2.4. Аналіз конкурентоспроможності продукції ВАТ „Іскра”
Ступінь задоволення ринку визначають не розмірами виробленої, а обсягами фактично реалізованої (проданої) продукції за умови її якості і конкурентоспроможності. Плановий (очікуваний) показник реалізованої продукції визначають з обсягу товарної продукції на певний рік, з урахуванням зміни залишків, не реалізованих на його початок і кінець.
Якість - це економічна категорія, яка відображає сукупність властивостей продукції (технічних, технологічних, економічних, екологічних тощо), що зумовлюють ступінь її здатності задовольняти потреби споживачів відповідно до свого призначення.
Рівень якості - це кількісна характеристика міри придатності того чи іншого виду продукції для задоволення конкретного попиту на неї у порівнянні з відповідними базовими показниками за фіксованих умов споживання. Оцінка якості продукції передбачає визначення абсолютного, відносного, перспективного й оптимального її рівня. Абсолютний рівень визначають з допомогою обчислення показників без їх порівняння з відповідними показниками аналогічних виробів. Відносний рівень визначають, порівнюючи показники якості з кращими аналогами вітчизняних та зарубіжних зразків. НТП вимагає враховувати тенденцію підвищення якості, тобто оцінку її перспективного рівня - перспективних і пріоритетних напрямків та темпів розвитку науки і техніки. За новими видами продукції доцільно визначати оптимальний рівень якості, тобто такий, за якого загальна величина суспільних витрат, витрат на виробництво і використання (експлуатацію) повинна бути достатньою і мінімальною в певних умовах попиту.
Важливе значення для оцінки рівня якості мають одиничні показники, які умовно можна об’єднати у:
показники призначення (техніко-економічні), які характеризують корисну роботу (виконувану функцію). Сюди належать потужність, продуктивність, міцність …
показники надійності, довговічності і безпеки, які відокремлюють ступінь забезпечення довготривалості використання і безпечних умов праці та життєдіяльності людини: безвідмовність роботи, можливий термін використання, технічний ресурс, термін безаварійної роботи, граничний термін зберігання. Надійність – це властивість виробу виконувати свої функції. Безвідмовність – це властивість виробу зберігати здатність до роботи на протязі певного терміну використання. Ремонтна здатність виробу – це здатність до відновлення експлуатаційних властивостей. Довговічність – це властивість виробу довго (з можливими перервами на ремонт) зберігати здатність до роботи.
Показники технологічності характеризують властивість виробу щодо ефективності конструктивно-технологічних рішень: трудомісткість, матеріаломісткість, енергоємність. Тобто ці показники характеризують розподіл матеріалів, засобів праці і витрат часу на технологічну підготовку виготовлення і експлуатації продукції. Відповідно кількість матеріалів на випуск даної продукції і звісно ціна на них, що склалася в регіоні де функціонує організація формують собівартість виробництва продукції, що прямим чином впливає на рівень конкурентоспроможності продукції.
Показники стандартизації і уніфікації характеризують насиченість продукції стандартними, уніфікованими і запозиченими елементами. Продукція ВАТ ”Іскра” відповідає як європейським стандартам якості ISO 2001 так і державним стандартам якості.
Екологічні показники характеризують ступінь шкідливого впливу на здоров’я людини і навколишнє середовище: токсичність виробів, вміст шкідливих речовин, обсяг шкідливих викидів у довкілля за одиницю часу. Відповідно до європейських стандартів в складі скла продукції підприємства відсутній свинець, який при нагріті має дещо негативний вплив, проте пом’якшує скло. Натомість свинець замінений чистим оловом який немає жодних негативних показників.
Економічні показники відображають ступінь економічної вигоди в-ва і придбання споживачем: ціна одиниці виробу, прибуток з одиниці виробу, рівень експлуатаційних витрат. Перевага продукції ВАТ „Іскра” по цьому параметру зображена у таблиці експертних оцінок. Варто зазначити, що продукція китайського виробника є дещо нижчою за ціною проте значно поступається в якості виробам нашого підприємства.
Ергономічні показники окреслюють відповідність техніко-експлуатаційних параметрів виробу антропометричним, фізіологічним і психологічним вимогам працівника (споживача): ступінь легкості керування, можливість одночасного охоплення контрольованих експлуатаційних показників, величина шуму, вібрації. ВАТ „Іскра” пропонує досить широкий асортимент продукції, в тім числі і лампи спеціального призначення. Так пропонуються зокрема лампи розжарювання з цоколем марки „В”, він характеризується підвищеними арго динамічними показниками, зокрема їх використовують на поїздах де спостерігається підвищена вібрація тощо.
Естетичні показники визначають естетичні властивості (дизайн) виробу: виразність і оригінальність форми, кольорове оформлення, ступінь естетичності тари (упаковки). Так продукція підприємства має віднедавна свою індивідуальну упаковку, виготовлену з високоякісного картону, і відповідно на якій нанесена інформація про виробника.
Патентно-правові показники відображають ступінь використання винаходів при проектуванні виробів: коефіцієнт патентного захисту, коефіцієнт патентної чистоти.
Для визначення рівня якості нових виробів використовується ряд методів: вимірювальний (об'єктивний), органолептичний, диференційований, комплексний. Об'єктивний метод означає оцінку рівня якості продукції за допомогою стендових випробувань та вимірювань з використанням приладів, лабораторного аналізу. Цей метод застосовується для вимірювання абсолютного рівня якості засобів виробництва та деяких властивостей споживчих товарів. Органолептичний метод ґрунтується на сприйманні якості продукції органами чуттів людини без застосування технічних вимірювальних та реєстраційних засобів. При цьому методі залучають експертів і застосовують бальну систему оцінки показників якості. Диференційований метод передбачає порівняння одиничних виробів з відповідними показниками виробів-еталонів або з базовими показниками стандартів (технічних умов). Комплексний метод полягає у визначенні узагальнюючого показника рівня якості оцінюваного виробу. Переважно це інтегральний показник, який обчислюється шляхом зіставлення корисного ефекту від споживання (експлуатації) певного виробу і загальної величини витрат на його створення і використання. Часто застосовують середньозважену арифметичну оцінку.
Одним із основних показників „збутової ” властивості товару чи послуги є конкурентоспроможність. Конкурентоспроможність
Дослідження конкурентоспроможності товару ВАТ “Іскра” можна простежити на експертних оцінках споживчої вартості і параметрів якості лампи загального призначення потужністю 100 Вт (прозора колба) для ринку України.
Результати оцінювання представлені в табл. 2.4.1. Діапазон оцінок: 1-10 балів (найкраще – 10).
Експертне дослідження проведене на підприємстві. Дані станом на грудень, 2002 року.
Таблиця 2.4..1
Експертні оцінки конкурентоспроможності ЛЗП 100 Вт,
виготовленої ВАТ “Іскра”
№ п/п
Споживчі властивості та інші параметри якості товарів
Оцінки товарів, бали



Вагомість,
%
“Іскра”
Україна
УфЕЛЗ, Росія
“Pila”,
Польща
“Їнгунь”
Китай

1.
Відпускна ціна
5
7
8
4
10

2.
Роздрібна ціна
30
6
6
3
8

3.
Фактичний термін свічення
15
7
7
9
4

4.
Міцність і якість зборки
20
7
6
9
3

5.
Зовнішні дефекти
15
8
7
9
3

6.
Енергозбереження
5
6
6
7
5

7.
Безпека в користуванні
10
7
6
9
2


Сума:
100
6,8
6,4
6,85
5,0


Розпізнання товарів важливе в першу чергу в мережі роздрібної торгівлі (в магазинах). Тому найважливішим для зовнішнього розпізнавання є упаковка товарів (самі товари мало відрізняються від товарів конкурентів). Зрозуміло, що гофроманжети (стандартна за радянських часів упаковка) не виконують таких функцій, тому була розроблена індивідуальна упаковка, яка містить такі розпізнавальні елементи:
кольорова гамма;
товарний знак і товарна марка;
зображення товару.
Високі споживчі властивості товари підприємства матимуть лише у разі проведення послідовної стратегії якості. На сьогодні підприємство має потенціал покращання якості і технічних параметрів товарів (наприклад, терміну служби лампи) без суттєвого підвищення цін на продукцію. Основною проблемою залишається людський фактор: рівень виробничої дисципліни, дотримання технологічних вимог, узгодженість в прагненнях і діях збутового, маркетингового, виробничого відділів та відділу якості.
Базове досьє конкурента, складене на підставі доступної для підприємства інформації, може бути наступним:
1) назва підприємства, тип власності: Уфимський ЕЛЗ “Свєт”, відкрите акціонерне товариство; рік заснування – 1941;
2) основні напрямки діяльності: електролампи загального та спеціального призначення, більше 200 найменувань
3) обсяги виробництва: див. Мал. 5.1. (частка ЛЗП – біля 70%)
4) нові товари (за останні 5 років): автомобільна лампа в кольоровій (янтарній) колбі, кварцево-галогенні лампи, електрогірлянди ялинкові та для вуличної ілюмінації, люмінесцентні (енергозберігаючі) лампи, мініатюрні лампи;
5) виробничі потужності і технологічне озброєння: потужність заводу – 220 млн.шт.;
введені в експлуатацію:
- швейцарське обладнання FALMA (екологічно чисте та безвідходне виробництво тіл розжарення);
- компресорну установку “Кайзер”;
- високошвидкісне обладнання Corning Glass Work з технологією “Ріббон” для виробництва цоколів;
6) рівень цін: експортні - в середньому на рівні “Іскри” (з відхиленням до 5% по асортименту);
7) основні ринки збуту: Росія (до 80% всього обсягу продукції); ринки СНД та ближнього зарубіжжя (Кавказький регіон, арабські та східно-європейські країни) – всього до 35 країн.
Досьє показує, що УфЕЛЗ є солідним конкурентом в ціновому сегменті, де працює “Іскра”, а отже основними рішеннями щодо нього можуть бути наступні:
- можливі зміни в ціновій політиці, зокрема тимчасові зниження цін в окремих регіонах для витіснення товарів-конкурентів;
- поступове покращання якості ламп, зокрема, окремих асортиментних видів;
- вихід на інші ринки, де даний конкурент та інші конкуренти є слабкими.
Джерела інформації для моніторингу конкурентів:
комерційні довідники типу EUROPAGES, GB Yellow Pages 2000, електронні довідники ТПП (типу Trade Opportunities в світовій мережі ТПП);
державна митна статистика;
державні офіційні статистичні дані по зовнішній торгівлі та макроекономіці з країн місця розташування конкурентів;
періодичні комерційні видання ("Бізнес" з доданками, "Галицькі контракти", БІКІ та інші);
місцева та іноземна преса (переважно, російська);
звіти відділів маркетингу та експорту;
інформація, отримана під час відряджень закордон, відвідувань заводів-конкурентів, візитів конкуруючих компаній;
інформація за результатами опитувань покупців-імпортерів.
Інформація про конкурентів (про ціни, рівень якості, обсяги продажів на тому чи іншому ринку) дає змогу:
проводити правильну цінову політику в тому чи іншому регіоні (де працюють вивчені конкуренти);
оцінити потенціальну нішу ринку, на яку може розраховувати підприємство;
прогнозувати обсяги збуту та можливі коливання попиту на продукцію підприємства.
Досьє на лампи розжарення загального призначення:
перші прототипи винайдені і розроблені у 19 ст. професорами Яблочковим (Росія) та Едісоном (США) незалежно один від одного;
в масовому виробництві – з 1880-х рр. (США, Німеччина, Англія);
основні технічні характеристики (за вимогами Міжнародної електротехнічної комісії):
- призначення: для загального, місцевого та зовнішнього освітлення в побуті та промисловості, для змінного струму 36, 127 і 220-240 В;
- середній термін свічення – 1000 год.;
- основні технічні елементи: скляна колба, вакуумна, з аргоновим або криптоновим наповненням; вольфрамове тіло розжарення (спіраль), молібденові тримачі спіралі,
сталевий або, більш прогресивний, алюмінієвий цоколь;
- основні види потужностей: 5-15, 25, 45, 60, 75, 100, 150, 200, 300 Вт;
- основні види колб: прозора, матова, кольорова;
- основні форми колб: грушоподібна, грибоподібна, свічкоподібна;
основні світові виробники: всього 12, основна частка виробництва (станом на 1998 р.) припадає на “Дженерал Електрік” (17%), “Філіпс” (33%), “Осрам” (25%), “Сільванія” (13%);
ціновий діапазон (відпускні): 0,2 – 1,0 дол. США.
Отже як видно з проведеного аналізу продукція нашого підприємства має достатньо конкурентних переваг, які забезпечують просування її на іноземні ринки. Проте слід зазначити досить слабку в порівнянні з іноземними виробник4ами матеріало – технологічну базу виробництва продукції на ВАТ „Іскра”. Керівництво підприємства чітко усвідомлює цей факт і в даний момент проводиться встановлення ще додатково двох ліній. Слід зазначити великі конкурентні переваги Іскри при виробництві держателів контактних пластин (чорне скло) яке закуповує в нашого виробника як польська „Pila” та і ряд інших лампових заводів. Також слід зазначити про експорт колб білоруськими виробниками. З цього випливає, що вартість виробництва цих складових для даних підприємств є вищою, що дає ще одну перевагу над конкурентами.