РОЗДІЛ 2
АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ ГНК „ГЕТЬМАН” НА РИНКУ ГОТЕЛЬНИХ ПОСЛУГ
2.1 Аналіз ринку готельних послуг
Оскільки місто Львів належить до світової спадщини ЮНЕСКО, до не дивно, що воно приваблює кожного року величезну кількість туристів. Проте, порівнюючи з загальновідомими європейськими туристичними центрами (наприклад Відень, Амстердам, Рим, Париж та інші) можна відзначити, що потік іноземних і вітчизняних туристів є мізерним. В основному це пов'язано із низькою поінформованістю іноземців не тільки про місто, а й державу в цілому. Однією із проблем Львова є низький рівень готельних послуг. Це пов'язано із постійною проблемою водопостачання, а також низький рівень обслуговування клієнтів у готелях (відсутність вигод, доступу до мережі Internet, поганим станом номерів та ін.)
В даному випадку товаром, який ми розглядаємо є готельні послуги. Успіху цього товару на ринку сприяють безпосередня орієнтація на споживачів, тобто керівники готелю повинні чітко усвідомлювати на яких споживачів із яким рівнем доходу вони орієнтуються, відповідно до цього провести сегментацію ринку і намагатись задовольнити потреби вибраних сегментів.
Основними споживачами готельних послуг є індивідуальні туристи, які приїхали відвідати Львів, щоб ознайомитися з містом та його пам'ятками культури. Важливими консументами є туристичні фірми, які організовують тури та екскурсії. Якщо розглядати безпосередньо готель „Гетьман”, то для нього важливими споживачами будуть також підприємства, які посилають своїх працівників у відрядження, а також фірми, які проводять конференції, симпозіуми.
Якщо розглядати ринок готельних послуг Львова, то можна сказати, що тут діє досить велика кількість фірм, які ці послуги надають, проте сам рівень цих послуг є значно нижчим від європейського і не завжди задовольняє споживачів. Щодо товарів субститутів, то варто відзначити, що їх не існує, так як Львів не є курортною зоною і характеризується повною відсутністю санаторіїв та інших закладів подібного типу.
Нижче наведені дані Держкомстату, які стосуються готельного бізнесу України та Львівщини безпосередньо (таблиці 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5).
Найбільшою популярністю серед громадян України у 2003 році користувалися Туреччина, а також Єгипет, Болгарія, Угорщина, Італія, Чеська Республіка та Іспанія. Серед іноземців, які відвідали нашу країну переважали громадяни (піддані) Російської Федерації, Польщі, Німеччини, Білорусі, США, Молдови, Ізраїлю, Туреччини та сполученого королівства. У екскурсіях взяло участь 2 млн. осіб. За даними Держкомкордону України протягом 2003 року Україну з метою туризму відвідали 10,5 млн. іноземців. Кількість громадян України, які побували за кордоном становила 14,7 млн. осіб.
Можна простежити, що кількість готелів, як по Україні в цілому, так і по областях зменшується. Це пов'язано з тим, що готелі, які будувалися за радянськими стандартами доживають свій вік. Вони не витримують конкуренції, у них зависокі ціни, вони нерентабельні; це в кінці-кінців приводить до їх закриття. Аналіз динаміки розвитку сфер сервісу у готелях Львівщини проведений на рис. 2.1.

Рис.2.1. Динаміка зміни кількості структурних підрозділів сфери сервісу у готелях Львівщини
Потрібно відзначити зростання розвитку сфер сервісу в готелях Львівської області, так як в усіх пунктах (автостоянки, ресторани, сауни, заклади торгівлі тощо) спостерігається зростання, зрештою, як і по усій території України. На рис. 2.2. відображено використання підприємств готельного господарювання Львівщини по відношенню до України загалом. До уваги, крім Львівщини, бралися і інші області (Дніпропетровська, Донецька, Харківська тощо), де кількість обслужених осіб одна з найвищих по Україні. Варто відзначити, що Львівщина по цьому показнику займає четверте місце по Україні
Рис. 2.2. Частка областей в сфері обслуговування приїжджих осіб
2.2 Показники діяльності ГНК „Гетьман” на вітчизняному ринку готельних послуг
Пам'ятки архітектури, неповторна атмосфера старовини, поєднання багатьох культур – це все те, що приваблює численних туристів до Львова. Одним із місць де вони зупиняються є готельно – навчальний комплекс „Гетьман”. Незважаючи на те, що запроектований він в 1984 році як гуртожиток за типово радянським проектом, на сьогодні він має неповторне власне обличчя. З 1 січня 1985 року сучасний готель „Гетьман” почав функціонувати під назвою „Профцентр Карпати” і використовувався для навчання профспілкових працівників. З початком ринкових перетворень в Україні почалися зміни в діяльності самого готелю. З того часу проводиться постійна реконструкція приміщень відповідно до європейських стандартів. Було змінено інтер'єр номерів. До оздоблення кімнат залучали молодих художників і студентів інституту прикладного мистецтва. В одному номері – парковий пейзаж, в іншому – середньовічний сюжет. Коли робили ремонт, намагалися, щоб усі 77 двомісних номерів, 8 одномісних та 9 класу „Люкс” (загалом 180 місць) не дублювали один одного. Прорахували навіть які ліжка зручніші, в яких тонах дібрати шпалери. В деяких кімнатах двері замінили на арки, на вікна замовили стильні гардини, з якими гармоніюють покривала. Одне слово, кожне приміщення ніби окреме помешкання. Затишок додають також квіткові оази на клумбах, балконах, холах.
В 2001 році назва готелю була змінена з „Профцентру Карпати” на Готельно – навчальний комплекс „Гетьман”.
Готельно – навчальний комплекс „Гетьман” є власністю об'єднаних профспілок Львівщини. За статутом він займається наданням готельних послуг, організацією конференцій, організацією екскурсій для іноземних туристів.
При готелі діє автостоянка, солярій, стоматологічний кабінет, надаються послуги нотаріуса, діє банкомат. Великим плюсом готелю є наявність автономної системи водопостачання, і відповідно до цього немає перебоїв із водою.
Кожен поверх обслуговують дві покоївки, які стежать за тим, щоби від клієнтів не надходили скарги на обслуговування їх номерів. Вони пильнують також за тим, який номер потребує поточного косметичного ремонту. Його одразу ж виконує власна бригада робочих. Крім того паралельно відбувається капітальний ремонт тимчасово незаселених приміщень.
Про високий клас готелю свідчить те , що клієнтами його були співаки Ірина Білик, Микола Расторгуєв. Тут також зупинявся балет Михайловського, голова „Трудової України” Сергій Тігіпко та інші представники культурної та політичної еліти як України так і ближнього зарубіжжя.
Основними економічними показниками діяльності підприємства, звичайно, є його обсяги реалізації, прибуток, рівень рентабельності (загальної, рентабельності виробництва тощо). Спрощено цю динаміку можна відобразити з допомогою таблиці 2.6.
На основі даних таблиці 2.6. можемо зробити прогнозування валового прибутку фірми на 2007 рік. Воно проводиться шляхом статистичного вивчення тенденції зміни валового прибутку, яке ґрунтується на розкладенні динамічного ряду на складові та визначення рівняння тренду. Дослідження проводиться з використанням комп'ютера. Рівняння тренду відтворюється наступними видами рівнянь:
1. Лінійне (bt = a0 + a1*t)
2. Степеневе (bt =a0 + a1*t)
3. Рівняння експоненти (bt = a0 * ta1)
4. Рівняння параболи другого порядку (bt = a0 + a1*t + a2*t2)
Таблиця 2.6.
Динаміка основних показників діяльності ГНК „Гетьман”
Аналізовані статті
2004
2005
2006
2007

Валовий прибуток
(тис. грн)
322,2
364,9
142,9
364,9

Собівартість
(тис. грн)
2890,8
3283,1
2803,3
3283,1

Чистий прибуток (збиток)
(тис. грн)
1,4
8,1
8,1
-215,8

Рентабельність
(тис. грн)
0,04
0,247
0,289
-6,57

Після цього проводиться вибір тренду, застосовуючи кореляційне відношення. Тренди представлені на рис. 2.3-2.6

Рис. 2.3. Тренд – парабола другого порядку

Рис. 2.4. Степеневий тренд
Рис. 2.5. Експоненціальний тренд
З чотирьох розглянутих вище трендів для даного випадку найбільш підходить тренд, який задається рівнянням параболи, оскільки R=0.1309 і це є найбільший показник серед трендів. Проведемо прогноз валового прибутку на 2007 рік , використавши рівняння, отримане за допомогою ЕОМ:
Y=8.525x2-47.495x+204.12
В 2007 році (5 період) х = 5, тому y = 8.525*25-47.495*5+204.12 = 179,77 (тис. грн.)
Рис. 2.6. Лінійний тренд
На даний момент готель є неприбутковим. Але це пов'язано з тим, що в готелі протягом останніх трьох років проводиться капітальний ремонт, що вимагає значних витрат коштів, тобто більшість зароблених грошей підприємство вкладає у власний розвиток, тим самим забезпечуючи собі основу для успішної подальшої діяльності на ринку готельних послуг.
Згідно організаційної структури відділ маркетингу безпосередньо підпорядковується заступнику директора по маркетингу та готельному управлінню, тобто головні рішення у сфері маркетингу приймає він. Відділ маркетингу займається вивченням конкурентного середовища, попиту, надає пропозиції з ціноутворення, займається рекламою, а також підтримкою веб – сайту готелю. Недоліком служби є те, що вона не проводить маркетингові дослідження, які могли б надати цінну інформацію про потреби ринку і могли б значно покращити конкурентноздатність готелю.
Крім того, у підпорядкуванні заступника директора по маркетингу та готельному управлінні перебувають адміністратори готелю, референт по туризму, референт по навчанню, інженер комп'ютерних систем (який разом із спеціалістами з маркетингу проводить підтримку інтернет – сторінки ГНК „Гетьман”), тобто спеціалісти, які безпосередньо спілкуються із клієнтами, і саме від цих працівників залежить якого саме іміджу набуде підприємство.
Загалом, у готельно – навчальному комплексі „Гетьман” працює 101 чоловік.
Постачальниками являються гуртівні з продуктами харчування, будматеріалами, меблями, сантехнікою, а також інші організації, які безпосередньо надають послуги готелям.
Якість послуг, що надаються ГНК „Гетьман” перевіряється ДНДІ „Система”.
2.3. Цінова політика ГНК „Гетьман”
У 1994 році відповідно до ГОСТу 28681-90 „Стандартизація в сфері туристично – екскурсійного обслуговування” було розроблено „Положення про критерії класифікації готелів”, відповідно до якого рекомендовано впровадити французьку систему класифікації – за зірками (від 1 до 5 для готелів і від 1 до 4 для мотелів).
Кожній категорії (зірці) повинен відповідати певний стандартний набір вимог до будинків, споруд, номерів готелю, інфраструктури, системи життєзабезпечення, рівня комфорту, основних, додаткових і супутніх послуг, кваліфікації персоналу та інше. Виконання даних вимог регламентується процедурою атестації з наступним присвоєнням певної категорії. У нормативних документах класифікації готелів містяться тільки мінімальні вимоги для віднесення до категорій.
Незалежно від категорії усі готелі повинні задовольняти такі вимоги:
готель будь – якої категорії повинен мати зручні під’їзні колії з необхідними дорожніми знаками, упоряджену й освітлену територію,майдай з твердим покриттям для короткочасного паркування та маневрування автотранспорту, вивіску з назвою підприємства і вказівкою його категорії;
будівельні елементи готелю та технічне устаткування повинні відповідати будівельним нормам і правилам;
готель повинен розташовуватися в сприятливих екологічних умовах;
при проживанню в готелі повинні буди забезпечені безпека життя, здоров'я туристів і збереження їхнього майна;
готель повинен бути обладнаний системами протипожежного захисту;
у готелі повинні дотримуватися санітарно – гігієнічні норми і правила встановлені органами санітарно – епідеміологічного нагляду;
Розглядаючи діяльність готелю „Гетьман” ми можемо зробити висновок, що його сильною стороною є те, що він недалеко розташований від аеропорту, вокзалу, центру міста, а також наявність власної системи водопостачання. Його недоліками є те, що він побудований за старим радянським проектом, про нього є досить мало інформації, а також бракує висококваліфікованих працівників.
Основним показником попиту на послуги готелів є так званий коефіцієнт використання місткості, який показує відсоток заселеності готелю. Світовою практикою визначено його значення (0,33) при якому підприємство отримує прибуток. В даному випадку коефіцієнт використання місткості складає 0,35, що лише з позитивної сторони свідчить про діяльність підприємства.
ГНК „Гетьман” у політиці ціноутворення використовує метод, який базується на витратах, тобто в ціну входять витрати підприємства та прибуток. До складу витрат підприємства входять:
витрати на електроенергію;
витрати на водопостачання;
витрати на прання білизни;
витрати на харчування;
витрати на страхування клієнтів;
витрати на заробітну плату працівників готелю.
На сьогоднішній час готель пропонує номери за такими цінами:
Одноособовий номер – 317 грн.
Двоособовий номер – 298 грн.
Двоособовий – євро – 376 грн.
Люкс (двомісний) – 574 грн.
Люкс (двомісний-двокімнатний) – 718 грн
Люкс (двомісний трикімнатний) – 850 грн
Актовий зал на 300 місць(оренда 8 год) – 1500 грн.
Зал засідань на 50 місць(оренда 8 год) – 600 грн.
Учбова аудиторія на 40-50 місць(оренда 8 год) – 600 грн.
2 учбові аудиторії на 30 – 50 місць(оренда 8 год) – 250 грн.
Ціни при користуванні автостоянкою:
Легкового автомобіля – 15,00 грн./доба
Мікроавтобуса – 30,00 грн./доба
Автобуса чи вантажного автомобіля – 60,00 грн./доба
Ціни в даному готелі порівняно з цінами основних конкурентів є дещо нижчими, ніж у конкурентів, що ставить його на стійку позицію на ринку і робить його більш привабливим для потенційного споживача. Потрібно зауважити, що на підприємстві використовується система знижок для профспілкових працівників, для людей, які приїхали у відрядження, а також для постійних клієнтів.
Готель співпрацює з туристичними фірмами, які поселяють своїх клієнтів у готель „Гетьман”.
Основними конкурентами ГНК „Гетьман” є готелі „Супутник”, „Тустань”, „Власта”. Рівень сервісу в цих готелях є відносно однаковим, проте перевагою „Гетьмана” є ціни, які суттєво нижчі від цін конкурентів.
Водночас, ціна номерів готелю потребує деякого вдосконалення. На основі дослідження, яке було проведено, стало ясно, що завантаження готелю кожного місяця коливається, і ці коливання циклічно повторюються протягом року. Так, наприклад, особливо багато іноземних гостей прибуває до „Гетьмана” влітку, особливо у липні. В основному це жителі Польщі та інших сусідніх країн, які приїжджають до Львова, в основному з туристичною метою. Водночас, деяке зростання кількості відвідувачів спостерігається в січні, коли тривають різдвяні свята, і багато іноземців, відсвяткувавши вдома Новий Рік, приїжджають на Різдво сюди. Найбільші спади можна відмітити у березні та вересні, коли немає відпусток, люди працюють і не мають часу на туризм.
Саме на основі цього дослідження, стало ясно, що ціна може бути оптимізована за рахунок використання стратегії дискримінаційних цін, а точніше, встановлення цін з урахуванням часового фактору. Отже, ціна повинна мінятися відповідно до коливань завантаження номерів готелю. Вдосконалення цін було окремо пророблене для двох груп номерів. У першу ввійшли одномісний, двомісний, та двомісний – євро номери, ціни на які відповідно складали 317, 298 та 376 грн. У другу – номери люкс, двомісний-трикімнатний люкс, двомісний двокімнатний люкс,одномісний люкс ціни на які 850 грн, 718 грн,574 грн, відповідно. Динаміку нових цін відображено на рисунках 2.7 (звичайні номери) та 2.8. (номери люкс)
Рисунок 2.7. Встановлення цін на одноособові та двоособові номери з урахуванням часового фактору
Рисунок 2.8. Встановлення цін на номери люкс з урахуванням часового фактору
Надзвичайно важливим аспектом для підприємства є те, що готель повинен проінформувати про зміни в ціновій політиці як клієнтів (поточних чи перспективних), що може бути здійснено, наприклад шляхом реклами, так і туристичні агентства, з якими він співпрацює, надіславши їм спеціальні буклети з повідомленням про зміни в ціні.