Зміст
Вступ………………………………………………………………………………..5
1. Підприємство в умовах ринкового господарювання………………………….6
2. Ресурси підприємства і їх використання………………………………………14
2.1. Основний капітал підприємства, його види і структура……………………14
2.2. Оборотний капітал підприємства, його види, склад та структура…………21
2.3. Персонал підприємства і його використання……………………………….22
2.4. Земельні ресурси підприємства та їх використання………………………..24
2.5. Водні ресурси підприємства та їх використання…………………………...24
3. Організація і оплата праці на підприємстві……………………………………26
4. Поточні витрати виробництва підприємства………………………………….29
5.Охорона праці на підприємстві………………………………………………..43
6. Особисті враження про функціонування підприємства як економічної системи……………………………………………………………………………..49
7. Пропоновані заходи щодо підвищення ефективності виробництва на підприємстві………………………………………………………………………..50
Висновок……………………………………………………………………………51
Список використаної літератури…………………………………………………52
Додатки
Вступ.
Виробнича економічна практика – складова частина навчального процесу.
Метою практики є систематизація, закріплення та поглиблення знань, набутих у процесі навчання; формування у студенті професійних умінь і навичок прийняття самостійних рішень під час роботи в реальних умовах функціонування підприємства; набуття практичного досвіду для продовження наукового дослідження економічних та виробничих процесів на підприємстві.
Проходження економічної практики буде відбуватися у Степанському споживчому товаристві.
Під час проходження економічної практики необхідно виконати наступні завдання:
- вивчити діяльність економічних служб підприємства;
- набути практичні навички виконання облікової, розрахункової та аналітичної роботи на підприємстві;
- зібрати матеріали для виконання індивідуальної роботи та написання звіту про результати практики;
- вивчити чинні законодавчі акти та інструктивні матеріали;
- набути досвіду роботи у трудовому колективі.
1. Підприємство в умовах ринкового господарювання.
Юридичний статус підприємства
Споживче товариство – це добровільне об’єднання громадян чи юридичних осіб для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану. Воно здійснює торгівельну, заготівельну, виробничу та іншу діяльність, не заборонену чинним законодавством України, сприяє створенню соціально-економічної інфраструктури в зоні своєї діяльності, є непідприємницьким товариством та має на меті отримання прибутку.
Діяльність споживчого товариства будується на принципах добровільності членства, демократизму, соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва, вільного господарського функціонування на основі ринкових відносин.
Відносини, пов’язані з створенням і діяльністю споживчого товариства регулюються Законом України «Про кооперацію», «Про споживчу кооперацію», іншими законодавчими актами України і нормативними документами споживспілок та Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілка).
Основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства є Статут.
Степанське споживче товариство – організація громадян, які об’єдналися для ведення господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб.
Споживче товариство вважається створеним, набуває права юридичної особи, здійснює господарську діяльність з дня його державної реєстрації, має самостійний баланс, печатку та штамп зі своєю назвою.
Місцезнаходження споживчого товариства: Рівненська область, Сарненський район, смт. Степань, вул. Дорошенка, 61.
Споживче товариство на добровільних засадах входить до складу Сарненської районної спілки споживчих товариств, виконує зобов’язання членів спілки, визначених її статутом, та має право вільного виходу з неї. Взаємовідносини між споживчим товариством та Сарненською районною спілкою будуються на договірних засадах.
Споживче товариство делегує спілці, членом якої воно є, частину своїх повноважень та виконання окремих функцій. Повноваження і функції, які споживче товариство делегує спілці, членом якої воно є, визначається загальними зборами членів споживчого товариства та закріплюється в договорі, що укладається між споживчим товариством та Сарненською районною спілкою споживчих товариств.
Для зміцнення зв’язків споживчого товариства з членами споживчого товариства у його складі створюються органи громадського самоврядування контролю, на кооперативних дільницях – дільничні кооперативні комітети, комісії кооперативного контролю, покликані залучати членів споживчого товариства до управління громадською та господарською діяльністю споживчого товариства, розривати його зв’язки з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, організаціями, установами різних форм власності, здійснювати контроль за роботою підприємств споживчої кооперації, які знаходяться на території дільниць.
Основними цілями і завданнями споживчого товариства є:
задоволення потреб своїх членів в товарах та послугах, сприяння розвитку їх трудової і соціальної активності, зростанню добробуту і культурного рівня;
захист прав та інтересів споживачів і обслуговуванню населення щодо забезпечення їх якісними товарами і послугами;
збереження власності в споживчій кооперації, захист її соціальних, економічних та майнових інтересів;
розвиток мережі торгових, виробничих, заготівельних та інших підприємств, співпраця з органами виконавчої влади і сільськогосподарськими товаровиробниками в створенні інфраструктури аграрного ринку;
забезпечення ефективності господарсько-фінансової діяльності, підвищення продуктивності праці працівників, їх соціальний захист шляхом збереження і створення нових робочих місць, впровадження нових технологій та передового досвіду, розвиток трудового суперництва, підготовка і перепідготовка кадрів;
дотримання основних принципів і методів кооперативної діяльності, широкого впровадження самоврядування і кооперативної демократії;
активне залучення населення у члени споживчого товариства.
Види діяльності
Для виконання цілей і завдань споживчим товариством передбачено можливість таких видів діяльності:
роздрібна і оптова торгівля продовольчими і непровольчими товарами, сільськогосподарською продукцією, сировиною, лікарськими засобами, ветеринарними медикаментами і препаратами, матеріалами, обладнанням, устаткуванням, транспортними засобами, запчастинами, паливом, паливо-змащувальними матеріалами, нафтопродуктами, торгівля нерухомістю;
громадське харчування;
закупівля у населення і товаровиробників усіх форм власності сільськогосподарської продукції, сировини, дикорослих плодів, ягід, грибів, лікарсько-технічної сировини, чорного і кольорового металобрухту, інших видів вторинної сировини, виробів підсобних підприємств і промислів;
виробництво продовольчих і непродовольчих товарів, сільськогосподарської продукції, будівельних матеріалів, тари;
відгодівля великої рогатої худоби, свиней, овець, птиці, кролів, вирощування зернових культур, овочів, фруктів, кормів, квітів, насіння тощо;
вирощування хутрових звірів;
розведення риби;
бджолярство;
надання послуг сільськогосподарським товаровиробникам щодо забезпечення їх засобами малої механізації, мінеральними добривами, отрутохімікатами, насінням, з обробітку землі;
здача в операційну оренду об’єктів нерухомості, транспортних засобів, обладнання, устаткування, іншого майна;
організація транспортного господарства і надання послуг;
організація і проведення аукціонів, ярмарок, виставок-продаж і ремонту взуття, одягу, побутової техніки, фотосалонах, пральнях, хімчистках, пунктах прокату побутової техніки;
інші види діяльності, які не заборонені чинним законодавством України.
Основою діяльності Степанського споживчого товариства є роздрібна торгівля продуктами харчування та іншими споживчими товарами. Товариство налічує 15 торгових точок в навколишніх населених пунктах.
Місія підприємства – комплексне, якісне та своєчасне задоволення потреб споживачів в продуктах харчування та інших непродовольчих товарах.
Діяльність споживчого товариства з одного боку має за мету якнайповніше задовільнити інтереси щоденних потреб пайовиків чи просто жителів села, а з іншого боку – діяльність споживчого товариства, як і будь – якої іншої комерційної структури направлена в умовах ринкових відносин на отримання прибутку як єдиного довгострокового фінансового інтересу. Досягти цієї мети і реалізувати її можна лише через максимальне задоволення потреб споживачів, забезпечуючи тим самим їх добробут та досягнення власних інтересів.
Споживче товариство реалізує товари складно-технічного асортименту, пропонуючи покупцям різні методи обслуговування – і реалізацію товарів в кредит і з відчутною торговою знижкою. При придбанні великогабаритних товарів в межах селища передбачена безкоштовна доставка товарів додому. Сьогодні робота споживчого товариства направлена на те, аби максимально привабити покупців, щоб люди «повернулися з базарів» до крамниць кооперативних, які приваблювали б їх зовнішнім виглядом, інтер’єром приміщення та широким асортиментом якісної та свіжої кооперативної продукції та культурою обслуговування.
Обсяги реалізації продукції
У 2007 р. дохід від реалізації продукції становив 3360,2тис.грн,у 2008р. – 2902,9 тис.грн,у 2009р. – 2991тис.грн.
Виробнича структура підприємства
2. Ресурси підприємства і їх використання
2.1. Основний капітал підприємства, його види і структура
Склад та структура основних фондів:
Матеріально-технічну базу підприємства визначають наявні і використовувані ним засоби і предмети праці (засоби виробництва).
Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх в процесі постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
Відповідно до П(С)БО 7 "Основні засоби" для здійснення бухгалтерського обліку основні засоби згруповані в 9 класифікаційних груп:
Земельні ділянки;
Капітальні витрати на поліпшення земель;
Будинки, споруди та передавальні пристрої;
Машини та обладнання;
Транспортні засоби;
Інструменти, прилади, інвентар (меблі);
Робоча і продуктивна худоба;
Багаторічні насадження;
Інші основні засоби.
В Споживчому товаристві застосовуються лише 4 групи, такі як:
1.Будинки, споруди та передавальні пристрої;
2.Інструменти, прилади, інвентар (меблі);
3.Транспортні засоби;
4.Інші основні засоби.
Таблиця 2.1.Склад та структура основних фондів підприємства
Групи основних фондів
Залишок на поч.року, тис грн
Наді йшло за рік
Вибуло за рік
Нараховано амортизації за рік
Залишок на кінець року


перв.варт.
знос

перв.варт.
знос

перв.варт.
знос

Будинки,споруди та передавальні пристрої
1099
681
27
16
16
21
1110
686

Інструменти,прилади,інвентар(меблі)
121
92
10
14
18
10
117
84

Транспортні засоби


5



5


Інші ОФ
8
1
4
7
1

5


Разом
1228
774
46
37
35
31
1237
770


Джерелами утворення основних фондів є кошти підприємства.
Амортизація основних фондів
Амортизація основних фондів виступає як економічна категорія – вартісна форма фізичного і морального зносу основних фондів, джерело відшкодування вартості тієї частини засобів праці, яка спожита у виробництві, але в основі амортизації лежать фізичні закономірності зношування основних фондів.
На даному підприємстві нарахування амортизації проводиться прямолінійним методом.
Кошти отримані від амортизації на підприємстві використовуються для оновлення основних виробничих фондів та поповнення оборотного капіталу.
Стан та рух ОФ підприємства
Основні фонди приймають є складовою частиною продуктивних сил і визначають ступінь розвитку матеріально–технічної бази підприємств. Тому від рівня забезпеченості ними підприємств і ефективності їх використання залежать результати господарської діяльності підприємства.
Забезпеченість підприємства ОФ
Для характеристики забезпеченості підприємства основними фондами використовують показники фондозабезпеченості та фондоозброєності.
Використання ОФ підприємства
Основними показниками, що характеризують використання основних фондів є фондовіддача та коефіцієнт використання календарного часу.
2.2. Оборотний капітал підприємства, його види, склад та структура
Склад і структура оборотних засобів підприємства
Оборотні активи
На поч..зв.періоду,тис.грн
На кін.звітного періоду,тис.грн

Виробничі запаси
11
2

товари
190
249

Грошові кошти та їх еквіваленти у нац.валюті
52
-

Інші оборотні активи
3
6

Усього
714
728


Заходи щодо поліпшення використання оборотних засобів підприємства
Поліпшення використання оборотних засобів підприємства досягається за рахунок прискорення оборотності оборотних засобів, що характеризується зменшенням тривалості перебування оборотних засобів підприємства на окремих стадіях їх обороту. Прискорення оборотності оборотних засобів відбувається за рахунок зменшення витрат матеріальних ресурсів на одиницю наданих послуг як у натуральному, так і в грошовому виразі, поліпшення матеріально-технічного забезпечення, поліпшення платіжної дисципліни(своєчасність розрахунків), матеріальне стимулювання.
2.3.Персонал підприємства і його використання
Чисельність,склад та структура персоналу підприємства
Кількість працюючих в Споживчому товаристві – 46 ос.,з них 44-жінки.
Кількість працівників,які мають вищу освіту за освітніми рівнями:
-неповна та базова середня освіта - 39;
-повна вища освіта – 4.
Використання робочого часу на підприємстві
На підприємстві встановлено 8-годинний робочий день, з 9:00 до 18:00.
Рівень продуктивності праці на підприємстві
Аналізуючи дані за попередні роки,бачимо,що продуктивність праці підвищувалась і по громадському харчуванню, і по торгівлі. Наприклад,у 2008р. продуктивність праці у сфері торгівлі становила 7383грн/ос.,а вже у 2009-12093грн/ос.,що становить 163,8%.
Підвищення продуктивності праці означає такі зміни у процесі праці, котрі скорочують робочий час, який необхідний для надання одиниці послуг. Економія живої праці означає підвищення продуктивності праці працівників даного підприємства.
Заходи щодо поліпшення використання персоналу підприємства , підвищення продуктивності праці
1) підвищення кваліфікації працівників;
2) проведення профілактичних заходів по скороченню захворюваності;
3) матеріальне зацікавлення працівників.
Витрати на персонал
До витрат пов’язананих з персоналом відносять:
- основна заробітна плата;
- додаткова заробітна плата ( надбавки та доплата до тарифних ставок та посадових окладів);
-оплата за невідпрацьований час(компенсація основної та додаткової відпусток);
-виплати працівникам за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
2.4. Земельні ресурси підприємства та їх використання.
Дане підприємство має кілька земельних ділянок в Степані та навколишніх селах.
Адреса зем.ділянки
Площа(кв.м)
Площа зем.ділянки.яка підлягає оподаткуванню
Сума земельного податку,яка підлягає сплаті,грн..

смт.Степань
10000,0
10000,0
6691,0

смт.Степань
350,0
350,0
243,92

смт.Степань
600,0
600,0
381,30

смт.Степань
400.0
400,0
93,16

с.Калинівка
500,0
500,0
227,45

с.Грушівка
700,0
700,0
263,20

с.Мельниця
900,0
900,0
374,22

с.Труди
1000,0
1000,0
347,40

с.Дворець
900,0
900,0
321,03

Усього
15350,0
15350,0
8942,68


2.5. Водні ресурси підприємства та їх використання
Плата за воду становить 64,26 грн. Вода використовується для санітарно-гігієнічних норм.
3.Організація і оплата праці на підприємстві
Заробітна плата як доход працівників
Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Оплата праці працівників СТ здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Формування фонду оплати праці
Фонд оплати праці складається з :
фонду основної заробітної плати
фонду додаткової заробітної плати
Склад фонду оплати праці,тис.грн.
Фонд оплати праці:
243,2

у т.ч.
фонд осн.з/п
225,2

фонд додаткової з/п
18,0

з нього :
-надбавки та доплати до тарифних ставок

2,2

Оплата за невідпрацьований час
15,8

Натуральна оплата праці,нарахована продукцією,що дозволена до виплати працівникам(Чорнобильські)
5,2


Форми та системи оплати праці
Визначення форм і систем оплати праці і матеріального заохочення, розмірів тарифних ставок і посадових окладів, а також затвердження положень про преміювання і виплату винагороди за підсумками роботи за рік здійснюється підприємством самостійно за погодженням з профспілковими комітетам і відображається в колективних договорах. При цьому адміністрація кожного підприємства забезпечує зв’язок оплати праці з її результатами через удосконалення нормативної бази праці.
Винагорода за виконану роботу працівникам підприємства виплачується за відрядною формою оплати праці.
Заходи щодо усталення з/п на підприємстві
Підвищення рівня середньої заробітної плати щороку.
Зростання частини основної заробітної плати у середній заробітній платі.
Умовами зростання фонду оплати праці є зростання обсягу надання послуг з урахуванням результатів продуктивності праці.
4. Поточні витрати виробництва підприємства
Механізм формування витрат підприємства
Формування витрат підприємства проводиться за допомогою Закону України “ Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні ” та на основі Національних Положень бухгалтерського обліку, затверджених наказами Міністерства фінансів України.
Економічні елементи витрат
1)Матеріальні витрати
2)Витрати на оплату праці
3)Відрахування на соціальні заходи: державне соціальне страхування, відрахування у Пенсійний фонд, відрахування у фонд зайнятості, страхування від нещасних випадків.
4)Амортизація основних фондів і нематеріальних активів
5)Інші витрати.
Комплексні статті витрат
- основна заробітна плата ;
- додаткова заробітна плата;
- відрахування на соціальні заходи.
Собівартість продукції та її види
Собівартість продукції характеризує грошовий вираз витрат на виробництво і продаж продукції. До складу собівартості включаються всі витрати підприємства за винятком витрат майбутніх періодів. До складу собівартості включають: нарахування на соціальні заходи, штрафи, витрати на екологію, страхування майна і працівників. На підприємстві розраховують загальну собівартість і собівартість одиниці наданих послуг. Загальна собівартість – це усі витрати підприємства. Собівартість одиниці продукції – грошовий вираз витрат на одиницю продукції.
Заходи щодо зниження витрат на підприємстві
1.Підвищення продуктивності праці;
2.Зниження витрат на збут;
3.Зниження адміністративних витрат.
5. Економічні основи господарювання підприємства і його результати.
Основними принципами комерційного розрахунку є:
- господарська самостійність підприємства;
- окупність витрат, прибутковість, самофінансування;
- матеріальна зацікавленість;
- матеріальна(майнова) відповідальність підприємства і його працівників;
- облік і контроль(гривневий).
Внутрішній госпрозрахунок, являється невід’ємною частиною господарського розрахунку треста, виробничого об’єднання, представляє собою його подальший розвиток і конкретизацію на основі доведення госпрозрахункових принципів управління до безпосередніх учасників процесу виробництва – первинних трудових колективів. Він покликаний на основі ініціативи і підвищення відповідальності трудових колективів структурних підрозділів забезпечити чітке виконання планових завдань, раціональне використання трудових і матеріальних ресурсів, підвищення якості всієї роботи і на цій основі сприяти росту ефективності суспільного виробництва. Тобто внутрішньогосподарський розрахунок покликаний регулювати і організувати відносини між структурними підрозділами первинної ланки народного господарства, які виникають в процесі виробництва.
Основними принципами внутрішньогосподарського розрахунку є: оперативно-виробнича і майнова самостійність підрозділу на основі плану, співвимір витрат з досягнутим результатом, матеріальна і моральна зацікавленість і відповідальність колективу працівників за кінцеві результати діяльності.
Оскільки СТ недержавна установа, то принципи комерційного та внутрішнього розрахунків є основою його діяльності.
6.Охорона праці на підприємстві
Протягом року на підприємстві систематично проводиться аналіз стану та перевірка охорони праці і техніки безпеки.Випадків травматизму не зафіксовано.
7.Особисті враження про функціонування підприємства як економічної системи
Під час проходження економічної практики я ознайомилася з господарською діяльністю Степанського споживчого товариства; зібрала матеріали для виконання індивідуальної роботи; ознайомилася з чинними законодавчими актами, які стосуються економічної діяльності підприємства, а також набула досвіду роботи у трудовому колективі.
Після проходження виробничої економічної практики на Споживчому товаристві, я можу зробити висновок, що підприємство функціонує нормально. Воно має перспективи подальшого розвитку, адже воно надає необхідні населенню послуги.
8.Пропоновані заходи щодо підвищення ефективності діяльності підприємства
Дане підприємство функціонує нормально. Але,на мою думку,можна провести заходи щодо покращення функціонування для отримання кращих результатів діяльності.
Одним із них є підвищення продуктивності праці. Для цього можна покращити умови праці працівників,розробити системи мотивації працівників до досягнення запланованого рівня продуктивності.
Також можна досягти підвищення ефективності за рахунок зменшення витрат.
Важливими для підвищення ефективності діяльності є підвищення рівня використання основних фондів та прискорення оборотності оборотних фондів.
Необхідними для підприємства є інвестиції на реконструкцію та переоснащення закладів,які належать підприємству.
Висновок
Метою практики була систематизація, закріплення та поглиблення знань, набутих у процесі навчання.
Я проходила економічну практику на Степанському споживчому товаристві.За час проходження економічної практики я виконала наступні завдання:
- вивчила діяльність економічних служб підприємства;
- набула практичні навички виконання облікової, розрахункової та аналітичної роботи на підприємстві;
- зібрала матеріали для виконання індивідуальної роботи та написання звіту про результати практики;
- набула досвіду роботи у трудовому колективі.
Список використаної літератури:
1.Закон України «Про оплату праці»
2.Гордійчук А.С.,Стахів О.А. Економіка підприємства.-навчальний посібник,-Рівне,2000.
3.