ВИСНОВКИ
Під операційною діяльністю розуміють основну діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не належать до інвестиційної або фінансової. Основна діяльність — це діяльність, пов'язана з виробництвом або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг), яка є визначальною метою створення підприємства і забезпечує основну частину його доходу (прибутку). Так, для виробничих підприємств основною діяльністю є придбання виробничих запасів (сировини, матеріалів, палива тощо), виготовлення і реалізація готової продукції; для торгових підприємств — придбання і реалізація товарів з метою одержання прибутку і т. д. Витрати, пов'язані з основною діяльністю, розрізняються за функціями: виробництво, управління, збут, інші витрати операційної діяльності.
Під інвестиційною діяльністю розуміють придбання і реалізацію тих необоротних активів, а також фінансових інвестицій, які не становлять еквівалент грошових коштів (наприклад, інвестиції в асоційовані, дочірні підприємства, сумісна діяльність тощо).
Під фінансовою діяльністю розуміють діяльність, яка призводить до зміни величини і складу власного і позикового капіталу (дивіденди, відсотки, одержані за акціями, облігаціями чи іншими цінними паперами; витрати, пов'язані з випуском і обігом власних цінних паперів тощо).
Фінансовий результат визначається по кожному виду діяльності шляхом порівняння доходів і витрат.
В бухгалтерському обліку і фінансовій звітності фінансові результати поділяються на прибуток (збиток): від основної діяльності; від надзвичайних подій.
Для узагальнення інформації про фінансові результати від звичайної діяльності і надзвичайних подій Планом рахунків передбачено порівняльний рахунок 79 «Фінансові результати», який ведеться за субрахунками: 791 «Результат операційної діяльності», 792 «Результат фінансових операцій», 793 «Результат від іншої звичайної діяльності», 794 «Результат від надзвичайних подій».
На кредит рахунка 79 «Фінансові результати» і його субрахунків в кінці звітного періоду списують суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, а на дебет — суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, а також суму нарахованого податку на прибуток.
Оскільки податок на прибуток визначається загальною сумою і не поділяється за видами діяльності, то витрати по податку на прибуток списуються на окремий субрахунок рахунка 79 «Фінансові результати» за вибором підприємства, крім субрахунка 794 «Результат від надзвичайних подій».
Шляхом порівняння на рахунку 79 «Фінансові результати» суми одержаних доходів (відображених по кредиту рахунка) з сумою витрат з урахуванням податку на прибуток (списаних на дебет рахунка) визначають фінансовий результат діяльності (прибуток, збиток) за звітний період. Визначену суму прибутку (збуту) відповідними записами списують на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)»: а) на суму одержаного прибутку: Д-т рах. 79 «Фінансові результати» К-т рах. 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)»; б) на суму збитку: Д-т рах. 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» К-т рах. 79 «Фінансові результати».