Для узагальнення інформації про рух коштів, які за рішенням підприємства резервують для забезпечення майбутніх витрат і платежів та включення їх до витрат поточного періоду, призначено рахунок 47 „Забезпечення майбутніх витрат і платежів".
За дебетом рахунку відображають використання забезпечення, за кредитом — їх нарахування.
Рахунок 47 „Забезпечення майбутніх витрат і платежів" має такі субрахунки:
471 „Забезпечення виплат відпусток";
472 „Додаткове пенсійне забезпечення";
473 „Забезпечення гарантійних зобов'язань";
474 „Забезпечення інших витрат і платежів".
Облік забезпечення витрат пер-
Щсоналу
На субрахунку 471 ведуть облік руху та залишків коштів на оплату чергових відпусток працівникам. Також на цьому субрахунку узагальнюється інформація про забезпечення обов'язкових відрахувань (зборів) від забезпечення виплат відпусток на збори на обов'язкове державне пенсійне страхування, на обов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття та страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Сума відпускних повинна бути розподілена на витрати протягом того року, за який надається відпустка. Кожен місяць працівник заробляє частку суми відпускних, тому і заборгованість перед працівниками виникає кожний відпрацьований місяць, а отже, підлягає нарахуванню щомісяця або не рідше, ніж раз на квартал.
Коли ж працівникові оплачується відпустка, то сума відпускних нараховується за рахунок раніше нарахованого резерву. Сума забезпечення визначається щомісяця як добуток фактично нарахованої зарплати працівникам і коефіцієнта, визначеного як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового капіталу оплати праці.
Приклад 11.7. Припустимо, що плановий капітал оплати праці на 2003 рік становить 24000 грн. Відповідно, планова сума на оплату відпусток дорівнює 2000 грн.
2000
: 0,082
Обчислимо коефіцієнт:
24000
Припустимо, що у І кварталі заробітна плата працівникам становила 5000 грн. У тому самому кварталі у відпустку пішла одна особа, а сума її відпускних була 200 грн.
Обчислимо суму забезпечення на оплату відпусток: 5000 х 0,083 = 415 грн.
Як уже зазначалось, на субрахунку 471 узагальнюється інформація про забезпечення обов'язкових відрахувань (зборів) на обов'язкове соціальне страхування від суми забезпечень виплат відпусток. Оскільки в даний час загальний відсоток відрахувань на соціальне страхування умовно становить 37,82 %, то у І кварталі повинно бути нараховано: 415 х 37,82% = 156,95 грн. забезпечень на сплату зборів на обов'язкове соціальне страхування.
218