ВСТУП
Кожна фірма, підприємство, організація чи установа, яка займається виробництвом, наданням послуг тощо, несуть відповідальність за свою діяльність. Для контролю і врегулювання роботи фірм, організацій ведеться бухгалтерський облік.
Прийнятий 16 липня 1999 року Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” відкрив шлях до перетворення бухгалтерського обліку в реальний інструмент управління.
Облік – це основа основ підприємства будь-якої форми власності і держави загалом. Він є дійсним інструментом, який дозволяє приймати правильні та зважені рішення.
Бухгалтерський облік - це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
В процесі діяльності фірми виконуються роботи для отримання вигод керівником. З метою отримання прибутків робляться внески (вклади), тобто інвестиції. Щоб точно і вірно зробити всі “кроки” потрібно знати про діяльність фірми. Всю повну інформацію про дані організації (фірми, установи) надає бухгалтерських облік.
Тобто, метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та руху грошових коштів підприємства.
Звітність є одним із найважливіших елементів методу бухгалтерського обліку та являє собою систему взаємопов’язаних узагальнюючих показників, що характеризують фінансовий і майновий стан підприємства за звітний період.
Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Всі ці показники ми й розглянемо на основі приватного підприємства „Рекламно-продюсерський центр ТЕРРА-У”.
ОСОБЛИВОСТІ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
ТА ЇЇ КОРОТКА ХАРАКТЕРИСТИКА
ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО „РЕКЛАМНО-ПРОДЮСЕРСЬКИЙ ЦЕНТР ТЕРРА-У”, скорочена назва ПП „РПЦ ТЕРРА-У”, створено у відповідності з Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, законами України: „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, „Про власність”, „Про зовнішньоекономічну діяльність”.(див. дод. 1)
Засновником ПП „РПЦ ТЕРРА-У” є громадянин України: Плоский Юрій Олексійович.
Місце знаходження ПП „РПЦ ТЕРРА-У”: м. Рівне, вул. Степана Бандери, буд.41. Дата створення: 02.12.2005. Місце проведення державної реєстрації – Виконавчий комітет Рівненської міської ради. (див. дод. 2)
Основні види діяльності ПП „РПЦ ТЕРРА-У” є:
реклама;
виробництво фільмів;
розповсюдження фільмів;
діяльність у сфері радіомовлення та телебачення.
Директором ПП „РПЦ ТЕРРА-У” може бути засновник підприємства, або призначена ним згідно контракту особа. Директор керує всією господарською діяльністю підприємства і організує його роботу. Директор несе відповідальність за результати роботи підприємства перед власником. (див. дод. 1)
Повноваження трудового колективу реалізуються загальними зборами і Радою трудового колективу, члени якої обираються відкритим голосуванням на зборах трудового колективу строком на 2 роки, не менше як 2/3 голосів. Органом, який представляє інтереси трудового колективу, є Рада трудового колективу.
ПП „РПЦ ТЕРРА-У” є платником податку (див. дод. 3) за загальною системою оподаткування (див. дод. 5) і сплачує такі податки:
прибутковий податок;
місцеві податки:
за комунальні послуги;
з доходу фізичних осіб.
податок на додану вартість;
податок на прибуток; (див. дод. 7)
податок з реклами.
До органів міської статистики ПП „РПЦ ТЕРРА-У” не подає поки що ніяких звітів, тому що підприємство почало працювати тільки з лютого 2006 року. Але ПП „РПЦ ТЕРРА-У” занесено до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. (див. дод. 4)
2. ОРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
Організація ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” здійснюється у відповідності із Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Ведення бухгалтерського обліку згідно п.4 ст.8 Закону покладається на бухгалтерію підприємства.
Запроваджений новий План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій (див. дод. 6) та інструкцію про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку на ПП „РПЦ ТЕРРА-У”.
Забезпечується дотримання єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності на основі Положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Облікова політика застосовується у такий спосіб, щоб фінансові звіти повністю відповідали усім вимогам Закону та кожного конкретного Положення (стандарту). Застосовуються передусім ті підходи та методи обліку для ведення бухгалтерського обліку та подання інформації у фінансових звітах, які передбачені Положеннями (стандартами) та найбільше адаптовані до діяльності підприємства.
Згідно ПБО 1 ведення бухгалтерського обліку та складання фінансових звітів (за винятком звіту про рух основних коштів) проводиться за принципом нарахування та відповідності доходів і витрат, за яким для визначення фінансового результату звітного періоду зіставляються доходи звітного періоду з витратами, які було здійснено для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в обліку і звітності у момент їх виникнення, незалежно від часу надходження і оплати грошей.
Ведення бухгалтерського обліку та складання фінансових звітів відповідає таким якісним характеристикам:
- дохідливість та однозначність тлумачення;
- доречність;
- достовірність;
- порівняність даних.
Ведення бухгалтерського обліку та складання фінансових звітів на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” здійснюється з дотриманням таких принципів:
- автономності підприємства, не відображуючи у фінансовій звітності підприємства особисте майно і зобов'язання власників;
- безперервності діяльності підприємства;
- періодичності ( звітним періодом є календарний рік, проміжна- місячна, квартальна звітність - складається наростаючим підсумком з початку звітного року);
- історичної (фактичної) собівартості - пріоритет оцінки активів, виходячи з витрат на їх виробництво та придбання;
- нарахування та відповідності доходів і витрат;
- повного висвітлення;
- послідовності;
- обачності, запобігаючи заниженню оцінки зобов'язань та витрат і завищенню оцінки активів і доходів підприємства;
- превалювання змісту над формою;
- єдиного грошового вимірника, застосовуючи згідно статті 5 Закону "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" грошову одиницю України.
До складу форм бухгалтерської звітності входить Баланс (див. дод. 8), Звіт про фінансові результати (див. дод. 9). Щокварталу та в кінці року подається до органів Державної податкової адміністрації Баланс підприємства та Звіт про фінансові результати.
За належне зберігання первинних документів, облікових реєстрів і бухгалтерських звітів несе відповідальність бухгалтер.
Первинні документи та облікові реєстри, що пройшли обробку, а також бухгалтерські звіти передаються до архіву. Вони зберігаються в бухгалтерії у зачинених шафах. Бланки суворої звітності зберігаються у сейфі. Первинні документи поточного місяця, що пройшли обробку ручним способом і відносяться до відповідного облікового реєстру, комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються і супроводжуються довідкою до архіву.
Зберігання первинних документів та облікових реєстрів, що пройшли обробку і були підставою для складання звітності, а також бухгалтерських звітів, оформлення і передачу до архіву забезпечує головний бухгалтер.
ПП „РПЦ ТЕРРА-У” для організації бухгалтерського обліку користується комп’ютерною програмою "1С: Бухгалтерия 7.7". (див. дод. 10)
"1С: Бухгалтерия 7.7" є складовою частиною системи програм "1С: Предприятие 7.7" - її компонентою.
Набір програм "1С: Предприятие 7.7" є універсальною програмою автоматизації діяльності підприємства, яка використовується для будь-яких розрізів економічної діяльності підприємства, в тому числі й різних ділянок бухгалтерського обліку. Програма "1С: Предприятие 7.7" має компоненту структуру.
Всього існує три основні компоненти:
1) "1С: Бухгалтерия 7.7";
2) "1С: Оперативний учет 7.7";
3) "1С:Расчет 7.7".
"1С: Бухгалтерия 7.7" - це програма для ведення бухгалтерського обліку, що може застосовуватись на підприємствах різних форм власності та видів діяльності.
3. ОБЛІК ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ І НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ
Необоротні активи – це матеріальні та нематеріальні ресурси, які належать установі та забезпечують її функціонування і строк корисної експлуатації яких, як очікується, становить більше одного року.
Основні засоби – матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання яких більше одного року.
Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби і розкриття інформації про них у фінансовій звітності суб’єктів господарювання регламентуються П(С)БО 7 „Основні засоби”.
Завданням бухгалтерського обліку основних засобів є:
документально правильне і своєчасне відображення в облікових регістрах інформації про наявність і рух (надходження та вибуття) основних засобів з урахування їх приналежності підприємству;
забезпечення контролю за їх схоронністю;
визначення ступеня їх зношеності;
визначення витрат на відновлення основних засобів тощо.
Нематеріальний актив – немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований та утримується підприємством з метою використання протягом періоду більше одного року для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам.
На балансі ПП „РПЦ ТЕРРА-У” основні засоби, нематеріальні активи та взагалі необоротні активи не числяться. ПП „РПЦ ТЕРРА-У” орендує всі основні засоби.
4. ОБЛІК ЗАПАСІВ
Запаси – активи, які:
утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності;
перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;
утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством.
Відповідно до наказу про облікову політику, одиницею запасів для бухгалтерського обліку є кожне найменування виду запасів:
Виробничі запаси (сировина, основні та допоміжні матеріали, комплектуючі вироби, паливно-мастильні матеріали, тощо);
Товари, придбані (отримані) для продажу.
Зарахування запасів на баланс проводиться за їхньою первинною вартістю, визначеною відповідно до норм П(С)БО 9 “Запаси” п. 9.
Уцінку (або дооцінку раніше уцінених) запасів, ціна який знизилась на дату балансу, внаслідок псування або втрати очікуваної економічної вигоди від їхнього використання здійснювати за чистою вартістю реалізації по кожній одиниці запасів, визначеній відповідно до п. 26 П(С)БО 9 “Запаси”
Оцінку запасів при відпуску у виробництво, реалізацію, внутрішньому переміщенні в межах ПП „РПЦ ТЕРРА-У” та іншому вибутті на даному підприємстві здійснюється за методом ідентифікованою собівартістю відповідної одиниці.
При надходженні запасів на підприємство від постачальників складаються товаро-транспортні накладні, рахунки, накладні. Одержання товаро-матеріальних цінностей безпосередньо у постачальника або транспортної організації здійснюється матеріально-відповідальною особою, на яку виписується на підприємстві довіреність на одержання матеріальних цінностей. Це документи суворого обліку, які реєструються у спеціальному журналі.
Якщо розбіжностей при прийнятті ТМЦ не виявлено, то підприємство складає приймальний акт.
Якщо товаро-матеріальні цінності купує матеріально-відповідальна особа за готівку, то документом, що підтверджує оприбуткування товаро-матеріальних цінностей є товарний чек або чек касового апарату, або квитанція прибуткового касового ордеру.
Запаси визнаються активом, якщо існує вірогідність того, що ПП „РПЦ ТЕРРА-У” в майбутньому отримає економічні вигоди, пов’язані з їх використанням, і їх вартість може бути достовірна визначена.
Одиницею бухгалтерського обліку запасів є їх назва або однорідна вид. Тому в подальшій класифікації групи запасів поділяються на підгрупи а в середині них - на види, сорти, марки.
Важливе значення для правильного обліку має також порядок оцінки запасів. Згідно з Положенням ( стандартом) 9 придбані або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первинною вартістю.
Синтетичний облік наявності і руху виробничих запасів ведеться на рахунку 20 „Виробничі запаси”. По дебету рахунка 20 „Виробничі запаси” відображаються надходження відповідних запасів на підприємство та збільшення їх вартості в результаті до оцінки, по кредиту – витрати на виробництво, відпуск в переробку, на сторону, а також зменшення вартості запасів внаслідок уцінки.
Приймання матеріалів, що надійшли на склад здійснюється на підставі накладної. При цьому недостача матеріальних цінностей, виявлена при прийманні їх на склад оформляється приймальним актом. Цей акт є підставою для пред’явлення претензій винуватцю недостачі матеріальних цінностей.
На ПП „РПЦ ТЕРРА-У” облік запасів існує тільки на двох рахунках 20 „Виробничі запаси”, субрахунок 201 „Сировина й матеріали” та рахунку 28 „Товари”, субрахунку 281 „Товари на складі” на якому також відображається готова продукція. (див. дод. 18.1, 18.2,11,12)
5. ОБЛІК ВИПЛАТ ПРАЦІВНИКАМ
Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вираженні, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконання роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Джерелом коштів на оплату праці є дохід.
Облік оплати праці на підприємстві здійснюється відповідно до штатного розкладу, затвердженого директором. Основою організації оплати праці є тарифна система, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, тарифно-кваліфікаційні довідники.
Облік особового складу працівників здійснює відділ кадрів, де ведеться: книга наказів (розпоряджень) про прийняття, переведення та звільнення з роботи; книга обліку руху трудових книжок та вкладишів до них; прибутково-видаткова книга обліку бланків трудових книжок та вкладишів до них; особові листки та картки, книга протоколів загальних зборів трудового колективу.
Первинними документами, на підставі яких ведеться облік особового складу, є: наказ про прийняття на роботу, особова картка, наказ про припинення трудової угоди.
Облік робочого часу здійснюється за допомогою табеля, де відображається час, відпрацьований кожним працівником, неявка на роботу із зазначенням причин.
Сума заробітної плати, що підлягає до виплати кожному працівнику, визначається у платіжній та розрахунково-платіжній відомості, де зазначаються:
- сума нарахованої заробітної плати;
- надбавки та доплати;
- нарахування відпусткових та за листком тимчасової непрацездатності;
- утримання із заробітної плати.
Суми відрахувань у Фонди обов’язкового соціального страхування відображаються у звідному листі.
Узагальнення інформації про розрахунки з персоналом з оплати праці ведеться на рахунку 66 “Розрахунки з оплати праці”, який має субрахунок:
661 “Розрахунки із заробітною платою”.
Аналітичний облік розрахунків з персоналом ведеться за кожним працівником, видами виплат та утримань.
Облік розрахунків за зборами поділяється на (див. дод. 11,12,17):
- обов’язкове державне пенсійне страхування – 31,8%;
- обов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням – 2,9;
- обов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття – 1,3%;
- обов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворюваннях – 0,67%
За іншими розрахунками за страхуванням ведеться на рахунку 65 “Розрахунки за страхуванням”. За кредитом рахунка 65 відображаються нараховані зобов’язання за страхуванням, а також одержані від органів страхування кошти, за дебетом – погашення заборгованості та витрачання коштів страхування на підприємстві.
Витрати на оплату складаються з: фонду основної заробітної плати, фонду додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних витрат.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу згідно з встановленими нормами праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) та відрядних розцінок для працівників і посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за роботу, виконану понад встановлених норм, за трудові успіхи і винахідництво та особливі умови праці. Вона складається з доплат, надбавок, гарантійних та компенсаційних виплат, передбачених чинним законодавством, премій, пов'язаних з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які здійснюються понад встановлених зазначеними актами норм.
3 оплати праці членів трудового колективу і осіб, що працюють на підприємстві за трудовими угодами, договорами підряду, за сумісництвом, виконують разові і випадкові роботи, відбуваються різного роду утримання. За своїм характером вони поділяються на 2 групи: обов'язкові та утримання за ініціативою підприємства.
Обов'язкові утримання включають податок з доходів фізичних осіб, утримання до Пенсійного фонду, утримання збору на соціальне страхування на випадок безробіття, утримання за виконавчими листами.
Окрім заробітної плати потрібно згадати про виплату відпускних та лікарняних. Сума відпускних розраховується множенням середньої заробітної плати (яка розраховується як частка між сумою зарплати за 12 міс або фактично відпрацьований час на кількість календарних днів у році за мінусом святкових і вихідних) на кількість календарних днів відпустки
Розрахунок лікарняних проводиться таким чином середня заробітна плата за 6 місяців (яка розраховується , як частка між сумою заробітної плати за 6 міс.та кількістю робочих днів в 6-ти місяцях) множиться на коефіцієнт ,який враховує страховий стаж : Кст=1 , якщо стаж> 8 років,
Кст=0,8, якщо стаж 5-8 років
Кст= 0,6 , якщо < 5 років)
і все це множиться на кількість днів тимчасової непрацездатності (робочі дні).
На ПП „РПЦ ТЕРРА-У” заробітну плату з банку забирає бухгалтер і по чеку видає працівникам.
6. ОБЛІК ВИТРАТ НА ВИРОБНИЦТВО І КАЛЬКУЛЮВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ (ТОВАРІВ, РОБІТ, ПОСЛУГ)
Основні види діяльності ПП „РПЦ ТЕРРА-У” є:
реклама;
виробництво фільмів;
розповсюдження фільмів;
діяльність у сфері радіомовлення та телебачення.
Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.
Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
Якщо актив забезпечує одержання економічних вигод протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами.
Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.
До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються:
- прямі матеріальні витрати;
- прямі витрати на оплату праці;
- інші прямі витрати;
- змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.
Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством. На ПП „РПЦ ТЕРРА-У” калькуляція не проводиться.
До складу прямих матеріальних витрат включається вартість сировини та основних матеріалів, купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат.
До складу прямих витрат на оплату праці включаються заробітна плата та інші виплати робітникам, зайнятим у виробництві продукції, виконанні робіт або наданні послуг, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат.
До складу інших прямих витрат включаються всі інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат, зокрема відрахування на соціальні заходи, плата за оренду земельних і майнових паїв, амортизація, витрати від браку, які становлять вартість остаточно забракованої продукції (виробів, напівфабрикатів), та витрати на виправлення браку за вирахуванням: остаточно забраковано! продукції за справедливою вартістю; суми, що відшкодовується працівниками, які допустили брак; суми, що одержана від постачальників за неякісні матеріали і комплектуючі вироби тощо.
До складу загальновиробничих витрат включаються:
Витрати на управління виробництвом (оплата праці апарату управління цехами, дільницями тощо; відрахування на соціальні заходи й медичне страхування апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо).
Амортизація основних засобів загапьновиробничого (цехового, дільничого, лінійного) призначення.
Амортизація нематеріальних активів загальновиробничого (цехового, дільничого, лінійного) призначення.
Витрати на утримання, експлуатацію та ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення.
Витрати на вдосконалення технології й організації виробництва (оплата праці та відрахування на соціальні заходи працівників, зайнятих удосконаленням технології й організації виробництва, поліпшенням якості продукції, підвищенням її надійності, довговічності, інших експлуатаційних характеристик у виробничому процесі; витрати матеріалів, купівельних комплектуючих виробів і напівфабрикатів, оплата послуг сторонніх організацій тощо).
Витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень.
Витрати на обслуговування виробничого процесу (оплата праці загальновиробничого персоналу; відрахування на соціальні заходи, медичне страхування робітників та апарату управління виробництвом; витрати на здійснення технологічного контролю за виробничими процесами та якістю продукції, робіт, послуг).
Витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього природного середовища.
Інші витрати (внутрішньозаводське переміщення матеріалів, деталей, напівфабрикатів, інструментів зі складів до цехів і готової продукції на склади; нестачі незавершеного виробництва; нестачі і втрати від псування матеріальних цінностей у цехах; оплата простоїв тощо).
Витрати, пов'язані з операційною діяльністю, які не включаються до собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), поділяються на адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати.
До адміністративних витрат відносяться такі загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством.
Витрати на збут включають такі витрати, які пов'язані з реалізацією (збутом) послуг (товарів, робіт, продукції). На ПП „РПЦ ТЕРРА-У” саме використовується цей єдиний, для цього підприємства, вид витрат, який знаходиться на рахунку 93 „Витрати на збут”. (див. дод. 18.18,11,12)
До інших операційних витрат включаються:
- витрати на дослідження та розробки відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи";
- собівартість реалізованої іноземної валюти, яка для цілей бухгалтерського обліку визначається шляхом перерахунку іноземної валюти в грошову одиницю України за курсом Національного банку України на дату продажу іноземної валюти, плюс витрати, пов'язані з продажем іноземної валюти;
- собівартість реалізованих виробничих запасів, яка для цілей бухгалтерського обліку складається з їх облікової вартості та витрат, пов'язаних з їх реалізацією;
- сума безнадійної дебіторської заборгованості та відрахування до резерву сумнівних боргів;
- втрати від операційної курсової різниці (тобто від зміни курсу валюти за операціями, активами і зобов'язаннями, що пов'язані з операційною діяльністю підприємства);
- втрати від знецінення запасів;
- нестачі й втрати від псування цінностей;
- визнані штрафи, пеня, неустойка;
- витрати на утримання об'єктів соціально-культурного призначення;
- інші витрати операційної діяльності.
На даному підприємстві ведення бухгалтерського обліку передбачає застосування для обліку витрат звітного періоду лише рахунків класу 9. Рахунки класу 9 “Витрати діяльності” застосовуються для узагальнення інформації про витрати звичайної діяльності та витрати на запобігання надзвичайних подій і ліквідацію їх наслідків, а саме рахунок 93, як було зазначено вище. Структура рахунків класу 9 збігається з вимогами до визнання складу й оцінки витрат, викладених у П(С)БО 16.
За дебетом рахунку 93 відображаються суми витрат, а за кредитом – списання суми витрат у кінці звітного року або щомісяця на рахунок 79 “Фінансові результати”
До фінансових витрат відносяться витрати на проценти (за користування кредитами отриманими, за облігаціями випущеними, за фінансовою орендою тощо) та інші витрати підприємства, пов'язані із залученням позикового капіталу.
Втрати від участі в капіталі є збитками від інвестицій в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, які обліковуються методом участі в капіталі. Приклад розрахунку втрат від участі в капіталі наведено в додатку 2 до цього Положення (стандарту).
До складу інших витрат включаються витрати, які виникають під час звичайної діяльності (крім фінансових витрат), але не пов'язані безпосередньо з виробництвом та/або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг). До таких витрат належать:
- собівартість реалізованих фінансових інвестицій (балансова вартість та витрати, пов'язані з реалізацією фінансових інвестицій);
- собівартість реалізованих необоротних активів (залишкова вартість та витрати, пов'язані з реалізацією необоротних активів);
- собівартість реалізованих майнових комплексів;
- втрати від неопераційних курсових різниць;
- сума уцінки необоротних активів і фінансових інвестицій;
- витрати на ліквідацію необоротних активів (розбирання, демонтаж тощо);
- залишкова вартість ліквідованих (списаних) необоротних активів;
- інші витрати звичайної діяльності.
Податки на прибуток визнаються витратами згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 17 "Податок на прибуток".
Надзвичайні витрати включаються до фінансової звітності за вирахуванням суми, на яку зменшується податок на прибуток від діяльності підприємства внаслідок збитків від надзвичайних подій.
7. ОБЛІК ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ (ТОВАРІВ, РОБІТ, ПОСЛУГ)
ЇЇ РЕАЛАЗАЦІЯ
Згідно П(С)БО 9 готовою продукцією є продукція, яка виготовлена на підприємстві, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам , передбаченим договором або іншими нормативно – правовими актами. Готова продукція для цілей бухгалтерського обліку включається до складу запасів.
Бухгалтерський облік готової продукції ведеться на рахунку 26 „Готова продукція” за фактичною виробничою собівартістю або за нормативною вартістю. Але на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” готова продукція відображена тільки в балансі, а ведеться в обліку на рахунку 28 „Товари”. (див. дод. 18.2,11,12)
Усі запаси, придбані (отримані) або виготовлені, зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Для готової продукції – це її виробнича собівартість.
Купівля готової продукції та її подальша реалізація для підприємства є завершальним кругообігом коштів, що дозволяють підприємству відшкодувати свої витрати на виробництво та її реалізацію й отримання прибутку. Для обліку відвантаження продукції призначений рахунок 70 „доходи від реалізації”, який має 5 субрахунків, з яких на субрахунку 701 узагальнюється інформація про доходи від реалізації готової продукції, а на субрахунку 703 – дохід від реалізації робіт і послуг. (див. дод. 18.15,11,12) По кредиту цих субрахунків відображається вартість відвантаженої продукції, яка встановлюється договорами поставки готової продукції. До неї включається сума ПДВ, акцизний збір та інші непрямі податки, передбачені законодавством, суми доходів на користь співвиконавців тощо згідно з договорами комісії, агентськими та іншими аналогічними угодами. По дебету субрахунків 701 та 703 відображаються вище перелічені податки і платежі з кредитом рахунків 64, 36 і т.д.
Доходи від господарської діяльності класифікують в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності за видами діяльності. Склад доходів, які відносяться до кожної групи, установлено П(С)БО 3, за яким валові доходи поділяються на доходи від звичайної діяльності та доходи від надзвичайних подій.
Доходи від звичайної діяльності поділяються на доходи від операційної діяльності, доходи від фінансових операцій та доходи від іншої звичайної діяльності.
Доходи від операційної діяльності включають дохід від реалізації та інший операційний дохід (дохід від реалізації інших оборотних активів, операційної оренди активів, відшкодування раніше списаних активів).
Облік доходу від реалізації продукції ведеться на субрахунку 701 “Дохід від реалізації готової продукції”, по кредиту якого відображається визнання доходу, по дебету – належна сума непрямих податків на списання чистого доходу в кінці звітного періоду на субрахунок 791 “Результат основної діяльності”
Доходи від фінансових операцій – це доходи від участі в капіталі та інші фінансові доходи.
Доходи від іншої звичайної діяльності включають дохід від реалізації фінансових інвестицій, основних засобів, нематеріальних активів, дохід від безкоштовно отриманих активів. За кожним видом діяльності шляхом зіставлення доходів і витрат звітного періоду визначається фінансовий результат.
Для обліку й узагальнення інформації про фінансові результати від звичайної діяльності і надзвичайних подій призначено рахунок 79 “Фінансові результати”. (див. дод. 18.17,11,12) За кредитом рахунка 79 відображаються суми, списані в порядку закриття рахунків обліку доходів, за дебетом – суми, списані в порядку закриття рахунків обліку витрат, включаючи належну суму нарахованого податку на прибуток.
При списанні фінансового результату складаються такі записи:
на суму чистого прибутку Д 79 К 441 “Прибуток нерозподілений”
на суму чистого збитку Д 442 “Непокриті збитки” К 79
Для обліку доходів і витрат від виконання робіт і надання послуг підприємства використовують відповідно субрахунки 703 “Дохід від реалізації робіт і послуг”, 23 “Виробництво” і 903 “Собівартість реалізованих робіт і послуг”. Бухгалтерські записи для відображення реалізації робіт і послуг на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” мають такий вигляд (див. дод. 18.5, 18.9, 18.15):
визнаний дохід від реалізації робіт та послуг:
Д 36 “Розрахунки з покупцями та замовниками” К 703 “Дохід від реалізації робіт і послуг”
ПДВ Д 703 “Дохід від реалізації робіт і послуг” К 641 “Розрахунки за податками”
8. ОБЛІК ГРОШОВИХ КОШТІВ І
РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ
Грошові кошти – це готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання. До грошових коштів належать касова готівка, кошти на рахунках в банку та інші кошти, які відповідають визначенню грошових коштів.
Порядок приймання, зберігання, використання та обліку грошових коштів у касі підприємств і організацій усіх форм власності регламентується порядком ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 02.02.95 № 21 у редакції постанови Національного банку України від 13.10.97 № 334 з урахуванням змін і доповнень.
Каса ПП „РПЦ ТЕРРА-У” охоплює всі наявні грошові кошти, які знаходяться на певний період часу на даному підприємстві, як в момент так і в паперових грошових знаках.
Касові операції оформляються документами, типової міжвідомчої форми, які затверджені Міністерством України за згодою з НБУ і Мінфіном України:
КО-1 „ Прибутковий касовий ордер” (див. дод. 13)
КО-2 „ Видатковий касовий ордер” (див. дод. 14)
КО-4 „ Касова книга” (див. дод. 15)
Надходження грошей в касу і видача їх з каси, незалежно від використання касових апаратів оформляється прибутковими і видатковими касовими ордерами, які виписуються і реєструються бухгалтером. Нумерація прибуткових і видаткових касових ордерів на підприємстві ведеться по порядку, починаючи з 1 січня і до кінця року. До передачі в касу прибуткові і видаткові ордери реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.
Облік касових операцій на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” ведеться в Касовій книзі. Листки книги (див. дод. 15) повинні бути завчасно пронумеровані, прошнуровані й скріплені печаткою. Кількість листків у Касовій книзі засвідчується підписами начальника поштамту і головного бухгалтера і скріплюється печаткою. Записи в Касовій книзі ведуться в двох примірниках через копіювальний папір.
Згідно положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 наявність і рух грошових коштів у касі ведеться на рахунку 30 „Каса”, записи на якому здійснюють на підставі перевірених звітів касира загальними підсумками за день в журналі-ордері.
По дебету 30 рахунку відображається надходження грошових коштів до каси підприємства, по кредиту – виплата готівки. На ПП „РПЦ ТЕРРА-У” рахунок 30 „Каса” ведеться за субрахунком: 301 „Каса в національній валюті”. Аналітичний облік ведеться за центрами відповідальності: за кожною операційною касою чи касиром, а також за видами валют. (див. дод. 18.3,11,12)
Рахунок 31 „Рахунки в банках” призначено для обліку наявності та руху грошових коштів, які знаходяться на рахунках в банку, і які можуть бути використані для поточних операцій, на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” на субрахунку 311 „Поточні рахунки в національній валюті”. По дебету рахунку 311 відображається надходження грошових коштів, а по кредиту їх використання. (див. дод. 18.4,11,12)
Платіжне доручення (див. дод. 16) – є розпорядженням обслуговуючому банку про перерахування визначеної суми на рахунок іншого підприємства оформленим на спеціальному бланку. При розрахунках платіжними дорученнями ініціатором платежу виступає платник.
Ще одним з головних документів на підприємстві є виписка з банку. Це документ, що видається банком підприємству і відображає рух грошових коштів на поточному рахунку.
Грошові кошти можуть витрачатися через касу підприємства, а в окремих випадках, коли оплата витрат через касу або рахунків у банках утруднена або зовсім неможлива - через підзвітних осіб.
Ліміт готівки в касі на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” становить 300 гривень.
Усі розрахунки в ПП „РПЦ ТЕРРА-У” з підзвітними особами здійснюються у журналі-ордері.
Якщо підзвітні особи повинні здійснити певні господарські потреби, то в такому разі їм надається авансовий звіт до якого додають копії товарних чеків, матеріальні прибуткові ордери з розпискою осіб, які прийняли від підзвітної особи придбані предмети, та інші виправдні документи.
Далі авансовий звіт та додані до нього документи перевіряє на правильність оформлення бухгалтерія, встановлює законність і доцільність здійснених витрат. Після перевірки на звіті зазначаються суми витрат, що підлягають затвердженню керівником.
Для обліку розрахунків з підзвітними особами на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” призначено рахунок 372 „Розрахунки з підзвітними особами”. (див. дод. 18.6,11,12) По дебету рахунків в кореспонденції з рахунка грошових коштів відображається видача коштів підзвітній особі, по кредиту – списання затверджених сум на відповідні рахунки. Сальдо може бути, як дебетовим так і кредитовим.
Аналітичний облік ведеться за кожною підзвітною особою.
Господарські зв’язки з постачальниками будуються на підставі договорів, у яких визначаються: найменування товарів, кількість, ціна, терміни і спосіб поставки, порядок розрахунків тощо.
Рахунок 63 „Розрахунки з постачальниками і підрядниками” призначений для обліку поточних зобов’язань по розрахунках з постачальниками та підрядниками за одержання товарно-матеріальних цінностей, виконані роботи і надані послуги. (див. дод. 18.8,11,12)
По кредиту рахунку 63 „Розрахунки з постачальниками та підрядниками відображається заборгованість від постачальників та підрядників товарно-матеріальні цінності, прийняті роботи, надані послуги, по дебету – їх погашення, списання.
Нарахування резервів сумнівних боргів – це поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, послуги, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником. Нарахування суми резерву сумнівних боргів за звітний період відображається в звіті про фінансові результати у складі інших операційних витрат. Виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів.
Безнадійна дебіторська заборгованість нараховується, як поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності.
Зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигід у майбутньому внаслідок його погашення.
Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду
З метою бухгалтерського обліку зобов'язання поділяються на:
—довгострокові;
— поточні;
— забезпечення;
— непередбачені зобов'язання;
— доходи майбутніх періодів.
До довгострокових зобов'язань належать:
— довгострокові кредити банків;
— інші довгострокові фінансові зобов'язання;
— відстрочені податкові зобов'язання;
— інші довгострокові зобов'язання.
Зобов'язання, на яке нараховуються відсотки та яке підлягає погашенню протягом дванадцяти місяців з дати балансу, слід розглядати як довгострокове зобов'язання, якщо первинний термін погашення був більше ніж дванадцять місяців та до затвердження фінансової звітності існує угода про переоформлення цього зобов'язання на довгострокове.
Довгострокове зобов'язання за кредитною угодою (якщо угода передбачає погашення зобов'язання на вимогу кредитора (позикодавця) у разі порушення певних умов, пов'язаних з фінансовим станом позичальника), умови якої порушені, вважається довгостроковим, якщо:
— позикодавець до затвердження фінансової звітності погодився не вимагати погашення зобов'язання внаслідок порушення;
— не очікується виникнення подальших порушень кредитної угоди протягом дванадцяти місяців з дати балансу.
Довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки, відображаються у балансі за їх теперішньою вартістю. Визначення теперішньої вартості залежить від умов та виду зобов'язання.
Поточні зобов'язання включають:
— короткострокові кредити банків;
— поточну заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями;
— короткострокові векселі видані;
— кредиторську заборгованість за товари, роботи, послуги;
— поточну заборгованість за розрахунками з одержаних авансів, за розрахунками з бюджетом, за розрахунками з позабюджетних платежів, за розрахунками зі страхування, за розрахунками з оплати праці, за розрахунками з учасниками, за розрахунками із внутрішніх розрахунків;
— інші поточні зобов'язання.
Поточні зобов'язання відображаються у балансі за сумою погашення.
Забезпечення можуть створюватися для відшкодування наступних (майбутніх) витрат на:
— виплату відпусток працівникам;
— додаткове пенсійне забезпечення;
— виконання гарантійних зобов'язань;
— реструктуризацію;
— виконання зобов'язань щодо обтяжливих контрактів тощо.
Суми створених забезпечень визнаються витратами.
Забезпечення створюється при виникненні внаслідок минулих подій зобов'язання, погашення якого ймовірно призведе до зменшення ресурсів, що втілюють у собі економічні вигоди, та його оцінка може бути розрахункове визначена. Забороняється створювати забезпечення для покриття майбутніх збитків від діяльності підприємства.
Забезпечення для відшкодування витрат на реструктуризацію створюється у разі наявності затвердженого керівництвом підприємства плану реструктуризації з конкретними заходами, строками їх виконання та сумою витрат, що будуть зазнані, й після початку реалізації цього плану.
Сума забезпечення визначається за обліковою оцінкою ресурсів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), необхідних для погашення відповідного зобов'язання, на дату балансу. Забезпечення для відшкодування
витрат на реструктуризацію визначається за сумою прямих витрат, які не пов'язані з діяльністю підприємства, що триває.
Забезпечення використовується для відшкодування лише тих витрат, для покриття яких воно було створено.
Залишок забезпечення переглядається на кожну дату балансу та, уразі потреби, коригується (збільшується або зменшується). У разі відсутності ймовірності вибуття активів для погашення майбутніх зобов'язань сума такого забезпечення підлягає сторнуванню.
Непередбачені зобов'язання відображаються на позабалансових рахунках підприємства за обліковою оцінкою.
9. ОБЛІК ІНВЕСТИЦІЙ
Фінансові інвестиції – це активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку у вигляді відсотків, дивідендів або зростання вартості капіталу чи інших вигод підприємства.
Поточні фінансові інвестиції – це інвестиції строк утримання яких не більше одного року, які можуть бути вільно реалізовані у будь-який момент, крім інвестицій, які є еквівалентами грошових коштів.
Еквіваленти грошових коштів – це короткострокові (до 3 місяців) високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошових коштів і які характеризуються незначним ризиком зміни їх вартості.
Довгострокові фінансові інвестиції – це інвестиції строк погашення яких більше одного року, а також інвестиції, які не можуть бути реалізовані у будь-який момент.
Фінансові інвестиції первинно оцінюються та відображаються у бухгалтерському обліку за собівартістю.
Собівартість фінансової інвестиції складається з ціни її придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов'язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням фінансової інвестиції.
Якщо придбання фінансової інвестиції здійснюється шляхом обміну на цінні папери власної емісії, то собівартість фінансової інвестиції визначається за справедливою вартістю переданих цінних паперів.
Якщо придбання фінансової інвестиції здійснюється шляхом обміну на інші активи, то її собівартість визначається за справедливою вартістю цих активів.
Дивіденди, відсотки, роялті та рента, що підлягають отриманню за фінансовими інвестиціями, відображаються як фінансовий доход інвестора, крім випадків, коли такі надходження не відповідають критеріям визнання доходу, встановленим Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 "Доход", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року № 290 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 грудня 1999 року за № 860/4153. Оцінка фінансових інвестицій на дату балансу
Фінансові інвестиції (крім інвестицій, що утримуються підприємством до їх погашення або обліковуються за методом участі в капіталі) на дату балансу відображаються за справедливою вартістю. Сума збільшення або зменшення балансової вартості фінансових інвестицій на дату балансу (крім інвестицій, що обліковуються за методом участі в капіталі) відображається у складі інших фінансових доходів або інших витрат відповідно.
Фінансові інвестиції, справедливу вартість яких достовірно визначити неможливо, відображаються на дату балансу за їх собівартістю з урахуванням зменшення корисності інвестиції.
Втрати від зменшення корисності фінансових інвестицій відображаються у складі інших витрат з одночасним зменшенням балансової вартості фінансових інвестицій.
Фінансові інвестиції, що утримуються підприємством до їх погашення, відображаються на дату балансу за амортизованою собівартістю фінансових інвестицій.
Різниця між собівартістю та вартістю погашення фінансових інвестицій (дисконт або премія при придбанні) амортизується інвестором протягом періоду з дати придбання до дати їх погашення за методом ефективної ставки відсотка.
Сума амортизації дисконту або премії нараховується одночасно з нарахуванням відсотка (доходу від фінансових інвестицій), що підлягає отриманню, та відображається у складі інших фінансових доходів або інших фінансових витрат з одночасним збільшенням або зменшенням балансової вартості фінансових інвестицій відповідно.
Фінансові інвестиції в асоційовані і дочірні підприємства та в спільну діяльність зі створенням юридичної особи (спільного підприємства) на дату балансу відображаються за вартістю, що визначена за методом участі в капіталі, крім випадків, наведених у пунктах 17 і 22 Положення (стандарту) 12.
Фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування.
Балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на суму, що є часткою інвестора в чистому прибутку (збитку) об'єкта інвестування за звітний період, із включенням цієї суми до складу доходу (втрат) від участі в капіталі. Одночасно балансова вартість фінансових інвестицій зменшується на суму визнаних дивідендів від об'єкта інвестування. Балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на частку інвестора в сумі зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування за звітний період (крім змін за рахунок чистого прибутку (збитку) із включенням (виключенням) цієї суми до іншого додаткового капіталу інвестора або до додаткового вкладеного капіталу (якщо зміна величини власного капіталу об'єкта інвестування виникла внаслідок розміщення (викупу) акцій (часток), що привело до виникнення (зменшення) емісійного доходу об'єкта інвестування). Якщо сума зменшення частки капіталу інвестора в сумі зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування (крім змін за рахунок чистого збитку) більше іншого додаткового капіталу або додаткового вкладеного капіталу інвестора (якщо зменшення величини власного капіталу об'єкта інвестування виникло внаслідок викупу акцій (часток), що призвело до зменшення емісійного доходу об'єкта інвестування), то на таку різницю зменшується (збільшується) нерозподілений прибуток (непокритий збиток).
Зменшення балансової вартості фінансових інвестицій відображається в бухгалтерському обліку тільки на суму, що не призводить до від'ємного значення вартості фінансових інвестицій. Фінансові інвестиції, що внаслідок зменшення їх балансової вартості досягають нульової вартості, відображаються в бухгалтерському обліку у складі фінансових інвестицій за нульовою вартістю.
Якщо інвестор (материнське (холдингове) підприємство, контрольний учасник, інвестор асоційованого підприємства) вносить або продає активи дочірньому, спільному, асоційованому підприємству відповідно і передає значні ризики та вигоди, пов'язані з їх володінням, то у складі фінансових результатів звітного періоду відображається лише та частина прибутку (збитку), яка припадає на частку інших інвесторів дочірнього, спільного, асоційованого підприємства відповідно.
Сума прибутку (збитку) від внеску або продажу дочірньому, спільному, асоційованому підприємству активів, що припадає на частку інвестора, включається до складу доходів (витрат) майбутніх періодів з визнанням їх прибутком (збитком) інвестора лише після продажу дочірнім, спільним, асоційованим підприємством цього активу іншим особам або в період амортизації одержаних чи придбаних необоротних активів. Цей актив вважається проданим дочірнім, спільним, асоційованим підприємством у межах кількості й вартості подібних активів, реалізованих ним після його одержання. Інвестор дочірнього, спільного, асоційованого підприємства відображає всю суму отриманих збитків, якщо внесок або продаж свідчить про зменшення чистої вартості реалізації оборотних активів або зниження корисності необоротних активів.
Якщо інвестор (материнське (холдингове) підприємство, контрольний учасник, асоційоване підприємство) придбав активи відповідно в дочірнього, спільного, асоційованого підприємства, то сума прибутку (збитку) об'єкта інвестування від цієї операції, що припадає на частку інвестора, відображається-лише після перепродажу цих активів іншим особам або в періодах амортизації придбаних необоротних активів. Збитки, які виникли внаслідок зменшення чистої вартості реалізації оборотних активів або зниження корисності необоротних активів, відображаються повністю в період здійснення операції.
Оцінка та облік фінансових інвестицій здійснюються за кожною фінансовою інвестицією.
На балансі ПП „РПЦ ТЕРРА-У” такого активу як „Фінансові інвестиції” не існує.
10. ОБЛІК ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ
Власний капітал – частина активу підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань. Капітал=Актики—Зобов’язання.
Статті власного капіталу відображаються у І розділі пасиву балансу. Залишки по статтях власного капіталу та зміни, які відбулися у структурі власного капіталу протягом року відображаються у звіті про власний капітал.
Класифікація власного капіталу:
статутний капітал;
пайовий капітал;
додатковий капітал;
резервний капітал;
нерозподілений прибуток (непокритий збиток);
вилучений капітал;
неоплачений капітал.
Так як на балансі ПП „РПЦ ТЕРРА-У” знаходиться тільки нерозподілений прибуток (непокритий збиток), то про нього і детальніше.
Облік нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) та використаного за період прибутку на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” ведеться на балансі та на рахунку 79, так як 79 рахунок показує нам що отримує підприємство – прибуток чи збиток. (див. дод. 18.17,8,11,12) А взагалі 44 рахункок „Нерозподілений прибуток” поділяється на такі субрахунки:
441 „Нерозподілений прибуток” пасивний;
442 „Непокриті збитки” активний;
443 „Використаний прибуток” активний.
На 441 і 442 субрахунках накопичуються фінансові результати (прибуток або збиток) минулих та звітного періодів.
На 443 обліковується прибуток, який використовується протягом звітного періоду.
В балансі відображається згорнутий залишок по 44 рахунку.
П(С)БО передбачає використання прибутку на виплату дивідендів, створення резервного капіталу, збільшення статутного капіталу, а також на виправлення помилок минулих років виявлених у звітному році.
В кінці звітного періоду використаний прибуток списується на рахунки нерозподіленого прибутку або непокритих збитків для згортання залишку на 44 рахунку.
11. ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ
Звітність є одним із важливих елементів методу бухгалтерського обліку та являє собою систему взаємопов’язаних узагальнюючих показників, що характеризують фінансовий стан підприємства за звітний період.
Складання звітності завершує повний цикл бухгалтерської обробки даних.
Відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” метою складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Під час підготовки до складання та подання фінансової звітності ПП „РПЦ ТЕРРА-У” повинно дотримуватись вимог П(С)БО, а також порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000р. № 419. Він визначає суб’єктів подання звітності, звітний період, який вона охоплює, і відповідно до цього склад та терміни її подання. Відповідальність за складання та надання фінансової звітності несе керівництво підприємства.
За звітним періодом фінансові звіти поділяються на річні та квартальні.
Квартальна звітність ПП „РПЦ ТЕРРА-У” складається наростаючим підсумком з початку звітного року. Квартальна звітність подається лише у складі двох форм – Балансу та Звіту про фінансові результати. Основними етапами підготовки до складання фінансових звітів є:
- закриття рахунків доходів і витрат;
- визначення чистого фінансового результату звітного періоду;
- інвентаризація залишків на рахунках активів та зобов’язань;
- внесення коригувань за даними інвентаризації;
- складання Звіту про фінансові результати, Балансу та інших форм фінансової звітності;
- коригування показників звітності або підготовка Приміток щодо подій після дати балансу.
Склад фінансової звітності:
Форма 1 Баланс
Форма 2 Звіт про фінансові результати
Форма 3 Звіт про рух грошових коштів
Форма 4 Звіт про власний капітал
Форма 5 Примітки
Але для суб’єктів малого підприємництва, яким є ПП „РПЦ ТЕРРА-У”, П(С)БО 25 встановлює інший зміст і форму Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва:
Баланс (форма № 1-м); (див. дод. 8)
Звіт про фінансові результати (форма № 2-м). (див. дод. 9)
Баланс дає можливість визначити склад та структуру майна підприємства, ліквідність та оборотність оборотних засобів, наявність власного та запозиченого капіталу, зміну дебіторської і кредиторської заборгованості та багато інших показників. Отримання такої інформації є необхідною умовою для прийняття управлінських рішень, а також для оцінки ефективності майбутніх вкладень капіталу та ступеня фінансових ризиків.
Бухгалтерський Баланс (див. дод. 8) складається на основі бухгалтерських записів, які підтверджені відповідними первинними документами. Перед складанням Балансу необхідно звірити дані на аналітичних рахунках з даними на відповідних синтетичних рахунках – звіряються початкові та кінцеві сальдо та обороти за звітний період.
З метою зіставності фінансових звітів різних періодів у Балансі наводиться інформація на початок та на кінець звітного періоду. Дані на початок періоду переносяться в Баланс з попереднього річного звіту, а дані на кінець звітного періоду – переносять в Баланси з Головної книги, у якій згруповані дані поточного періоду.
Статті Балансу згруповані в розділи – три в Активі Балансу та п’ять у Пасиві.
Форма і зміст Звіту про фінансові результати визначені П(С)БО 25 “Звіт про фінансові результати”. Звіт про фінансові результати (див. дод. 9) – це звіт про доходи, витрати і фінансові результати підприємства.
За умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена, доход у Звіті про фінансові результати відображається в момент надходження активу або погашення зобов'язання, які призводять до збільшення власного капіталу підприємства (крім зростання капіталу за рахунок внесків учасників).
За умови, що оцінка витрат може бути достовірно визначена, витрати відображаються у Звіті про фінансові результати в момент вибуття активу або збільшення зобов'язання, які призводять до зменшення власного капіталу підприємства (крім зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками).
Якщо актив забезпечує економічні вигоди протягом кількох звітних періодів, то витрати відображаються у звіті про фінансові результати на основі систематичного та раціонального їх розподілу (наприклад, у вигляді амортизації) протягом тих звітних періодів, коли надходять відповідні економічні вигоди.
Витрати слід негайно відображати у Звіті про фінансові результати, якщо економічні вигоди не відповідають або перестають відповідати такому стану, за якого вони визнаються активами підприємства.
Згортання доходів і витрат не дозволяється, крім випадків, передбачених відповідними положеннями (стандартами). Показники про непрямі податки, вирахування з доходу, собівартість, витрати і збитки наводяться у дужках.
Доходи і витрати, які відповідають критеріям, викладеним вище, наводять у Звіті про фінансові результати з метою визначення чистого прибутку або збитку звітного періоду (крім випадків, коли положення (стандарти) бухгалтерського обліку передбачають винятки з цього правила).
ВИСНОВКИ
При проходженні виробничої практики з бухгалтерського обліку на приватному підприємстві „Рекламно-продюсерський центр ТЕРРА-У” я ознайомився з основними принципами ведення бухгалтерського обліку і можу зробити наступні висновки.
ПП „РПЦ ТЕРРА-У” є юридичною особою, має права та обов’язки передбачені чинним законодавством України та установчими документами, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в банківських установах штампи та інші реквізити.
Основні види діяльності ПП „РПЦ ТЕРРА-У” є:
реклама;
виробництво фільмів;
розповсюдження фільмів;
діяльність у сфері радіомовлення та телебачення.
ПП „РПЦ ТЕРРА-У” є платником податку за загальною системою оподаткування, подає звітність до органів міської статистики.
Організація ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” здійснюється у відповідності із Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Ведення бухгалтерського обліку згідно п.4 ст.8 Закону покладається на бухгалтерію підприємства.
Запроваджений новий План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій та інструкцію про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку на ПП „РПЦ ТЕРРА-У”.
До складу форм бухгалтерської звітності входить Баланс, Звіт про фінансові результати. Щокварталу та в кінці року подається до органів Державної податкової адміністрації Баланс підприємства та Звіт про фінансові результати.
За належне зберігання первинних документів, облікових реєстрів і бухгалтерських звітів несе відповідальність бухгалтер.
ПП „РПЦ ТЕРРА-У” для організації бухгалтерського обліку користується комп’ютерною програмою "1С: Бухгалтерия 7.7".
На балансі ПП „РПЦ ТЕРРА-У” основні засоби, нематеріальні активи та взагалі необоротні активи не числяться. ПП „РПЦ ТЕРРА-У” орендує всі основні засоби.
Запаси визнаються активом, якщо існує вірогідність того, що ПП „РПЦ ТЕРРА-У” в майбутньому отримає економічні вигоди, пов’язані з їх використанням, і їх вартість може бути достовірна визначена.
На ПП „РПЦ ТЕРРА-У” облік запасів існує тільки на двох рахунках 20 „Виробничі запаси”, субрахунок 201 „Сировина й матеріали” та рахунку 28 „Товари”, субрахунку 281 „Товари на складі” на якому також відображається готова продукція.
Оцінку запасів при відпуску у виробництво, реалізацію, внутрішньому переміщенні в межах ПП „РПЦ ТЕРРА-У” та іншому вибутті на даному підприємстві здійснюється за методом ідентифікованою собівартістю відповідної одиниці.
Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вираженні, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Узагальнення інформації про розрахунки з персоналом з оплати праці ведеться на рахунку 66 “Розрахунки з оплати праці”
За іншими розрахунками за страхуванням ведеться на рахунку 65 “Розрахунки за страхуванням”.
Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством. На ПП „РПЦ ТЕРРА-У” калькуляція не проводиться.
Витрати на збут включають такі витрати, які пов'язані з реалізацією (збутом) послуг (товарів, робіт, продукції). На ПП „РПЦ ТЕРРА-У” саме використовується цей єдиний, для цього підприємства, вид витрат, який знаходиться на рахунку 93 „Витрати на збут”.
Бухгалтерський облік готової продукції ведеться на рахунку 26 „Готова продукція” за фактичною виробничою собівартістю або за нормативною вартістю. Але на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” готова продукція відображена тільки в балансі, а ведеться в обліку на рахунку 28 „Товари”.
Каса ПП „РПЦ ТЕРРА-У” охоплює всі наявні грошові кошти, які знаходяться на певний період часу на даному підприємстві, як в момент так і в паперових грошових знаках.
Облік касових операцій на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” ведеться в Касовій книзі.
По дебету 30 рахунку відображається надходження грошових коштів до каси підприємства, по кредиту – виплата готівки. На ПП „РПЦ ТЕРРА-У” рахунок 30 „Каса” ведеться за субрахунком: 301 „Каса в національній валюті”. Аналітичний облік ведеться за центрами відповідальності: за кожною операційною касою чи касиром, а також за видами валют.
Рахунок 31 „Рахунки в банках” призначено для обліку наявності та руху грошових коштів, які знаходяться на рахунках в банку, і які можуть бути використані для поточних операцій, на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” на субрахунку 311 „Поточні рахунки в національній валюті”. По дебету рахунку 311 відображається надходження грошових коштів, а по кредиту їх використання.
Ліміт готівки в касі на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” становить 300 гривень.
Усі розрахунки в ПП „РПЦ ТЕРРА-У” з підзвітними особами здійснюються у журналі-ордері.
Для обліку розрахунків з підзвітними особами на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” призначено рахунок 372 „Розрахунки з підзвітними особами”.
По кредиту рахунку 63 „Розрахунки з постачальниками та підрядниками відображається заборгованість від постачальників та підрядників товарно-матеріальні цінності, прийняті роботи, надані послуги, по дебету – їх погашення, списання.
Фінансові інвестиції – це активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку у вигляді відсотків, дивідендів або зростання вартості капіталу чи інших вигод підприємства.
На балансі ПП „РПЦ ТЕРРА-У” такого активу як „Фінансові інвестиції” не існує.
Власний капітал – частина активу підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань. На балансі ПП „РПЦ ТЕРРА-У” знаходиться тільки нерозподілений прибуток (непокритий збиток).
Облік нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) та використаного за період прибутку на ПП „РПЦ ТЕРРА-У” ведеться на балансі та на рахунку 79, так як 79 рахунок показує нам що отримує підприємство – прибуток чи збиток.
Звітність є одним із важливих елементів методу бухгалтерського обліку та являє собою систему взаємопов’язаних узагальнюючих показників, що характеризують фінансовий стан підприємства за звітний період.
На ПП „РПЦ ТЕРРА-У” згідно П(С)БО 25 встановлений такий зміст і форма Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва:
Баланс (форма № 1-м);
Звіт про фінансові результати (форма № 2-м).
Баланс дає можливість визначити склад та структуру майна підприємства, ліквідність та оборотність оборотних засобів, наявність власного та запозиченого капіталу, зміну дебіторської і кредиторської заборгованості та багато інших показників.
Звіт про фінансові результати – це звіт про доходи, витрати і фінансові результати підприємства.