Зміст
Вступ………………………………………………………………….………...3
1. Загальна характеристика підприємства та основні
техніко-економічні показники………………………………………..………..4
2. Поняття, склад і структура основних фондів……………………..………..9
3. Оцінювання основних виробничих фондів……………………….……….12
4. Ефективність відтворення та використання основних фондів.………….14
5. Економічна оцінка забезпеченості ВАТ «Дубровицький
завод «Металіст» основними виробничими фондами…………….…………18
6. Розрахунок вартості потенціалу та система планування
на підприємстві ………………………………………………….……………..24
7.Аналіз руху коштів на підприємстві за 2005 – 2007 роки….………………25
8. Аналіз сильних і слабких сторін…………………………………………….26
9. Високий ступінь зносу обладнання…………………………………………27
10. Способи ефективного використання основних фондів…………………..29
11. Заходи щодо підвищення ефективності підприємницької
діяльності та можливі шляхи впровадження…….……………………………31
Висновки …………………………………………………….………………….34
Література……………………………………………………………………….36



Вступ
Актуальність теми дослідження. Виготовлення продукції (виконання робіт, надання послуг) здійснюється в процесі взаємодії праці людини та певних засобів виробництва. Останні за своїм матеріально-речовим складом становлять виробничі фонди підприємства, усю сукупність яких поділяють на основні та оборотні.
Проте засоби виробництва як сукупність засобів і предметів праці не можна ототожнювати з виробничими фондами, що зумовлено двома обставинами. По-перше, елементи засобів виробництва стають виробничими фондами лише з моменту їхнього безпосереднього використання у виробничому процесі.
По-друге, виробничі фонди на відміну від засобів виробництва є виключно вартісною економічною категорією. Це означає, що до виробничих фондів відносять не всі елементи засобів виробництва взагалі, а ті з них, які мають вартість.
Складовим частинам виробничих фондів властиві певні характерні ознаки, за якими можна розрізняти основні та оборотні фонди й обґрунтовано тлумачити сутність та значення цих економічних категорій для відтворювальних процесів.
Основні фонди – це засоби праці, які мають вартість і функціонують у виробництві тривалий часу своїй незмінній споживній формі, а їхня вартість переноситься конкретною працею на вартість продукції, що виробляється, (на платні послуги) частинами в міру спрацювання.
Економічна сутність і матеріально-речовий зміст основних фондів служать визначальними характеристиками щодо окреслення їхнього значення у здійсненні відтворювальних процесів, функціонуванні та розвитку будь-якого виробництва. Уся сукупність наявних виробничих фондів становить найбільшу за питомою вагою частину (близько 60 відсотків) національного багатства країни. Основні фонди визначають характер матеріально-технічної бази виробничої сфери на різних етапах її розвитку. Зростання й удосконалення засобів праці забезпечують безперервне підвищення технічної оснащеності та продуктивності праці виробничого персоналу. Знаряддя праці, які є найбільш активною частиною основних фондів, становлять матеріальну основу виробничої потужності підприємства.
Таким чином, практична значимість вказаних проблем зумовлює актуальність дослідження теми.
Об’єктом дослідження є ВАТ «Дубровицький завод «Металіст».
Предмет дослідження – ефективність відтворення та використання основних фондів.
Метою даної роботи є дослідження впливу рівня відтворення ОВФ, обґрунтування заходів щодо поліпшення використання ОВФ їх стан на ефективність виробництва на прикладі ВАТ «Дубровицький завод «Металіст».
Мета роботи передбачає виконання таких завдань:
дослідити поняття основних фондів підприємства;
охарактеризувати спрацювання, амортизацію і відтворення основних фондів;
дослідити ефективність відтворення та використання основних фондів;
виявити можливості підвищення ефективності використання основних фондів.

1. Загальна характеристика підприємства та основні техніко-економічні показники.
Дубровицький завод "Металіст" був створений у 1999 році на базі філіалу Київського заводу "Радіовимірювач". В 2001 році згідно з наказом Регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області № 335 від 27.09.2001 р.,керуючись Законом України "Про приватизацію державного майна" та відповідно до "Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства",затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1996 р. № 1099 Дубровицький державний завод "Металіст" був перетворений у відкрите акціонерне товариство "Дубровицький завод "Металіст".
Організаційна структура ВАТ складається з:-голова правління;-головний інженер;-бухгалтерія;-відділ кадрів;-механічна дільниця;-столярна дільниця;-енергодільниця;-автотранспортна дільниця.
Вiдповiдно до п.5 ст.8 закону Укpаїни "Пpо бухгалтеpський облiк та фiнансову звiтнiсть в Укpаiнi" вiд 16.07.99 p.N 996-XIV товаpиство встановило таку облiкову полiтику:- пpи веденнi бухгалтеpського облiку i фоpмуваннi фiнансовоi звiтностi кеpуватися ЗУ "Пpо бухгалтеpський облiк та фiнансову звiтнiсть в Укpаiнi" i Положеннями (стандаpтами)бухгалтеpського облiку;- знос МШП наpаховувати у pозмipi 100 %;- амоpтизацiю основних засобiв наpаховувати за ноpмами i методами, пеpедбаченими податковим законодавством;- вибуття запасiв здiйснювати за такими оцiнками: - матеpiалiв i сиpовини - за iдентифiкованою собiваpтiстю; - палива, з/частин - за iдентифiкованою собiваpтiстю; - готовоi пpодукцii - за ноpмативними витpатами; - товаpiв у pоздpiбнiй тоpгiвлi - за цiнами пpодажу. Основними видами продукції, що виробляє підприємство є віконні та дверні блоки із деревини, запасні частини до с/г техніки, скобяні вироби та інша продукція механічного цеху.Основні ринки збуту продукції це м.Київ та м.Кузнецовськ. Також підприємство виконує завмовлення підприємств та населення району.Одним із способів покращення діяльності підприємств в галузі деревообробки є добудова виробничих площ та придбання обладнання.Є можливість виготовляти віконні блоки, балконні двері з потрійним заскленням. Ця продукція необхідна для будівництва житлових та цивільних будинків.Основними якісними властивостями віконних блоків та балконних дверей з потрійним заскленням є менша теплопровідність та шумопровідність.Є можливість виготовлення в механічному цеху металевих деталей для замовника (гвинти, болти, гайки та ін.).Основними конкурентами підприємства в галузі столярного виробництва є Костопільський та Київський домобудівні комбінати.
Основними проблемами розширення виробництва є відсутність постійних замовників. В результаті цього механічний цех-основа підприємства майже простоює.Підприємство знаходиться на господарському розрахунку, програма державного або іншого фінансування відсутня.
Однієї з найбільш важливих задач розвитку промисловості є забезпечення виробництва насамперед за рахунок підвищення його ефективності і більш повного використання внутрішньогосподарських резервів. Для цього необхідно раціональніше використовувати основні фонди і виробничі потужності.
Збільшення обсягів виробництва промислової продукції досягається за рахунок:
1) запровадження в дію основних фондів і виробничих потужностей;
2) поліпшення використання діючих основних фондів і виробничих потужностей.
Основну частину приросту продукції в цілому по промисловості одержують з діючих основних фондів і виробничих потужностей, що у декілька раз перевищують нові фонди і потужності, що вводяться щорічно.
Діючі промислові підприємства нашої країни володіють основними виробничими фондами на загальну суму 120 млрд. грн.
Поліпшення використання діючих основних фондів і виробничих потужностей промислових підприємств, у тому числі знову введених у експлуатацію, можна досягти завдяки:
1) підвищенню інтенсивності використання виробничих потужностей і основних фондів;
2) підвищенню екстенсивності їхнього навантаження.
Більш інтенсивне використання виробничих потужностей і основних фондів досягається насамперед за рахунок технічного удосконалювання останніх.
Інтенсивність використання виробничих потужностей і основних фондів підвищується також шляхом удосконалювання технологічних процесів; організації безперервно-потокового виробництва на базі оптимальної концентрації виробництва однорідної продукції; вибору сировини, підготовки до виробництва відповідно до вимог заданої технології і якості продукції, що випускається; ліквідації штурмівщини і забезпечення рівномірної, ритмічної роботи підприємств, цехів і виробничих ділянок, проведення ряду інших заходів, що дозволяють підвищити швидкість обробки предметів праці й забезпечити збільшення виробництва продукції в одиницю часу, чи на одиницю устаткування на 1 кв. м виробничої площі.Отже, інтенсивний шлях використання основних фондів діючих підприємств включає технічне їхнє переозброєння, підвищення темпів оновлення основних фондів.
Досвід роботи ряду галузей промисловості показує, що швидке техничне переоснащення діючих фабрик і заводів особливо важливо для тих підприємств, де має місце значний знос основних фондів, так як у об’єкта нашого дослідження-ВАТ”Дубровицький завод”Металіст”
Поліпшення екстенсивного використання основних фондів припускає, з одного боку, збільшення часу роботи діючого устаткування в календарний період (протягом зміни, доби, місяця, кварталу, року) і з іншого боку, збільшення кількості і питомої ваги діючого устаткування в складі усього устаткування, що є в наявності на підприємстві й у його виробничій ланці.
Збільшення часу роботи устаткування досягається за рахунок:
1) постійної підтримки пропорційності між виробничими потужностями окремих груп устаткування на кожній виробничій ділянці, між цехами підприємства в цілому, між окремими виробництвами усередині кожної галузі промисловості, між темпами і пропорціями розвитку галузей промисловості і всього народного господарства;
2) дотримання передбаченої технології виробництва, удосконалювання організації виробництва і праці, що сприяє правильній експлуатації устаткування, недопущенню простоїв і аварій, здійсненню своєчасного і якісного ремонту;
3) проведення заходів, що підвищують питому вагу основних виробничих операцій у витратах робочого часу, скорочення сезонності в роботі підприємств ряду галузей промисловості, підвищення змінності роботи підприємств.
Відомо, що на підприємствах крім діючих верстатів, машин і агрегатів частина устаткування знаходиться в ремонті і резерві, а частина - на складі. Своєчасний монтаж невстановленого устаткування, а також запровадження в дію усього встановленого устаткування за винятком частини, що знаходиться в плановому резерві і ремонті, значно поліпшує використання основних фондів.
Важливий резерв підвищення ефективності використання основних фондів і виробничих потужностей діючих підприємств знаходиться у скороченні часу внутрізмінних простоїв устаткування, що на ряді промислових підприємств досягають 15-20% усього робочого часу.
Поліпшення використання основних фондів і потужностей залежить значною мірою від кваліфікації кадрів, особливо від майстерності робочих, що обслуговують машини, механізми, агрегати й інші види виробничого устаткування.
Дубровицький завод "Металіст" був створений у 1999 році на базі філіалу Київського заводу "Радіовимірювач". Основними видами продукції, що виробляє підприємство є віконні та дверні блоки із деревини, запасні частини до с/г техніки, скобяні вироби та інша продукція механічного цеху.Основні ринки збуту продукції це м.Київ та м.Кузнецовськ. Також підприємство виконує завмовлення підприємств та населення району.Одним із способів покращення діяльності підприємств в галузі деревообробки є добудова виробничих площ та придбання обладнання. Є можливість виготовляти віконні блоки, балконні двері з потрійним заскленням. Основними конкурентами підприємства в галузі столярного виробництва є Костопільський та Київський домобудівні комбінати.
Зробивши аналіз показників використання основних фондів на ВАТ«Дубровицький завод «Металіст» можна сказати, що на підприємстві дуже великий знос ОФ і вони використовуються нераціонально.Тому я пропоную звернути увагу підвищенню інтенсивності використання виробничих потужностей і основних фондів.
Для ВАТ«Дубровицький завод «Металіст» цей метод є кращим тому, що швидке техничне переоснащення діючих фабрик і заводів особливо важливо для тих підприємств, де має місце значний знос основних фондів.
Також я пропоную підвищити ефективність використання основних фондів за рахунок зменшення часу внутрізмінних просоїв обладнання.
Обов’язково для підвищення ефективності потрібно задіяти у виробництві більшу кількість робітників та раціонально використовувати внутрігосподарські резерви. Основними проблемами розширення виробництва є відсутність постійних замовників. В результаті цього механічний цех-основа підприємства майже простоює.
Для подальшого розвитку столярного виробництва на підприємстві необхідне придбання нового деревообробного обладнання. Вартість цього обладнання становить 126 тис.грн.Вже побудовано сущильну камеру на 40 м3. В разі вирішення цього питання в столярному виробництві буде задіяно 29 чоловік. Середня норма прибутку складе до 10 %, строк окупності обладнання біля 3 років.Для розвитку виробництва по виготовленню деталей необхідно придбати інструменти (сверла, різці, плашки, мечики) та вимірювальні інструменти. В механічному цеху можна задіяти 15 чоловік,а якщо запровадити 2 зміни, то 30 чоловік.