УДК 332.2
Петрук Л.В. (Національний університет водного господарства та природокористування м. Рівне).
Вплив рівня придатності основних виробничих фондів на ефективність виробництва
У статті оцінюється вплив рівня придатності основних виробничих фондів на ефективність виробництва. поліпшення ступеня використання основних виробничих фондів та його вплив на ефективність виробництва. Розглянуто поняття основних виробничих фондів, покращення їх використання у виробничому процесі. Досліджено вплив поліпшення використання основних виробничих фондів на обсяги виробництва, продуктивність праці, придатність основних фондів та ефективність виробництва. Коефіцієнт придатності основних виробничих фондів відображає основних засобів придатну для експлуатації і визначається як відношення величини залишкової вартості до первісної (балансової) вартості основних фондів. Для характеристики фізичного стану основних фондів застосовують коефіцієнт придатності.
The paper estimated the impact of fitness level of basic production assets for efficiency. improve the degree of use of basic production assets and its impact on production efficiency. The notion of fixed production assets, improving their use in the production process. The effect of improving the use of basic production assets of output, productivity, core fitness and efficiency. Fitness ratio of fixed production assets reflects the basic means suitable for the operation and is defined as the ratio of residual value to the original (book) value of fixed assets. To characterize the physical condition of assets using the coefficient of fitness.
Основні фонди визначають характер матеріально-технічної бази виробничої сфери на різних етапах її розвитку. Ефективність використання основних виробничих фондів та їх вплив на кінцеві результати виробництва значно залежать від характеру руху цих фондів як авансованої вартості в умовах конкретного підприємства, а також від їх фізичного стану. Про стан основних виробничих фондів можна судити з показника: коефіцієнт придатності (Кпр. — частка відділення первісної вартості засобів за мінусом усієї суми зношення на їх первісну вартість). Чим вищий коефіцієнт придатності, тим кращі умови має підприємство для більш раціонального використання основних засобів. Залишкова вартість виражає ступінь придатності основних фондів.
Проблема підвищення ефективності використання основних виробничих фондів і потужностей підприємств посідає центральне місце в сучасному становищі ринкової економіки України. Від рішення цієї проблеми залежить місце підприємства в промисловому виробництві, його фінансовий стан, конкурентоспроможність на ринку. Підвищення ефективності використання основних виробничих фондів на підприємстві є важливим резервом підвищення ефективності виробництва. Це обумовлено тим, що значна частина витрат виробництва, які утворюють собівартість продукції, пов’язана із використанням ОВФ на підприємстві. Будь-яке підприємство незалежно від форми створення й виду діяльності повинне постійно розглядати рух своїх основних виробничих фондів, їх склад та стан, ефективність використання. Дана інформація дозволяє підприємству знайти шляхи та резерви підвищення ефективності використання основних виробничих фондів, а крім того вчасно виявити та скоригувати негативні відхилення, які в подальшому можуть спричинити серйозні наслідки для успішної діяльності підприємства.
В умовах ринкової економіки підвищення ефективності виробництва на підприємстві невіддільно пов'язане із проблемою економіки всіх видів ресурсів, в тому числі і основних виробничих фондів, економічне значення основних фондів підприємства полягає в тому, що вони є матеріально-технічною базою підприємства, від обсягу якої залежить обсяг виробленої продукції, соціальне значення полягає в тому, що вони створюють відповідні умови праці є важливим фактором відтворення робочої сили, величина і підвищення ефективності використання основних виробничих фондів в певній мірі визначають виробничі можливості підприємства загалові економісти відводять велику роль проблемі підвищення ефективності використання ОВФ, адже вони є важливим суб’єктом економіки країни , саме матеріально-технічна база в значній мірі визначає обсяг виробництва продукції. Проте, ефективність виробництва на підприємстві залежить не тільки від забезпеченості підприємства основними фондами, але й ступеня їх використання у часі. Облік і планування основних фондів здійснюються не тільки в грошовому вираженні, але й у натуральних показниках у виді конкретних засобів праці.
Це необхідно для того, щоб визначити технічний склад, виробничу потужність підприємств і галузей промисловості, установити завдання і шляхи ефективного використання виробничої потужності скласти баланс устаткування і т.д. Такі дані можна одержати за результатами інвентаризації основних фондів, що періодично проводяться в промисловості.
Не всі елементи основних фондів відіграють однакову роль у процесі виробництва. Робочі машини й устаткування, інструменти, вимірювальні і регулюючі прилади і пристрої, технічні спорудження (гірські вироблення шахт і розрізів, нафтові і газові шпари) беруть безпосередню участь у виробничому процесі, сприяють збільшенню випуску продукції і тому відносяться до активно діючої частини основних фондів. Інші елементи основних фондів (виробничі будинки, інвентар) роблять лише непрямий вплив на виробництво продукції і тому їх називають пасивною частиною основних фондів,
Тільки в умовах ефективного поєднання всіх чинників наше народне господарство може підвищити рівень життя людей.
Підприємство - це основна народногосподарська ланка країни, від результатів функціонування якої залежить економічний розвиток держави. В умовах ринкових відносин підприємство функціонує самостійно на засадах самоокупності і самофінансування і тому воно саме, в першу чергу, зацікавлене в підвищенні ефективності виробництва та збільшення прибутковості.
Поліпшення використання ОВФ підприємства є важливим резервом підвищення ефективності виробництва. Це обумовлено тим, що значна частка витрат виробництва, які утворюють собівартість продукції, пов'язана із використанням ОВФ на підприємстві. Таким чином, підвищення ефективності використання ОВФ підприємства знаходять свій вираз у збільшенні обсягу виробництва продукції, підвищення продуктивності праці та фондовіддачі.
Поліпшення використання ОВФ зменшує витрати на їх утримання і експлуатацію у собівартості одиниці продукції. Зменшення цих витрат відбувається за рахунок зменшення умовно-постійної частини у витратах по утриманню і експлуатації ОВФ - амортизаційних відрахувань, величина яких є умовно-постійною по відношенню до річного обсягу продукції. Внаслідок цього, чим більше буде вироблятися продукції, тим меншою буде питома вага амортизаційних відрахувань у собівартості одиниці продукції, а це веде і до збільшення прибутку підприємства, а також задоволення потреб населення на ринку у тій чи іншій продукції, адже воно залежить від обсягу виробництва продукції на підприємстві, тобто від пропозиції. Проте, обсяг виробництва продукції на підприємстві залежить від того наскільки ОВФ повно використовуються. Крім того підвищення ефективності використання ОВФ також зменшує потреби підприємств у капітальних вкладеннях для розвитку матеріально-технічної бази підприємства з метою зменшення обсягу виробництва продукції, тобто відбувається економія коштів на такі цілі. Як свідчить багаторічна практика господарювання, ефект від поліпшення використання ОВФ реалізується значно швидше, ніж від повних капітальних вкладень. Крім того, підвищення ефективності використання ОВФ зменшує витрати від їх морального зносу.
Вирішальну частину приросту продукції в цілому по промисловості одержують з діючих основних фондів і виробничих потужностей, що в кілька раз перевищує нові фонди, що вводяться щорічно, і потужності.
Таким чином, підвищення ефективності використання основних фондів у даний час, коли в країні спостерігається повсюдний і глобальний спад виробництва, має величезне значення. Підприємства, що розташовують основними фондами, що дісталися в спадщину від соціалістичної економіки, повинні не тільки прагнути їх модернізувати, але і максимально ефективно використовувати те що є, особливо в існуючих умовах дефіциту фінансів і виробничих інвестицій, коли відтворення ОВФ підприємства здійснюється за рахунок власних або позичених коштів, поліпшення використання цих фондів є важливим фактором росту ефективності виробництва на підприємстві і на цій основі забезпечення стабілізації виробництва.
Протягом останніх років на більшості підприємств різних галузей народного господарства України спостерігається низький рівень придатності ОВФ на підприємстві. Коефіцієнт придатності машин і устаткування, тобто найбільш активної частини основних фондів на промислових підприємствах, коливається в межах відповідно 30-40 % загального їхнього обсягу. Парк діючого виробничого устаткування містить майже третину фізично спрацьованих і технічно застарілих його одиниць [2, с. 214].
Для прикладу візьмемо ТОВ “ Євролізинг ” де коефіцієнт придатності нематеріальних активів складав в 2008 році близько 1, що означає що останні є придатними для використання. Значення показника 0,9 за 2007 рік свідчить про те, що навіть не враховуючи вартості землі (амортизація якої не нараховується), нематеріальні активи є придатними для використання на 90%, проте за січень-березень у 2010 році ступінь придатності становив 57%. Такі дані підтверджують, що показник придатності ОВФ зменшується, що відповідно призводить до збільшення витрат на 1 гривню проданої продуктивності [3, с. 11].
Метою даної статті є дослідження впливу рівня придатності основних виробничих фондів на ефективність виробництва.
Для дослідження впливу рівня придатності основних виробничих фондів на ефективність виробництва необхідна така вихідна інформація:
коефіцієнт придатності основних виробничих фондів підприємства;
витрати на одну гривню проданої продукції.
Для характеристики фізичного стану основних фондів застосовуються коефіцієнт придатності. Коефіцієнт придатності основних фондів показує, яку долю складає їх залишкова вартість від первісної вартості, визначається як відношення величини залишкової вартості до первісної (балансової) вартості основних фондів:
EMBED Equation.3, (1.1)
де Кпр – коефіцієнт придатності основних фондів;
Бвз – залишкова (балансова) вартість основних фондів.
Витрати на одну гривню проданої продукції характеризують ефективність виробництва і обчислюються як відношення витрат виробництва до обсягу виробництва продукції:
EMBED Equation.3 (1.2)
де В1грн. – витрати на одну гривню проданої продукції;
В – витрати виробництва, всього.
Відповідно до закону великих чисел, чим більшим є масив зібраної інформації, тим більш достовірні результати дослідження можна отримати про те або інше економічне явище. Тому використовують вибіркове спостереження. В основі вибіркового спостереження лежить випадковий вибір одиниць, що підлягають дослідженню.
У дослідженнях використовувалась безповторна вибірка, яка передбачає те, що кожна обстежувана одиниця (серія) не повертається в генеральну сукупність.
Для масиву даних із 100 підприємств при заданих параметрах µ=0,0581; ? = 0,399; t = 2; об’єм вибірки буде порахований:
EMBED Equation.3 (1.3)
де, EMBED Equation.3 – це обсяг генеральної сукупності (дано 100);
EMBED Equation.3 – це обсяг вибіркової сукупності;
EMBED Equation.3 - гранична похибка вибірки;
EMBED Equation.3 - дисперсія сукупності;
EMBED Equation.3 - критерій значущості;
За результатами розрахунків об’єм вибірки становить:
EMBED Equation.3
Отже, чисельність підприємств, які досліджувалися рівна 32.
Вихідні дані для аналізу за цими підприємствами наведені в таблиці 1.1
Таблиця 1.1 Чисельність вибірки та її склад (вихідні дані)
Далі нам потрібно зробити розрахунок показників придатності основних виробничих фондів та ефективності виробництва по 28 підприємствах, користуючись формулами, які наведені вище. Показник придатності основних виробничих фондів можна одержати тільки на основі вартісних характеристик. Витрати на 1 гривню проданої продукції вимірюються у гривнях на гривню. Відповідні розрахункові дані наводяться в таблиці 1.2.
Таблиця 1.2 Розрахунок показників придатності ОВФ і ефективності виробництва
Для визначення залежності ефективності виробництва від рівня придатності основних виробничих фондів використовуємо графічний метод (Рисунок 1.1).
Рис. 1.1 Оцінка впливу придатності ОВФ на витрати на одну гривню проданої продукції
Коефіцієнт кореляції показує, що зв’язок між коефіцієнтом придатності ОВФ та витратами на 1 гривню проданої продукції прямий та середній. Коефіцієнт детермінації R2 = 0,237 показує, що варіація результативної ознаки (витрати на 1 грн. проданої продукції) на 23,7 % відбувається під впливом варіації коефіцієнту придатності ОВФ, а на 76,3 % під впливом неврахованих факторів. Похибка коефіцієнта кореляції дорівнює 0,17.
Виходячи з даних розрахунків можна зробити наступні висновки:
Коефіцієнт кореляції дорівнює 0,49. Це означає, що між коефіцієнтом придатності ОВФ та витратами на 1 гривню проданої продукції існує помірний зв’язок.
Похибка EMBED Equation.3=0,17, отже r = 0,49EMBED Equation.30,17.
Модель має вигляд: y= 0,224х+0,752
При мінімальному значенні коефіцієнта придатності ОВФ 0,48 витрати на 1 грн. становлять 0,90, при максимальному значенні коефіцієнта придатності ОВФ 0,68 витрати на 1 грн. дорівнюють 0,91, а при середньому значенні коефіцієнта придатності ОВФ 0,58 витрати на 1 грн. складають 0,89.
t фактичне становить 2,88 > t теоретичне, яке складає 2,1- це свідчить про суттєвий зв’язок між змінними.
Виконавши наукове дослідження, ми бачимо, що ефективність виробництва залежить від рівня придатності основних виробничих фондів підприємства. Коефіцієнт придатності характеризує частку не перенесеної на створюваний продукт вартості. Перенесена на виготовлений продукт частина вартості основних виробничих фондів, які брали участь у процесі виробництва, втілюються у вигляді вартості виготовленої продукції. Вартість основних фондів у процесі використання їх набуває подвійного існування: одна її частина продовжує функцію вати у споживній формі засобів праці, а друга - входить у створений ними продукт. Зі зменшення коефіцієнта придатності витрати на 1 гривню проданої продукції зростають, що призводить до погіршення функціонування підприємства, тобто зменшення ефективності виробництва. Важливим напрямком підвищення ефективності використання основних фондів є зменшення кількості недіючого устаткування, виведення з експлуатації зайвого та швидке залучення у виробництво невстановленого устаткування, обсяги якого є досить значними. Коли ми зможемо поліпшити використання основних виробничих фондів на підприємстві, то відповідно відбудеться: збільшення обсягу виробництва без додаткових капітальних вкладень; прискорене відновлення засобів праці, що скорочує можливість морального зносу устаткування і сприяє технічному прогресу в галузі; зниження собівартості продукції за рахунок амортизаційних відрахувань у розрахунку на одиницю продукції.
Найважливішим етапом аналізу основних фондів є вивчення впливу їх технічного стану на ефективність виробництва.
Для подальшого дослідження даного питання потрібно пройти наступні етапи: зібрати більшу кількість вихідної інформації; вивчити доступну літературу стосовно цієї проблеми; створити наукову продукцію; оприлюднити результати наукового дослідження; впровадити результати дослідження у виробництво.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ
Гордійчук А.С., Стахів О.А. Економіка підприємства: Навч. посіб. Рівне: РДТУ, 1999.- 247с.
Марковський С.Н. Аналіз діяльності підприємств // Економіка України, №2, 2006.Бондар Н.М. Економіка підприємства: Навч. посіб.—2-ге вид., доп.—К.: А.С.К., 2005.—400 с.:іл.—(Унів.б-ка).
Економіка підприємств: Навчальний посібник / Ред. П. С. Харів. - Тернопіль: Економічна думка, 2000. - 500 с..
Економіка підприємства: Підручник / За загальною редакцією Й.М.Петровича. – Львів: „Новий Світ – 2000”, 2004. – 680 с.
Економіка підприємства: Підручник / За загальною редакцією С.Ф.Покропивного. – Вид. 2-ге, перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2001. – 528 с.
15.05.2010.
Рецензія
на статтю Л. В. Петрук студентки 2 курсу 1 групи
факультету економіки підприємства (Національний університет водного господарства та природокористування м. Рівне) на тему: “Вплив рівня придатності основних виробничих фондів на ефективність виробництва”
У науковій статті на тему: “ Вплив рівня придатності основних виробничих фондів на ефективність виробництва ” досить змістовно й у доступній формі викладено стислу характеристику коефіцієнта придатності основних виробничих фондів та витрат на 1 гривню проданої продукції. Для дослідження було відібрано 32 підприємства. Був використаний метод безповторної вибірки. Опрацьована вихідна інформація була подана у вигляді таблиць. У даній статті використовувався графік, для дослідження залежності між рівнем придатності основних виробничих фондів підприємства та ефективністю виробництва. Розрахунки показали, що зв’язок між станом основних виробничих фондів та ефективністю виробництва є суттєвим. При підвищенні рівня придатності основних виробничих фондів, ефективність виробництва зростає,а витрати на 1 гривню проданої продукції зменшуються.
Звичайно дана тема є актуальною зараз, тому що кожне підприємство намагається використовувати свої основні фонди в межах їх рівня придатності і так, щоб зменшити собівартість продукції за рахунок амортизаційних відрахувань у розрахунку на одиницю продукції, але при цьому збільшити обсяги виробництва продукції.
Проте тема наукової роботи потребує ще допрацювання. По-перше, для отримання достовірних результатів дослідження потрібно використовувати більший масив даних. По-друге, стаття повинна бути переконливою. По-третє, потрібно знайти якомога більше літератури, що стосується даної теми і дослідити її. Звичайно, в межах однієї статті неможливо відобразити всі аспекти проблеми впливу рівня придатності основних виробничих фондів на ефективність виробництва на сучасному етапі. Проте його основні засади у даній науковій статті викладено доступно.