Лабораторна робота №7
Розроблення Web-сторінок доступу до даних
Мета роботи: Вивчення порядку створення та застосування web-сторінок доступу до даних в СУБД MS Access, функцій та змісту елементів сторінок доступу до даних, властивостей, методики їх проектування, відлагодження і застосування для роботи з реляційними базами даних.
Теоретична частина
Сторінка доступу до даних ( Data Access Page) – це спеціальний тип Web-сторінок для перегляду та опрацювання засобами Internet чи intranet даних, які зберігаються у базі даних Microsoft Access або Microsoft SQL Server. Така сторінка може містити дані інших типів, наприклад, таблиці Microsoft Excel. Сторінки доступу до даних проектуються у режимі Page Design view СУБД Microsoft Access. Сторінка – це окремий файл, створений у форматі HTML (розширення .htm), який зберігається окремо за межами бази даних, а у вікні бази даних автоматично створюється посилання на цей файл (shortcut), за допомогою якого звертаються до цієї сторінки.
Існують такі види сторінок доступу до даних:
·інтерактивні звіти. Такий тип сторінок доступу до даних, як правило, затосовується для об'єднання та групування даних, що зберігаються у базі даних з подальшим відображеням підсумкових значень. Наприклад, сторінка може показувати активність продажу за регіонами, в яких підприємство провадить діяльність. Використовуючи індикатор розширення (expand indicator), користувач може від узагальнених чи підсумкових даних до детальних значень за вибраними показниками. На відміну від звичайного, інтерактивний звіт відображає динамічні значення даних, які можуть змінюватися безпосередньо у процесі їх відображення;
· засоби вводу і відображення даних. Це сторінки, за функціями подібні до екранних форм. Їх призначення – відображення, введення та редагування записів. На відміну від режиму екранної форми, ці операції можуть бути виконані без участі СУБД;
· аналітичні сторінки. Сторінки такого типу можуть включати узагальнені таблиці, подібно до узагальнених форм та звітів, які дозволяють організовувати дані для аналізу у різних розрізах. Сторінка може містити діаграми, які використовуються для порівняння та виявлення залежностей між даними або електронні таблиці, в яких можна змінювати значення даних і застосовувати формули для обчислень аналогічно таблицям Microsoft Excel.
Методи розроблення сторінок доступу до даних
Для створення нових сторінок доступу до даних, внесення змін у них та використання розроблених раніше має бути встановлений Microsoft Internet Explorer версії 5. Існує декілька режимів створення сторінок.
· Використання засобів автоматичної побудови AutoPage. Для цього у вікні слід вибрати об'єкт під назвою Create a data access page by using AutoPage, запустити його виконання і вибрати джерело даних для сторінки, яка має створюватись (таблицю, запит). Microsoft Access автоматично згенерує сторінку доступу до даних стандартного формату з мінімальним набором елементів управління, необхідних для функціонування сторінки.
· Застосування діалогового побудовувача Wizard. Запуск відбувається за допомогою об'єкта з назвою Create data access page by using a wizard. Процес проектування при цьому полягає у виконанні певних кроків з відповідями на питання Wizard, які стосуються джерела даних, складу полів, способів розміщення даних на сторінці, їх форматів та порядку опрацювання. У результаті створюється сторінка, яка ґрунтується на введених відповідях.
· Перетворення існуючої Web-сторінки у сторінку доступу до даних. Для цього необхідно вибрати режим створення нової сторінки і у діалоговому вікні методів проектування вказати, що сторінка створюється на основі попередньо створеної – Existing Web page. Наступним кроком є вибір HTML файла, в якому зберігається опис даної сторінки у вікні діалогу Locate Web Page. Після виконання цих операцій вибрана сторінка стає доступною для редагування і після збереження у базі даних на неї буде створене відповідне
посилання.
· Створення власної сторінки. Цей режим передбачає виконання всіх операцій щодо вибору джерела даних, типу та змісту полів, елементів управління, способів розміщення, опрацювання і впорядкування даних, а також оформлення зовнішнього вигляду сторінки самим розробником.
Опис виконаної роботи
Згідно до вимог завдання лабораторної роботи були розроблені сторінки доступу до даних для роботи з таблицями бази даних. Для їх створення було застосовано засіб Page Wizard, за допомогою якого виконуються генерація сторінок, що дозволяють відображати та оновлювати рядки таблиць бази даних web-засобами.
Було створено сторінки для доступу до таких таблиць бази даних: Автомобілі, Двигун, Стандартне обладнання.

Рис. 1 Сторінка Автомобілі

Рис. 2 Сторінка Двигун

Рис. 3 Сторінка Стандартне обладнання
Висновок: СУБД MS Access є достатньо ефективним і потужним засобом розробки як локальних застосувань середнього та малого обсягу різноманітного характеру, так і клієнтських засобів доступу до баз даних в архітектурі “клієнт- сервер". У розпорядження користувача та розробника СУБД надає набір засобів для виконання таких основних функцій:
· створення, модифікація та супровід баз даних реляційного типу;
· підтримка другої нормальної форми баз даних, гнучкої системи зв’язків між даними та правил цілісності;
· розроблення запитів різного характеру і типу як стандартизованих, так і довільних за допомогою інтерфейсу RQBE чи безпосередньо на мові SQL;
· імпорт, експорт та підключення зовнішніх даних, у тому числі, і серверних баз даних та баз даних ODBC;
· візуальне розроблення і відлагодження екранних засобів відображення та опрацювання даних із застосуванням об’єктно-орієнтованого підходу та ситуаційного керування процесами;
· проектування форм вихідних документів із застосуванням як вбудованого, так і зовнішніх генераторів звітів;
· застосування механізму OLE та технології ActiveX для опрацювання даних, які не є об’єктами MS Access;
· розроблення застосувань із застосуванням макрокоманд для керування процесами та реалізації основних дій користувача;
· розроблення та відлагодження програмних одиниць на мові програмування Visual Basic for Application, сумісній з мовою інших засобів MS Office та мовою Visual Basic;
· можливість розроблення прикладних систем, сумісних із іншими СУБД та середовищами;
· застосування Internet – технологій у розробці застосувань.