Мал. 40. Ребуси а — «Метелик», б
логічно і самостійно мислити — така загальна мета будь-якого уроку. Тому урок має бути насичений цікавим матеріалом, включаючи завдання з логічним навантаженням, якими є:
завдання з елементами дослідження — це вправи зісловами «порівняйте», «виділіть головне», «обґрунтуйте», «доведіть», «узагальніть» тощо;
завдання, під час виконання яких учні відкриваютьнові для себе зв'язки, залежності, закономірності. Це
348
І;
Махаон», в — «Лимонниця»
вправи на здійснення простих умовиводів, найпростіших класифікацій та групування предметів;
— самостійне складання вправ учнями (спочатку за аналогією, пізніше — за конкретними умовами) тощо.
Для прикладу наводиться добірка завдань з логічним навантаженням.
Як відомо, моря весь час поповнюються прісною водоюрічок. Проте солоність морської води при цьому не зменшується.Чому?
Відомо, що температура танення льоду 0 °С. Проте взимкусніг на вулицях лежить і при температурі, вищій від нуля. Як цепояснити?
У вітряний день нам стає тепліше, якщо ми заховаємося відвітру. А чи однакові показники термометра на вітрі і в затишку?
:— 3 поданих слів спочатку випишіть назви овочів, потім фруктів (огірок, гарбуз, вишня, лимон, морква, апельсин, буряк, помідор, яблуко, мандарин, салат, картопля, черешня).
Як одним словом можна замінити слова:
а) ранок, день, вечір, ніч (доба);
б) весна, літо, осінь, зима (рік).
На уроках природознавства можна практикувати «Запитання іудрої Сови».
Коли в природі закінчується літнє життя і починається:іннє? (У дні перших заморозків).
Чим осінні дощі відрізняються від літніх? (осінній дощіросить малими краплями, не перестає сипати день, два, три,ждень).
— З яких дерев найпізніше опадає листя? (з верби, осики).Доцільно в класному календарі природи вести рубрику «Чиієш ти, що ...»:
349
Випишіть спочатку назви перелітних птахів, потім осілих(журавель, синичка, сойка, ластівка, горобець, ворона, дятел,шпак, лелека, сорока).
Дві ланки юннатів заклали дослід на перевірку сходженнянасіння салату, огірків, моркви, селери та інших культур. Через10 днів проріс салат, через 14 — огірки. Минуло ще 5 днів, а сходівбільше не було. Юннати першої ланки твердили, що насінняпогане і тому не проросло, а юннати другої ланки вважали насінняхорошим. Хто з них мав рацію? Для відповіді скористайтесьтаблицею.
Назви культур
Строки сходження (дні)

Горох, салат, соняшник
10

Огірки, помідори, шпинат
14

Морква, петрушка
21

Селера, спаржа
28