базис-Розкрій". Технологічний модуль "Базис-Розкрій" потрібен конструктору для того, щоб передбачити раціональний розкрій нових, нестандартних деталей. Адже зміна розмірів на 10-20 мм інколи докорінно змінює схему викладення заготовок на листі, завдяки чому можлива серйозна економія. Водночас модуль "Базис-Кошторис" дає змогу не лише точно оцінити порядок матеріальних і трудових затрат на виготовлення виробу, а й оперативно вносити відповідні зміни в конструкцію. Конструкторська документація в електронному (й паперовому) вигляді передається технологу, який забезпечує:
випуск конструкторсько-технологічної документації для виробництва (технологічна корекція робочих і складальних креслень, випуск карт розкрою, таблиць операцій, командних електронних файлів для керування верстатами з ЧПК);
сформування заявки на комплектацію (повний перелік матеріалів і комплектуючих, потрібних для виготовлення замовлення, і, у разі потреби, визначення обґрунтованої вартості (собівартості) замовлення з повним переліком статей калькуляції).
Отже, після технологічного опрацювання замовлення потік документів розбивається на два рукави: на власне виробництво та до служби матеріально-технічного забезпечення виробництва. Слід зауважити також, що розподіл робіт за посадами "конструктор" і "технолог" чисто умовний, оскільки практично ці роботи проводяться силами єдиного конструкторсько-технологічного підрозділу, а на невеликих підприємствах - часом навіть силами одного спеціаліста. Матеріально-технічне забезпечення виробництва Зазвичай, на кожному меблевому підприємстві є склад для зберігання матеріалів, готової продукції тощо. Для виконання заявки технолога здійснюється перевірка наявності заявленого матеріалу на складі, його кількості, а також з'ясовується, чи вистачить цієї кількості на виготовлення замовлення, скільки саме потрібно докупити, якщо не вистачає, чи є потреба завжди мати певний запас цього матеріалу. Відповіді на всі ці і багато інших запитань можна точно і вчасно отримати з допомогою модуля "Базис-Склад". У модулі здійснюється приймання заявок на комплектацію, надходження і витрату матеріалів, контроль за закупівлями у постачальників, за рухом матеріальних цінностей всередині підприємства. Виготовлення і здавання замовлення Виробництво - це те, заради чого створювалось усе згадане вище. На виробництві поєднуються:
людські ресурси (хто буде робити);
матеріальні ресурси (з чого і чим робити);
конструкторська документація (що робити);
технологічна документація (як робити).
Грамотне поєднання цих чотирьох складових приносить те, для чого існує будь-яке виробництво - отримання матеріальної винагороди всіма учасниками процесу. У даному випадку система автоматизації "Базис" - це інструмент для ефективного розв'язання поставленого завдання. За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник" derevo.com.ua
Програмні продукти “Базис”

07.11.2007
``Деревообробник`` № 16 (82) 19 серпня - 1 вересня 2003 року
Нині “Базис-Конструктор-Мебельник” - це комплекс модулів, який покликаний при повному його використанні допомогти у вирішенні практично всіх завдань меблевого виробництва: створити з панелей моделі виробів будь-якої складності з кріпленням і крайкою; розрахувати їхню вартість з урахуванням матеріалу і робіт; оперативно підготувати комплект креслень, специфікацій і таблиць операцій для цеху; скласти карти розкрою матеріалу; одержати список необхідного для виконання замовлення матеріалу; передати його на склад, з`ясувати наявність, одержати заявку на закупівлю відсутнього матеріалу, показати замовнику його замовлення в об’ємі і кольорі.
В основі системи лежить професійна 2D-система автоматизованого проектування Базис-Конструктор. Конструкторський підхід і робота в тісному контакті з конструкторами реального меблевого виробництва дозволяють перевірити і удосконалити кожен елемент програмного комплексу. За чотири роки, що минули з моменту появи першої версії системи, понад 300 фірм визнали, що вона здатна успішно вирішувати їхні виробничі проблеми.
Комплексний підхід полягає в тому, що крім задоволення потреб меблевого виробництва, система з успіхом застосовується, наприклад, у будівництві нових цехів і будинків. Адже програмі байдуже, з чого будувати - із ДСП, бетонних блоків чи швелера, і що використовувати як в`яжуче - клей, цементний розчин чи ручне дугове зварювання. До цього варто додати можливість випуску креслень будь-якого ступеня складності, наприклад для нового інструмента, пристроїв, устаткування.
Склад системи “Базис-Конструктор-Мебельник” – “Базис-Мебельник” (базовий), “Базис-Розкрій”, “Базис-Кошторис”, “Базис-Інтер`єр”, “Базис-Шафа”.
Впровадження системи може відбуватися модульно – “Базис-Мебельник”, “Базис-Розкрій” (чи навпаки), “Базис-Кошторис”, “Базис-Шафа”, “Базис-Інтер`єр” і “Базис-Склад”. Зрозуміло, найбільший ефект досягається при повному комплексному використанні системи.
Базовий модуль “Базис-Мебельник” (включає “Базис-Конструктор”) дозволяє:
створювати з панелей модель виробу, розставляти кріплення, накочувати крайки на панелі, враховуючи при цьому підрізання панелі на товщину крайки. База матеріалів, закладена в системі, може бути відредагована і доповнена користувачем відповідно до його потреб. Всі елементи кріплення - параметричні, що дає можливість підлаштуватися під конкретний асортимент, який застосовується на виробництві; автоматизовано у діалоговому режимі встановлювати різні конструкції дверей; працювати з гнутими панелями (горизонтальні, вертикальні і фронтальні), одержуючи на виході розгортки для листових матеріалів, які слугують основою для створення гнутих панелей; автоматично створювати комплект креслень (складальне і деталювальне) доо створеної моделі виробу. Автоматично проставляються габарити панелей і сітки розмірів по отворах. Існує можливість вибору базової точки для проставляння розмірів. Для більш докладного оформлення креслень відповідно до вимог конкретного підприємства існують функції проставляння і редагування розмірів у повній відповідності з ЄСКД. Модуль “Базис-Розкрій” дозволяє:
одержувати карти розкрою листових матеріалів. У модулі використовується алгоритм прямих наскрізних різів і є значна кількість налаштовувань: можливість задати розміри листа, врахувати ширину різа і припуски (якщо виконується чорновий розкрій) тощо. Існують налаштовування врахування напрямку текстури на панелях, причому для кожної панелі вони можуть бути встановлені індивідуально; працювати з проектом - списком виробів, об`єднаних у групу (наприклад, усі предмети, що входять у кухню). У цьому випадку розкрій ведеться по всіх матеріалах, використаних у виробах проекту. Проект може бути створений як усередині модуля “Розкрій”, так і в самій системі “Базис-Конструктор-Мебельник”; працювати з обрізками матеріалу, що залишилися від попередніх робіт. Список обрізків створюється автоматично і може бути відредагований користувачем, відповідно до реально наявних обрізків. Модуль “Базис-Кошторис” дозволяє:
на основі інформації про всі матеріали, які використані при створенні виробу, виконати розрахунок кількості і вартості використовуваних матеріалів, вартості робіт. При цьому також враховується кількість і вартість супутніх матеріалів, що у виробі явно не задані, але реально використовуються. Наприклад, для наклейки пластику потрібен клей. У виробі він не присутній, але він може бути заданий супутнім матеріалом для пластику. Треба лише задати відповідність кількості клею на квадратний метр пластику. У результаті в специфікації на матеріали будуть присутні усі використовувані матеріали й інструменти, а в кошторисі буде врахована їхня вартість; працювати з проектом. У цьому випадку можна розрахувати вартість матеріалів і робіт для усіх виробів проекту. Крім того, інформацію про всі матеріали і комплектуючі, використані у виробі (проекті), можна передати в спеціалізовану складську програму “Базис-Склад”. Модуль “Базис-Інтер`єр” призначений для ЗD-візуалізації створених конструкцій і складання інтер`єрів і дозволяє одержати уявлення про реальний вигляд створеного виробу чи інтер`єра в кольорі і з текстурами. Дає можливість показати замовнику реалістичне зображення спроектованих для нього конструкцій чи приміщень ще на стадії попереднього проекту.
Модуль “Базис-Шафа” призначена для напівавтоматичного проектування шаф і шаф-купе, а також багатьох інших виробів, що мають подібну структуру (навісні полиці, тумбочки, столи тощо). Його відмінною рисою є повна автоматизація багатьох нюансів процесу проектування, що дозволяє істотно скоротити час, необхідний для створення нового виробу.
Відмінна риса системи в тому, що її розроблювачі йшли від виробництва до дизайнерської картинки, у тим часом як більшість інших систем починають з дизайну, а проблеми, що неминуче виникають при переході до виробництва в конкретних умовах, вирішуються потім з тим чи іншим ступенем успішності.
Основне завдання розробників і природне бажання користувачів - мати можливість вирішувати за допомогою однієї системи всі завдання, пов`язані з виробництвом. “Базис-Конструктор-Мебельник” упевнено претендує на таку наскрізну, комплексну систему автоматизації всіх підрозділів меблевого підприємства - від виробничого до торгового.
В даний час система “Базис-Конструктор-Мебельник” динамічно розвивається відповідно до вимог часу, однак, як і будь-яка програма, якими б безмежними можливостями вона не володіла, - це лишень інструмент, універсальний і могутній інструмент у руках досвідченого фахівця. Жодна машина не в змозі замінити людини, але позбавити від рутинної роботи, залишити якнайбільше часу для втілення творчої думки - от основна її мета.
Гнучке виробництво для меблевих підприємств

07.11.2007
``Деревообробник`` № 8 (74) 15 квітня - 5 травня 2003 року
Економія часу, матеріальних і людських ресурсів є актуальним завданням для будь-якого сучасного виробництва. Для вирішення цих завдань група SCM пропонує меблярам свою останню розробку – інтегровану систему NET LINE.
NET LINE являє собою гнучку автоматизовану систему, яка забезпечує погоджені дії між людиною і машиною на всьому процесі створення меблів – від проектування до виготовлення. Програмне забезпечення системи керує виробничим процесом, координує роботу операторів і створює програми обробки вхідних верстатів, які до неї входять.
 
Система NET LINE складається з пакета програм, розділених на три модулі, що можуть бути встановлені окремо і функціонувати незалежно один від другого.
Netline проект
проект
проект
 
Це програмний модуль дизайнера-конструктора з дуже широкими можливостями. Модуль містить базу даних декору панелей, фурнітури й інших елементів, що застосовуються при створенні меблів. Дизайнер використовує при проектуванні вже створені конструктором моделі. Існує також можливість трансформації стандартних конструкцій під необхідні розміри приміщення. Так само можна активізувати засоби тримірного моделювання, що дозволяють дизайнеру більш наочно представити інтер`єр приміщення. З конструкторського термінала створюються нові унікальні моделі, що будуть використовуватися дизайнерами при проектуванні меблів.
Netline пілот
пілот
пілот
 
Він є системою автоматизованого керування, яка обробляє інформацію, отриману від дизайнерів, і автоматично розробляє програми обробки для всіх верстатів включених у систему. Крім того система формує змінне завдання, забезпечуючи своєчасне виготовлення всіх замовлень, що надійшли, і рівномірне завантаження устаткування. Система оптимізує роботу пилкового центра, максимально піднімаючи її продуктивність. Після розкрою на пилковому центрі кожній панелі привласнюється індивідуальний штрих-код, що визначає подальшу програму обробки цієї деталі.
Netline облік
облік
облік
 
Це складська програма, яка контролює залишки матеріалів на складі і кількість готової продукції. Програма є інтерактивним середовищем, допомагає службам постачання і збуту підтримувати оптимальний обсяг складу. Підприємствам, які випускають різноманітний асортимент продукції, система дозволяє більш раціонально використовувати свої оборотні кошти. Крім цього програма веде індустріальний бухгалтерський облік, реєструє всі збої і простої устаткування, дозволяє оперативно вносити корективи в керування виробництвом.
У даний комплекс входить три групи верстатів виробництва компанії SCM: пилковий центр для розкрою панелей Sigma, крайколичкувальні верстати Olimpic і свердлильно-фрезерні центра Tech. Система NET LINE використовує технічні засоби комп`ютерних мереж, зв`язує це устаткування з центральним процесором, який керує усім виробничим процесом. Програмне забезпечення системи NET LINE працює в середовищі Windows. Кожна одиниця устаткування може працювати як під керуванням системою, так і автономно. 

Пилковий центр серії Sigma для функціонування в системі NET LINE комплектується принтером штрих-кодів і додатковим програмним забезпеченням. Верстат має жорстку станину і може витримувати великі напруги при тривалій і безупинній експлуатації. Пильна каретка переміщується з допомогу системи шестерня-рейка, а ковзання каретки здійснюється по призматичних напрямних із внутрішньою рециркуляцією кульок. Така конструкція гарантує високу якість різання навіть при великих швидкостях подачі. Штовхач панелей переміщується з за допомогою двигунів brushless, точність позиціонування гарантує магнітна лінійка. Це дозволяє штовхачу переміщатися з великими швидкостями при високій точності позиціонування. Для зменшення відходів матеріалу у притискній балці передбачені пази для заходу захватів, що дозволяють заводити край панелі безпосередньо під лінію пропилу.
Крайколичкувальний верстат серії Olimpic ER комплектується системою ЧПУ і пристроєм зчитування штрих-кодів для експлуатації в комплексі NET LINE. Тепер немає необхідності для настроювання верстата виконувати прогін пробної деталі. Перехід від одного виду обробки до іншого відбувається миттєво згідно з штрих-кодом, який нанесено на деталь, або за командою оператора. Для розширення можливостей верстат оснащено новим вузлом контурного фрезерування Round (патент SCM), який використовує високоточні призматичні напрямні. Це універсальний вузол, може використовуватися для зняття звисів, заокруглення торців крайки, а також при обробці панелей софт- і постформінга.
Свердлильно-фрезерний центр моделі Tech вимагає мінімального дооснащення для підключення до системи NET LINE. До завдань центра входить виконання заключних операцій – фрезерування криволінійних деталей, пазування, свердління.
 
 
 
Нині система NET LINE, розроблена компанією SCM GRUOP, є найбільш передовою технологією для автоматизованого керуванням меблевим виробництвом середніх розмірів.
Автоматично створює програми обробки деталей для кожної одиниці устаткування.
Скорочує час на переналагодження устаткування й оптимізує цикл обробки.
Створює бухгалтерські складські та виробничі звіти в реальному часі.
 
Система NET LINE буде демонструватися на таких виставках:
“Примус: Деревообробна промисловість 2003”, з 15 по 18 квітня, Україна, м. Київ, проспект Броварський, 15, Міжнародний виставковий центр, центральний павільйон, стенд SCM GROUP – “БЮРО-М”;
Ligna 2003, з 26 по 30 травня, Німеччина, Ганновер, Виставковий центр, зал 25, стенд SCM GROUP.