ЛЕКЦІЯ 4
Випромінювачі електромагнітні коливань
Кожен електронний пристрій є джерелом магнітних і електромагнітних полів широкого частотного спектру, характер яких визначається призначенням і схемними рішеннями, потужністю пристрою, матеріалами з яких воно виготовлене і його конструкцією.
Відомо, що характер поля змінюється залежно від дальності до приймального пристрою. Ця відстань ділиться на дві зони: ближню і дальню. Для ближньої зони відстань r значно менше довжини хвилі електромагнітного сигналу EMBED Equation.3 і поле має яскраво виражений магнітний (або електричний) характер, а в дальній ( EMBED Equation.3 ) поле носить явний електромагнітний характер і розповсюджується у вигляді плоскої хвилі, енергія якої ділиться порівну між електричною і магнітною компонентами.
Якщо довжина хвилі визначає відстань, призначення, пристрій, принцип роботи і інші характеристики правомірно класифікувати випромінювачі електромагнітних сигналів на низькочастотні, високочастотні і оптичні
Низькочастотні випромінювачі
Низькочастотними випромінювачами електромагнітних коливань в основному виступають звукопідсилюючі пристрої різного функціонального призначення і конструктивного виконання. У ближній зоні таких пристроїв найбільш потужним виступає магнітне поле небезпечного сигналу. Таке поле підсилювальних систем достатньо просто виявляється і приймається за допомогою магнітної антени і селективного підсилювача звукових частот. На мал. показаний варіант складу елементів каналу витоку інформації по низькочастотному магнітному полю.


До групи високочастотних випромінювачів відносяться високочастотні автогенератори, модулятори високочастотних коливань і пристрої, що генерують паразитні високочастотні коливання з різних причин.
Джерелами небезпечного сигналу виступають високочастотні генератори радіоприймачів, телевізорів, вимірювальних генераторів, монітори електронно-обчислювальних машин.
Модулятори високочастотних коливань як елементи, що володіють нелінійними характеристиками (діоди, транзистори, мікросхеми) утворюють небажані складові високочастотного характеру.
Досить небезпечними джерелами високочастотних коливань можуть бути підсилювачі і інші активні елементи технічних засобів в режимі паразитної генерації за рахунок небажаного позитивного зворотного зв'язку.
Джерелами випромінювання високочастотних коливань в різній радіотехнічній апаратура є вбудовані в них генератори, частота яких по тих або іншим причинам може бути промодульована мовним сигналом.
Вбудовані генератори (гетеродини) обов'язково є в радіоприймачах, телевізорах, магнітофонах і у ряді електровимірювльних приладах,. До ним примикають різні підсилювальні системи - підсилювачі низької частоти, системи звукопідсилення, здатні по тих або іншим причинам увійти до режиму саме збудження (тобто по суті стати неконтрольованим гетеродином).


Принципова схема гетеродина
Як приклад небезпечного сигналу автогенераторів розглянемо мікрофонний ефект гетеродинів радіоприймачів побутового призначення. Основним елементом гетеродина радіоприймача є коливальний контур з конденсатором змінної ємності.
Період власних коливань гетеродина визначається умовою рівності реактивних опорів котушки індуктивності і конденсатора.
EMBED Equation.3
Частоту, при якій виконується ця рівність, називають власною частотою коливального контуру. Її значення визначається із співвідношення
EMBED Equation.3 EMBED Equation.3
Під впливом акустичного тиску мінятиметься відстань між пластинами змінного повітряного конденсатора гетеродина. Зміна відстані приведе до зміни ємності, і останнє до зміни значення частоти гетеродина за законом акустичного тиску, тобто частотна модуляція частоти гетеродина акустичним сигналом. Окрім конденсаторів до акустичного впливу схильні котушки індуктивності з підстроєчними сердечниками, монтажні дроти значної довжини внаслідок чого вони також створюють мікрофонний ефект
Практика показала, що акустична реакція гетеродина можлива на відстані до декількох метрів, особливо в приміщеннях з хорошою акустикою. Залежно від типу приймача прийом такого сигналу можливий на значній відстані, що іноді досягає близько 1-2 км.
Джерелом випромінювання високочастотних коливань в апаратурі звукозапису є генератор стирання - підмагнічування (ГСП), частота якого може бути промодульована мовним сигналом за рахунок нелінійних елементів в підсилювачі запису, головки запису і ін. із-за наявності загальних ланцюгів електроживлення, взаємного проникнення в тракти посилення.

Електромагнітні випромінювання засобів обчислювальної техніки
Робота засобів обчислювальної техніки супроводжується електромагнітними випромінюваннями, які є джерелами небезпечного сигналу і здатні утворити певні канали просочування інформації. Джерелами утворення каналів витоку можуть бути дисплей, накопичувачі, принтери, плоттери, лінії зв'язку і каналоутворююча апаратура
Проте основним джерелом високочастотного електромагнітного випромінювання є дисплей, оскільки він у всій гаммі засобів може виявитися найслабкішою ланкою обчислювальної системи.

Структура випромінювання монітора персональних ЕОМ

У переважній більшості персональних комп'ютерів основним засобом оперативного відображення інформації є дисплей. Для цього у складі ПК є спеціальна відеосистема, призначена для формування зображень, спостережуваних на екрані монітора. Її основу складають спеціалізовані схеми для генерування електричних, сигналів, які керують монітором. Ці схеми одержали найменування відеоадаптерів (далі - просто адаптери). Адаптер по суті - це буферний пристрій між комп'ютером і монітором.
На платні адаптера встановлені мікросхеми ПЗП знакогенератора, програмованого контролера, відеопам'яті (або відеобуфера) та інші
Схеми адаптера формують сигнали, що управляють тією інформацією, яка виводиться на екран монітора. Для цього у всіх відеосистемах є відеобуфер. Він є областю оперативної пам'яті, яка призначена тільки для зберігання тексту або графічної інформації, що виводиться на екран. Основна функція відеосистеми полягає в перетворенні даних з відеобуфера в ті сигнали, які управляють монітором і врешті-решт формують спостережуване на екрані монітора зображення.
Слід уявляти, що будь-яке текстове або графічне зображення на екрані складається з величезної кількості дискретних крапок, званих пікселамі або пеламі (picture element - елемент зображення). Кількість крапок визначається конструкцією адаптера і в різних адаптерах різне, залежно від того, яка кількість крапок відводиться на формування знакомісця і власне знаку зображення.
Так, наприклад, найбільш простий адаптер фірми ІВМ типу МДА (монохроматичний дисплей і паралельний адаптер) розрахований на підключення спеціального монохроматичного монітора і формує на екрані 25 рядків тексту по 80 символів в кожній. Символьна позиція складається з матриці розмірності 9 х 14 пікселов, що дозволяє одержувати добре зображення символів. Більшість символів фактично займають матрицю 7 х 9, і «зайві» піксели підвищують легкість читання тексту. Крім того, за допомогою адаптера МДА створюються такі атрибути символів, як негативне зображення, підвищена яскравість, підкреслення і мерехтіння. Роздільна здатність адаптера МДА складає 720 пікселов по ширині (9 пікселов на символ х 80 символів в рядку) і 350 пікселов по висоті екрану {14 пікселов на символ х 25 рядків). Отже, роздільна здатність буде рівна 720 Х 350 =252000 пікселов. Таким чином, на екрані монітора, керованого адаптером МДА, є 252000 пікселов (точок розкладання).
Можна ствердити, що тип адаптера (монохроматичний, багаторежимний кольоровий, кольоровий з високоякісним зображенням та інші) визначає кількість пікселов на екрані монітора.
Частота або швидкість виведення пікселов у відеосистемі визначається апаратно. Вона називається частотою крапок, пікселов. Генератор, що формує сигнал з цією частотою, називається задаючим тактовим генератором.
Експериментальні дослідження показали, що випромінювання дисплея має в своєму складі широкосмугову і вузькосмугову складові. Рівень широкосмугового випромінювання дисплея залежить від числа букв на екрані, рівень вузькосмугової складової визначається системою синхронізації і частотою повторення крапок, що світяться, - частотою проходження імпульсів.
Випромінювання через кабелі передачі даних
Як правило, причиною випромінювання кабелів є:
- поганий стан з'єднувачі;)
- поганий стан направлених відгалужень і т.п. Теоретично, якщо немає дефектів в екрануючому обплетенні (екрані) кабелю, то його екран ослабляє випромінювання кабелю більш ніж на 100 дБ. Цього більш ніж достатньо для запобігання будь-якому випромінюванню кабелю, яке можна зареєструвати. При цьому передбачається максимальний рівень сигналу в кабелі не більше 100 мВ, а мінімальний на поверхні кабелю повинен бути більше 1 мкВ, щоб він був зареєстрований приймачем. Існують приймачі, які можуть реєструвати і слабкіші сигнали, але вони зазвичай вузькосмугові і не годяться для прийому широкосмугових сигналів передачі даних
Відомо, що ТЕПЛОВИЙ ШУМ на вході приймача обмежує прийом сигналу. Це можна підтвердити значеннями шуму широкосмугового кабелю.
Середньо квадратичне значення теплового шуму на поверхні кабелю з високою швидкістю передачі даних вище за 1 мкВ (відношення сигнал/шум більше 1), Мри таких значеннях цілком можливе перехоплення даних по випромінюванню кабелю. Із збільшенням відстані між кабелем і приймачем ця можливість зменшується, оскільки затухання випромінювань рівне:
EMBED Equation.3
де d - віддаль до кабеля
EMBED Equation.3 - довжина хвилі випромінювань кабеля.
При справному кабелі перехопити інформацію по випромінюванню дуже важко. Проте на практиці кабелі не завжди екрановані. Це призводить до того,що, несправні або покриті корозією з'єднувачі можуть бути причиною значних випромінювань. Сигнал 1 мкВ може бути виявлений на відстані 3 м від кабелю, а в 1 мВ - на відстані в 300 м.


Оптичні випромінювачі
У волоконних світловодах існують хвилі трьох типів: що направляються, витікаючі і випромінювані.
Хвилі, що направляються, - це основний тип хвилі, що розповсюджується по світловоду. Направлені хвилі - виникають при введенні світла в свтловод. Тут певна частина енергії вже на початку лінії

випромінюється в навколишній простір і не розповсюджується уздовж світловода. Це пов'язано з додатковими втратами енергії і приводить до можливості прийому випромінених в простір сигналів.
Витікаючі хвилі частково розповсюджуються уздовж світловода, а частина їх переходить в оболонку і розповсюджується в ній або виходить назовні. Частина променів, направлених в світловод, може розповсюджуватися тільки по його сердечнику (моди, що направляються, а, б), а частина може розповсюдитися в оболонці світловода (мода в) на порівняно невеликі відстані, виходячи потім назовні (витікаюча мода - г).
Причинами виникнення випромінювання (витоку світлової інформації) в роз’ємних з'єднаннях волоконних світловодов є:
радиальная несогласованность стыкуемых волокон.
угловая несогласованность осей світловодів
наявність зазору між торцями сітловодів
наявність взаємної непаралельності поверхонь торців волокон
різниця в діаметрах сердечників волокон, що стикуються
Всі ці причини приводять до випромінювання свілових сигналів в навколишній простір.

Електромагнітні випромінення радіоелектронних пристроїв можна в загальному плані класифікувати на основні і небажані.
Основні радіовипроміненя характеризуються:
- несучою частотою
- потужністю (напруженістю) поля;
- шириною смуги випромінюваних частот;
- параметрами модуляції.

Небажані випромінювання підрозділяються на побічні, позаполосні і шумові
Найбільш небезпечними з погляду утворення каналів просочування інформації є побічні випромінювання.
Побічні випромінювання - це радіовипромінювання, що виникають в результаті будь-яких нелінійних процесів в радіоелектронному пристрої, окрім процесів модуляції. Побічні випромінювання виникають як на основній частоті, так і на гармоніках, а також у вигляді їх взаємодії. Радіовипромінювання на гармоніці - це випромінювання на частоті (частотах) в ціле число раз великих частоти основного випромінювання. Радіовипромінювання на субгармоніках - це випромінювання на частотах, в ціле число раз менших частоти основного випромінювання. Комбінаційне випромінювання - це випромінювання що виникає в результаті взаємодії на нелінійних елементах радіоелектронних пристроїв коливань несучої (основний) частоти і їх гармонійних складових.
Відзначаючи різноманіття форм електромагнітних випромінювань слід підкреслити, що є і так зване інтермодуляційне випромінювання, що виникає в результаті дії на нелінійний елемент високочастотного тракту РЭС коливань, що генеруються, і зовнішнього електромагнітного поля.

Паразитні зв'язки, і наведення
Елементи, ланки, тракти, сполучні дроти і лінії зв'язку будь-яких електронних систем і схем постійно знаходяться під впливом власних (внутрішніх) і сторонніх (зовнішніх) електромагнітних полів різного походження, що індукують або навідних в них значні напруги. Таку дію називають електромагнітним впливом або просто впливом на елементи ланки. Якщо такий вплив утворюється непередбаченими зв'язками, то говорять про паразитні (шкідливих) зв'язки і наведення, які також можуть привести до утворення каналів витоку інформації.
Основними видами паразитних зв'язків в схемах електрон них пристроїв є, індуктивні, ємнісні, електромагнітні, електромеханічні зв'язки і зв'язки через джерела живлення і заземлення радіоелектронних засобів Розглянемо паразитні зв'язки і наводи на прикладі широко відомих підсилювальних систем різного призначення.
Паразитні ємнісні зв'язки
Паразитні ємнісні зв'язки обумовлені електричною ємністю між елементами, деталями і провідниками підсилювачів, що несуть потенціал сигналу. Оскільки опір ємності, що створює паразитний ємнісний зв'язок , падає із зростанням частоти EMBED Equation.3 енергія, що проходить через нього, з підвищенням частоти збільшується. Тому паразитний ємнісний зв'язок може привести до його самозбудження на частотах, що перевищують вищу робочу частоту підсилювача.
Чим більше підсилення сигналу між ланками і каскадами, що мають ємнісний зв'язок, тим менше ємності достатньо для його самозбудження. При підсиленні в EMBED Equation.3 раз (100 дБ) для самозбудження підсилювача звукових частот іноді досить ємності між вхідною я вихідною ланками близько 0,01 пф.

Схема транзисторного підсилювача
Паразитні індуктивні зв'язки
Паразитні індуктивні зв'язки обумовлені наявністю взаємоіндукції між провідниками і деталями підсилювачів, головним чином між його трансформаторами. Паразитний індуктивний зворотний зв'язок між трансформаторами підсилювача, наприклад між вхідним і вихідним трансформаторами, може викликати режим самозбудження у області робочих частот і гармоніках.
Для підсилювачів з малою вхідною напругою (мікрофонні, магнітофонні і ін.), дуже небезпечний індуктивний зв'язок вхідного трансформатора з джерелами змінних магнітних полів (трансформатори живлення), При розташуванні такого джерела від вхідного трансформатора в декілька десятків сантиметрів, на вторинній обмотці трансформатора середніх розмірів ЕРС наведення може досягати декількох мілівольт, що в сотні разів перевершує допустиме значення. Значно слабкіше паразитний індуктивний зв'язок виявляється при тороїдальной конструкції вхідного трансформатора. Паразитний індуктивний зв'язок також ослабляється і при зменшенні розмірів трансформаторів


Паразитні електромагнітні зв'язки
Паразитні електромагнітні зв'язки приводять до самозбудження окремих каскадів звукових і широкосмугових підсилювачів на частотах близько десятків і сотень мегагерц. Ці зв'язки звичайно виникають між вивідними провідниками підсилювальних елементів, які утворюють коливальну систему з розподіленими параметрами і резонансною частотою певного порядку
Паразитні електромеханічні зв'язки
Паразитні електромеханічні зв'язки проявляються в пристроях, корпус яких має жорсткий механічний зв'язок з включеним на вихід підсилювача гучномовцем, в підсилювачах, розташованих близько від гучномовця, а також в підсилювачах, що піддаються вібрації. Механічні коливання дифузора блізкорозташованого гучномовця через корпус останнього і шасі підсилювача, а також черев повітря передаються підсилювальним елементам. Унаслідок мікрофонного ефекту ці коливання викликають в ланцюгах підсилювача появу змінної складової струму, що створює паразитний зворотний зв'язок.
Транзистори майже не володіють мікрофонним ефектом, тому паразитний електромеханічний зв'язок виявляється в основному в лампових підсилювачах.

Обратная связь в усилителях звуковых частот
Зворотний зв'язок є передачею сигналів з послідуючих ланцюгів в попередні, тобто в напрямі, зворотному нормальному, - наприклад, з вихідної ланки підсилювального елементу або підсилювача в його вхідну ланку.

К - коефіцієнт посилення підсилювача без зворотного зв'язку, рівний відношенню його вихідної напруги до вхідного
EMBED Equation.3 - коефіцієнт передачі напруги ланцюга зворотного зв'язку, рівний відношенню її вихідного напруги EMBED Equation.3 до виходної напруги підсилювача EMBED Equation.3 , яке є вхідною напругою ланки зворотнього звязку, EMBED Equation.3
Зворотний зв'язок може створюватись:
1, Фізичними властивостями і конструкцією підсилювальних елементів; такий зворотний зв'язок називають внутрішнім зворотним зв'язком.
2. Паразитними індуктивними, ємнісними і іншими зв'язками між вхідними і вихідними ланками, що створюють шляхи для зворотної передачі сигналів; такий зворотний зв'язок називають паразитним зворотним зв'язком.
Паразитні зворотні зв'язки не завжди піддаються розрахунку і можуть істотно змінювати властивості підсилювачів. Якщо напруга зворотного зв'язку EMBED Equation.3 співпадає по фазі з вхідною напругою EMBED Equation.3 і має з ним однаковий напрям, зворотний зв'язок називають позитивним. Для позитивного зворотного зв'язку коефіцієнт посилення підсилювача можна виразити;

EMBED Equation.3 ( * )
Ці рівняння показують, що позитивний зворотний зв'язок при EMBED Equation.3 <1 збільшує коефіцієнт посилення підсилювача.
З виразу. (*) видно, що при позитивному зворотному зв'язку і EMBED Equation.3 EMBED Equation.3 стає нескінченно великим. В цьому випадку навіть за відсутності сигналу на вході підсилювача дуже малі складові напруги його власних шумів посиляться до повної амплітуди вихідної напруги. Таке явище називають самозбудженням підсилювача.
При позитивному зворотному зв'язку і значенні EMBED Equation.3 > 1 підсилювач зазвичай самозбуджується і переходить в режим паразитної генерації.
Самозбудження може виникнути і в підсилювачі з негативним зворотним зв'язком через те, що на частотах де підсилювач разом з ланкою зворотного зв'язку вносить зсув фази 180, негативний зворотний зв'язок перетворюється на позитивний. І якщо на цих частотах значення EMBED Equation.3 рівне або більше одиниці, то підсилювач самозбуджується. Самозбудження підсилювачів зазвичай відбувається на дуже низьких або дуже високих частотах, які виходять за межі робочої смуги частот (аж до частоти KХ діапазону). В цьому випадку акустичні сигнали, що поступають на підсилювач модулюють частоту самозбудження і випромінюються в ефір підсилювачем як звичайним радіопередавачем
У системі із зворотним зв'язком, використовуваних як підсилювачі, терміном СТІЙКІСТЬ визначають наявність або відсутність в системі власних сталих коливань. Тоді як система, що не має ланцюгів зворотного зв'язку, завжди стійка, введення зворотного зв'язку може виявитися причиною виникнення коливань в системі.
Амплітудні і фазові характеристики підсилювача і ланцюга зворотного зв'язку є функціями частоти, і з цієї причини зворотний зв'язок може бути позитивним при одних частотах і негативним при інших. Отже, система, що має негативний зворотний зв'язок в середньочастотному діапазоні, може виявитися системою з позитивним зворотним зв'язком при частотах, віддалених від цього діапазону. Отже, за певних умов в системі можуть виникати коливання, і в цих випадках говорять, що система нестійка.

Паразитні зворотні зв'язки через джерела живлення
Паразитні зворотні зв'язки через джерела живлення в багатокаскадному підсилювачі виникають унаслідок того, що джерело живлення має внутрішній опір. Так, на приклад, струм сигналу I вих. підсилювача, проходячи через джерело живлення, створює на внутрішньому опорі останнього Zh падіння напруги V, яке дорівнює EMBED Equation.3 х EMBED Equation.3 . Ця напруга, разом з постійною складовою напруги джерела живлення, подається на попередні каскади, а потім черев елементи міжкаскадного зв'язку потрапляє на входи підсилювальних елементів, створюючи в підсилювачі паразитний зворотний зв'язок, Залежно від фази по відношенню до сигналу ця напруга може збільшувати напругу сигналу і при достатній глибині може привести до його самозбудження.

Паразитний зворотній зв’язок через джерела живлення

Схема витоку інформації по ланкам живлення
Небезпечний сигнал може потрапити в ланцюги електричного живлення, створюючи канал витоку інформації, В лінію електроживлення висока частота передається за рахунок паразитних ємністей трансформаторів блоків живлення.

Виток інформації по ланцюгах заземлення.
Заземлення - це пристрій, який складається із заземлювачів і провідників, що сполучають заземлювач з електронними і електричними установками, приладами, машинами, Заземлювачем називають провідник або. групу провідників, виконаних з провідного матеріалу і що знаходяться в безпосередньому контакті з грунтом. Заземлювачі можуть бути будь-якої форми - у вигляді труби, стрижня, смуги, листа, дроту і т.п. Заземлювачі, в основному, виконують захисну функцію і призначаються для з'єднання з землею приладів захисту.

Эквивалентная схема заземления
Відношення потенціалу заземлювача до стікаючого з нього струму називається опором заземлення.
Величина опору заземлення залежить від питомого опору грунту і площі зіткнення заземлітелей із землею.


Взаємні впливи в лініях зв'язку
Розглянемо, який вплив один на одного роблять паралельно прокладені лінії зв'язку.
У теорії взаємних впливів між ланцюгами ліній зв'язку прийняті наступні основні визначення:
- впливаючий ланцюг - ланцюг, що створює первинне впливаюче електромагнітне поле

ланцюг, який піддається впливу, - ланцюг, на який діє впливаюче електромагнітне поле;
безпосередній вплив - сигнали, що індукуються безпосередньо електромагнітним полем впливаючого ланцюга в ланцюги, які піддаються до впливу.
Крім безпосереднього впливу мають місце непрямі впливи вторинними полями за рахунок віддзеркалень та інші.
Залежно від структури впливаючого електромагнітного поля і конструкції ланки, схильної до впливу, розрізняють систематичні і випадкові впливи. До систематичних впливів відносять взаємні наведення, що виникають по всій довжині лінії. До випадкових відносяться впливи, що виникають унаслідок ряду випадкових причин і які не піддаютьсч точній оцінці. У реальних умовах мають місце наведення і від екранованих кабелів на екрановані кабелі і від неекранованих кабелів на екрановані.
Таким чином, можна зробити висновок, що випромінювання і наведення від різних технічних засобів далеко не безпечні, оскільки інформація з дисплея { ПЕВМ, термінал) може бути відновлена за допомогою звичайного TV - приймача при невеликому його удосконаленні. Небезпечні випромінювання і наведення кабельних мереж як неекранованих, так і екранованих. Для останніх потрібен хороший стан екрану і якісне заземлення. На практиці кабелі не завжди повністю екрановані. Несправні або покриті корозією з'єднувачі можуть бути причиною значних випромінювань. Використовуючи вузькополосні (смуга менше 1 кГц) приймачі можна зареєструвати напруженості поля 0,1 мкВ на поверхні кабелю. Це дозволяє виявити сигнал 1 мкВ на відстані 3 м від кабелю. А сигнали, що мають значення 1 мВ на поверхні кабелю, можуть бути виявлені на відстані 300 м.
Ступінь ослаблення випромінювання кабелю залежно від відстані і частоти випромінювання визначається по формулі
EMBED Equation.3
d — відстань від кабелю
EMBED Equation.3 - довжина хвилі випромінювання
У дальній зоні, починаючи з відстаней, приблизно більших EMBED Equation.3 , від джерела випромінювання електричне поле приймає плоску конфігурацію і розповсюджується у вигляді плоскої хвилі, енергія якої ділиться порівну між електричним і магнітним компонентами
Сильні магнітні поля, як правило, створюються ланцюгами з низьким хвильовим опором, великим струмом і малим перепадом напруг, а інтенсивні електричні поля -ланками з великим опором, високою напругою і малим струмом. Для плоскої хвилі у вільному просторі хвильовий опір
EMBED Equation.3 ом
Для поля з переважаючою електричною компонентою хвильовий опір істотно більше ( EMBED Equation.3 ) а для переважаючого магнітного поля істотно менше за ( EMBED Equation.3 ) значення хвильового опору для плоскої хвилі.
Дальня зона – це область простору, в якій відстань від джерела істотно перевищує довжину хвилі ( EMBED Equation.3 ). Межею розділу цих зон умовно можна прийняти рівність відстаней від джерела збурення EMBED Equation.3 , довжини хвилі, що складає 0,5 м для частоти EMBED Equation.3 Гц (100 МГц) або 50 м для частоти EMBED Equation.3 Гц (1 МГц). У ближній зоні, коли відстань від джерела випромінювання не перевищує довжини хвилі, електромагнітне поле має виражений тільки електричний або тільки магнітний характер.
Аналіз фізичної природи численних перетворювачів і випромінювачів показує- що:
- джерелами небезпечного сигналу є елементи, вузли і провідники технічних засобів;
·- кожне джерело небезпечного сигналу за певних умов може утворити технічний канал витоку конфіденційної інформації;
- кожна електронна система, що містить в собі сукупність елементів, вузлів і провідників, володіє безліччю джерел небезпечного сигналу і, природно, безліччю технічних каналів витоку конфіденційної інформації. Безліч каналів витоку з певним ступенем узагальнення може бути представлена наступними каналами:
Канал витоку інформації за рахунок мікрофонного ефекту елементів електронних схем.
Канал витоку інформації за рахунок магнітного поля електронних схем і пристроїв різного призначення і виконання.
Канал витоку інформації за рахунок електромагнітного випромінювання низької і високої частоти.
Канал витоку інформації за рахунок виникнення паразитної генерації підсилювачів різного призначення.
Канал витоку інформації по ланцюгах живлення електронних систем.
Канал витоку інформації по ланцюгах заземлення електронних систем.
Канал витоку інформації за рахунок взаємного впливу дротів і ліній зв'язку.
Канал витоку інформації за рахунок високочастотного нав'язування могутніх радіоелектронних засобів і систем.
Канал витоку інформації волоконно-оптичних систем зв'язку.
Кожний з цих каналів залежно від конкретної реалізації елементів, вузлів і виробів матиме певний прояв, специфічні характеристики і особливості виникнення залежно від умов розташування і виконання.
Наявність і конкретні характеристики кожного джерела утворення каналу витоку інформації вивчаються, досліджуються і визначаються конкретно для кожного зразка технічних засобів на спеціально обладнаних для цього випробувальних стендах і в спеціальних лабораторіях.