2.1. Загальна техніко-економічна характеристика ВАТ „Іскра”
В 1946 році у м. Львові на базі невеликих лампових заводів був заснований нинішній завод низьковольтних електроламп.
В 1956 році на електроламповому заводі організовано спеціальне конструкторсько-технологічне бюро з лабораторією ламп розжарення, що багато дало для підвищення технічних характеристик джерел світла.
В 1967 році заводу низьковольтних електроламп була доручена координація робіт по підготовці будівництва електролампового заводу. Одночасно з заводом будувались добротні гуртожитки, культурно-побутові заклади, їдальні.
 ВАТ “Іскра” засноване 1972 р. Завод низьковольтних електроламп називався тоді “Електробатарея” і випускав у незначній кількості електролампи для кишенькових ліхтариків. Розвиток суспільства диктував потребу у збільшенні та розширенні асортименту джерел світла (вироблялася лише третина потреби). Ідея спорудження великого електролампового підприємства у Львові не була випадковою. Львів мав спеціалістів електровакуумного виробництва і виробництва скла, свої навчальні заклади, які готують спеціалістів необхідного профілю.
Поруч – 18 км – є запаси чистого кварцового піску, що складає основу сировини  скляного виробництва. Тому у 1963 році кілька українських інститутів у т.ч. “Дніпроенергопром” (м. Новочеркаськ) та “Укрндінжпроект” (м. Київ) почали працювати над проектом нового закладу, а через деякий час розпочалося будівництво. Керівником будови був призначений Демченко В.С., на той час головний інженер ЛЗНЕЛ, який зіткнувся з неабиякими труднощами, пов’язаними з небажанням керівних органів допомогти будові. Власне Демченко В.С., оббиваючи пороги міністерства, з 1963 по 1965 рр. доводив доцільність виробництва нового заводу,  що пов’язувалося з нестачею ламп в країні. У 1972 році була здана в експлуатацію перша черга головного корпусу –12,5 тис. м кв. виробничих  площ, розрахованих на випуск 50 млн. шт. мініатюрних ламп. Першого жовтня 1972  стало днем утворення ВАТ “Іскра” згідно наказу міністерства електротехнічної промисловості № 362 від 5 вересня 1972р. В його  склад ввійшли:
Львівський електроламповий завод;
Львівський завод низьковольтних ламп;
СКТБ джерел світла.
Очолив об’єднання генеральний директор Демченко В.С.
Перша продукція заводу – мініатюрні лампи – були виготовлені 10 грудня 1973 року.
1976 рік став роком освоєння  потужностей першого  пускового комплексу на 50,3 млн. шт. ЛЗП. 1975-1976 були роками освоєння виробництва ламп-фар. Протягом 1977-1978 років був проведений запуск японських автоматичних ліній по виготовленню корпусів цоколів, продуктивністю 600 шт. на хвилину. Продовжувалось будівництво заводу, і у 1978 р. було введено в дію скляний, складальний корпуси, компресорна, газифікаційна і воднево-киснева станції.
З кінця 1978 по 1980 рр. було введено в дію “Ріббон” – машину по виготовленню колб для ЛЗП.
З 1980 по 1986  завершилось введення в експлуатацію механічного і гальванічного корпусів, почав працювати гофроагрегат.
17 серпня 1977 року електроламповий завод почав випуск ЛЗП.
В 1994 році почалася приватизація, відбулася зміна форми власності, було створене відкрите акціонерне товариство „Іскра”. В склад товариства ввійшли такі підприємства:
Львівський електроламповий завод;
Львівський завод низьковольтних електроламп;
Турківський світлотехнічний завод;
Спеціалізоване конструкторське бюро джерел світла.
Організаційна структура управління ВАТ „Іскра”
На рис 2.1 вказана організаційна структура управління безпосередньо ВАТ „Іскра”. Як бачимо ця структурна є досить розгалужена, і можна зробити висновок про домінуючий вертикальний характер розгалуження, що в свою чергу накладає на лінійних менеджерів (інституційного рівня) досить великі зобов’язання, хоча це дещо компенсується іншими управлінцями які підпорядковуються директорам підрозділів. Фінансовий директор підпорядковує відділ управлінського обліку, відділ фінансового обліку, відділ бухгалтерського обліку по заводу ламп-фар, відділ бухгалтерського обліку по заводу низьковольтних ламп, відділ податкового обліку, відділ внутрішнього аудиту, відділ проектування, впровадження та супроводження КСОІ.
Комерційний директор має в сому підданстві 5 заступників: заступник з збуту та маркетингу, заступник з зовнішньо - економічної діяльності, заступник комерційного директора з логістики, керівник відділу обслуговування вантажів, заступник комерційного директора з забезпечення. Дані заступники дещо розвантажують комерційного директора проте навантаження на нього все рівно надто велике.
Директор з виробництва підпорядковує 5 виробничих цехів 1 складальний та відповідно діяльність заводу ламп-фар та низько електронних ламп. Кожен виробничий цех виконує свої функції:
Цех №03 – складання частин виробу в цілісний виріб. В цьому цеху на даний момент є робочими 17 ліній , які складають та склеюють деталі ламп в одне ціле, власне на виході цього цеху є готова продукція. Окрім того діють автоматизовані лінії для пакування виробів. Значною перевагою є пропускна здатність таких ліній, щодо мінусів то такі лінії вимагають лише нового упакування, що унеможливлює повторне використання тари, а також вимагає картону з більшою густиною що збільшує собівартість продукції. Тому поряд з автоматизованими лініями діє ручна зборка..
Цех №11 – тут налаштоване виробництво цоколя (для наочного зображення нижче на рис. 2.3 наведено будову лампочки розжарювання загального призначення). Виробництво цоколя також автоматизоване. Сьогодні ця частина лампи розжарювання виготовляється з переважно з алюмінію а також рідше з латуні. Раніше використовувалась сталь, проте вона сильно піддівалась процесу корозії і що і призвело до заміни матеріалу. Латунний цоколь використовується в тропічному кліматі і місцях з такими ж умовами, адже алюміній окислюється (100%-ий алюміній ні) а латунь після обробки переважає за цими характеристиками алюміній. В залежності від виду продукції тут виготовляють цоколі різні за своїми розмірами. Також на підприємстві виготовляються лампи розжарювання з цоколем класу „В”. Такі цоколі характеризуються підвищеною стійкістю. Вони використовуються в місцях з підвищеною вібрацією (поїзди, промислове обладнання тощо).
Також в даному цеху виготовляють контактну пластину. Нещодавно з метою економічної вигоди та зменшення собівартості продукції розміри контактної пластини було дещо зменшено а латунь замінили на більш дешевший сплав, який не поступається їй характеристиками.
Цех №13 – скловарний цех. Тут налагоджене скляне виробництво, ще в 1980 році було встановлено машинну Ріббон - машина роторної дії для виготовлення об’ємних виробів зі скла. Для виробництва скла використовується доломіт, пісок, сода олово (згідно з європейськими стандартами заборонено додавання свинцю в скло, тому використовується олово, хоча свинець дещо пом’якшував його) інші добавки, це все перемішують і утворена суміш називається шихта. Далі шихта подається в склолийну піч де в результаті процесу плавлення утворюється скло. 5 років тому в цеху провели капітальний ремонт печі, сучасні технології дозволили досягти 30% економії газу, що є великим досягненням. Зараз на підприємстві встановлюється Ріббон – 2 , більш функціональний, що дозволить нарощувати обсяги випуску продукції. Також планується встановлення нової італійської лінії фірми „Oliotto”. Таким чином незабаром на підприємстві функціонуватимуть уже три печі, що є доцільним, адже існує великий попит на комплектуючі тобто колби, тарілочки тощо.
Цех №14 – налагоджене спірально - електродне виробництво. Тут власне виготовляється спіраль розжарювання (матеріал - вольфрам), також виробляється підтримка (матеріал - молібден). Підтримка призначена для уникнення розриву спіралі під час її коливання, підтримку застосовують коли довжина спіралі перевищує ?20мм. Електроди є трьох шаровими, їхнє виробництво практично повністю автоматизоване. Також дбають про запобіжники, згідно з діючими європейськими стандартами лампа розжарювання загального призначення повинна бути обладнана двома запобіжниками.
Цех №15 картонажне виробництво. На підприємстві самостійно виготовляють тару для продукції. Тут виготовляється як двох - так і трьохшаровий гофрокартон (картонне упакування ). Виробництво гофрокартону практично повністю автоматизоване. Формування ящиків із гофрокартону також налагоджене в цьому цеху. Далі по конвеєру тара передається в пакувальний підрозділ. Виготовляється гофкартон з паперу, причому використовується папір різної густини в залежності від призначення гофкартону. Папір проходить декілька стадій: розправляння, розтягування, паралельно подається ще один шар який потрапляє під ребристий вал, потім ці два шари проходять через вал який обмокається в клей і відбувається склеювання двох шарів. Далі щойно склеєні шари проходять сушку і на виході отримуємо двохшаровий гофрокартон. Для отримання трьохшарового гофрокартону в початковий термінал подається двошаровий гофропапір який пройшовши ці ж етапи перетворюється у тришаровий. В цеху працює три лінії по виробництву гофрокартону і 5 ліній дрібної порізки.

Рис. 3.3. Будова лампи розжарювання загального призначення
1 – молібденова підтримка;
5 – колба;

2 – електроди;
6 – штенгель;

3 – цоколь;
7 – тарілка;

4 – спіраль;
8 – контактна пластина;

Разом змонтовані підтримка спіралі, тарілка, штенгель та електроди складають змонтовану ніжку лампочки запалювання.
Іскра – це виробник широкої гами джерел світла – від класичних ламп розжарювання до високотехнічних ламп спеціального призначення, галогенних ламп та ламп – фар. Перевагою компанії є завершальний технологічний цикл виробництва – від наукової розробки до випуску компонентів і готових виробів.

Рис. 2.2 Процеси виробництва ламп загального призначення.
На рис. 2.2 показана система виробництва на підприємстві від сировинних матеріалів на вході до готової продукції на виході.За цією схемою також можна простежити необхідні складові та черговість виробництва деталей вище перерахованими підрозділами.
Наведемо перелік деякої продукції ВАТ „Іскра”
Лампи розжарення:
Лампи розжарення загального призначення:
Прозора – цоколь Е27. Традиційні лампи, що існують вже понад 100 років і надалі залишаються найбільш широковживаним джерелом світла. Ці лампи застосовують для внутрішнього і зовнішнього освітлення в побуті і промисловості. Їх переваги: низька вартість, висока надійність, добра світло передача.
Матована – цоколь Е27. Характерною особливістю матованих ламп являється рівномірне розсіювання світлового потоку та зменшена засліплююча дія світла.
Прозора/матована – цоколь В22. Використовуються в освітлювальних приладах і установках, які працюють в місцях дії вібрації.
Прозора/матована – цоколь Е27, В22. Використовуються в освітлювальних приладах і установках на шахтах, кораблях, в місцях дії вібрації і працюють від мережі змінного струму з напругою 130 В і частотою 50 Гц.
Лампи розжарення загального призначення грибоподібної форми:
Прозора/матована – цоколь Е27, В22. Лампи мають малі габаритні розміри, незвичну грибоподібну форму, що успішно створює привабливий візуальний ефект в дизайні світильників.
Лампи світлофорні:
Прозора – цоколь Е27. Використовуються як джерела світла для сигналізації в дорожніх світлофорах. Характеризуються підвищеною стійкістю до вібрацій, більшим терміном
експлуатації ( в три рази більше, ніж ЛЗП). Завдяки цим властивостям вони знайшли широке застосування у важкодоступних місцях.
Лампи розжарення місцевого освітлення:
Прозора – цоколь Е27. Лампи місцевого освітлення розраховані на безпечну напругу 12, 24, 36 В постійного або змінного струму і використовуються для освітлення робочих місць в верстатах, ліфтах,місцях небезпечного середовища і в приміщеннях з підвищеною вологістю.
Залізничні лампи:
Прозора – цоколь Е27, В22. Залізничні лампи мають підвищену міцність тіла розжарення. Використовуються для загального і місцевого освітлення рухомого складу залізничного транспорту (електровозів, тепловозів, залізничних вагонів).
Лампи розжарення різного призначеня (холодильникові):
Прозора – цоколь Е14. дані лампи використовуються для освітлення камер побутових холодильників, робочого простору швейних машин, а також в різних освітлювальних, сигнальних та інших приладах.
Рефлекторні лампи:
Матована – цоколь Е27. Рефлекторні лампи призначені для акцентного освітлення. Вони оснащені матованою колбою з внутрішнім алюмінізованим дзеркальним відбивачем, який концентрує світло в потужний світловий пучок. Лампи використовуються для декоративного освітлення.
Декоративні лампи краплеподібні:
Прозора /матована – цоколь Е14, Е27; матована – цоколь В22. Лампи декоративні застосовуються для загального, місцевого та декоративного освітлення житлових і громадських приміщень. Зменшені габаритні розміри та декоративна форма лампи дозволяє вигідно доповнити конструкцію світильника.
Декоративні лампи розжарення (свічка):
Прозора/матована – цоколь Е27, Е14, В22. Лампи типу „свічка” забезпечують візуальний ефект в світильниках і використовуються для декоративного оформлення інтер’єру будівель та для створення святкової атмосфери у вечірній час.
Лампи мініатюрні:
Мініатюрні лампи:
Прозора – цоколь Е 10/13, В 9S/14, ВА 9s/14. Мініатюрні лампи мають малі розміри і задовільні світлові та електричні параметри. Використовують як індикаторні, сигнальні та світлові елементи в радіоелектронній апаратурі, а також в кишенькових та портативних ліхтариках.
Ялинкові лампи мініатюрні:
Прозора – цоколь Е10/13. Ялинкові лампи мають привабливу форму колби. Виготовляються з цоколями та вільними виводами. Вони використовуються в ялинкових гірляндах, для світлової реклами тощо.
Автомобільні лампи розжарення:
Цоколь В 9S/14, ВА 9s/14, ВА s/19. Застосовуються в освітлювальній і світлосигнальній апаратурі автомобілів та інших видів транспорту. Тіло розжарення автомобільних ламп має підвищену механічну стійкість.
Лампи – фари:
Лампи – фари літакові:
PAR 64, 46, 36. Використовуються в освітлювальних системах літальних апаратів. Здатні працювати в будь-яких умовах та під дією різних механічних факторів.
Лампи – фари для басейнів:
PAR 56. характеризується кругло симетричним світлорозподілом. Використовується для підсвітки басейнів та декоративного освітлення фонтанів.
Лампи – фари різного призначення:
Призначені для внутрішнього освітлення приміщень. Ці високо інтенсивні джерела світла використовуються в світло динамічному обладнанні для створення різноманітних видовищних ефектів. Знаходять широке застосування у дизайні театрального, дискотечного, студійного теле- та кіно освітлення.
Лампи – фари для ліхтарів:
Використовуються у ліхтарях швидкої допомоги, пожежних, міліцейських, вагонних, туристських ліхтарях тощо. Забезпечують високий рівень освітлення об’єкту на значній відстані, а також стабільність світлових параметрів в процесі експлуатації. Лампи – фари також для освітлення підземних робіт і можуть застосовуватися на підземних шахтних машинах. Лампи галогенові:
Кварцево-галогенові лампи розжарення:
КГІФ 12-50, 12-20, 12-30; КГІ 12-100, 12-75, 24-150. Лампи розжарення середньогабаритні галогенові з інтерференційним відбивачем є дуже популярними джерелами світла, що застосовуються для місцевого та інтенсивного освітлення.
Малі розміри, чіткий промінь, висока світлова ефективність, великий термін свічення, холодний промінь – характеристики даних ламп.
Кварцево-галогенові лампи розжарення з дзеркалізованим рефлектором:
КГАФ 12-50, 12-20, 12-30. Лампи розжарення середньогабаритні галогенові з дзеркалізованим рефлектором відбивають промені як видимі, так і інфрачервоні. Вони успішно застосовуються для освітлення виставкових комплексів, експозицій, офісів.
Кварцево-галогенові малогабаритні лампи розжарення:
КГМ 6-10, 6-15, 6-20, 12-50-1, 12-20-1, 12-30-1, 24-150-1.Застосовуються як джерела світла в оптичних системах, інтерференційних відбивачах.
Прожектори:
Прожектори: „Рута”, „Рута-2”. Прожектори використовуються для світлового оформлення театральних та концертних видовищ, а також для освітлення архітектурних споруд. Прожектори широко застосовуються при диско- і рок- концертах, на телестудіях, а також на великих сценах театрів.
Прожектори „Пін – Спот”:
Прожектори „Пін – Спот” використовуються в малих концертних залах, дискотеках, барах, ресторанах.
Лампи ВАТ „Іскра” вдало конкурують з аналогічною продукцією інших виробників (закордонних), оскільки по якості вони не поступаються іноземним аналогам, а ціни на продукцію ВАТ „Іскра” є нижчими. На підприємстві ведеться строгий контроль за якістю продукції, відповідністю її ДСТУ. У встановлені законодавством терміни проводиться сертифікація продукції.
Є категорія ламп, на які підприємство дає гарантію (компактні люмінесцентні лампи з інтегрованим ПРА та без ПРА). Якщо протягом гарантійного терміну така лампа виходить з ладу, її можна принести і обміняти на справну або замінити несправні частини.
Впровадження системи управління якістю є стратегічним рішенням організації і в свою чергу змусить організацію по-новому оцінити свою діяльність, методи роботи, підходи до вирішення поставлених цілей. Це сприятиме покращенню ефективності керування організацією, стратегією бізнесу.
ВАТ "ІСКРА" має на меті підвищувати задоволення вимог споживачів за допомогою ефективного застосування системи через управління процесами, які функціонують на підприємстві та встановленими для них критеріями оцінки.