МОДЕЛЮВАННЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ЧАСОВИХ ДІАГРАМ ГЕНЕРАТОРІВ № 8 Ознайомитися з основними параметрами і характеристиками генераторів сигналів: LC – генератора, RC – генератора та мультивібратора і практично перевірити їх властивості. Отримати часові діаграми стабілізаторів напруги. ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РОБОТИ Синтезувати генератори сигналів рис.5, за допомогою системи схемотехнічного моделювання Micro-Cap8(MC8). Провести аналіз перехідних процесів: отримати часові характеристики на вході каскаду V(1) і на виході V(2) для схеми 5а. Зробити висновок про форму та фазу отриманих сигналів. Провести аналіз перехідних процесів: отримати часові характеристики у точках V(1), V(2), V(3), V(4) та V(6) для схеми 5б. Зробити висновок про форму та фазу отриманих сигналів. Провести аналіз перехідних процесів: отримати часові характеристики у точках V(2), V(3), V(4), V(5) для схеми 5в. Зробити висновок про форму та фазу отриманих сигналів. Для всіх схем 5 а), б), в) визначити частоту генерування.
а) б)
в) Рис.5. Генератори сигналів: а)LC - генератор, б)RC - генератор , в)мультивібратор. Методичні вказівки В схемах генераторів використані транзистори: Q1-2N3020 у схемі 5 а), Q1-2N3903 у схемі 5 б), Q1, Q2 -BC107A у схемі 5 в), а також джерела живлення V1-9В у схемі 5 а), в) і V1-12В у схемі 5 б). Проведемо аналіз часових залежностей вхідних та вихідних та інших характеристик, для цього виберемо з меню команд Анализ/Переходные процессы. Задамо параметри аналізу для кожної схеми генератора: див. рис.6. для схеми 5 а), див. рис.7. для схеми 5 б), див. рис.8. для схеми 5 в), . Мінімальні та максимальні значення величин по осях X таY(XRange та YRange) при першому запуску рекомендується встановити Auto, оскільки нам невідомо верхня межа значень у заданих вузлах, або згідно рекомендованого прикладу див.рис.7.
Рис.6. Вікно аналізу перехідних процесів у схемі5 а) .
Рис.7. Вікно аналізу перехідних процесів у схемі5 б) .
Рис.8. Вікно аналізу перехідних процесів у схемі5 в) . Після натискання кнопки Запуск ми отримаємо на екрані віртуальні залежності напруги від часу в заданих вузлах схеми.