Вступ
Метою даної виробничої аналітичної практики є закріплення теоретичних знань і набуття практичних навичок майбутньої професії на ВАТ «Костопільський завод продтоварів».
Під час практики студент набуває професійних умінь та навичок, необхідних для успішного виконання у майбутньому обов’язків економіста підприємства для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних ринкових і виробничих умовах, здійснювати організаційно-управлінську роботу.
Основним завданням виробничої практики – є поглиблення професійної підготовки спеціаліста економіста, ознайомлення і набуття досвіду на робочих місцях методики господарювання, формування вміння реально оцінювати переваги і недоліки різних методів господарювання, розвиток вміння аналізувати конкретні виробничі ситуації і приймати рішення.
Разом з цим завданням є збір основних планових і економічних даних, що характеризують планову і фактичну виробничо-господарську діяльність, техніко-економічні показники ефективності виробництва, інформації щодо системи взаємовідносин з партнерами, аналіз основних показників різних форм звітності.

Загальна характеристика підприємства
ВАТ "Костопільський ЗПТ" створений 22. 04. 1994 р. шляхом приватизації і є правонаступником Костопільського заводу продовольчих товарів, створеного в 1945 році.
На теперішній час на заводі функціонує 4 цехи, механічна дільниця і котельна, яка працює на газу.
Предметом діяльності відкритого акціонерного товариства "Костопільський завод продовольчих товарів" є виробництво консервів, кондитерських виробів, настоянок, та інших товарів.
Основні види продукції
ВАТ "Костопільський завод продовольчих товарів" протягом 2007 року виготовив більше 144 видів продукції, з них:
- зефіри - 24 вида;
- цукерки - 13 видів;
- драже - 8 видів;
- іриси - 6 видів;
- ковбаски - 3 види;
- лукуми - 5 видів;
- мармелади - 8 видів;
- шербети - 2 види;
- повидла - 5 види;
- соки - 5 видів;
- овочеві консерви - 1 вид;
- батони - 3 види;
- булки - 18 видів;
- хліба - 21 вид;
- грінки, сухарі - 2 види;
- соломка - 6 видів;
- печиво - 9 видів;
- пряники - 4 вида;
- мед штучний - 1 вид.
Продукція Костопільського заводу продтоварів представлена по всій Україні, тобто в кожній області. Продукція користується широким попитом у населення, а звідси і попитом у великих торгових базах, які займаються безпосередньо торгівлею і розвозкою в певному регіоні чи місті.
Основними ринками збуту є великі торгівельні організації, представництва, бази, які мають свою розвозку, своїх менеджерів, що працюють з продукцією, тобто безпосередньо продають або в роздрібні магазини або безпосередньо споживачам. Прикладом таких торгівельних організацій є:
ТЗОВ "Львівхолод" м. Львів;
ЧФ "Союз" м. Харків;
ТЗОВ ПКФ "Сузір'я" м. Донецьк;
ПП Коломієць м. Черкаси;
ПП Ареол м. Тернопіль;
ТОВ "Фудз Трейд" м. Рівне;
ТзОВ "Метро" м. Київ;
ТОВ "Полісся продукт" м. Житомир;
ЧП "Солодкий світ" м. Дніпропетровськ;
ТОВ "Рута С" м. Житомир;
ТзОВ "Єврогурт" м. Івано-Франківськ;
ТзОВ "Карол" м. Чернівці;
СП "Київ-Захід" м. Червоноград;
ПП "Смарт" м. Запоріжжя;
ТзОВ "Кримопт" м. Сімферополь;
ПП Гладкий м. Черкаси;
ПП "Міраж" м. Херсон;
ПП "Олександр і К" м. Вінниця;
ТзОВ "Олео-Захід" м. Львів;
ТОВ "Ратекс" м. Хмельницький;
ТзОВ "Ровекс" м. Тернопіль;
ТзОВ "Трейдленд" м. Київ.
Галузь перспективна. Залежність від сезонних змін не висока.
Найбільш впливовими конкурентами ВАТ "Костопільський ЗПТ" на сьогоднішній день є таки організації:
- ВАТ по випуску продтоварів "Ясен" м. Чернігів;
- Роменський завод продтоварів ТМ "ПАН+ПАНІ" м. Ромни;
- АОЗТ "Лісок", ТЗОВ "Ліспрод" м. Луганськ;
- ЗАТ "Шполянський завод продтоварів";
- ТМ "Глорія" м. Луганськ;
- ТМ "Ольвія Віта" м. Львів;
- Полтавська кондитерська фабрика ТМ "Домінік" м. Полтава;
- Запоріжська кондитерська фабрика м. Запоріжжя;
- ТМ "ЖАКО" м. Київ;
- ПП "Стимул" м. Дніпропетровськ.
Найбільш істотними проблемами, що впливають на діяльність підприємства, ступінь залежності від яких дуже висока, можна визнати:
- підвищення цін на сировину, а звідси і підвищення цін на продукцію, що виготовляється підприємством;
- невідповідна система законодавства;
- підвищення цін на пальне, газ та енергію, а звідси і зростання транспортних витрат і т.д.
2. Оцінка техніко-економічних показників діяльності підприємства.
Дані показники представимо у таблиці 1.:
Таблиця 1
Основні техніко-економічні показники діяльності підприємства
Проаналізувавши основні техніко-економічні показники діяльності підприємства можна відмітити зростання продуктивності праці на 6,10%. Це позитивне явище. Але водночас середньорічна ЗП зросла аж на 19,33%, тобто темп приросту ЗП перевищив темп приросту продуктивності праці – це негативне явище. Керівництву підприємства потрібно прийняти це до уваги і вжити заходів для підвищення продуктивності праці.
Прибуток зріс на 13,35% (головним чином завдяки скороченню витрат на 1 грн. реалізованої продукції трохи більше ніж на копійку). Проте показник рентабельності трохи зменшився – тому що темп приросту собівартості (16,72%) випередив темп приросту прибутку.
3. Оцінка змін капіталу підприємства
На основі показників балансу оцінимо динаміку змін капіталу ВАТ «Костопільський завод продтоварів» та дослідимо структурні зрушення за три останніх роки ( табл.2)
Таблиця 2
Структурно-динамічний аналіз капіталу підприємства за 2005-2007 рр.
З даної таблиці видно, що статутний капітал підприємства за період 2005-2007 роки у вартісному значенні не змінюється, хоча у відсотках до власного капіталу знизився у 2007 році на 42% порівняно з 2005 роком.
Інший додатковий капітал також не зазнав змін в абсолютному значенні за три роки, проте його питома вага також скоротилася на 42%.
Протягом досліджуваного періоду має місце зростання нерозподіленого прибутку з 11 614,5 тис. грн. до 20 917 тис. грн., що свідчить про вільні кошти у розпорядженні підприємства. У наступних роках потрібно цим коштам знайти застосування.
Реальний власний капітал дорівнює власному капіталу, що свідчить про відсутність на балансі підприємства неоплаченого, вилученого капіталу, доходів майбутніх періодів і вказує на фінансову стійкість підприємства.
Показник різниці реального власного капіталу та статутного має позитивну зростаючу тенденцію, що вказує на розширення діяльності підприємства та виконання мінімальної умови фінансової стійкості.
Аналіз структури та динаміки власного капіталу ВАТ вказує на фінансову стійкість та незалежність підприємства, а також позитивні тенденції у веденні господарювання.


4. Аналіз ефективності використання робочого часу та робочої сили на підприємстві
Облік використання робочого часу на підприємстві здійснюється за допомогою документа Форма №3-ПВ „ Звіт про використання робочого часу”. Згідно даних цього документа проведемо аналіз ефективності використання робочого часу у таблиці 3.
Таблиця 3
Аналіз ефективності використання робочого часу за 2006-2007 рр.
Коефіцієнт використання максимального фонду робочого часу, знизився на 4,5% - це свідчить про потребу в оптимізації використання робочого часу на підприємстві.
Оцінку рівня використання робочої сили на підприємстві можна відобразити наступною таблицею:
Таблиця 4
Аналіз ефективності використання робочої сили на підприємстві

За останній рік підприємство продовжило нарощувати виробничі потужності, тому виникла потреба у нових працівниках. Коефіцієнт обороту по звільненню зріс на 7,54%, а коефіцієнт обороту по прийому – на 30,84%.
Слід відзначити підвищення на 19,33% середньої заробітної плати та на 6,08% виробітку одного працюючого, що свідчить про пониження рівня використання робочої сили на підприємстві.
Інтегральним показником, що відображає перелічені зміни є коефіцієнт випередження, який склав за період 0,89 і показує перевищення темпів росту заробітної плати над темпами росту продуктивності праці на 11,1%, що вказує на недостатню ефективність використання робочої сили на підприємстві.
5. Аналіз основних фондів підприємства
Даний аналіз здійснимо на основі даних звіту «Примітки до річної фінансової звітності за 2007 рік» та представимо у наступній таблиці:

Таблиця 5
Аналіз динаміки основних фондів
Ознайомившись з динамікою зміни основних фондів підприємства за період 2006-2007 роки, ми бачимо, що у 2006 році загальна сума основних фондів зросла на 1743 тис. грн. Як бачимо усі проаналізовані статті (крім меблів, залишкова вартість яких зменшилась на 19%) мають позитивну зростаючу тенденцію, що свідчить про нарощення обсягів діяльності підприємством та, відповідно, додаткову потребу в основних фондах.
Темп росту ОВФ склав лише 20,51%, тоді як темп росту зносу 40,55%. Дані показники показують перевищення темпів росту зносу над темпами росту зносу, що свідчить про потребу здійснення вкладення в основні засоби підприємства.
6. Аналіз „Звіту про фінансові результати”

У даному розділі здійснимо аналіз на основі „Звіту про фінансові результати”, співставивши темпи росту обсягів реалізації та темпи росту розміру валового прибутку. Розрахунок представимо у наступній таблиці:
Таблиця 6
Загальна оцінка ділової активності підприємства за якісними критеріями
Співставивши темпи росту обсягу реалізації та темпи росту валового прибутку за 2005-2007 роки можна сказати, що показник має позитивну зростаючу тенденцію (темп росту у 2007 році склав 125%) і темпи його росту перевищують темпи зростання обсягу реалізації продукції (у 2007 році 118,5%), що є наслідком зниження питомої ваги витрат у ціні продукції.
7. Структурно-динамічний аналіз витрат підприємства за економічними елементами
За даними форми №2 „Звіту про фінансові результати” здійснимо структурно-динамічний аналіз витрат підприємства за економічними елементами у таблиці 7.
Таблиця 7
Структурно-динамічний аналіз витрат підприємства (у тис.грн.)
Провівши структурно-динамічний аналіз елементів витрат підприємства за період 2005-2007 року можна зробити наступні висновки: за період доля матеріальних витрат у загальній структурі зменшилася майже на 5%, що відображає щорічне нарощення обсягів виробництва підприємством та відображається у підвищенні собівартості одиниці продукції. Питома вага елементу витрат на оплату праці зросла майже на 3%. Дані зміни можна пояснити збільшенням середньооблікової чисельності працівників та щорічним підвищення фонду оплати праці на підприємстві та середньої зарплати. Дана тенденція пояснює і динаміку зміни елемента відрахувань на соціальні заходи.
За два роки найбільший відносний приріст мали амортизаційні відрахування – 113,51%, але питома вага їх у загальній сумі витрат збільшилися лише на 0,56%, тобто дані зміни є незначними. Питома вага інших операційних витрат майже не змінилася.
Загальна сума витрат за період має зростаючу тенденцію, що пояснюється постійним нарощенням обсягів виробництва та реалізації, а також тим, що з кожним роком вартість ресурсів задіяних у процесі виробництва зростає і підприємству доводиться платити більше.
8. Аналіз грошових коштів
На основі „ Звіту про рух грошових коштів” проведемо аналіз руху грошових коштів на підприємстві за період 2005-2007 рр., результати представимо у наступній таблиці:
Таблиця 8
Аналіз грошових потоків підприємства
Ознайомившись з динамікою зміни основних показників «Звіту про рух грошових коштів» за період 2005-2007 роки можна зробити наступні висновки: у 2005 році підприємство за рахунок операційної діяльності погасило витрати інвестиційної та фінансової діяльності, що відображає позитивні тенденції у ведені фінансової діяльності.
У 2006 році підприємству також вдалося за рахунок надходжень від операційної діяльності погасити видатки інвестиційної та фінансової діяльності (що відображається підвищенням обсягів реалізації та чистого прибутку). Тому за даний період позитивне значення чистого руху грошових коштів (+324,1) класифікує підприємство, як «хороше» за схемою аналізу грошових потоків. У 2007 році позитивні тенденції вдалося зберегти, що позитивно відобразилось на сумі чистого руху грошових коштів. Як бачимо є чітка тенденція зростання значення суми чистого руху грошових коштів.
9. Система планування підприємницької діяльності
Плануванням на підприємстві займається планово-економічний відділ до компетенції якого входить розробка планів техніко-економічних показників, планової калькуляції, фінансових планів підприємства, окремих виробничих планів.
На ВАТ «Костопільський завод продтоварів» використовується такий вид планування, як оперативно-календарне основним завданням якого є конкретизація показників поточного плану з метою організації ритмічної та безперервної роботи підприємства та його структурних підрозділів.
На підприємстві широко застосовується принцип «участі» при плануванні діяльності.
Переважно плани розробляються на 1 рік.
При плануванні діяльності переважно застосовується нормативний метод.
По закінченню звітного періоду показники планів узагальнюються, аналізуються та робляться висновки про ступінь виконання планів та ефективність планування діяльності підприємства. Це відображається у таких документах: «Показники виконання фінансового плану», «Звіт про виконання виробничих завдань», «Показники виконання виробничих завдань» та ін. За виконанням планів ведеться постійний оперативний контроль на місцях.
10. Взаємовідносини з партнерами: побудова договорів на постачання та збут, виконання договірних зобов’зань.
Підприємство реалізує свою продукцію через договір купівлі-продажу.
У випадку придбання товару з покупцем укладається договір в якому вказуються :
- предмет договору;
- ціна та загальна сума договору ;
- умови і терміни поставки;
- приймання товару;
- порядок розрахунків;
- обов’язки сторін;
- форс-мажор (у випадку неможливості виконання однією із сторін своїх зобов'язань за даним договором з причин дії обставин непоборної сили, заборонних заходів державних органів, аварій, військових та диверсійних дій, блокади та надзвичайних обставин, які підтверджені належно завіреним документом, виданим Торгово-промисловою палатою України, потерпіла сторона негайно повідомляє про це іншу сторону та узгоджує з нею умови відстрочки виконання обов'язків);
- розгляд спірних питань (усі спірні питання, що виникають при виконанні даного договору, вирішуються шляхом переговорів, усі спірні питання між сторонами, з яких не було досягнуто взаємної згоди, вирішуються у відповідності до даного договору та законодавства України.);
- заключні положення ( наприклад інформація про те ,що даний договір вступає в силу з моменту реєстрації його на біржі, всі зміни та доповнення до даного договору діють тільки у тому випадку, коли вони оформлені в письмовій формі, підписані уповноваженими представниками обох сторін та зареєстровані на біржі та ін.).
Підприємство у повній мірі виконує свої договірні зобов’язання, тому на балансі підприємства відсутні виплати за штрафними санкціями та інші види покарань.
У підприємства не виникає проблем з пошуком покупця для своєї продукції, а також діє чітко відлагоджена система взаємодії з постійними партнерами.
11. Заходи щодо підвищення ефективності підприємницької діяльності
Пошук резервів підвищення ефективності діяльності підприємства зобразимо за допомогою рис.1.
SHAPE \* MERGEFORMAT Ефективність використання основних фондів
Ефективність використання оборотних засобів
Ресурсний напрямок
Резерви підвищення ефективності
Організаційні
Технологічні
Ефективність управління
Ефективність організації
Ефективність техніки
Ефективність технологій
Ефективність використання праці

Рис.1

На підприємстві постійно ведеться робота щодо пошуку резервів підвищення ефективності діяльності у якій задіяний керівний склад та провідні спеціалісти.
Схема, що пропонується, окреслює загальні напрямки аналізу об'єкта. Перший з них — ресурсний — відображає першочергову необхідність аналізу ефективності використання наявної матеріальної бази виробництва та живої праці. При цьому слід враховувати рівень завантаження обладнання в часі, структуру собівартості продукції, що виготовляється, з точки зору співвідношення в ній часток амортизації, матеріальних витрат, витрат на оплату праці. Зазначені показники слід розглянути в динаміці, а також по можливості порівняти з показниками найближчих конкурентів. Для оборотних фондів найважливішим показником є швидкість їх обороту, отже, слід проаналізувати чинники її збільшення, зокрема такі:
зменшення обсягів незавершеного виробництва;
удосконалення системи матеріально-технічного забезпечення з метою оптимізації виробничих запасів;
прискорення реалізації готової продукції (активізація маркетингової діяльності);
зменшення обсягів дебіторської заборгованості.
Крім того, слід звернути увагу і на інші напрямки раціоналізації використання матеріальних ресурсів:
проаналізувати основні причини втрат та нераціонального використання ресурсів;
забезпечити обґрунтоване нормування витрат матеріалів;
організувати використання вторинних ресурсів;
створити систему заохочення за економію сировини, енергії та матеріалів й відпрацювати її дійовість;
акцентувати увагу на використанні сучасних високотехнологічних матеріалів.
Що стосується аналізу ефективності використання трудового потенціалу підприємства, то тут слід зосередити увагу на таких аспектах:
внутрішньо змінні втрати робочого часу;
втрати робочого часу внаслідок плинності кадрів;
рівень використання засобів механізації, автоматизації праці та комп'ютерної техніки;
аналіз системи стимулювання працюючих;
визначення професійно-кваліфікаційної структури працюючих.
У межах другого, тобто організаційного, напрямку здійснюється пошук можливостей підвищення ефективності тих процесів, що відбуваються на підприємстві. При цьому насамперед увага звертається на ефективність управління.
Важливою складовою ефективності підприємства, а отже, і значним резервом її підвищення, є організація виробничого процесу. У конкретних умовах підприємства слід проаналізувати всі аспекти, що визначають ефективність організації робіт, від рівня робочого місця окремого робітника чи спеціаліста до рівня підприємства в цілому.
Найбільш широко на підприємстві застосовують такі резерви, як підвищення ефективності використання персоналу шляхом оптимізації кадрового складу, реструктуризації та атестації, а також технологічний резерв, тобто капіталовкладення в основні фонди.
Висновки та профорієнтація
Основним джерелом утворення основних фондів на ВАТ «Костопільський завод продовольчих товарів» є власні кошти підприємства.
Провівши оцінку основних техніко-економічних показників діяльності можна сказати, що підприємство ефективно веде господарську діяльність та на високому рівня відлагоджено виробництво у промисловому комплексі, постійно нарощуються обсяги переробки та реалізації.
Ознайомившись із звітами з праці я пересвідчився у ефективності ведення підприємством соціальної стратегії, за рахунок підвищення середнього рівня заробітної плати на 19,33% та оптимізації кадрового складу організації.
Підприємство придбало значну частину основних фондів (26,2%), тому рівень фондовіддачі у 2007 році дещо знизився (на 6,4%).
Структурно-динамічний аналіз витрат за економічними елементами показав щорічне підвищення загального обсягу витрат, що пояснюється нарощенням обсягів виробництва та зростанням собівартості продукції.
Загалом діяльність підприємства можна охарактеризувати як ефективну з раціональним використанням наявних потужностей та ресурсів.
Під час практики я ознайомив персонал адміністративного корпусу з діяльністю НУВГП, а саме, з переліком факультетів та спеціальностей, формами оплати та вартістю навчання, науковим та культурним життям університету. Працівники дізнались в який спосіб проводиться процедура вступу до ВНЗ та отримали запропоновані буклети.