Модель економічного циклу Н.Калдора 5. Модель золотого правила нагромадження
Калдон припустив, що функція заощаджень та інвестицій описується S-подібно і пояснив це так: за умов спаду інвестиційний попит не еластичний до доходу бо в економ. існують незадіяні виробничі потужності. За умов піднесення попит на інвест. стає більш еластичним, але при досягненні повної зайнятості знову стає не еласт. Рівновага встанов. за умови S=I . На графіку є три т. рівноваги А,В,С. У т. В рівновага нестійка. На проміжку Уа-Ув недостатньо сукупного попиту рухає економіку до кризи, а на відрізку Ув-Ус до піднесення
Це співвідношення між рівнем споживання і заощадження. Оптимальною є норма заощаджень за якою умовах стійкої рівноваги економіки досягається максимально можливий рівень споживання. Графічно він дорівнює обсягу С. У т. Е1, Е2 нахили виробничої функції і лінії амортизації однакові. Отже, умовою для рівноваги є MRk=d.
6. Модель рівноваги грошового ринку.
Модель пояснює циклічні коливання ділової активності ендогенними чинниками: зміни у інвестиціях і заощадження.
I – ставка проценту, М/Р – реальні грошові залишки. Рівновага встановлюється у т. Е, де к-сть грошей, яку забезпечує банківська система, точно дорівнює к-сті грошей, яку хочуть мати господарства. Роль механізму віднов. рівноваги у короткостроковому періоді відіграє коливання ставки проценту на облігації та їхні ціни. Якщо впала до і1, то обсяг попиту зростає і навпаки
Модель стійкого (стаціонарного) стану економіки в економіці за Р. Солоу.
На малих обсягах валові інвестиції перевищують суму амортизації. Але у т. Е вони стають рівними амортизації. Отже існує такий обсяг капіталу на одного працівника, де валові інвестиції= амортизації, чистих інвестицій немає, ?k=0 і його наз. стаціонарним. У т.k1 обсяг валових інвестицій перевищує амортизацію (s>dk) – є приріст капіталу і зростає обсяг в-цтва, доки не досягне т. k*. У т. k2 все навпаки і також рівновага встанов. у т. k*. Умова рівноваги – s`f(k)=dk.
7. Модель впливу стримувальної монетарної політики
Спрямована на переборення інфляції в період буму. Мета ЦБ обмежити пропонування грошей. Проводиться комплекс заходів для зменшення кредитних ресурсів, зменшується величина грошового мультиплікатора, відповідно зменшується темпи зростання грошової маси і загального обсягу пропонування грошей. Гальмування росту цін.
Модель впливу рівня заощаджень на економічне зростання за Р. Солоу
Y=f(k) – виробнича ф-ція. Припущення – що зростає рівень заощаджень. З підвищенням рівня заощаджень до s`2 інвестиції збільшуються, ф-ція інвестицій піднімається вгору, обсяг капіталу на одного працівника зростає, зростає обсяг випуску, економіка швидко розвивається, доки інвестиції не досягають нової точки рівноваги. Підвищення рівня заощаджень забезпечує зростання, але не безперервне, воно триває до досягнення нового стійкого стаціонарного стану економіки.
8.
Модель впливу темпів зростання населення на економіку 9. Модель впливу стимулювальної монетарної політики на економіку
Спрямована на переборення безробіття. ЦБ приймає комплекс заходів для зменшення к-сті грошей в обігу, падіння % ставки.
10. Модель коротко та довгострокової кривої Філліпса 14. Модель встановлення довгострокової рівноваги на товарних ринках за зростання сукупного попиту (класичний підхід).
? - рівень безробіття, ? - темп інфляції. Крива Філліпса відображає обмежену залежність між рівнем безробіття та рівнем інфляції у короткостроковому періоді т. А – стабільний рівень цін і природній рівень безробіття ?f. Спадна траєкторія кривої відображає гострі делему суспільного вибору між інфляцією і безробіттям. У довгостроковому періоді рівень безробіття прямує до свого природнього значення і не залежить від рівня інфляції, від так лінія Філліпсанабуває вигляду вертикальної прямої на рівні прямого безробіття FL.
Якщо сукупний попит у короткостроковому періоді зросте з AD1 до AD2, то будуть скорочуватись товарні запаси, продукція буде розкуповуватись швидше, фірми піднімуть ціни. Обсяг попиту буде рухатись вздовж короткострокової криво AS1 до т. В, де встановиться короткострокова рівновага, а попит і пропонування буде збалансоване за вищого рівня цін, доки не почне реагувати ринок ресурсів. І так поступово то ціни, то ціна на ресурси до встановлення нової рівноваги. У довгостроковому періоді будь-яке розбалансування повертається у т. рівноваги за нового рівня цін( т. А рухається у т. С). Отже, єдиний результат зростання сукупного попиту в довгостроковому періоді буде досягнення нового, вищого за початковий, рівня цін. Реальний обсяг в-цтва і рівень безробіття повертаються до природного рівня.
Т. А одночасно і коротко і довго строкова рівновага. В цій т. перетинаються AD, AS i ASL(ситуація, коли фірма працює за даного рівня цін і стабільного рівня цін на ринку ресурсів).
11. Модель зміни рівноваги на товарних ринках під впливом експансії сукупного попиту (ADAS).
15. Модель встановлення довгострокової рівноваги за скорочення сукупного попиту (класичний та кейнсіанські підходи).
У моделі від зміни сукупного попиту виділяють три наслідки. На гр.А в кейнс. випадку зростання сукупногопопту призводить до зростання рівня випуску за незмінного рівня цін. На гр.Б, в основному кейн. випадку, ми отримаємо як збільшення випуску так і збільшення рівня цін. На гр. В, класичний випадок, зростання сукупного попиту має наслідок виключно зростання рівня цін.
12. Модель зміни рівноваги на товарних ринках під впливом технічного прогресу (ADAS)
Класики стоять на позиції саморегулювання ринкової системи. Сукупний попит знижується, ціни падають, підприємства скорочують обсяг пропонування це відзначається і на рівні % ставки і на з/п. ціни гнучкі фірми вносять поправки у свої очікування , вони поступово розширюють в-цтво.Отже, реальний випуск в-цтва повертається завжди до свого природного рівня, завдяки гнучким : рівнь цін, зарплати, % ставки. У кейнсіанському підході пропонування і сукупний попит не еластичні внаслідок не еластичності з/п. Коли AD падає, то падаютьі ціни і обсяг в-ства, економіка може падати безкінечно. Економіка за падіння AD не повертається на попередній рівень повної зайнятості, а застигає у стані депресії, застигає і рівень цін і зайнятись населення. Потрібне державневтручання.
На гр. видно, що сукупний попит не змінюється, а визначаємо вплив технічного прогресу на величину сукупного пропонування. На гр.А в кейнс. випадку зміщення AS1 в положення AS2веде др зниження рівня цін і збільшення реального обсягу в-цтва. На гр.Б, в основному кейн. випадкуі гр. В, класичний випадок, нова рівновага встановлюється за нижчого рівня цін і більшого обсягу випіску. Отже, як бачимо наслвдок технічного прогресу – зниження цін і збільшення обягу в-цтва у всіх випадках.
13. Модель негнучкості цін на товарних ринках (ефекту храповика)
Ефект храповика – це явище, коли ціни не гнучкі і не повертаються у попередню точку рівноваги. Сукупний попит скорочується від AD2 до AD1 , але ціни не знижуються, тому рівновага встановлюється в точці Е2 з меншим обсягом випуску У2, але з такими ж високими цінами, які були у стані рівноваги – Е3.