Фінансова звітність підприємств. Навчальний посібник 6.4.3 Примітки до фінансової звітності
Річний звіт дозволяє користувачам оцінити реальні зміни фінансового стану підприємства за рік. В цих умовах істотно зростає роль такої складової річного бухгалтерського звіту, дк примітки.
Під примітками до фінансових звітів необхідно розуміти сукупність показників і пояснень, яка забезпечує деталізацію і обгрунтованість статей фінансових звітів, а також іншу інформацію, що передбачена відповідними положеннями (стандартами).
Всі примітки до фінансових звітів поділяються на такі скла-добі (рис. 6.1.):
Рис. 6.1. Класифікація приміток до фінансових звітів за змістом
Обсяг інформації, який наводиться в примітках, та форму викладення матеріалу (у вигляді тексту, таблиць, схем тощо) підприємства визначають самостійно, дотримуючись вимог діючих нормативних актів.
Процес складання приміток умовно можна поділити на три основні етапи:
аналіз вимог до змісту приміток, встановлених діючиминормативними актами;
вибір необхідних розділів, "інформаційних блоківприміток; збір, обробка інформації для включення до оо-
Частина 1. Теоретична частина
раних розділів; вибір форми надання інформації, підготовка графічного матеріалу;
3) заключні процедури.
Б розділі "Облікова політика" у примітках до фінансових
звітів необхідно описати:
принципи оцінки статей звітності;
методи обліку щодо окремих статей звітності.
При прийнятті рішення про необхідність розкриття певного
аспекту облікової політики підприємство повинно враховувати, чи допоможе розкриття інформації користувачам зрозуміти вплив операцій та подій, наведених у звітах, на результати діяльності та фінансовий стан. Серед аспектів облікової політики, які підприємство може розкрити в примітках до звітів, може міститись інформація про; визнання доходів; принципи консолідації, включаючи дочірні підприємства; об'єднання підприємств; спільні підприємства; визначення та амортизацію матеріальних і нематеріальних активів; будівельні контракти; інвестиційну власність; оренду; витрати на наукові дослідження та розробки; запаси; податки, включаючи реструктуризовані; витрати на оплату праці; визначення грошових коштів та їх еквівалентів; облік за умов інфляції.
У примітках до бухгалтерського Балансу (форма 1) оцінка та наступне розкриття його окремих статей здійснюються згідно з відповідними Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку (П(С)БО 7-14).
Таблиця 6.7
Показники, що підлягають розкриттю в примітках до балансу (ф. № 1) (Актив)