З М І С Т
Вступ
Загальна характеристика бази практики.
Історія створення та розвитку підприємства.
Ділове середовище підприємства.
2. Організаційна структура управління виробництвом.
3. Аналіз показників фінансово-господарської діяльності підприємства.
4. Характеристика основних підрозділів підприємства.
5. Висновки.
6. Використана література
В С Т У П
Україна стала на шлях ринкової економіки ,яка не можлива на сучасному етапі без маркетингових досліджень .Необхідність виявлення потреб ринку , його дослідження , призвела до усвідомлення особливого значення організації маркетингу на будь-якому вітчизняному підприємстві .
Забезпечення такого впливу на споживача , що зумовлював би отримання максимального довготривалого прибутку є головним завданням маркетингової діяльності підприємств , проте , як свідчить практика , на багатьох підприємствах є труднощі з впровадженням маркетингу .
Всім компаніям , підприємствам , фірмам необхідно думати про майбутнє і розробляти довгострокові стратегії , які дозволили б оперативно реагувати на умови ринку , які постійно змінюються .Кожна компанія повинна знайти свій стиль роботи , який найкращим чином враховував би специфіку умов , можливостей , цілей та ресурсів.
Загальна стратегія компанії і її маркетингова стратегія повинні в більшості співпадати . Маркетинг піклується про потреби споживача і про можливості компанії задовольняти їх ; ці ж фактори визначають місію і цілі компанії .
Маркетингу належить ключова роль в стратегічному планувані компанії ; це пояснюється декількома причинами . По-перше, маркетинг формує загальну філософію компанії ( маркетингову концепцію) , яка заключається в тому , що стратегія компанії повинна будуватися на задоволені потреб основних груп споживачів . По-друге, маркетинг дає вихідні дані для спеціалістів – розробників стратегічного плану . допомагаючи виявити привабливі можливості ринку і дозволяє оцінити потенціал компанії .Нарешті , маркетологи розробляють стратегію досягнення глобальних цілей для кожного окремого підрозділу компанії . Після того як ці цілі встановлені , задачею маркетингу стає їх досягнення з максимальним прибутком для компанії .
1Загальна характеристика бази практики.
Соснівське державне лісогосподарське підприємство , надалі – Держлісгосп засноване на державній власності , входить до складу державного лісогосподарського об”єднання “Рівне ліс” і підпорядковане Державному комітету лісового господарства України .
Держлісгосп створений з метою організації введення лісового господарства , включаючи питання охорони , захисту , раціонального використання лісових ресурсі та відтворення лісів; охорони , відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь , закріплених за Держлісгоспом та ін.
Основними напрямками діяльності Держлісгоспу є:
проведення заходів по відновленню лісів , підвищенню їх продуктивності;
збереження та поліпшення стану водоохоронних захисних лісів і насаджень ;
облік лісових користувань;
виробництво товарів народного споживання з відходів деревини ;
здійснення зовнішньо-економічної діяльності . співробітництво з міжнародними та іноземними організаціями і громадянами ;
торговельна діяльність у сфері оптової , роздрібної , комісійної торгівлі та ін.;
розробка та реалізація інноваційних проектів з метою вдосконалення виробництва та ін.
Держлісгосп самостійно планує свою діяльність , визначає стратегію та основні напрямки свого розвитку відповідно до галузевих науково-технічних прогнозів та пріоритетів , кон”юнктури ринку продукції , товарів , робіт , послуг та економічної ситуації. Також він має право на випуск цінних паперів , реалізацію їх юридичними особам і громадянам України та інших держав у відповідності до умов економічної діяльності.
На даний час Держлісгосп успішно працює і співпрацює з зарубіжними фірмами по експорту своєї продукції – це завдяки тому, що все лісове господарство України стрімко розвивається , набирає оберту не тільки в межах України , але й за її межами .Та не все так просто, як здається з першого погляду : для того , щоб виростити чергову партію лісу на реалізацію - потрібно досить багато часу (в середньому 20-30 років ) , відповідно затрати дуже великі , собівартість також і користуватися лісовою продукцією , задоволення не є з дешевих; по-друге, мають бути відповідні природні фактори , які сприятимуть швидкому росту лісопродукції ; по-третє, економічні умови ; по-четверте, науково-технічний процес, відповідна техніка для подальшої переробки продукції і т.д.Про ці всі фактори поговоримо , розмістивши їх у таблиці.
Для збуту продукції Соснівський ДЛГ використовує комбіновану маркетингову систему .В сучасних умовах введення ринкового господарства підприємство не користується одним каналом розподілу своїх товарів та послуг .Все більшого значення набувають розвиток багатоканальних або комбінованих маркетингових систем .При яких підприємство формує два або більше канали розподілу своєї продукції з метою ширшого охоплення ринку .
- потік інформації
- потік товарів
За допомогою впровадження комбінованих маркетингових систем підприємство може обслуговувати навіть великі і складні ринки у цьому виді структури каналів розподілу , належним чином враховуються вимоги споживачів. А товари та послуги швидко можуть бути адаптовані до конкретного ринку .
Соснівський ДЛГ використовує прямий канал зв”язку .Це канал , рух товарів у яких має первинне значення .На основі даних оперативного контролю збуту товарів проводиться певний аналіз ефективності такого каналу і виробник отримує потік інформації щодо наявного стану розподілу, а також рекомендації по його покращенню , тобто інформаційний потік у даного типу каналів є вторинним .
Соснівський ДЛГ реалізовує свою продукцію як на території України , так і за її межами
1.1Історія створення та розвитку підприємства.
До складу «Рівнеліс» входять такі лісгоспи: Соснівський, Березнівський, Володимирецький, Висоцький, Дубенський, Дубровицький, Зарічненський, Клеванський, Клесівський, Костопільський, Млинівський, Остківський, Острозький, Рокитнівський, Рівненський, Сарненський, а також ДМГ «Дубенське», МГ «Острозьке», Рівненський природний заповідник, Рівненська сірникова фабрика, Лісове господарство «Клевань», РЛВРЛ, Апарат РОУЛГ.
Соснівський ДЛГ організований в 1940 році на базі колишніх приватних і церковних лісів після вивільнення західних областей України . Він розташований у східній частині Рівненської області на території Березнівського і Корецького районів. Протяжність території з півночі на південь 32 км, загальна площа 46416 га . В 1960 році він був реорганізований в держлісгосп , такий статус має і на даний час. З тих пір Соснівський ДЛГ успішно співпрацює на ринку з різними підприємствами.
Лісові масиви Рівненщини складають 849,8 тис. га, або 36% території області. Із них 688,2 тис. га лісу знаходиться в підпорядкуванні державних лісогосподарських підприємств, в т.ч. 582,9 тис. га покритих лісом.
1.2 Ділове середовище підприємства
Соснівський ДЛГ має багато споживачів як на території України , так і за її межами .Серед них можна виділити найважливіші :
Табл. 1.2.1
Споживачі Соснівського ДЛГ
Назва споживача
Відносна частка ,%
Всього:
100
В т.ч .
Внутрішній ринок :
Малинський ДОЦ
ТОВ “Плитсервіс”
ПП Ловись Н.І. м Рівне
ВАТ Березнефарфор
Клевань ДОФ
ВАТ “Коливань”
Рівненська сірникова фабрика
ТОВ “Укрсервіс”,Ківерці
МПТВП “Райдуга”
АТ “Зубр” м .Рівне
ТОВ “Первоцвіт”
“Агропродсервіс”, Луцьк
ПП Аметист
Соснівський ДЛГ
Зовнішні споживачі :
“Алексіс” , Німеччина
“Ван-Хаут” , Словенія
“Євро-Тімбер” ,Словакія
“Пудербах” ,Німеччина
Інші споживачі
46,1
2,1
0,3
0,2
0,1
1,5
0,4
2,9
0,6
0,3
3,2
2,7
0,5
1,0
18,0
34,8
9,8
7,6
10,9
6,4
19,1
Умовні позначення:
Інші споживачі
Внутрішній ринок
Зовнішній ринок
Рис 1.2.1
Діаграма концентрації споживачів Соснівського ДЛГ
Як видно з табл. 4.3 і рис 4.1 найбільшими споживачами є закордонні фірми : такі як “Євро-тімбер” ,Словакія , “Алексіс” , Німеччина, “Ван-хаут” Словенія, “Пудербах” Німеччина , і звичайно Соснівський ДЛГ ,який переробляє свою продукцію , можна сказати ,що споживачі є досить конкурентноспроможними , оскільки, затримок із перерахуваннями коштів практично немає (якщо говорити про закордонні країни ) , але й бувають випадки , коли споживач не в змозі заплатити всю суму відразу і робить це по частинах( фірми , що знаходиться в Україні ) .
Аналіз внутрішнього середовища підприємста .
Соснівський ДЛГ знаходиться в стадії зрілості .Це можна спостерігати за продажем продукції за два роки поквартально.
Табл. 1.2.2
Рівень продажу лісопродукції Соснівського ДЛГ .
Рік
Квартал
Рівень продажу
Тис.м.куб тис.грн
2005
1
18,30
2427,4
2
13,7
1742,4
3
14,2
1805,95
4
16,8
2035,75
Разом
63,0
8012,50
2006
1
15,7
2084,60
2
13,2
1752,7
3
14,1
1872,19
4
15,0
1991,91
Разом
58,0
7701,40
Як видно з рис 4.2 на початку 2001р діяльність підприємтва була на найвищому рівні як в кількісному , так і в вартісному вираженні , в ІІ кварталі різко впали показники , в ІІІ і ІV квартали - зросли , в 2002р спостерігається в І кв. найвищі параметри в порівнянні з ІІ, ІІІ, ІV.Але набагато нижчі, ніж були в І кв. 2001р. Отже , оцінюючи загальний обсяг продажу продукції , то він дещо скоротився. Поки що для підприємтва це не дуже відчутно , але згодом , якщо надалі так буде продовжуватися , буде не лише зменшення прибутку , але й збиток.
Якщо оцінювати діяльність Соснівського ДЛГ по ДЛГО “Рівнеліс” , то він займає чільне місце(третє) із загальної кількості держлісгоспів.
Еластичність попиту за ціною
Визначимо еластичність попиту за ціною на пиловник хвойний , оскільки він є найбільш рентабельним і широко використовуваним .Про ціну можна сказати , що вона практично не змінюється на протязі року - залишається стабільною , крім деяких випадків . Але хочу сказати , що ціна того самого пиловника на експорт буде більшою .
Табл.1.2.3
Розрахунок еластичності попиту на пиловник хвойний .
Показники
Од.виміру
2005рік
2006 рік
1.Обсяг реалізації продукції
2.Ціна одиниці продукції
3.Коефіцієнт еластичності
Тис.грн
Грн.
834,22
116,67
1,85
803,85
133,00
1,85
Для визначення еластичності попиту скораємося такою формулою :
Епоп=Іо/Іс, де
Іо- зміна обсягів товарів, що купуються ;
Іс- зміна ціни на товар
Епоп коефіцієнт, що визначає еластичність попиту .
Отже , попит за ціною є еластичним (1,85більше 1).Це є негативний фактор роботи Соснівського ДЛГ. Кожний раз , коли підвищується ціна , об”єм зменшується .
Оскільки попит є еластичним , то можна ще про нього сказати непостійний , тобто навіть при зміні ціни обсяг реалізації продукції падає. Але те, що попит на пиловник хвойний зменшується , не зовсім означає його падіння на всі види продукції лісу. За думкою спеціалістів лісопродукція надалі буде популярною , тому що має дуже широке використання в різних галузях : як в сільському , так і народному господарстві.
Можливо, для того, щоб Соснівський ДЛГ міг і надалі успішно здійснювати свою діяльність , потрібно покращити технологію переробки продукції , пришвидшити цей процес , впроваджувати нову техніку, тим самим знижуючи витрати і зменшуючи собівартість продукції. Відповідно за рахунок цього, ціну можна знизити , тим самим заохочуючи покупців.Все це приведе до отримання більших прибутків. Звичайно ті кошти , що будуть витрачені на покупку нової сучасної техніки спочатку не окупляться , можливо будуть перевитрати , але за рахунок більшої кількості покупців підприємство поверне свої витрати і запрацює з новою силою. Соснівський ДЛГ має постійних клієнтів ,які купляють продукцію декілька разів на місяць такі як “Плитсервіс”, ПП Аметист
зовнішні споживачі :
“Алексіс” , Німеччина
“Ван-Хаут” , Словенія
“Євро-Тімбер” ,Словаків
“Пудербах” ,Німеччина.
Підприємство намагається підтримувати контакт з постійними клієнтами та створювати відповідні умови для того , щоб вони робили повторні покупки , шляхом надання знижок для постійних клієнтів , кредитів (якщо фірма не в змозі оплатити замовлення відразу ) та інших заходів.
Стратегія щодо інтенсивності : створити належні умови , щоб примусити повторно покупця придбати продукцію .
ПОСТАЧАЛЬНИКИ
Для того , щоб Соснівський ДЛГ міг нормально функціонувати потрібно паливо-мастильні матеріали, запчастини до техніки по переробці деревини і лісовозів , матеріально-технічні ресурси та техніка , а саме:
Паливо-мастильні матеріали ;
Запчастини та комплектуючі прилади ;
Автотранспорт для збуту продукції;
Обладнання по переробці