2. Маркетингова стратегія і програма.
2.1. Місія підприємства
Визначаючи місію досліджуваного підприємства, варто, перш за все скидатися на основний вид його діяльності. Отже, місією державного підприємства ”Зрічненське державне лісове господарство“ є заготівля, обробка та реалізація деревини, а також її безпосереднє використання для виготовлення супутної продукції. ...... така діяльність здійснюється в обсягах, що відповідають необхідним для повного задоволення потреб споживачів.
2.2. Стратегічні ......... розвитку підприємства
Визначивши місію досліджуваного лісового господарства, необхідно сформувати стратегічні ......... його розвитку.
До таких .......... маркетинг як наука відносить:
стратегія росту;
стратегія підтримки існуючого рівня;
стратегія скорочення.
В нашому випадку доцільно обрати стратегію росту, а саме, стратегію розширення ринку – стратегія, при якій підприємство спрямовує свою діяльність на охоплення нового ринку і пропонує на них вже існуючу продукцію.
Вибір такої стратегії можна обгрунтувати тим, що держлісгосп на сьогоднішнії день охоплює надто незначну частку ринку, що необхідно якимось чином вирішувати.
Щодо асортименту продукції, то розширювати його не доцільно, оскільки виробники – конкуренти вже зайняли весь можливий асортимент. Таким чином розширити ринок і збувати на ньому вже існуючу продукцію є найперспективнішим і найоптимальнішим варіантом вибору стратегії.
2.3. Короткострокові маркетингові цілі
Цілі Зарічненського державного лісового господарства мають як довгостроковий так і короткостроковий характер. Для того, щоб реалізувати сформовані стратегії, перш за все, необхідно поставити цілі, незалежно від їх характеру.
Короткострокові цілі можуть бути маркетинговими та фінансовими.
Щодо маркетингових цілей, то для даного підприємства, їх можна визначити такими:
виконання замовлень споживачів в обов’язковому порядку і у повному обсязі в термін максимально можливий, відповідно до обсягу замовлень;
до 31 жовтня поточного року дослідити можливі ринки для освоєння;
протягом наступного року збільшити частку ринку на 50% або, якщо можливо, більше;
збільшити кількість споживачів на 15 щомісяця.
2.4. Короткострокові фінансові цілі
Фінансові цілі:
збільшити обсяг виробництва у наступному році на 50 тис.грн. з цільовим призначенням збуту на нових ринках;
збільшити рентабельність виробництва на 10%;
збільшити обсяг реалізації до 8000 тис.грн.;
збільшити щомісячну реалізацію за асортиментом:
вагонка – 1000кв.м.;
двері/вікна – 50/100 шт.
2.5. Цільові ринки
Загальновідомою є інформація про те, що будь-яка виробнича діяльність спрямована на отримання прибутку, в першу чергу, шляхом пошуку найоптимальнішого варіанту задоволення тих чи інших потреб споживачів. Але, як відомо, не завжди попит перевищує пропозицію і підприємство як наслідок, стикається з рядом проблем, перш за все, це пошук ринків збуту, саме таких, на яких виготовлена продукція, що пропонується мала б стійкий попит.
З вище зазначеного можна зробити висновок, що підриємству необхідно шукати такі елементи ринку, де ..... сировина та виготовлена продукція матиме попит, де можливо буде реалізувати поставлені маркетингові та фінансові цілі.
Сегментацію ринку можливо здійснити за рядом ознак: географічні, демографічні, ........., соціально – економічні тощо. Враховуючи специфіку досліджуваного підприємства, вибір ....... споживчого ринку доцільно здійснити за географічною ознакою.
Отже, можна зробити висновок, що підприємство охоплює всі можливі для даного регіону та виду діяльності ринки. Але чому його частка на ринку області незначна? Перш за все, це пояснюється тим, що найбільша частина збутових зусиль на сьогодні спрямована на охоплення прилеглих до району ринків, а за географічно – демографічною особливістю, тут зосередженна порівняно незначна частка населення. Тому підприємству, аби досягнути поставлених цілей необхідно розширювати території збуту та обсяги ........(на сьогодні країнами, які постачають сировину підприємства є Німеччина, Бельгія, Чехія).
Виходячи зі специфіки лісового господарства, в нашому випадку, на прикладі державного підприємства такого типу у Зарічненському районі, необхідно визначити для подальшої діяльності ”співпрацю“ з диференційованим маркетингом, оскільки для досягнення максимальної прибутковості важливо охопити декілька елементів ринку, модефікувати деякі види товарів, розробити можливий асортимент нових( ексклюзивні надякісні будівельні матеріали, елементи тощо). Зважаючи на різноманітну сегментацію – встановити інший рівень цін для кожного елементу.
Отже маючи поставлену .... та цілі, а також обраний вид маркетингу можемо сформувати завдання щодо зміни...... маркетингу: для товарної політики – модифікація існуючого товару для підвищення конкурентоспроможності та пошу нового для більшого охоплення ринку; цінова політика з .... .... ... створення різних цін для різних сегментів ринку; збутова політика – розширення каналів збуту; політика просування – розширення методів просування товару, сировини.
2.6. Комплекс маркетингу
2.6.1. Товарна політика
Для того аби сформувати ефективну товарну політику неохідно вжити ряд заходів щодо дослідження асортименту товару, його переваг, недоліків, перспектив.
Основним видом діяльності підприємства є заготівля та первинна обробка деревини, але як і в будь-якому виробництві тут існує виготовлення супутної продукції( при основному виді діяльності – обробка деревини), а саме: дверних та віконних рам, серцевини дверей, доски, паркет, штахетнику тощо. Тому доцільно певних зусиль надати аби покращувати якість вже існуючого асортименту та створювати не менш якісні нові товари.
Уся продукція, що виготовляється характерна тим, що зроблена з виключно натуральної деревини без синтетичних домішок, що мають порівняно не високу ціну, оскільки сировина є .........., тобто не потребує надлишкових витрат.
Враховуючи вище сказане можемо зробити висновок щодо високої якості товарів, оцінюючи за ............. сировини, але щодо технологій, то саме це є однією з проблем виробництва: високий рівень відходів, не комплексна обробка, що має свої недоліки(втрата часу перш за все), .. .. .. . первинна обробка.
Оскільки продукціяє .... .. . . . . для використання ............ ..............як таке не має великого значення і є лише таким, яке зручне для ................................
Однією з переваг підприємства є обслуговування споживачів під замовлення, як одиничне так і велике за обсягом. Замовлення може бути як щодо конкретного товару так і щодо деревини. Виконуються індивідуальні роботи щодо обробки сировини яка належить замовнику. Повз замовлення підприємство здійснює доставку безпосередньо придбаних чи замовлених товарів клієнту за місцем, зазначеним в акті. За місцем розташування господарства діє виставка виробів з деревини, безкоштовна та відкрита для широкого загалу населення, де за потреби покупець, замовник чи співробітник може оцінити якість сировини та її особливості.
Оскільки підприємство є державним та діє саме у сфері лісового господарства, то реклама як така, не здійснюється і є не зовсім прийнятною чи необхідною для регіону. Щодо інших ринків, то увесь збут здійснюється за державним замовленням.
Товар підприємства, включаючи сировину має довгостроковий характер, використовується значно більше 1 року.
Для того, аби замінити, вдосконалити існуючу товарну політику, необхідно, перш за все, покращити якість існуючого товару( в нашому випадку покращити технології ); ввести виробництво нових одиниць, адже виробів лише з деревини, необхідно споживачу – безліч; впровадити схему гарантійного обслуговування(товар має довгостроковий характер); удосконалити особливі показники продукції для підвищення її конкурентноспроможності не лише на регіональному а й всеукраїнському ринках.
2.6.2. Цінова політика
Досліджуючи цінову політику підприємства варто: по-перше звернути увагу на витрати виробництва, по-друге на зовнішні фактори: тип ринку, рівень попиту(цінову еластичність попиту). Попередньо (підрозділ 2.6.1.) було зазначено, що на сьогодні виробництво є надвитратним, не застосовуються нові технології, і як наслідок – велика кількість відходів. Якщо впроваджувати виробництво нових одиниць товару, перш за все необхідно змінити чи вдосконалити процес виготовлення. Інакше не варто чекати високих прибутків.
Частка ринку яку займає господарство є незначною, тому необхідно вдатися до чисельних заходів аби покращити ситуацію що сформувалась. Одним зі способів є коригування рівня цін, в нашому випадку є такий за конкретно щодо кожного сегменту ринку.
Для того щоб сформувати конкретну цінову частину, варто обрати відповідні цінові стратегії для відповідного спямування маркетингової діяльності. Оскільки асортимент товару є не надто широким, та враховуючи всі вищеописані умови найдоцільніше запропонувати лісгоспу стратегії єдиних гнучких цін:
стратегія гнучких цін щодо впливу зовнішніх факторів;
стратегія ціноутворення за географічним ................
Збутова політика
Метою збутової політики є організація ефективного збуту виготовленої продукції. Найдоцільніше (з огляду на описані особливості діяльності та організації підприємства) обрати традиційну збутову систему (найбільш заощадлива для даного господарства, оскільки не потребує формування посередницьких систем через відсутність широкого асортименту та великих обсягів продажу). Відповідно найдоцільніше застосувати прямий нульовий канал: виробник - споживач. Навіть у випадку ..................збуту продаж здійснюється за індивідуальними замовленнями. Для ефективного впровадження такої збутової політики належним чином повинні бути налаштовані усі збутові канали.
Маркетингова політика комунікацій
Досконала політика комунікацій повинна складатися з 4 елементів:
Реклама
Public Relation
Персональний продаж
Стимулювання збуту
..................................... специфіка діяльності лісового господарства включає такі чинники як персональний продаж та public relation. Але варто ввести ..........., оскільки товар має особливості варті уваги широкого загалу. Щодо стимулювання збуту то для того щоб досягти помітних результатів, необхідно якнайшвидше та в повному обсязі виконати поставлені вище зазначені завдання та стратегії цінової, товарної і збутової політики аби заохотити споживача вже досягнутими результатами. До короткострокових заохочувальних стимулів можливо віднести ............. та акції (за певних умов).
Політика комунікації є надзвичайно важливим фактором, .......... підприємству, враховуючи в основному масові поставки сировини замовникам ефективно було б сформувати комунікаційний відділ, який налагоджував би контакти зі споживачами.
Розділ 1. ДОСЛІДЖЕННЯ ПОТОЧНОЇ РИНКОВОЇ СИТУАЦІЇ
Короткий опис ринку
1.1.1. Демографічна характеристика ринку
Державне підприємство ”Зарічненське лісове господарство“ знаходиться в смт.Зарічне, Рівненської області. Географічне розташування підприємства є надзвичайно вдалим, оскільки район є багатим на природні ресурси, необхідні для його ефективного та безперервного функціонування. А саме, географічний район господарства багатий на лісові ресурси – необхідні для здійснення основного виду діяльності – деревообробки.
Щодо демографічних характеристик ринку, то споживачами продукції досліджуваного підприємства є широке коло людей віком від 20 років, національностей, які проживають на вище вказаному регіоні (українці та емігранти з Росії, Білорусії), незалежно від освіти та складу сімей. Потреби у виробах .................стійкі, не залежні від змін на ринку та не прямо залежить від доходу громадян, серед таких потреб можна назвати: забезпечення житлових умов, будівництво, ремонтні роботи, потреби особистого характеру. Купівля товарів не має сезонного характеру (окрім деяких видів), є відносно стійкою.
Споживачів продукції підприємства можна розподілити за віковою ознакою: люди молодого, середнього та пенсійного віку. Особи пенсійного віку мають дещо інші, модернізовані погляди та пріоритети тому й потреби їх відрізняються. Якщо особи похилого віку використовують продукцію деревообробної галузі лише на задоволення ................. проблем, то молоді люди витрачають свої кошти і на такі потреби, як забезпечення комфорту житлових умов. В загальному весь товар, який виготовляє досліджуване підприємство є необхідним та доступним для всіх ”верств“ населення, та тим самим здатен задовольнити їх потреби у тому чи іншому виді виробів. Продукція не є предметом розкоші, а в певних випадках – предметом необхідності.
1.1.2. Ринкові потреби
Той факт, що державне підприємство ”Зарічненське лісове господарство“ ефективно функціонує вже десятки років свідчить про необхідність населення у виготовлюваній продукції та послугах, що надаються.
Потреби, які може задовольнити підприємство, носить фізіологічний характер. Адже продукція, що виробляється (вироби з деревини: дошки, будівельні матеріали, вагонка, ......., паркетні дошки, панельні дошки, труни тощо) необхідна скірізь і кожному у повсякденному житті, а саме у задоволені потреб будівництва, ремонтних робіт, для .................. приміщень.
Щодо товарів, які використовуються споживачами як ремонтні матеріали, то тут населення регіону має подвійну вигоду. По-перше продукція, яка виготовляється з натуральної деревини має відповідну якість і є конкурентноспроможною з ................................. які мають пластикові чи інші замінники, при цьому споживач виграє в ціні. По-друге, підприємство надає послуги з обробки деревини, яка попередньо належить клієнту з можливостями виготовлення необхідних матеріалів, при цьому особа має можливість зекономити свій час, зусиля та гроші. Процес економії неоднозначний, оскільки державне лісове господарство здійснює доставку товарів, що дає можливість зменшити витрати коштів на ті..........., які потребують витрати на перевезення, або включають їх у ціну.
Потреби споживачів, задоволені продукцією підприємства, надають їм матеріальні вигоди у вигляді покращення умов та якості життя, надання впевненості в собі тощо.
1.1.3. Тенденції ринку
Таблиця 1.1.
Основні показники ведення лісового господарства за 2005 рік

Показники
Рівненська обл.
Зарічненське
ДЛГ

1.
Обсяги продукції, робіт та послуг лісового господарства, тис.грн.

191600,0

6803,0

2.
Площа вирубки лісу, тис.га.
47,8
2,734

3.
Лісовідновлення, га.
4807
206

4.
Вирубка лісу, пов’язана з веденням лісового господарства, тис.га.

45,6

2,7


Діяльність підприємства займає незначну частку у діяльності лісових господарств області, хоча й має прибуток. Для того аби підтвердити фінансовий план на наступні роки необхідно розширити сфере збуту, розбудувати та активувати нові технології в діяльності, розширити асортиментність продукції та спектр послуг, що............................ Оскільки збитовість продукції, та коло споживачів є постійними, то вище зазначені засоби розширення діяльності зважаючи на інші фактори (матеріально – сировинна база, трудові ресурси) в перспективі дозволять досягти бажаного результату та ще ширше розвинути напрям функціонування підприємства.
Господарська діяльність підприємства
Для того щоб проаналізувати діяльність підприємства за останні 3 роки, необхідно визначити показники, які характеризують виробництво, стан господарства, його ефективність, його діяльність (ефективність використання ресурсів, фінансовий стан підприємства тощо).
Розрахуємо показники діяльності держлісгоспу за останні 3 роки.
Таблиця 1.2.
Фінансово – економічні показники господарської
діяльності підприємства
№ з.п.

Показники

Од.
вим.
2004
2005
2006
Відхилення







Абсолютне
Відносне







2005/
2004
2006/
2005
2005/
2004
2006/
2005


1.
Обсяг виробництва продукції

Тис.грн.
5856,5
7471,9
9451,7
+1615,4
+1979,8
127,6
126,5


2.
Обсяг реалізації продукції

Тис.грн.
5304,3
6655,9
8325,5
+1351,6
+1669,6
125,5
125,1


3.
Чисельність працівників

Чол.
291
288
291
-3
3
99,0
101,0


4.
Середньорічна вартість ОВФ
Тис.грн.
2316,8
2409,6
2543,2
+92,8
+103,6
104,0
105,5


5.
Продуктивність праці
Тис.грн./ос.
18,23
23,11
28,61
+4,88
+5,5
126,7
123,8


6.

Фондовіддача
Грн./грн.
2,53
3,1
3,72
+0,57
+0,62
122,5
120,0


7.
Прибуток від реалізації продукції

Тис.грн.
140,8
96,0
112,5
-44,8
+16,5
68,18
47,86


8.
Загальний фінансовий результат

Тис.грн.
34,3
13,3
-
-21,0
-
33,78
-


9.
Рентабельність виробництва продукції

%
1.5
1,59
1,55
+0,09
-0,04
106,0
97,48


10.
Рентабельність продажу

%
1,36
1,41
1,36
+0,05
-0,05
103,68
96,45


11.
Рентабельність капіталу

%
2,66
3,33
4,00
+0,67
+0,67
125,19
120,12


На основі аналізу діяльності підприємства можна зробити такі висновки:
аналізуючи діяльність підприємства за продуктивністю праці, можна зробити висновок, що продуктивність праці робітників має стійку динаміку до зростання як в 2005 так і 2006 році, але зважаючи на той факт що продуктивність праці в обох роках зростала майже з одинаковим темпом, чисельність працівників при цьому у 2005 році зменшилась на 3 чол., а у 2006 – аналогічно зросла. Зростаючу динаміку на підприємстві має і такий показник, як фондовіддача (у 2005 році – 22,5%, у 2006 – 20%), що, безперечно оцінюється позитивно. Матеріалоємність продукції у 2005 році порівняно з 2004 залишається незмінною, а у 2006 – в порівнянні з 2005 – зменшилась на 16,25%, при чому обсяг виготовлення продукції в обох випадках зростав, що свідчить про покращення ............. виробництва. Щодо витрат на 1грн. продукції, що була реалізована, то у 2005 році вони зменшились на 2,74%, а у 2006 – на 3% зросли, що оцінюється негативно. У 2005 році зменшився прибуток від реалізації на 31,82%, але у 2006 зріс на 17,86%, що не дає змоги оцінити такі досягнення як позитивні, оскільки зростання відбувається повільним темпом і не покриває минулих збитків. Загальний фінансовий результат має стійку і стрімку динаміку до зменшення, що є негативним явищем і потребує негайного вирішення.
В цілому діяльність підприємства перебуває в стані, який потребує покращення. Незначний ріст окремих показників ефективності не дає змоги підвищити результат загалом.
Характеристика товарної пропозиції підприємства
Державне підприємство ”Зарічненське лісове господарство“ як і інші, завчасно потурбувалося про визначення товарного виробництва та його асортименту. Товарну політику визначає сформований асортимент товарів.
Серед товарних одиниць підприємства можна назвати такі: дерев’яні дошки, бруси, ............., паркет, стружка, тирса (як побічний продукт), дерев’яні панелі, теслярські і столярні вироби, дерев’яна тара. Поряд з виготовленням основної продукції, підприємство надає супутні послуги з обробки деревини тощо. Процес реалізації як товарів, послуг так і надання певного виду робіт займає певну частку реалізаційного ринку області, а саме 3,6%. Такий показник є досить незначним, а отже має перспективи для збільшення.
Динаміку реалізації продукції найбільш зручно та доцільно сформувати у вигляді таблиці:
Таблиця 1.3.
Динаміка реалізації продукції за ............, .........................
№ з/п

Асортименти продукції

2004

2005

2006

1.
Дерев’яні дошки, кв.м.
835,6
916,4
987,7

2.
Паркет, кв.м.
1312
1411
1481

3.
Вагонна дошка кв.м.
1266
1334
1384

4.
Дерев’яні двері, шт.
44
32
38

5.
Віконні рами, шт.
64
54
68

6.
Панельні дошки, кв.м.
2420
2163
1885


Асортиментність вище зазначених товарів призначена для будівництва та здійснення ремонтних робіт, що сприяє задоволенню, преш за все, фізіологічних потреб (первинні).
Оскільки підприємство знаходиться в регіоні, багатому на лісові ресурси в розрізі численних видів деревини, то матеріально – сировинна база використовується не в повному обсязі. Такі обставини досліджуються підприємством і на наступні періоди діяльності доцільно здійснити ряд заходів для вдосконалення існуючих товарів (шляхом підвищення їх якості, експлуатаційних характеристик) та впровадження на ринок нових видів товарів (попередньо дослідивши потреби ринку та рівень їх необхідності серед населення).
Дослідимо прибутковість реалізації продукції та частку ринку, яку займає продукція підприємства.
Таблиця 1.4.
Характеристика прибутковості реалізації продукції на 2004 рік
№ з/п

Асортимент продукції
Обсяг реал.
грн.
Рентаб. продажу, %
Частка ринку

1.
Двері
1,2



2.
..................................
6,3



3.
Облицювальні дошки
0,3



4.
Столи тонісні
0,2



5.
Лавки
1,0



6.
Меблі кухонні
0,1



7.
Дошка для підлоги
0,1



8.
..........................
1,9



РАЗОМ:
11,1




З вище наведених даних можна стверджувати що продукція підприємства займає досить незначну частку ринку. Оскільки зазначені товари використовуються швидше у будівництві, то таке явище можна пояснити тим, що споживачі надають перевагу матеріалам модернізованого характеру – товарам – замінникам досліджуваних. Для того аби покращити ситуацію підприємству необхідно оновлювати технологію виробництва, щоб мати змогу наблизитись або й витиснути конкурентів.
Макросередовище підприємства
Досліджуване підприємство функціонує і, як інші, намагається організувати діяльність таким чином, аби максимально отримати економічні вигоди. Але існує ряд факторів (зокреме елементи мікро- та макросередовища) які негативно впливають на досягнення поставлених цілей. Розглянемо чинники макросередовища, які актуальні для досліджуваного підприємства.
Таблиця 1.4.1.
Дослідження впливу макроекономічних факторів
Фактори макросередовища
Рівень впливу


позитивний
нейтральний
негативний

Економічні
-
-
+

Демографічні
+
-
-

Політико – законодавчі
+
-
-

Науково – технічний прогрес
+
-
-

Екологічні
+
-
-

Соціально - ......................
-
+
-


Отже, дослідивши фактори макросередовища, можна зробити такі висновки:
безперечно, кожна з груп факторів має значний вплив, але найбільш значущим варто виділити фактор науково – технічного прогресу. А саме: рівень ..................... активності (за умови зменшення ..................) дає змогу зменшити витрати на матеріально – ресурсну базу та інші витрати (які поребують затрат , коштів підприємства - .............. породжує підвищення цін). Введення нових технологій дозволить більш ефективно використовувати ресурси (як виробничі так і трудові), повторно здійснювати обробку відходів та знаходити їм застосування, зменшити витрати на робочу силу (якщо виробничий прогрес буде автоматизованим). Відповідні вищезазнечені зміни зменшать витрати на виробництво вцілому, собівартість одиниці продукції, а отже збільшиться обсяг виробництва за незмінних витрат. Зменшення собівартості одиниці також буде зумовлено зменшенням витрат на оплату праці (та, відповідно, відрахувань). Таким чином підприємство матиме не лише товар за нижчою ціною, але й конкурентноспроможної якості та відповідних характеристик. Застосування науково технічної новизни тягне за собою ще ряд позитивних змін, а саме: підвищення продуктивності праці, появу нових видів продукції (розширення асортименту), а в майбутньому постійний пошук .................. концентрації технологічних зусиль дозволить підприємству за якісними характеристиками продукції не лише вийти на національний, а й на міжнародний ринки.
Усі інші вищедосліджені фактори також впливають на ефективність роботи підприємства, але значно меншою мірою та менш масштабно. На сьогоднішній день немає потреби у матеріалах та сировині, які залишаються незадоволеними, екологічний стан регіону – має рівень, що відповідає нормальному. Чисельність та територіальне розміщення населення та інші фактори дещо відрізняються від тих, які можна вважати позитивними, але не потребують негайного вирішення. Отже, підприємству, перш за все, необхідно покращити процес виробництва шляхом застосування науково – технічної перебудови.
Оцінка конкурентноспроможності підприємства
Лісове господарство є досить – таки поширеною галуззю діяльності у Рівненській області, що зумовлено значною часткою ліснистості регіону. Таким видом діяльності займається 16 підприємств, розміщених у районних центрах області. Зарічненське лісове господарство у своїй діяльності випереджує підприємства Острозького, Радивилівського, Гощанського, Демидівського, Корецького районів, про те обидва найближчі конкуренти : ”Дубровицьке лісове господарство“ та ”Володимирецьке лісове господарство“ майже вдвічі перевищують обсяги виготовленої продукції, пошук, наданих державного підприємства діяльність якого досліджується.
Отже проаналізуємо ринкові сратегії найближчих конкурентів, дані локалізуємо у вигляді таблиці.
Таблиця 1.5.1
Порівняльний аналіз ринкових стратегій найближчих конкурентів
Чим приваблює продукт споживача
Що пропонує


Зарічненський
держлісгосп
Дубровицький держлісгосп
Володимирецький
держлісгосп

Якість
середня
висока
середня

Низька ціна
помірна
помірна
помірна

Широкий асортимент
широкий
більш широкий
широкий

Доставка
надається
надається
-

Післяпродажне
обслуговування

-
певні види послуг

-

Місцезнаходження
вигідне щодо ресурсів
вигідне щодо споживача
вигідне щодо споживача


Таблиця 1.5.2
Матриця конкурентного профілю
Ключовий фактор
успіху

Ваговий коефіцієнт
Заріч.ДЛГ
Дубров.ДЛГ
Волод.ДЛГ



Значення показника
Рейтинг (2грх3гр)
Значення показника
Рейтинг (2грх5гр)
Значення показника
Рейтинг (2грх7гр)

Якість товару
0,4
3
1,2
4
1,6
4
1,6

Ціна товару
0,3
3
0,9
3
0,9
2
0,6

Канали збуту
0,1
2
0,2
3
0,3
3
0,3

Технічне обслуговування
0,1
1
0,1
1
0,1
1
0,1

Реклама і стимулювання збуту
0,1
1
0,1
1
0,1
1
0,1

Загальна оцінка
1
х
2,5
х
3,0
Х
2,7


Отже на основі проведених обчислень можна зробити висновок, що найбільш конкурентноспроможним з 3 досліджуваних підприємств є ДП ”Дубровицьке лісове господарство“ яке випереджає обидва інших по всіх критеріях оцінки. Для того щоб підвищити свій статус на ринку Зарічненському держлісгоспу необхідно вжити ряд заходів, а саме: підвищити якість продукції шляхом реорганізації виробництва, технічними засобами намагатися зменшити ціну продукції, незашкоджуючи її якісним характеристикам. Орієнтувати збутову політику на пошуки нових ринків збуту, оскільки місцеві є перенасиченими. Аби покращити конкурентноспроможність підприємства необхідно реорганізувати маркетингову політику та видозмінити реалізаційні стратегії, що в перспективі відкриє нові шляхи збуту, широкий ринок та необмежене коло споживачів. Адже покращення збуту потягне за собою необхідність у збільшенні виробництва (а саме його обсягів) та, очевидно, - збільшення прибутку (економічних вигод) від діяльності.
SWOT – аналіз
Аналізуючи стан та діяльність державного підприємства ” Зарічненське лісове господарство“, можна сказати, що його структура сформована не бездоганно, тому можна чітко визначити як сильні так і слабкі сторони. Наявність обох вищевказаних ознак свідчить про те, що існують певні переваги та недоліки в організації виробничого, наукового інвестиційного та інших структурних процесів на підприємстві. На жаль, таке явище свідчить про не повністю використовувані можливості, перш за все, в отриманні прибутку.
На основі вище вказаних показників та застосовуючи методи SWOT – аналізу сформуємо у вигляді таблиці дані проведеного аналізу.
Таблиця 1.6.1
SWOT – аналіз
Сильні сторони
Слабкі сторони

1.кваліфіковане, енергійне керівництво, що використовує нестандартні творчі методи роботи;
2.стійкі контакти зі споживачами, діловими партнерами;
3.висока кваліфікація робітників;
4.різноманітний асортимент продукції;
5.високий інноваційний потенціал;
6.надійні постачальники сировини;
7.висока фінансова стійкість.
1.застаріла продукція та технології;
2.застаріле устаткування;
3.погіршення ефективності роботи через застаріле обладнання.

Ринкові можливості
Ринкові загрози

1.високі ціни на товари конкурентів, що дає можливість використання стратегій низьких цін;
2.можливість виробництва супутніх товарів і послуг;
3.існуючі потреби у перепродажній підготовці товарів і їх післяпродажному обслуговуванні;
4.економічний ....... у розглянутих регіонах;
5.наявність каналів збуту для виходів на інші ринки;
6.прискорення темпів НТП;
7.можливість використання новинок;
8.наявність споживачів із різко ................... специфічними потребами та запитами.
1.наявність або поява сильних конкурентів;
2.наявність товарів замінників;
3.відсутність налагоджених ринкових механізмів;
4.зміна потреб і запитів споживачів;
5.різкі зміни смаків і уподобань споживачів;
6.падіння.................. ринку;
7.непридатність існуючих каналів збуту для реалізації нової продукції;
8.наявність бар’єрів для входження на ринок.


Отже, аналізуючи сильні та слабкі сторони в діяльності підприємства його ринкові можливості та загрози можна зробити висновок, що найдоцільніше обрати стратегію, яка спрямована на мінімізацію слабких сторін підприємства на основі використання маркетингових можливостей. Обгрунтувати такий вибір можна, наголосивши на тому, що сильні сторони не є радикальними і можуть підтримувати діяльність підприємства. А для того, аби досягти успіху необхідні зміни, яких можна досягти прийнявши новизну в організації діяльності та намагаючись позбавитись від усіх негативних впливів.
Оцінка ризиків
Для того аби досягти максимального бажаного ефекту, необхідно, згідно обраної стратегії вирішити які слабкі сторони потрібно нейтралізувати, яких загроз уникнути та саме яким шляхом.
Таблиця 1.7
Ризики та заходи щодо їх запобігання
Опис ризику
Опис заходів щодо попередження ризику або його ліквідації

1.наявність чи поява сильних конкурентів;
1.випередження дій конкурентів, атакуючий стиль підприємницької діяльності;

2.наявність товарів замінників;
2.зміна технологій виробництва або її модернізація, яка дала б змогу виготовити продукцію з якісними характеристиками та за меншою ціною;

3.відсутність налагоджених ринкових механізмів;
3.перебудувати збутову політику, удосконалити зв’язки зі споживачами;

4.зміна потреб і запитів споживачів;
4.орієнтуватися на потреби споживачів, намагатися виготовити те, що їм потрібно, а не те, що потрібно продати;

5.наявність бар’єрів для входження на ринок.
5.сформувати основні зусилля на пошук такого виду продукції, попит на який ще не задоволений ринком.


Деякі ризики визначені у SWOT – аналізі мають подібний зміст і потребують аналогічних шляхів вирішення. Зарічненському держлісгоспу необхідна чітка маркетингова стратегія, яка б дозволила позбавитись слабких сторін ризиків та досягти максимальної потужності та стійкості підприємства.