Зміст
Підприємство в умовах ринкового господарювання……………………...4
Ресурси підприємства і їх використання…………………………………..11
2.1. Основний капітал підприємства, його види і структура……………..11
2.2. Оборотний капітал підприємства, його види, склад та структура…..15
2.3. Персонал підприємства і його використання…………………………16
2.4. Земельні ресурси підприємства та їх використання………………….20
2.5. Водні ресурси підприємства та їх використання……………………..21
2.6. Інформаційне забезпечення підприємства…………………………….22
Організація і оплата праці на підприємстві………………………………..24
Поточні витрати виробництва підприємства………………………………29
Економічні основи господарювання підприємства і його результати…...31
Економіка основного виробництва………………………………………....35
Економіка технічного переоснащення підприємства……………………..39
Охорона праці на підприємстві……………………………………………..40
Забезпечення екологічної безпеки підприємства…………………………45
Особисті враження про функціонування підприємства як економічної системи……………………………………………………………………….46
Пропоновані заходи щодо підвищення ефективності виробництва на підприємстві………………………………………………………………….48
Список використаної літератури………………………………………………49
Підприємство в умовах ринкового господарювання
Підприємство є юридичною особою. Права та обов’язки юридичної особи товариство набуває з дня його державної реєстрації. Воно є правонаступником усіх правта обовізків державного підприємства “Українське державне підприємство електрозв’язку”Укртелеком”.
Центр є безбалансовим структурним підрозділом Філії, що здійснює частину виробничих, господарських та інших функцій Філії, до складу якої він входить.
Центр не є платником податків і зборів (обов'язкових платежів ), не подає відповідним органам державної влади фінансову, податкову та статистичну звітність, не має рахунків в установах банків.
У своїй, діяльності Центр керується чинним законодавством, СтатутомТовариства, цим Положенням, іншими внутрішніми нормативними документами, рішеннями, прийнятими Загальними зборами акціонерів Товариства, Спостережною радою та Правлінням Товариства, наказами і розпорядженнями директора Філії.
Метою діяльності Центру є забезпечення одержання прибутку Філією від усіх видів виробничої, торгової, комерційної, фінансової та інших видів діяльності, дозволених діючим законодавством України, для забезпечення на основі отриманого прибутку інтересів акціонерів товариства, соціальних потреб його працівників, задоволення суспільних потреб в телекомунікаційних послугах.
Предметом діяльності Центру є :
Надання послуг телефонного зв"язку, в тому числі рухомого та фіксованого місцевого, міжміського, міжнародного, радіозв'язку (з використанням радіочастот) та інших телекомунікаційних послуг на принципах рівного доступу споживачів - як фізичних так і юридичних осіб усіх форм власності на території діяльності Центру .
Технічне обслуговування та експлуатація засобів елекомунікацій забезпечення дотримання правил, стандартів, у тому числі міжнародних .
Технічне обслуговування мереж місцевого, міжміського та міжнародного телефонного зв"язку, мереж документального зв"язку, елекомунікаційних мереж загального користування, мереж з рухомими об'єктами та інших мереж електрозв'язку, використання радіочастот.
Монтаж і обслуговування інформаційних мереж та їх комутаційного устаткування.
Забезпечення виконання плану доходів і кошторису витрат.
Для досягнення мети своєї діяльності Центр також може здійснювати:
Забезпечення технічного захисту, конфіденційності, цілісності та доступності інформації важливої для держави, суспільства і особи .
Впровадження нових технологій, включаючи заходи навколишнього середовища.
Монтаж, ремонт і профілактичне обслуговування засобів охоронної та пожежної сигналізації.
Сервісне обслуговування засобів і систем обчислювальної, електронної та оргтехніки.
Оптову і роздрібну торгівлю пристроями для надання телекомунікаційних послуг, матеріально-технічною продукцією, кінцевими товарами народного споживання, сільськогосподарською, виробничою продукцією.
Видання друконапої продукції, в тому числі телефонних довідників.
Проведення за дорученням Товариства рекламно-інформаційних заходів для популяризації усіх видів послуг.
Утримання та ремонт закріплених за Центром будівель та споруд, іншого майна.
Здійснювати експлуатацію та раціонально використовувати закріплені за Центром транспортні засоби, утримувати їх у технічно-справному стані.
Вживати організаційних заходів для забезпечення охорони державної таємниці та конфіденційної інформації в Товаристві.
За рішенням органів управління Товариством Центр має право здійснювати інші види діяльності, передбачені Статутом Товариства. Окремі види діяльності, визначені законодавством, Центр здійснює на підставі ліцензій, виданих Товариству.
Внутрішньовиробнича структура, штатний розпис працівників Центру затверджуються Керівником Філії в межах повноважень, наданих Товариством.
Центр має печатку та штамп, бланки зі своїм найменуванням .
Центр в межах своєї компетенції має право:
Представляти інтереси Товариства в органах державної влади і місцевого самоврядування.
Розглядати і вирішувати всі питання своєї діяльності за винятком тих, якізгідно з чинним законодавством, установчими документами Товариства, іншими внутрішніми документами віднесені до компетенції Філії, органів управління і контролю Товариства.
Звертатися до Філії з клопотанням стосовно внесення змін і доповнень до а) структури Центру;
б) штатного розпису Центру;
в) основних напрямів діяльності Філії, які безпосередньо стосуються роботи Центру;
г)положення про Центр та положень про структурні підрозділи, що входять до його складу;
д)інших внутрішніх документів Філії.
Від імені Товариства направляти претензії та позови і отримувати відповіді на них, давати відповіді на претензії та позовні заяви, що надходять на адресу Центру.
Від імені Товариства представляти його інтереси в судах загальної юрисдикції та спеціалізованих судах, передбачених Законом України "Про судоустрій України" з усіма правами наданими сторонам відповідними процесуальними законами, в тому числі: повної або часткової відмови від позовних вимог, визнання позову, укладення мирової угоди, передачі повноважень іншій особі (передоручення), подачі виконавчого листа до стягнення, одержання присудженого майна або грошей. Представляти інтереси Товариства в органах Державної виконавчої служби, в тому числі: подавати виконавчий документ до стягнення, одержувати присуджене майно або грошові кошти. Представляти в порядку, передбаченому законодавством України, законні права та інтереси говаристна перед третіми особами (фізичними, юридичними особами, суб"сктами господарювання усіх форм власності, органами виконавчої влади і місцевого самоврядування, нотаріаті в правоохоронних органах, у т.ч. органах дізнання і слідства).
Призупиняти надання телекомунікаційних послуг- та розривати договірні відносини з абонентами у випадках, передбачених чинним законодавством України.
Залучати кошти юридичних і фізичних осіб для розвитку телекомунікації згідно з чинним законодавством і порядком, встановленим у Товаристві.
Відряджати своїх працівників у межах території діяльності Філії.
Використовувати у своїй діяльності зареєстровані за Товариством торгову марку і товарний знак, знак для товарів і послуг тощо.
Центр зобов'язаний:
Забезпечувати технічну експлуатацію, організацію безперебійної роботи, оперативне управління та обслуговування засобів і споруд телекомунікацій, що закріплені за Центром в установленому порядку, а також виконання технологічних функцій з встановленим рівнем якості.
Задовольняти потреби юридичних і фізичних осіб у всіх видах телекомунікаційних послуг, в тому числі надавати міжнародні, міжміські, місцеві телефонні розмови, приймати телеграми та передавати факсимільні, телексні повідомлення, телетайпограми, повідомлення електронною поштою, надавати послуги багатофункціональної мережі передачі даних, в т.ч. послуги мережі INTERNET,інші нововведені послуги, та підвищувати їх якість.
Забезпечувати дотримання затверджених правил, стандартів, у тому числі міжнародних, наказів, інструкцій, нормативів, інших нормативних документів, які діють у сфері телекомунікацій, а також стандартів і норм обслуговування споживачів, встановлених Товариством і передбачених чинним законодавством.
Проводити поточний та капітальний ремонт засобів телекомунікацій з дотриманням нормативних документів з питань технічної експлуатації, стандартів, правил, в тому числі міжнародних.
3абезпечувати готовність технічних засобів телекомунікацій до роботи в особливих і надзвичайних умовах.
Здійснювати заходи цивільної оборони та мобілізаційної підготовки.
Забезпечувати технічний нагляд за виконанням монтажно-налагоджувальних робіт засобів телекомунікацій, брати участь у прийманні змонтованого обладнання та кабельних ліній в експлуатацію.
Брати участь у впровадженні нової техніки і технологій, реконструкції мереж, раціоналізаторській і винахідницькій діяльності відповідно до порядку, встановленого у Товаристві.
Контролювати технічний стан і роботу тарифікаційного обладнання, радіотрансляційних вузлів, з"єднувальних ліній з відомчими телефонними станціями та станцій інших операторів, які мають вихід на телекомунікаційну мережу загального користування .
Здійснювати систематичний контроль за правильністю тарифікації послуг електрозв'язку, повнотою надходжень і оприбуткування зборів (тарифних доходів).
Надавати юридичним і фізичним особам інформаційно-довідкові послуги, оперативну інформацію про тарифи на телекомунікаційні послуги, порядок встановлення телефонів та радіотрансляційних точок, надання послуї місцевого.між.міського.міжнародпого та телеграфного зв"язку проводового мовлення, а гакож інших послуг електрозв'язку .
Вивчати попит і пропозиції за видами послуг електрозв'язку різних соціальних груп населення в межах територіальних одиниць.
Укладати договори з юридичними та фічичними особами на налання усіх видів телекомунікаційних послуг та інших послу, згідно з чинним законодавством.
Доставляти телеграми, квитанції та іншу кореспонденцію .
Надавати додаткові послуги електрозв’язку (перестановка, переключення, тимчасове відключення).
Здійснювати прийом, облік, оформлення та розгляд заяв на встановлення телефону та на надання телекомунікаційних послуг; виписування та оформлення нарядів на виконання послуг.
Вести особові рахунки абонентів, своєчасно шляхом автонродзвоиювання сповіщати їх про стан дебіторської та кредиторської заборгованості .
Виставляти рахунки абонентам на надані в кредит телекомунікаційні послуги, а також на запити споживачів деталізувати рахунки за послуги.
Збирати та обробляти інформацію щодо оплати наданих телекомунікаційних послуг, формувати та друкувати виконавчі рахунки абонентам за ці послуги, обігові відомості за всі послуги електрозв'язку.
Формувати та передавати до баз даних розрахунків з абонентами відомостей в електронному вигляді засобами електронної пошти про нарахування за міжнародні та міжміські телефонні розмови за звітний період.
Організовувати та вдосконалювати роботу для зниження рівня дебіторської заборгованості за надані послуги електрозв'язку та доведення її стану до рівня технологічної.
Приймати платежі від юридичних і фізичних осіб за власні послуги та послуги, надані іншими підприємствами, організаціями, державними органами.
Здійснювати оптовий і роздрібний продаж засобів отримання телекомунікаційних послуг: телефонних карток, жетонів, тощо.
Розглядати заяви, звернення та скарги про незадовільну роботу засобівелектрозв'язку або надання послуг незадовільної якості, вживати необхідних заходів для ліквідації причин, які викликали скарги.
Займатися матеріально-технічним забезпеченням виробництва та робити витрати для забезпеченя своєї діяльності в межах кошторису.
Вживати заходів для організації і тарифікації робочих місць,приведення чисельності штату у відповідність до нормативної, використовувати фонд оплати праці в межах кошторису.
Забезпечувати додержання законодавства про працю, вимог діючих нормативних актів з охорони праці, пожежної безпеки та безпеки руху.
Забезпечувати охорону і схоронність майна, закріпленого за Центром.
Виконувати інші зобов'язання, передбачені статутними та іншими внутрішніми документами Товариства.
За зобов'язаннями Центру повну відповідальність несе Товариство.
Майно Центру формується шляхом виділення йому в користування майна Товариства для досягнення мети діяльності згідно з цим Положенням .
Майно, що закріплене за Центром, складається з основних засобів та обігових коштів, вартість яких відображається на балансі Філії. Майно використовується виключно для діяльності Центру в межах повноважень, визначених цим Положенням.
Порядок придбання, відчуження, списання, передачі в оренду майна, щовикористовується Центром, встановлюється Правлінням Товариства згідно із Статутом Товариства та чинним законодавством України.
При продажу послуг (робіт, товарів) Центр повинен суворо дотримуватися порядку продажу і процедури ціноутвореня, встановлених у Товаристві.
Контроль за фінансово-господарською діяльністю центру здійснює Філія, Правління та Ревізійна комісія Товариства [6,с.2-6].
Ресурси підприємства і їх використання
2.1. Основний капітал підприємства, його види і структура
Для того, щоб організувати виробництво підприємство повинно мати певні кошти, щоб придбати засоби виробництва, найняти працівників, організувати виробництво і продати продукцію.
Сукупність грошових коштів та матеріальних цінностей визначається категорія капітал.
Виходячи із характеру споживчих процесів виробництва на підприємстві капітал поділяється на:
основний;
оборотний.
Залежно від виконуваних функцій основні фонди підприємства поділяються на такі групи:
земельна ділянка;
споруди;
машини та обладнання, силові машини, генератори, електродвигуни, обчислювальна техніка, ін. машини та обладнання;
транспортні засоби;
інструмент-інвентар.
В залежності від цільового призначення основні фонди ВАТ “Укртелеком” поділяються на такі групи:
основні виробничі фонди галузевого призначення. До них відносяться: обладнання зв’язку (АТС (автоматичні телефонні станції), системи ущільнення), повітряні лінії зв’язку, кабельні лінії зв’язку, РТВ (радіотранслюючі вузли), машинні механізми (кабелеукладчик), діалектричні засоби захисту, запобіжні засоби, монтерські кігті, монтерські лази, електроінструмент і т. д.
В залежності від ступеню участі у виробничих процесах основні виробничі фонди поділяються на активну та пасивну частину.
До активної частини відносяться: обладнання зв’язку (АТС, системи ущільнення), кабельні лінії зв’язку, повітряні лінії зв’язку. Ці фонди безпосередньо приймають участь для надання робіт та послуг звязку і впливають на їх обсяги.
До пасивної частини входять гаражі, склади, господарський та конторський інвентар тощо.
2) основні невиробничі фонди. Вони створюють необхідні умови для відтворення робочої сили, задовольняють культурні та побутові потреби працівників підприємства. До них відносяться: основні фонди комунального та побутового призначеня, охорони здоровя (СОК “Чайка”), культури і спорту тощо.
Основними джерелами утворення основних фондів на підприємстві є такі:
майно, передане йому міністерством зв’язку;
доходи, одержані від реалізації продукції, а також від інших видів фінансово-господарської діяльності;
доходи від цінних паперів;
кредити банків та інших кредиторів;
капітальні вкладення та дотації з бюджетів;
безоплатні та благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств і громадян;
придбання майна іншого підприємства, організації іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законодавством.
В процесі експлуатації основні виробничі фонди зношуються. Величина зносу переноситься на надані роботи та послуги. Амортизація основних фондів представляє собою процес перенесення зношеної частини основних фондів на роботи та послуги зв’язку, тобто на їх собівартості.
Амортизаційні відрахування нараховуються протягом терміну корисного використання. Нарахування амортизаційних відрахувань на підприємстві проводиться методом рівномірного прямолінійного нарахування амортизаційних відрахувань, тобто нарахування проводиться рівномірними частинами протягом усього терміну експлуатації, нарма амортизаційних відрахувань, у відсотках від балансової вартості становить 25% річних.
Амортизаційні відрахування нараховуються на основні фонди виробничого призначеня, є власністю підприємства, вилученню не підлягають і використовуються для оновлення вибулих основних фондів.
Наявність основних фондів на підприємстві визначається показниками:
наявність на початок року;
наявність на кінець року;
середня за період.
Основні фонди на підприємстві знаходяться у постійному русі, одні фонди вибувають, інші – поступають.
Для характеристики руху основних фондів на підприємстві, розраховують: коефіцієнт вибуття; коефіцієнт оновлення; коефіцієнт інтенсивності оновлення.
Для характеристики стану основних фондів на підприємстві використовують коефіцієнт зносу, коефіцієнт придатності.
Оскільки, забезпеченість підприємства основними виробничими фондами є важливим чинником його господарської діяльності, збільшення кількості наданих робіт та послуг зв’язку. Центр електрозв’язку №1 забезпечений на достатньому рівні основними виробничими фондами.
Відтворення основних виробничих фондів підприємства, як економічна категорія, характеризує постійне оновлення основних фондів. Це обумовлено тим, що основні фонди в процесі виробництва зношуються, втрачають свої властивості.
Види відтворення основних фондів на підприємстві ВАТ “Укртелеком”:
часткове відтворення – відбувається за рахунок капітального ремонту. Фінансування відбувається за рахунок ремонтного фонду.
просте відтворення – передбачає заміну старих основних фондів новими. Фінансування відбувається за рахунок річних амортизаційних відрахувань.
розширене відтворення – характеризується збільшенням обсягу основних фондів. Фінансування за рахунок прибутку підприємства, або за рахунок позичкових коштів.
Основні форми відтворення основних фондів на підприємстві:
технічне переоснащення;
розширення виробництва.
Ефективність відтворення основних фондів характеризується збільшенням асортименту послуг, збільшенням їх кількості, забезпечення конкурентоспроможності робіт та послуг.
Основні виробничі фонди підприємства завантажені повністю. Наявні ОВФ підприємства потребують модернізації, оскільки вони уже застарілі і не можуть на високому рівні задовольняти потреби споживачів і надавати якісно нові послуги
2.2. Оборотний капітал підприємства, його види, склад та структура
До складу оборотного капіталу підприємства відносяться кошти у поточних розрахунках, короткострокові фінансові вкладення, грошові кошти. Кошти в розрахунках, які необхідно стягнути з дебіторів, щоб повернути свої гроші або адекватні їм цінності. Станом на 1 квітня 2008 року дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги та сума сумісних боргів становила 453,2 тис.грн. Станом на 31 березня 2008 року величина виробничих запасів підприємства на початок звітного періоду становить 235,7 тис.грн.(Додаток А).
Короткострокові фінансові вкладення, представляють собою короткострокові позики, в тому числі під векселі, грошові кошти на строкових депозитних рахунках банків, інші фінансові вкладення, інвестовані для одержання доходів у вигляді відсотків, дивідендів. Грошові кошти представлені сумою грошей у касі, на розрахункових, поточних та інших рахунках у банках, грошові перекази, інші наявні грошові кошти, готові для подальшого обороту.
У здійсненні процесу виробництва прймає участь і жива праця, відображенням якої є заробітна плата, що входить до складу витрат виробництва підприємства.
Заробітна плата повністю переноситься на новостворену продукцію в процесі одного виробничого циклу і по мірі її реалізації підлягає повному відшкодуванню, щоб процес виробництва знову міг відновитися.
Заробітна плата разом із виробничими фондами представляє собою вихідний момент і умову здійснення процесу виробництва. Це означає, що підприємство паралельно із продуктивним використанням основних і оборотних фондів витрачає частину своїх ресурсів для видачі заробітної плати, яка ввійде до складу витрат виробництва і буде перенесена на продукцію на рівні із вартістю спожитих виробничих фондів. Заробітна плата знаходить у безперервному русі, що вимагає постійного відновленя з метою відтворення робочої сили.
2.3. Персонал підприємства і його використання
Гощанський Центр №1 складається з трьох цехів Гощанський Цех №1, Корецький Цех №2 і Острозький Цех №3.
Середньооблікова чисельність усіх працівників облікового складу за 5 місяців 2008р. складає по Гощанськову Центру №1 - 193 осіб. Відповідно по Гощанському Цеху – 71,4 особи, Корецький Цех – 58,0 осіб, а Острозький Цех – 64,0 осіб (Додаток Б). Середньооблікова чисельність усіх працівників в еквіваленті повної зайнятості по Гощанському Цеху за січень – травень 2008 року становить за звітний місяць – 70,3 осіб, а за період з початку року – 69,0 осіб, по Корецькому Цеху за звітний місяць – 55,6 осіб, а за період з початку року – 54,0осіб, по Цеху в Острозі за звітний місяць – 64,1 осіб, а за період з початку року – 64,0 осіб (Додаток Б). Середньооблікова чисельність штатних працівників складає по Гощанському Цеху №1: за січень – 71,1 чол., за лютий – 72,0 чол., а за березень 2008 року становить 72,9 чол.(Додаток В).
Режим роботи Товариства регламентується Правилами внутрішньоготрудового розпорядку, які приймаються на конференції трудового колективу.
При регулюванні в Товаристві робочого часу відповідно до чинногозаконодавства України сторони виходять з того, що нормальна тривалістьробочого часу не може перевищувати 40 годин при шестиденному тап'ятиденному робочому тижні, 36 годин при шестиденному робочому тижні тапри скороченій тривалості робочого часу.
Для забезпечення навчального процесу у філії "Центр післядипломної освіти" (регіональні відділення ЦПО) наказом керівника може вводитися шестиденний робочий тиждень з дотриманням норми робочого часу на рік.
Залучення працівників Товариства до роботи у святкові та неробочі дні можливе лише за згодою працівника та погодженням з відповідним профспілковим органом.
Норма тривалості робочого часу на рік в Товаристві розраховується з урахуванням вимог Кодексу Законів про працю України і встановлюється наказом Голови Правління.
На безперервних виробництвах, де робочий час неможливоорганізувати за графіками п'яти- або шестиденного робочого тижня,застосовуються графіки змінності, які забезпечують безперервну роботуперсоналу змінами рівної тривалості. На таких виробництвах, а також дляпрацівників виробництв, цехів, дільниць, відділень і деяких видів робіт, де заумови виробництва не може бути додержана встановлена для даної категоріїпрацівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, згідно зі статтею 61 Кодексу Законів про працю України встановлюється підсумований облік робочого часу з обліковим періодом - один квартал, півріччя, календарний рік.
Графіки змінності передбачають регулярні вихідні дні для кожного працівника. Перехід з однієї зміни до іншої здійснюється після відпочинку не менше подвійної тривалості робочої зміни.
У разі виробничої необхідності за погодженням з відповідним профспілковим органом може встановлюватися робочий день:
-з подовженими перервами в роботі, включаючи час відпочинку та приймання їжі. Під час цих перерв працівник може відлучатися з місця роботи;
-з безперервною тривалістю роботи в зміну 12 годин, включаючи перерви для приймання їжі, а також відпочинку в нічний час тривалістю від 1 до 3 годин з наданням приміщення для відпочинку з постільними речами. При змінних роботах перерва між чергуванням не може бути менше 8 годин;
-з добовим чергуванням (24 год.) за умови надання перерв для відпочинку та приймання їжі загальною тривалістю до 4 год., а також приміщень для відпочинку з постільними речами.
Для забезпечення безперебійної роботи засобів електрозв'язку у вихідніі святкові дні в Товаристві може запроваджуватися чергування вдома відповідно до Положення.
Поділ робочого часу на частини встановлюється працівникамТовариства лише за визначеним Переліком професій і посад [4,c.6-7].
Продуктивність праці в Центрі №1 за 5 місяців 2007 року становила 1489,00, а за 5 місяців 2008 року становить – 16175 тис.грн/людино-годину. Середньомісячна продуктивність праці за цей самий період у 2007 році – 2978,00, а у 2008 році – 3235. Темп росту становить – 108,6. Тепер розглянемо рівень продуктивності праці в кожному з трьох цехів окремо. Продуктивність праці в Цеху №1 за 5 місяців 2007 року становить – 14470,00,а за 5 місяців 2008 року – 15904 тис.грн/людино-годину. Середньомісячна продуктивність праці за цей самий період у 2007 році – 2894,00, а у 2008 році – 3181,00. Темп росту становить – 109,9. Продуктивність праці в Цеху №2 за 5 місяців 2007 року становить 12221,00, а за 5 місяців 2008 року – 13593 тис.грн/людино-годину. Середньомісячна продуктивність праці за цей період у 2007 році – 2444,00, а у 2008 році – 2719,00. Темп росту становить – 111,3. Продуктивність праці в Цеху №3 за 5 місяців 2007 року становить 17758,00,а за 5 місяців 2008 року – 18698 тис.грн/людино-годину. Середньомісячна продуктивність праці за цей самий період у 2007 році – 3552,00, а у 2008 році – 3740,00. Темп росту становить – 105,3. Продуктивність праці із всіх трьох цехів найбільше зросла в порівнянні з 2007 роком по Цеху №2 м.Корець (на 11,2%).
Для підвищення продуктивності праці підприємство використовує резерви підвищення продуктивності праці або невикористані можливості, зокрема:
облаштування робочого місця;
застосування удосконалених засобів і предметів праці;
зменшення різних видів розходів;
матеріальне стимулювання працівників;
підвищення кваліфікації працівників.
З метою підвищення продуктивності праці та поліпшення її організаціїфілії і безбалансові структурні підрозділи, які входять до їх складу, самостійнорозробляють місцеві норми (часу, обслуговуванря, виробітку) і впроваджують їх в установленому порядку [4, c.10].
Персонал підприємства – це всі його працівники, які мають певний досвід, кваліфікацію і працюють на підприємстві.
До витрат пов’язаних з персоналом за 1 квартал 2008 року по Центру №1 відносять:
заробітну плату, яка планувалася у розмірі 78400 тис.грн, а фактично становила 799,7 тис.грн. на 49,7 тис.грн. більше ніж планувалося;
одноразова грошова виплата у зв’язку з виходом на пенсію, згідно колективного договору планувалося 2,0 тис.грн, а фактично не використано взагалі;
матеріальна допомога на поховання близьких родичів планувалася в розмірі 3,0 тис.грн., а фактично становила 0,6 тис.грн., тобто на 2,4 тис.грн. менше;
матеріальна допомога на лікування за планом становила 1,1 тис.грн., а фактично не використана;
матеріальна допомога у зв’язку зі стихійним лихом та іншими екстремальними непередбаченими випадками на 1 квартал незапланована;
інші соціальні пільги працівників, в т.ч. речові подарунки (Додаток Г);
одноразова грошова допомога при звільненні (Додаток Д).
2.4. Земельні ресурси підприємства та їх використаня
Технічна документація виготовлена у відповідності з пунктом 6 Постанови Верховної Ради України від 18 грудня 1990 року “Про земельну реформу” та Постанови Верховної Ради України №744/97-Вр від 17 грудня 1997 року “ Про продовження дії пункту 6” Постанови Верховної Ради України “Про земельну реформу”, “Інструкції про порядок складанн, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право постійного користування землею” м.Київ, 1993 рік, Земельного кодексу України, статті 19, 22, 23.
Технічна документація передбачає надання Центру електрозв’язку №1 Рівненської філії ВАТ “Укртелеком” в постійне користування земельної ділянки площею 0,63 га, яка розташована в центрі смт.Гоща і зайнята дворами і будівлями.
Площа ділянки становить 0,63 га, на якій розміщені основні виробничі і допоміжні будівлі, споруди.
Межі ділянки, що надається в постійне користування Центру електрозв’язку №1 Рівненської філії ВАТ “Укртелеком” закріплені в натурі існуючою зогорожею та металевими штирями і погоджені з суміжними землекористувачами.
Межа земельної ділянки встановлена по суходолу.
Відповідно до Українського класифікатора цільового поризначення землі (УКЦВЗ) земельна ділянка віднесена до земель транспорту та зв’язку. Код. 1.14.9.
Земельна ділянка не має обмежень щодо використання, про що свідчать висновки Гощанського районного відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Гощанської райдержадміністрації.
Підприємство використовує земельну ділянку за призначенням.
Податок на землю Центр №1 не сплачує, оскільки його сплачує Рівненська дирекція ВАТ “Укртелеком” [9, с.2-6].
2.5. Водні ресурси підприємста та їх використання
Підприємство в основному використовує воду для побутово-господарських потбер. У виробничому процесі вода використовується у невеликій кількості, для приготування електроліту для акумуляторних батарей. Установлений річний ліміт використання водних ресурсів становить 4800 тис.м.куб на рік, а фактично використаноно у 2008 році 78 тис.м.куб, що значно менше встановленого ліміту (Додаток Ж).
Основним джерелом водозабезпечення Гощанського Центру №1 є водопровідні мережі Гощанського водоканалу.
За користування водними ресурсами підприємство сплачує 20,73 коп. за м.куб (Додаток Ж).
2.6. Інформаційне забезпечення підприємства
Підвищення ефективності виробництва на підприємстві в значній мірі залежить від інформаційного забезпеченя підприємства. Інформаційне забезпечення підприємства представляє собою сукупність вихідної інформації різного характеру, що призначена для прийняття рішень в сфері виробництва на підприємстві.
Інформація про стан зовнішнього середовища містить дві групи інформації: ринкова кон`юктура, механізм регулювання виробництва з боку держави.
Для характеристики ринкової кон`юктури підприємство залучає дані, що наводяться в офіційній літературі, статистичних оглядах, комерційних публікаціях, рекламних виданнях та ін. Інформацію про ринкову кон`юктуру отримують на основі наступни даних:
характеристика ринку – ринок ненасичений продукцією зв’язку;
характеристика послуг і можливості їх надання – надання послуг зв’язку, пропозиція менша за попит, оскільки, відсутні технічні можливості для забезпечення попиту у повному обсязі;
рівень конкуренції – конкуренції на рівні стільникового зв’язку не має;
рівень цін – ціни на послуги місцевого зв’язку зротають, а на послуги міжнародного зв’язку падають;
можливість залучення коштів - інвестиції.
Інформація про регулювання виробництва владними структурами держави включає такі види інформації:
система оподаткування на загальних підставах є платниками ПДВ, ніяких пільг не мають;
система ціноутворення – ціни на послги зв’язку встановлює держава;
система держзамовлення і держінвестицій – державні замовлення;
система регулювання зовнішньоекономічної діяльності;
5) система регулювання оплати праці – оплата праці у Товаристві регулюється Законом України "Про оплату праці" та здійснюється відповідно до Положення про оплату праці у ВАТ "Укртелеком".
Вихідна інформація про стан підприємства є найбільш доступною, оскільки формується за його участю. На підприємстві створений певний інформаційний масив на підставі звітної, планової документації (річних, квартальних, місячних звітів підприємства, бухгалтерських звітів і балансів, статистичних звітів, прогнозів розвитку підприємства). Вихідна інформація є важливою для інформаційного забезпечення процесу прийняття господарського рішення. Інформація про стан підприємства надає користувачу корисну інформацію.
Інформація про організаційно-правовий і техніко-економічний стан підприємства:
організаційно-правові характеристики - Центр є безбалансовим структурним підрозділом Філії, що здійснює частину виробничих, господарських та інших функцій Філії, до складу якої він входить. Центр не є платником податків і зборів (обов'язкових платежів), не подає відповідним органам державної влади фінансову, податкову та статистичну звітність, не має рахунків в установах банків. Центр має печатку та штамп, бланки зі своїм найменуванням .
2) виробничі потужності;
3) трудові ресурси - середньооблікова чисельність усіх працівників облікового складу за 5 місяців 2008р. складає по Гощанськову Центру №1 - 193 осіб.
4) організаційно-технологічні можливості;
5) економічні характеристики - продуктивність праці в Центрі №1 за 5 місяців 2007 року становила 1489,00, а за 5 місяців 2008 року становить – 16175 тис.грн/людино-годину.
6) екологічні характеристики – підприємство не є шкідливим для навколишнього природного середовища;
7) інші види інформації.
Організація і оплата праці на підприємстві
Оплата праці у Товаристві регулюється Законом України "Прооплату праці" та здійснюється відповідно до Положення про оплату праці уВАТ "Укртелеком".
Оплата праці за роботу в святкові і неробочі дні здійснюється згідно зіст. 107 КЗпП України.
Заробітна плата є основним доходом працівників підприємства. Заробітна плата працівникам Товариства виплачується регулярнодвічі на місяць - аванс та остаточний розрахунок за місяць через проміжок часу,який не перевищує 16 календарних днів, відповідно до графіків виплати заробітної плати. Персональна відповідальність за своєчасність виплати заробітної плати покладається на керівника.
Виплата заробітної плати працівникам Товариства проводиться угрошовому виразі.
Оплата праці працівників будівельних структурних підрозділів,зайнятих на будівництві і ремонті споруд зв'язку, які виконуються господарським способом, проводиться відповідно до Положення про порядок проведення та фінансування будівельних і ремонтних робіт, які виконуються господарським способом, затвердженого наказом ВАТ "Укртелеком".
Оплата праці учнів за час їх первинної професійної підготовки навиробництві та робітників за час їх перепідготовки і підвищення кваліфікаціїпроводиться відповідно до нормативно-правових актів України або рішенняПравління Товариства з цих питань, які діють у період проведення такогонавчання.
Працівникам Товариства, які направляються для підвищеннякваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання іншим професіям з відривомвід виробництва, встановлюються гарантії та компенсації, затвердженівідповідною постановою Кабінету Міністрів України.
Працівникам, які залучаються для проведення занять у філії "Центр післядипломної освіти", регіональних відділеннях Товариства та в бюро з підготовки робітничих кадрів, ставки погодинної оплати праці встановлюються відповідно до наказу ВАТ "Укртелеком".
Оплата відпусток та відряджень проводиться згідно з чиннимзаконодавством України.
Для правильного визначення обсягів виконуваних працівниками робіт і визначення навантаження на робочих місцях проводиться нормування праці.
Про зміну норм виробітку, норм обслуговування, нормативів чисельності Правління інформує працівників не пізніше ніж за 2 місяці до їх введення.
Кошториси витрат, спрямовані на оплату праці, розробляються філіями та затверджуються їх керівниками за погодженням з відповіднимпрофспілковим органом у визначеному порядку.
Для працівників і членів їх сімей, а також пенсіонерів, які до виходу напенсію працювали в Товаристві, надаються додаткові, не передбаченізаконодавчими актами України, трудові та соціально-побутові пільги, які встановлюються виходячи з фінансових можливостей.
Оплата працівникам Товариства перших п'яти днів непрацездатностівнаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком навиробництві, проводиться на підставі листка непрацездатності у порядку тарозмірах, встановлених законодавством України [4, c.8-10].
Форми оплати праці у Товаристві (погодинна, погодинно-преміальна,відрядна, відрядно-преміальна, акордна, індивідуальна, колективна)встановлюються відповідно до категорій працівників.
Оплата праці та матеріальне стимулювання Голови Правління ідиректорів філій регламентуються контрактом.
Посадові оклади (тарифні ставки) працівників Товариствавстановлюються згідно зі Схемою посадових окладів (тарифних ставок)ВАТ "Укртелеком", розрахованою на підставі коефіцієнтів співвідношення.
Враховуючи значну розгалуженість філій територією країни та різні можливості щодо отримання прибутків, в Товаристві можуть застосовуватися декілька рівнів мінімальної заробітної плати та Схем посадових окладів (тарифних ставок) працівників.
Мінімальна заробітна плата в Товаристві встановлюється на рівні, не нижчому, ніж встановлено Законом України, та затверджується рішенням Правління ВАТ "Укртелеком".
Висококваліфікованим робітникам, які обслуговують, ремонтують іналагоджують особливо складне обладнання зв'язку, встановлюютьсяпідвищені тарифні ставки, підставою для визначення яких є перелік особливоскладного обладнання та перелік професій робітників, зайнятих ремонтом іналагодженням особливо складного обладнання.
Окремим висококваліфікдваним робітникам, які зайняті на особливоважливих і відповідальних роботах, замість надбавок за професійнумайстерність можуть встановлюватися місячні оклади, що є вищими задіючі, але, не більше ніж у 2 рази.
Працівникам, які виконують роботи, не властиві діяльності Товариства,-оплата праці встановлюється з дотриманням гарантій, визначених,міжгалузевими угодами, але вона не може бути .вищою, ніж для іншихпрацівників Товариства.
Оплата праці водолазів здійснюється відповідно до чинногозаконодавства.
Преміювання працівників Товариства за основними результатами господарської діяльності здійснюється згідно з Положення.
Преміювання працівників філії "Утел" здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого директором філії.
Виплата винагороди за загальними підсумками роботи за рікпроводиться відповідно до Положення.
За зразкове виконання трудових обов'язків, підвищення продуктивностіпраці, творчу ініціативу, винахідливість у роботі, поширення передового досвіду роботи, а також за багаторічну сумлінну працю та з нагоди державних і професійних свят: День працівників радіо, телебачення та зв'язку, ДеньПеремоги (учасники війни та бойових дій); пам'ятний день - ДеньЧорнобильської трагедії (учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС), працівники Товариства І\южугь заохочуватися шляхом преміювання в розмірі до 1 посадового окладу або нагороджуватися цінними подарунками.
Виплата премії за участь у впровадженні нової техніки або сприянняйому здійснюється відповідно до Положення про порядок організації робіт звпровадження нової техніки і технологій та преміювання працівників іструктурних підрозділів за виконані роботи, затвердженого наказомТовариства.
Виплата премії за сприяння винахідництву та раціоналізаціїпроводиться відповідно до Положення про раціоналізаторську діяльність вУкртелекомі, затвердженого наказом Товариства.
Виплата премії за перемогу в конкурсі професійної майстерностіздійснюється відповідно до Положення.
Працівники Товариства можуть отримувати цільові бонуси відповіднодо Положення про розподіл частини чистого прибутку ВАТ "Укртелеком",направленого на матеріальне заохочення [4, c.17-21].
Фактичне використання фонду оплати праці за травень 2008 року по Гощанському Центру має наступну структуру: фонд основної заробітної плати в т.ч. посадові оклади; фонд додаткової заробітної плати та інші заохочення та компенсаційні виплати (Додаток З).
Фонд оплати праці по Гощанському центру №1 за травень 2008 року становив 249,7 тис.грн., середньооблікова чисельність штатних працівників 193,4 чол., середня заробітна плата 1 штатного працівника, 1291,11 грн.(Додаток Е).
Середня заробітна плата різних категорій працівників:
оператор електрозв’язку – 1303,18 грн.
електромеханік електрозв’язку – 1425,54 грн.
електромонтер ІІІ розряду – 1062,83 грн.
електромонтер VI розряду – 1425,49 грн.
економіст – 1800 грн.
бухгалтер – 1480 грн.
юрист –консульт – 1420 грн.
інженер електрозв’язку І розряду – 1671 грн.
інженер електрозв’язку ІІ розряду – 1508 грн.
інженер з охорони праці – 1500 грн.
Заробітна плата у структурі собівартості продукції працівників складає 45 % від вартості продукції.
Поточні витрати виробництва підприємства
У процесі виробництва виробничі ресурси споживаються і таким чином створюють витрати виробництва. У процесі виробництва основні фонди споживаються у вигляді їх зношення (амортизаційні відрахування) та витрати на підтримання основних фондів у робочому стані.
Витрати виробництва на виготовлення продукції характеризують поточні витрати підприємства і капітальні витрати.
Поточні витрати формуються у натуральному виразі, носять індивідуальний характер, ринкова ціна на певний період є постійною.
До економічно однорідних елементів витрат відносяться витрати виробництва, які однакові за своїм економічним змістом і економічним призначенням незалежно від місця їх виникнення та функціональної ролі у виробничому процесі і їх не можна розділити на окремі складові.
До економічних елементів витрат на підприємстві відносяться:
матеріальні витрати;
витрати на оплату праці;
відрахування на соціальні заходи;
амортизація основних фондів і нематеріальних активів;
інші витрати (Додаток Є).
Групування витрат за економічними елементами характеризує їх відношення до створення вартості, дозволяє виділити перенесену і новостворену вартість, відділити витрати виробництва, що представляють собою вартість засобів виробництва і фонд оплати праці, від частини вартості додаткового продукту, що включається у собівартість продукції. Структура витрат за економічними елементами відображає матеріалоємність, трудоємність виробництва, співвідношення живої і уречевленої праці, рівень кооперування тощо.
Незважаючи на важливість групування витрат за економічними елементами, воно не може повністю задовольнити вимоги підприємства в інформації про витрати виробництва за їх цільовим призначенням і місцями виникненя, не дозволяє в повній мірі організувати контроль за рівнем витрат виробництва по окремих структурних підрозділах підприємства.
До статей витрат підприємства ВАТ “Укртелеком” відносяться:
Матеріали.
Паливо і енергія на технологічні цілі.
Основна заробітна плата робітників.
Додаткова заробітна плата робітників.
Відрахування на соціальні зоходи.
Розрахунки з технологічними партнерами.
Фінансові витрати.
Інші витрати операційної діяльності.
Позавиробничі витрати (Додаток Є).
Послуги, які надає підприємство:
Міський телефонний зв’язок.
Міжміський телефонний зв’язок.
Міжнародний телефонний зв’язок.
Комп’ютерний зв'язок.
Сільський телефонний зв’язок.
Проводове мовлення та передача і прийом телевізійних та радіопрограм, радіозв’язок.
Телеграфний зв’язок.
Собівартість реалізованої продукції (товарів, обіт, послуг) станом на 1 квартал 2008 року становить 1287,1 тис.грн.
Підприємство утворює цільові фонди , призначені для покриття витрат, пов’язаних зі своєю діяльністю: фонд розвитку виробництва, фонд споживання, фонд соціального розвитку, резервний фонд, та інші.
Основним методом зниження витрат на підприємстві є оптимізація персоналу.
Економічні основи господарювання підприємства і його результати
В процесі господарської діяльності відбувається певний кругооборот засобів виробництва, підприємство надає послуги зв’язку за, які потім повинен отримати ресурси для наступної господарської діяльності.
В умовах ринку управління виробництвом на підприємстві здійснюється на основі економічних методів управління, до яких відноситься комерційний розрахунок. Він характеризує економічні відносини між окремими підприємствами, між підприємством і державою, серед структурних підрозділів підприємства. Як метод ведення господарства передбачає вимірювання власних витрат і власних доходів, відшкодування власних витрат власними доходами. Отримання прибутку в обягах для самофінансування своєї діяльності.
Основними комерційного розрахунку на підприємстві є підприємницька самостійність підприємства, підприємство виступає як юридична особа, самостійно розпоряджається засобами виробництва і наймом працівників, має свою назву і печатку.
Одержана величина прибудку достатня для модернізації та розширення матеріально-технічної бази, соціального розвитку підприємства і матеріального заохочення працівників. Підприємство несе певну матеріальну відповідальність, яка заклечається в тому, що підприємство несе матеріальну відповідальність за виконання договірних зобов’язань.
Надаючи послуги зв’язку підприємство отримує грошовий виторг від наданих послуг. Із грошового виторгу підприємство відшкодовує матеріальні витрати включаючи амортизацію відрахувань. Підприємство формує фонд оплати праці з нарахуванням соціальних заходів.
На залишині гроші підприємство формує прибуток. Із прибутку здійснюються платежі у бюджет, відрахування у загальний фонд розвитку мереж електрозв’язку і соціальної інфраструктури, коштів для розрахунків з іншими державами. Після цього отримується чистий прибуток, який підприємство використовує на свій розсуд.
Господарська діяльність структурних підрозділів підприємства заснована на економічних відносинах, або іншими словами господарська діяльність здійснюється на основі внутрішньогосподарського розрахунку, який здійснюється на підприємстві на основі таких принципів:
централізоване управління структурним підрозділом зі сторони підприємства;
господарська самостійність, тобто всі господарські питання здійснюються в межах підрозділу;
матеріальна зацікавленість – структурний підрозділ забезпечуючи економію відповідного ресурсу, збільшуючи тарифні доходи отримує відповідну винагороду;
матеріальна відповідальність – структурний підрозділ несе відповідальність за використання матеріально-технічних ресурсів, у випадку перевитрат матеріально-технічних ресурсів.
За червень 2008 року доходи від реалізації робіт і послуг в Центрі №1 всього становили 222,2 тис.грн. (Додаток Ї). Доходи від надання послуг зв’язку на п’ять місяців були заплановані в розмірі 2998,1 тис.грн, а фактично становили 3121,7 тис.грн., тобто на 123,6 тис.грн. більше (Додаток Й). Тарифні доходи від міжміського телефонного зв’язку за січень 2008 року становили 132,5 тис.грн, а за травень 2008 року – 115 тис.грн.(Додаток К). Аналізуючи виконання доходів від послуг Інтернет за червень 2008 року підприємство отримало дохід в розмірі 63,6 тис.грн. по Гощанському Центру №1. За послуги телеграфного зв’язку за червень 2008 року підприємство отримало доходи в розмірі 1,4 тис.грн по центру (Додаток Л). Доходи від реалізації продукції (товарів, робіт і послуг) по Центру електрозв’язку №1 смт.Гоща за 1 квартал 2008 року становили 1 925,7 тис.грн. Чистий дохід від реалізації продукції 1597,2 тис.грн. (Додаток М).
Преміювання за основними результатами господарської діяльностімає на меті забезпечення ефективної діяльності всього Товариства, єдностіінтересів працівників усіх категорій та особистого внеску в досягненнявисоких кінцевих результатів роботи всього трудового колективу Товариства таякісне виконання функціональних обов'язків.
Премія за результатами господарської діяльності не є обов'язковою для нарахування працівникам і може нараховуватися працівникам за наявності коштів. Обсяг коштів, які спрямовуються на преміювання, визначаєтьсящомісячно, виходячи з фінансових можливостей.
З метою посилення колективної та особистої заінтересованості удосягненні найбільш високих кінцевих результатів роботи колективамструктурних підрозділів філій може виділятися загальна сума премії.
Виділена сума премії розподіляється між працівниками підрозділу відповідно до їх особистого внеску в загальні результати праці. Премія працівникам Товариства нараховується відповідно до затверджених наказом керівника показників преміювання Апарату управління і кожної філії.
Преміювання керівників безбалансових структурних підрозділів, цехів, дільниць здійснюється згідно з умовами та показниками преміювання, затвердженими наказом керівника. Аналіз виконання показників преміювання проводиться щомісяця наростаючим підсумком з початку року.
Преміювання за основними результатами господарської діяльностіпроводиться при виконанні показників та умов преміювання.
Розмір премії залежить від фактичних результатів роботи тадоведеного кошторису фінансування.
Премія за результатами господарської діяльності може бути нарахована працівникам Товариства за умови виконання індивідуальних та корпоративних завдань. Премія за основними результатами господарської діяльності можебути нарахована працівникам, які не мали виробничих недоліків,дисциплінарних стягнень за фактично відпрацьований час.
Премія за основними результатами господарської діяльності ненараховується прийнятим працівникам, які не відпрацювали повний місяць.
Премія за основними результатами господарської діяльностінараховується працівникам на заробітну плату за фактично відпрацьований часз урахуванням доплат та надбавок до посадових окладів і тарифних ставок за:
виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника;
розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт;
роботу у важких, шкідливих і особливо шкідливих умовах праці;
роботу в нічний час;
суміщення та заміщення професій (посад);
за роботу у святкові та неробочі дні (в одинарному розмірі);
керівництво бригадою, ланкою (працівникам, не звільненим відосновної роботи);
ненормований'робочий день водіям легкових автомобілів, автобусів(мікроавтобусів), пересувної вимірювальної лабораторії;
роботу з розділеним робочим днем;
високу професійну майстерність;
високі досягнення в праці;
виконання особливо важливої роботи на певний термін;
застосування іноземної мови;
роботу в умовах режимних обмежень;
класність водіям автомобілів, автобусів (мікроавтобусів), вантажо-пасажирських автотранспортних засобів;
за роботу під водою;
за інтенсивність праці та особливий характер роботи;
за роботу в профспілковій організації товариства головам, якіперебувають на виборній посаді на постійній основі (звільненим).
Тимчасові заступники преміюються за показниками, які встановленідля посади заміщеного працівника.
Виплата здійснюється за рахунок і в межах фонду оплати праці [4, c.47-49].
Економіка основного виробництва
Рівненська філія ВАТ "Укртелеком" – найпотужніший в області оператор зв"язку з розгалуженою мережею підрозділів і підприємств у всіх районах і містах області, де загалом працює понад дві з половиною тисячі спеціалістів, інженерно-технічних працівників і робітників.
Основна діяльність підприємства - це надання послуг звязку різного характеру. Зараз підприємство надає такі послуги звязку:
Для населення:
Місцевий телефонний зв’язок
Міжміський телефонний зв'язок
Міжнародний телефонний зв'язок
Додаткові послуги міжміського та міжнародного телефонного зв'язку
ISDN
Категорії АВН
Аудіотекс
Інтернет
Послуги таксофонів
Послуги за передплаченими картками "ВСЕсвіт"
Картки ВСЕсвіт плюс
Послуги пунктів "Телекомсервіс"
Телеграфний зв'язок
Послуги проводового мовлення
Радіотелефонний зв'язок "Алтай"
Анкета
Пільги
Оплата рахунків
Для підприємств та організацій:
Місцевий телефонний зв’язок
Міжміський телефонний зв'язок
Міжнародний телефонний зв'язок
Додаткові послуги міжміського та міжнародного телефонного зв'язку
Відомча телекомунікаційна мережа
Відеоконференцзв'язок
Скорочені телефонні номери
ISDN
Телеграфний зв'язок
Категорії АВН
Інтернет
Цифровi канали електрозв'язку
Frame Relay
Радіотелефонний зв'язок "Алтай"
Телефонна каналізація
Канали для передавання програм та мовлення
Для корпоративних клієнтів:
Послуги телефонії
Послуги передавання даних
Послуги доступу до мережі Інтернет
Послуга 800
Послуги Контакт Центру
Послуги Дата Центру
Контакти
Пропозиція для агентів та партнерів
Для операторів та провайдерів:
Обмін трафіком
Телефонна каналізація
Цифровi канали електрозв'язку
Для національних операторів IP-телефонії
Мережний транзит [10].
Нині крім традиційних послуг підприємство стрімко розвиває нові послуги. Розширюється і перелік, і географія надання цих послуг.
Нинішні технічні можливості дозволяють рівненським електрозв"язківцям надавати споживачам широкий спектр нових послуг, серед яких:
відкритий доступ до Інтернет – послуга, що базується на технології безпарольного доступу до Інтернет по телефонній лінії за допомогою модема,
широкосмуговий безпроводовий доступ до глобальної мережі Інтернет за технологією Wi-Fi гарантованої швидкості,
"ОГО!" – постійний доступ до Інтернет за технологією ADSL при високій швидкості передачі даних,
"Всесвіт" – універсальні послуги з використанням унівекрсальних передплачених карток,
відеоконференцзв"язок – послуга, що надає можливість на площах Укртелекому в різних куточках України проводити наради, семінари, навчання, презентації з великим представництвом і без витрат на переїзди і відрядження учасників
Frame Relay – альтернатива виділеним цифровим каналам, що дає можливість побудови корпоративних мереж з гнучкою конфігурацією.
ВПМ/MPLS - послуга з побудови віртуальних приватних мереж за технологією MPLS, яка дозволить об'єднати ваші комп'ютерні мережі незалежно від їх географічного розташування [10].
Кількість телефонних апаратів, які зареєстровані по Гощанському центру №1 на 1 червня 2008 року становить 17435 тел. апаратів. За 5 місяців цього року було підключено 170 тел. апартів, вартість підключення цих апаратів становить 7650 грн, за травень 2008 року підключено 19 тел. апаратів вартість їх підключення становила 855 грн. (Додаток Н). До послуги Інтернет по Центру №1 підключено 394 абоненти, 70 абонентів мають відкритий доступ. Доходи від наданих робіт і послуг зв’язку за червень 2008 року становили 222,2 тис.грн.
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) за 1 квартал 2008 року становила 1287,1 тис.грн. (Додаток М).
7. Економіка технічного переоснащення підприємства
Технічне переоснащення виробництва на підприємстві представляє собою комплекс заходів щодо підвищення техніко-економічного і організаційного рівня виробництва на основі впровадження нової техніки і технології, механізації і автоматизації виробничих процесів, модернізації і заміни морально застарілого і фізично зношеного обладнання новим, більш продуктивним. В цей комплекс також включаються роботи по частковій перебудові і розширенню існуючих виробничих площ, будівель і споруд, що обумовлені габаритами нового обладнання і розширенню існуючих. При технічному переоснащенні виробництва передбачається першочергове усенення вузьких місць в основному виробництві, ліквідацію ручної і важкої фізичної праці тощо.
На даний момент підприємство потребує технічного переоснащення, оскільки 75% існуючого обладнання потребує заміни. Лише 25% обладнання відповідає належному рівню. Останнє оновлення технічної бази проводилося у 2004 році, тоді було замінено АТС Бугрин, АТС Гоща. Встановлено нове обладнання Діаслан, Діасель. Яке дозволяє якісно надавати існуючі послуги зв’язку і збільшити їх кількість, також розширювати асортимент робіт та послуг зв’язку. Собівартість даних послуг є меншою оскільки не потребує великих затрат часу і є менш енергоємною.
Перед встановленням нового обладнання необхідно провести навчання технічних працівників. Щоб вони могли без всіляких проблем працювати з новим обладнанням.
8. Охорона праці на підприємстві
Для створення здорових і безпечних умов праці у Товаристві сторони зобов'язуються:
1. Забезпечити виконання Комплексних заходів щодо досягнення нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, попередження випадків виробничого травматизму, професійних захворювань і аварій, які щорічно розробляються Апаратом управління та філіями ВАТ "Укртелеком" і затверджуються в установленому порядку.
На реалізацію цих заходів виділяти щорічно суму, передбачену нормами чинного законодавства.
2. При укладанні трудового договору інформувати працівника під розписку про умови праці та наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуті, про можливі наслідки їх впливу на здоров'я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства та Колективного договору.
3. Забезпечити за рахунок коштів Товариства:
своєчасну видачу працівникам спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту згідно з встановленими нормами відповідно до переліку професій та посад працівників;
видачу спеціального одягу, спеціального взуття та інших 313, а також мийних засобів працівникам, які залучаються до разових робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха тощо, що не передбачені трудовим договором;
видачу чергового спецодягу, спецвзуття та інших 313 працівникам, яким вони не передбачені за нормами, але за умовами праці необхідні для застосування на час виконання робіт;
кабельників-спаювальників сухим спецодягом при роботах у несприятливих погодних умовах та дозволити видачу двох комплектів спецодягу з подвійним терміном використання;
працівників, які виконують роботи на підземних об'єктах, індивідуальними засобами захисту органів дихання від продуктів горіння.
4. Надавати працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, такі пільги та компенсації:
щорічну додаткову відпустку за роботу в шкідливих і важких умовахпраці згідно з переліком виробництв, професій і посад;
щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці згідно зпереліком виробництв, робіт, професій і посад;
доплату до тарифних ставок (окладів) за роботу з важкими і шкідливимиумовами праці згідно з переліком робіт;
молоко або інші рівноцінні харчові продукти згідно з перелікомпрофесій та посад працівників;
оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення згідно зпереліком професій та посад;
мило та мийні засоби згідно з переліком професій та посад;
скорочений робочий тиждень згідно з переліком виробництв, професійта посад зі шкідливими умовами праці.
5. Забезпечити проведення обов'язкових медичних оглядів, щопередбачені законодавством, зі збереженням середньої заробітної плати і місцяроботи (посади).
Працівники,що ухилилися від проходження обов'язкового медогляду, притягуються до~дйсциплінарної відповідальності та відсторонюються від роботи без збереження Заробітної плати згідно зі ст. 17 Закону України "Про охорону праці".
6. З метою попередження та профілактики захворювань проводити (за бажанням працівників) за кошти Товариства медичний огляд одинраз на два роки за умови наявності фінансової можливості.
Вирішувати питання щодо працевлаштування працівника за наявностімедичних протипоказань стану здоров" я для виконання робіт за професією(посадою).
7. Забезпечувати та систематично поповнювати необхідними'медикаментами аптечки першої допомоги у всіх виробничих підрозділах, робочих бригадах та надавати індивідуальні антисептичні пакети дільничним електромонтерам, які працюють на лінії.
8. За працівником, що втратив працездатність повністю або частково узв'язку з нещасними випадком на виробництві або професійним захворюванням, зберігати гарантії, передбачені чинним законодавством.
9. За рахунок коштів Товариства проводити навчання уповноваженихнайманими працівниками осіб з питань охорони праці та громадських інспекторів з охорони праці.
10. Зберігати за працівником місце роботи і заробітну плату на часпризупинення експлуатації підрозділу, дільниці, обладнання органами державного нагляду за охороною праці або службами охорони праці та пожежної безпеки Товариства.
11. Звільняти уповноважених найманими працівниками осіб з питаньохорони праці та громадських інспекторів з охорони праці від основної роботи зі збереженням заробітної плати на термін до 16 годин на місяць (за необхідності) для залучення до перевірок стану безпеки, умов праці та розслідування нещасних випадків.
12. Постійно проводити оперативний контроль за станом охорони працізгідно з Положенням про організацію і проведення оперативного контролю застаном охорони праці у ВАТ "Укртелеком".
Проводити контроль стану пожежної безпеки згідно з Положенням про систему управління пожежною безпекою в галузі зв'язку.
13. Проводити огляди-конкурси з охорони праці та пожежної безпеки.
14. Проводити аналіз обставин і причин нещасних випадків, професійнихзахворювань, аварій, пожеж, інформувати про їх результати колективиструктурних підрозділів Товариства.
Здійснювати заходи щодо попередження нещасних випадків, професійних захворювань, аварій та пожеж.
15. Згідно з Положенням щодо розробки планів локалізації та ліквідаціїаварійних ситуацій і аварій виконувати заходи для попередження аварій, забезпечувати структурні підрозділи необхідним майном та інструментами, відповідними інструкціями, положеннями, літературою, плакатами, проводити навчання керівного складу за програмою ліквідації наслідків аварій та надзвичайних ситуацій.
16. Забезпечувати структурні підрозділи Товариства відповіднимиінструкціями, правилами, інвентарем, установками автоматичного виявлення тагасіння пожеж, вогнегасниками, пожежним обладнанням, ручним пожежнимінструментом.
17. Відповідно до ст. 29 Закону України "Про пожежну безпеку" членам добровільної пожежної дружини, які активно беруть участь у попередженні,гасінні пожеж та ліквідації аварій, може надаватися додаткова відпустка іззбереженням заробітної плати згідно з Положенням про добровільні пожежнідружини.
18. Проводити за кошти Товариства навчання та перевірку знаньпрацівників Товариства з питань охорони праці та пожежної безпеки в терміни, які встановлені діючими нормативними актами. Розробити та впровадити сучасні інформаційні технології навчання та перевірки знань працівників Товариства з питань охорони праці та пожежної безпеки.
19. Не допускати до роботи працівників Товариства, які не пройшли:навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці або під часпроведення повторної перевірки знань виявили незадовільні знання.
20. Проводити атестацію робочих місць за умовами праці згідно з діючими нормативними актами з охорони праці.
21. Забезпечити поліпшення умов праці жінок, у тому числі:
обмежити застосування праці жінок у нічний час;
виконувати комплекс заходів для виведення жінок з важких та шкідливих умов праці.
22. Підвищувати ефективність роботи з охорони праці та додержуватисявимог Положення про систему управління охороною праці у ВАТ "Укртелеком".
23. З метою попередження та профілактики захворювань на грип забажанням працівників та з урахуванням пропозицій установ МОЗ Українипроводити вакцинацію персоналу товариства проти грипу за умови наявностіфінансової можливості [4, c.10-13].
9. Запезпечення екологічної безпеки підприємства
В процесі виробничої діяльності підприємство не виробляє і не використовує ніяких шкідливих речовин, процес діяльності є безвідходним. Тому по відношенню до навколишнього природного сереждовища підприємство не має шкідливих і небезпечних факторів, тобто є безпечним.
10. Особисті враження про функціонування підприємства як економічної системи
Центр електрозвязку №1 є структурним підрозділом одного з найбільших підприємств України. На підприємстві своєчасно виплачується заробітна плата. Діє система надбавок за високі показники праці. Працівники мають можливість за рахунок підприємства здобути в галузевих навчальних закладах спеціальну і вищу освіту в галузях звязку. Є можливість за рахунок коштів підприємства отримувати путівки в оздоровчі табори та санаторії. Підприємство також не забуває про своїх колишніх співробітників, які на даний момент є пенсіонерами надаючи їм матеріальну допомогу.
З метою урізноманітнити життя на підприємстві проводяться різні спортивні змагання, переможці яких отримують нагороди та цінні призи, премії. Проводяться культурно-освітні заходи.
Дітям напівсиротам згідно колективного договору передбачена допомога.
Матеріальна допомога на лікування і поховання близьких родичів.
За надані послуги та виконані роботи підприємство отримує прибутки, які є вищими ніж заплановані. Це всвою чергу сприяє преміюванню працівників, покращенню умов праці, збільшення рівня продуктивності праці.
В даний момент "Укртелеком" створює сильну національну магістральну сітку передачі даних на базі сучасних технологій DWDM, пропускна здатність яких наближається до 4 Гбит/с. Це дозволить надавати якісні інформаційно-телекомунікаційні послуги в усіх регіонах країни.
Також підприємство розвиває сітку мобільного зв’язку третього покоління (3G), ліцензію на який воно отримало в кінці 2005року. Проектом передбачено будівництво і експлуатація сітки на всій території України з дохідністю не менше 34% для охоплення не менше 29% ринку послуг 3G-звязку за кількістю абонентів.
Для надання клієнтам послуг зв’язку з іноземними країнами, а також для забезпечення послугами по транзитній передачі трафіка своїх українських і іноземних партнерів "Укртелеком" активно приймає участь в міжнародних телекомунікаційних проектах, які забезпечують вихід на цифрові телекомунікаційні системи Европи, Азії, Африки і Північної Америки. "Укртелеком" є співвласником підводних систем передачі даних, таких, як ITUR, BSFOCS.
11. Пропоновані заходи щодо підвищення ефективності виробництва на підприємстві
Для підвищення ефективності виробництва на підприємстві ВАТ “Укртелеком” не обхідно провести ряд заходів, а саме:
заміна старого обладнання на нове, більш ефективне;
забезпечення ремонтних бригад транспортом;
підвищення кваліфікаційного рівня технічних працівників;
покращити умови для залучення нових клієнтів;
покращити обслуговування існуючих клієнтів.
Нове обладнаня менш енергоємне, що дасть можливість розширити надання послуг і покращити якість наданих послуг. При забезпеченні ремонтних бригад транспортом зменшаться витрати робочого часу на усунення пошкоджень. Якщо рівень кваліфікації працівників підвищити до належного рівня то якість обслуговування обладнання зв’язку буде вищою, що призведе до покращення якості наданих послу, зменшаться витрати праці, а оскільки чим вони менші тим менша частка заробітної плати у 1 одій наданій послузі і буде зменшуватися згальна собівартість. На сьогоднішній день проводяться погано роботи, щодо залучення нових клієнтів (ТОВ “АМАКО Україна”, протягом півтора року не може отримати технічних умов для підключення послуги інтернет).