НУ "Львівська політехніка"
Базовий напрям "Інформаційна безпека"
Білет N1
1. Схема якого пристрою зображена на рисунку? D D D
а) асинхронний двійковий лічильник; C C C
б) синхронний двійковий лічильник; R R R
с) регістр зсуву.

2. Який з алгоритмів виконання операції ділення (з відновленням остачі чи без відновлення остачі) забезпечує більшу швидкодію?
3. Які операції мають місце при імпульсно - кодовій модуляції?
а) дискретизація, квантування і кодування;
б) завадостійке кодування та дискретна модуляція.
4. Вкажіть, скільки операцій виконується при обчисленні виразу мови Паскаль (x+1/2)*(y+7/10)-3/4:
а) 8 б) 6 в) 7 г) 10 д) 4
5. Пряма адресація - адресація, при якій в команді вказана адреса даного (так, ні)
6. Дайте характеристику сенсорам розбиття скла та контактним сенсорам.
Контактні сенсори призначені для реєстрації факту пошкодження та руйнування конструкцій, на яких вони встановлені (скло, двері, склоблоки в опалювальних і неопалювальних приміщеннях). Електроконтактні виготовляються з тонкої алюмінієвої фольги товщиною 0,008 – 0,04мм і шириною до 12,5мм. Фольга наклеюється на полотнину дверей чи вікон, має клейкий шар. Іноді замість фольги використовується тонкий дріт. Ударно-контактні: на поверхні розміщуються рухомий та нерухомий контакти, принцип дії оснований на інерційних властивостях елементів при коливанні поверхні. П’єзоелектричні: використовують п’єзоелектричний ефект, що полягає в перетворенні механічних коливань в електричні сигнали. Бувають пасивні та активні.
Детектори розбиття скла призначені для реєстрації навмисного руйнування скляних конструкцій. Для цієї мети можна використовувати контактні сенсори, але найпоширенішими є акустичні детектори розбиття скла. Їх переваги: відсутність будь-яких елементів на поверхні скла; можливість контролю декількох вікон одним детектором. Акустичні детектори розбиття скла реагують на звук розбиття скла або удар об скло. Дозволяють контролювати цілісність скла розміром більш ніж 20*20 см.
7. Відповідальність за організацію діловодства несе :
начальник управління справами установи, організації
працівник установи, призначений наказом по установі, організації за ведення діловодства
керівник установи, організації
8. Означення простого числа.
Число р ??N , р ??1, називається простим, якщо р має лише два додатних дільники: 1 і р.
9. Привести схему очікуючого мультивібратора на логічних елементах І-НЕ, часові діаграми, що ілюструють його роботу, вираз для тривалості вихідного імпульса.
EMBED Visio.Drawing.11
10. Телеметричний сигнал має ширину спектру 100...500 Гц. Визначити число відліків цього сигналу за час 20 с.
EMBED Equation.3 - тривалість одного відліку
EMBED Equation.3 - число відліків сигналу
11. Класифікуйте мікропроцесори за призначенням, типом архітектури та системи команд.
За призначенням МП поділяють на універсальні та спеціалізовані:
1. Універсальні МП – це МП загального призначення, які розв’язують широкий клас задач обчислення, обробки та керування. Ці МП застосовуються в обчислювальних системах: персональних комп’ютерах, потужних серверах, робочих станціях та інших засобах обчислювальної техніки, а також при проведенні науково-технічних розрахунків з використанням операцій з плаваючою комою над 64-розрядними і більш довгими операндами.
Спеціалізовані МП призначені для розв’язання задач лише певного класу. До спеціалізованих МП належать: сигнальні, медійні та мультимедійні МП, однокристальні мікроконтролери (ОМК), трансп’ютери.
Цифрові сигнальні процесори (ЦСП) або сигнальні процесори (DSP – Digital Signal Processors) – призначені для цифрової обробки сигналів у реальному масштабі часу (наприклад, фільтрація сигналів, обчислення згортки, пряме та зворотне перетворення Фур’є). Для них характерними є: 1) наявність достатніх об’ємів внутрішньокристалічної пам’яті для даних і програм; 2) можливість захисту програм від несанкціонованого доступу; 3) підтримка режиму енергозбереження.
Мікроконтролери призначені для застосування у вбудованих системах управління, в тому числі і у побутових приладах. Сучасний МК є складною цифровою системою, розміщеною на кристалі. До її складу входять: 1) один 8ми або 16ти, чи рідше 32х розрядний процесор; 2) внутрішня пам’ять програми (від 1го до 10ків кбайт) та даних; 3) широкий набір інтерфейсних і периферійних пристроїв, зокрема, портів вводу/виводу, таймерів, аналого-цифрових перетворювачів та інших.
Для МК характерні: 1) широкі функціональні можливості; 2) високі технічні параметри; 3) низька вартість.
Медійні та мультимедійні процесори призначені для обробки аудіосигналів, графічної інформації, відеозображень, а також для розв’язування ряду задач у мультимедіакомп’ютерах, іграшкових приставках, побутовій техніці за рахунок створення симетричної мультипроцесорної системи з більш простими процесорами, що опрацьовують цілочисленні операнди.
Трасп’ютери – призначені для масових паралельних обчислень і роботи у мультипроцесорних системах. Для трансп’ютерів характерним є наявність внутрішньої пам’яті та вбудованого міжпроцесорного інтерфейсу, тобто каналів зв’язку з іншими ВІС МП.
За типом архітектури розрізняють МП з фоннейманівською архітектурою і МП з гарвардською архітектурою.
За типом системи команд розрізняють CISC (Complete Instruction Set Computing) – процесори з повним набором команд, в яких швидкодія опрацювання інформації визначається тактовою частотою МП. Тому підвищення швидкодії опрацювання інформації в них йшло по шляху підвищення тактової частоти. RISC (Reduced Instruction Set Computing) – процесори зі зменшеним набором команд, в яких велика швидкодія, навіть при використанні невисокої тактової частоти, досягається за рахунок технології опрацювання інформації.
12. Хто такий державний експерт з питань таємниць?
Це посадова особа, уповноважена здійснювати відповідно до вимог Закону віднесення інформації до державної таємниці у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, зміни ступеня секретності цієї інформації та її розсекречування.
13. На вхід транзисторного ключа з спільним емітером подано відкриваючу напругу Е1=5В. Коефіцієнт передачі струму ?=50; гранична частота підсилення транзистора f?=5МГц; напруга живлення Ек=10В; опори резисторів в колекторному і базовому колах транзистора Rk=1кОм; R?=5кОм.Визначити тривалість фронту включення ключа t?o.
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
14. Використовуючи кремнієвий стабілітрон (Uст=8 В, rд=10 Ом, Іст min =3 мА), побудувати параметричний стабілізатор постійної напруги і розрахувати його основні параметри: Кст, Rвих, ?. Дано: Uвих=16 В, Uвх=32 В, Rн=1,6 кОм.
Вхідний струм:I EMBED Equation.3 = EMBED Equation.3 + I EMBED Equation.3
Струм навантаження: I EMBED Equation.3 = EMBED Equation.3 = EMBED Equation.3 = 0,01(A) = 10(mA)
I EMBED Equation.3 = 3 10 EMBED Equation.3 + 10 10 EMBED Equation.3 = 13(mA)
Значення балансного резистора:
R EMBED Equation.3 = EMBED Equation.3
Коефіцієнт стабілізації параметричного стабілітрона:
K EMBED Equation.3 = EMBED Equation.3
Вихідний опір стабілізатора:
R EMBED Equation.3 ¦(r EMBED Equation.3
6) Коефіцієнт корисної дії:
? = EMBED Equation.3 %


Схвалено Методичною радою ІКТА
Протокол № 35 від 06.06.2007 р.
Заст. директора ІКТА П. Столярчук